با همین دست‌فرمان، پیچ بعدی تورم، ونزويلاست!

با همین دست‌فرمان، پیچ بعدی تورم، ونزويلاست!

شوک قیمت در بازار ارز، مسکن و خودرو خلاصه نشد و امسال بارها جهش قیمت میوه، روغن، مرغ و ... نیز خبرساز شد.

روزنامه توسعه ایرانی: شوک قیمت در بازار ارز، مسکن و خودرو خلاصه نشد و امسال بارها جهش قیمت میوه، روغن، مرغ و ... نیز خبرساز شد. بسیاری از کارشناسان در ابتدای سال و پیش از وقوع جهش نرخ ارز، نسبت به وقوع ابرتورم و ونزويلایی شدن شرایط ایران هشدار دادند. حالا اما تورم از اقلام سرمایه‎ای به بازار اقلام مصرفی ورود کرده تا شرایط سخت‌تری پیش‌روی شهروندان باشد.

به عنوان مثال شوک قیمت در بعضی بازارهای کالاهای مصرفی مانند میوه در سال جاری به حدی بود که نرخ هر عدد از برخی اقلام میوه از جمله موز، نارنگی، انار و ... را به قیمت یک کیلوگرم آن در ماه‌های قبل رساند! این شوک‌های قیمتی در شرایطی رخ می‌دهد که پارسال عبدالناصر همتی، ريیس بانک مرکزی بارها اعلام کرد که تورم در سال 99 به زیر 20 درصد می‌رسد و البته در اوایل مهر امسال هم حسن روحانی، ريیس‌جمهوری هدف‌گذاری پیش‌بینی تورمی سال 1400 را 22 درصد اعلام کرد.

او همچنین گفته بود که نرخ دلار به زیر 15 هزار تومان می‌رسد و همتی نیز از دلار زیر 20 هزار تومان سخن گفت.

اتفاقی که البته با نقد کارشناسان اقتصاد مواجه شد و بسیاری از آنها وعده‌های تورمی ريیس‌جمهوری و ريیس بانک مرکزی را غیرقابل تحقق دانستند. آنها به رشد خیره‌کننده نقدینگی در ماه‌های گذشته اشاره می‌کنند و معتقدند که نرخ تورم در سال 99 رکورد می‌زند و البته برای سال 1400 هم اعتقاد دارند که معادلات پیش‌روی سیاست و اقتصاد کشور پیچیده‌تر و پرگره‌تر از همیشه است و با وجود ابهام‌های زیاد پیشبینی نرخ تورم و شرایط اقتصاد در سال 1400 را دشوار کرده است. شرایطی که می‌تواند با بازگشت امریکا به برجام و مهار کرونا امیدهای بهبود را پیش‌روی اقتصاد کشور قرار دهد و یا با بدبینانه‌ترین سناریوها مواجه شود و اقتصاد را به سمت شیب تند پرتگاه ببرد.

بر اساس گزارش معاونت اقتصادی مرکز آمار، ایران یکی از 4 کشور پرتورم جهان است و ادامه این دست فرمان به گفته کارشناسان اقتصاد می‌تواند کشور را به سمت ونزويلایی شدن پیش ببرد.

آخرین گزارش‌های آماری از نرخ تورم

آخرین گزارش از نرخ تورم امسال مربوط به نرخ تورم سالانه بهمن ماه است. خ تورم نقطه‌ای در بهمن ماه1399 به 48,2درصد رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن ماه 1399 با افزایش 2 درصدی نسبت ماه گذشته به 48,2 درصد رسیده است؛ به بیان دیگر هزینه خانوارها در این ماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته به طور میانگین 48.2 درصد افزایش یافته‌است.

این نرخ برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 47.2 و 53.6 درصد بوده است. نرخ تورم ماهانه بهمن نیز به 2,5 درصد رسیده که در مقایسه با ماه گذشته، 0.7 واحد درصد افزایش داشته است. این عدد برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 2.4 و 3.3 درصد بوده است. همچنین نرخ تورم سالانه بهمن ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 34,2 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 2 درصد افزایش نشان می‌دهد.

این شاخص برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 34,1 درصد و 35.0 درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری 1,9 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 2.5 واحد درصد افزایش داشته است.

در بهمن ماه دهک‌های پایین درآمدی با افزایش هزینه بیش‌تری نسبت به خانوارهای با سطح درآمدی بالاتر همراه بودند. نرخ تورم ماهانه پایین‌ترین و بالاترین دهک درآمدی در این ماه به ترتیب برابر با 3 و 1.9 درصد بوده‌است. بر اساس آمارهای رسمی در دی ماه این شاخص به 32.2 درصد رسید و نسبت به آذر، 1.7 درصد افزایش داشت. نرخ تورم نقطه‌ای هم در این ماه به 46.2 درصد رسید که به این معناست که خانوار کشور به طور میانگین 46.2 درشد بیشتر از دی ماه 98 برای خرید مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

مدل پیش‌روی نرخ تورم تا پایان سال

در مجموع اینکه میانگین نرخ تورم در 10 ماه ابتدای امسال بالاتر از 37 درصد است که این رقم بالاترین میزان نرخ تورم 10 ماهه در دهه 90 است.

اگر تورم نقطه به نقطه 48,2درصد در بهمن ماه را در نظر بگیریم، با توجه به اینکه در ماه‌های گذشته حدود 1 تا 1.5 درصد در ماه به نرخ تورم افزوده شده است، می‌توان پیش‌بینی کرد که نرخ تورم نقطه به نقطه تا پایان سال 99 به حدود 49 درصد برسد که به این ترتیب و با این رقم سال 99 نه تنها پرتورم‌ترین سال دهه 90 که پرتورم ترین سال در 25 سال اخیر است.

چرا تورم جهش داشت؟

درباره دلایل رشد نرخ تورم بارها کارشناسان اقتصاد به موضوع رشد نقدینگی اشاره کرده‌اند.

نرخ رشد نقطه به نقطه نقدینگی در شهریور ماه به رقم 35.4 درصد رسیده که این رقم بالاترین نرخ ثبت شده از مهر 93 تاکنون است.

البته باید تاکید کرد که دولت در سال 99 یکی از سخت‌ترین سال‌های اخیر را پشت سر گذاشته است. سالی که به تعبیر اسحاق جهانگیری، معاون اول ريیس‌جمهوری سخت ترین سال پس از انقلاب بوده است.

درحال‌حاضر پیش‌بینی نمی‌شود که کاهش سریع در نرخ تورم ایجاد شود و این نرخ بتواند به محدوده میانگین‌های بلندمدت در حدود 20 درصد برسد. البته اگر اتفاقی مانند بازگشت امریکا به برجام رخ دهد و قیمت دلار دچار ریزش شود می‌توان انتظار داشت که در بازه‌های چند ماهه نرخ تورم سال آینده تا محدوده 20 درصد کاهش داشته باشد

دولت در سخت‌ترین شرایط تحریمی با بحران جهانی کرونا مواجه شد و در حالی که درآمدهای نفتی به شدت سقوط داشت با تعطیلی گسترده کسب و کارها گزینه درآمدهای مالیاتی هم به حاشیه رفت.

این مساله موجب شد که دولت به صورت گسترده از منابع تنخواه بانک مرکزی استفاده کند. استفاده از ذخایر قانونی بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت کرونایی به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده و افزایش نسبت پول به شبه پول به دلیل رشد سپرده‌های جاری و همچنین افزایش انتظارات تورمی از دلایل رشد نقدینگی در سال جاری بوده است. این مساله در شرایطی رخ می‌دهد که مجلس برای دومین سال پیاپی لایحه بودجه را بر مبنای چشم‌اندازهای غیرواقعی توصیف کرده و آن را رد می‌کند و از آن سمت برخلاف آنکه تصور می‌شد با خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید و انتخاب جو بایدن به ریاست جمهوری آینده سیاست خارجی و اقتصاد ایران امیدبخش خواهد بود سیگنال‌های کابینه بایدن چندان امیدوارکننده نبود و انتظارات تورمی دوباره به اقتصاد کشور بازگشت.

از سوی دیگر با توجه به اینکه معادلات پیچیده دیگری مانند احتمال خارج شدن ایران از پروتکل الحاقی برجام، وضعیت تحریم به ویژه برای فروش نفت، انتخابات ریاست جمهوری 1400 و ... همه و همه گزینه‌های مجهول پیش روی اقتصاد کشور است همچنان شرایط نااطمینانی بالا خواهد بود. از طرف دیگر وضعیت مهار بیماری کرونا در امسال و سال آینده چندان چشم‌انداز روشنی ندارد و اخبار منتشر شده در این زمینه آنچنان خوشایند نیست. بنابراین تصور می‌شود که شرایط انتظارات تورمی و نااطمینانی حداقل تا خردادماه 1400 و زمان انتخابات ریاست‌جمهوری تغییر چندانی نداشته باشد و به همین دلیل تقاضای سفته‌بازی در اقتصاد بالا باشد.

با این حساب پیش‌بینی نمی‌شود که کاهش سریع در نرخ تورم ایجاد شود و این نرخ بتواند به محدوده میانگین‌های بلندمدت در حدود 20 درصد برسد. البته اگر اتفاقی مانند بازگشت امریکا به برجام رخ دهد و قیمت دلار دچار ریزش شود می‌توان انتظار داشت که در بازه‌های چند ماهه نرخ تورم سال آینده تا محدوده 20 درصد کاهش داشته باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
خروج عراق از عمق استراتژیک اقتصاد ایران

خروج عراق از عمق استراتژیک اقتصاد ایران

روابط ایران و همسایه غربی حالا وارد دوران جدیدی شده است. با مشخص شدن سیاست‌های دولت جدید عراق در قبال ایران، جهت‌گیری‌ها در حال روشن شدن است.

Bartarinha.ir/
ایجاد شاخص صکوک علامت افزایش عمق بازارسرمایه است / تامین مالی جمعی راهی برای مردمی شدن اقتصاد

ایجاد شاخص صکوک علامت افزایش عمق بازارسرمایه است / تامین مالی جمعی راهی برای مردمی شدن اقتصاد

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه کشور و ابزار صکوک به سطحی رسیده است که می‌توان برای آن شاخص تعریف کرد. شاخص صکوک اطلاعات بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران و تحلیلگران فراهم می‌کند.

FarsNews.ir/
بورس، فعلا دژپسند را نجات داد / نقش وزیر اقتصاد در ریزش شاخص چیست؟

بورس، فعلا دژپسند را نجات داد / نقش وزیر اقتصاد در ریزش شاخص چیست؟

در حالی که نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر اقتصاد امضا جمع کرده‌اند، به نظر می‌رسد که این موضوع فعلا در دستور کار پارلمان نیست و حمایت دستوری از بورس موقتا دژپسند را نجات داده است.

TejaratNews.com/
نوبخت: جزو 18 اقتصاد بزرگ جهان هستیم

نوبخت: جزو 18 اقتصاد بزرگ جهان هستیم

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز براساس شاخص اقتصاد، جز 18 کشور بزرگ جهان است.

Bartarinha.ir/
موضع مخالف وزیر اقتصاد با دستور روحانی درباره پالایش یکم/ 18 روز از وعده دولت گذشت

موضع مخالف وزیر اقتصاد با دستور روحانی درباره پالایش یکم/ 18 روز از وعده دولت گذشت

18 روز پیش ريیس دفتر ريیس‌جمهور از دستور روحانی برای آوردن طرحی به منظور جبران زیان سهام پالایش یکم خبر داد اما وزیر اقتصاد با این نگاه مخالف است و به صراحت گفته است بورس تضمین ندارد.

FarsNews.ir/
تجمع سهامداران بانک مهر اقتصاد/ زیان قوامین را از حساب مهر اقتصاد برداشتند

تجمع سهامداران بانک مهر اقتصاد/ زیان قوامین را از حساب مهر اقتصاد برداشتند

تعدادی از سهامداران بانک مهر اقتصاد مقابل دفتر ارتباطات مردمی ريیس قوه قضايیه دست به تجمع زدند؛ سهامداران این بانک با اعتراض به ارزش‌گذاری پایین دارایی بانک مهر اقتصاد خواستار ابطال مجمع عمومی و ارزیا...

FarsNews.ir/
نقش اثرگذار بورس کالا در سیاست «اقتصاد بدون نفت»/ ارزیابی پیروزی انتخاباتی بایدن در اقتصاد ایران

نقش اثرگذار بورس کالا در سیاست «اقتصاد بدون نفت»/ ارزیابی پیروزی انتخاباتی بایدن در اقتصاد ایران

آیا انتخابات آمریکا و پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ می‌تواند آغازی بر قبول اشتباهات گذشته و اصلاح ساختارهای اقتصاد ایران باشد؛ اینکه انتخاب جو بایدن و احتمالا بازگشت آمریکا به برجام، چقدر در اقتصاد ...

Sena.ir/
سایه شوم کوید 19 بر سر اقتصاد جهانی/ چه زمانی اقتصاد،دوباره جان میگیرد؟

سایه شوم کوید 19 بر سر اقتصاد جهانی/ چه زمانی اقتصاد،دوباره جان میگیرد؟

بازارهای جهانی در حالی نیمه ابتدایی سال 2020 را پشت سر گذاشته است که تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد، چه بسا بیشتر از تصمیم های فدرال رزو، قهرو آشتی چین و آمریکا و حتی افزایش یا کاهش نرخ بیکاری در آمریکا ...

Sena.ir/
اردوغان: اقتصاد اسلامی کلید بیرون آمدن اقتصاد جهان از بحران است

اردوغان: اقتصاد اسلامی کلید بیرون آمدن اقتصاد جهان از بحران است

ريیس جمهور ترکیه گفت: در شرایطی که اقتصاد جهان از همه‌گیری ویروس کرونا رنج می برد، سیستم اقتصاد اسلامی کلید بیرون آمدن از بحران است.

TasnimNews.com/
جدیدترین برنامه وزارت اقتصاد برای ETF‌ها

جدیدترین برنامه وزارت اقتصاد برای ETF‌ها

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برای عرضه ETF‌ها در حال برنامه ریزی هستیم تا نوسانات آن این صندوق‌ها به سهامدار کمتر ضرر برساند.

Bartarinha.ir/

اقتصاد هوشمند، ابر فرصت پیش روی اقتصاد کشور

انسجام ارکان وزارت اقتصاد در استانها، اهرم تحولی بزرگ در اقتصاد کشور

انسجام ارکان وزارت اقتصاد در استانها، اهرم تحولی بزرگ در اقتصاد کشور

وزیر امور اقتصادی و دارایی در گردهمایی سراسری مدیران وزارت اقتصاد و سازمانهای وابسته این وزارتخانه، انسجام ارکان وزارت اقتصاد را اهرمی برای ایجاد یک تحول بزرگ در استانها خواند.

Sena.ir/
وزارت اقتصاد به داد دماسنج اقتصاد کشور برسد

وزارت اقتصاد به داد دماسنج اقتصاد کشور برسد

انتظار ما از وزارت امور اقتصادی و دارایی این است که با افزایش شفافیت در بورس، منطقی کردن سپرده های بانکی به داد دماسنج اقتصاد کشور برسد.

Sena.ir/
الزامات اقتصاد مقاومتی و نقش بازار سرمایه/ بورس کلید مردمی کردن اقتصاد

الزامات اقتصاد مقاومتی و نقش بازار سرمایه/ بورس کلید مردمی کردن اقتصاد

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مهم‌ترین الزامات اقتصاد مقاومتی و نقش بازار سرمایه، مردمی کردن اقتصاد، سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و خصوصی‌سازی گفت: همواره باید به نقش صنایع دانش‌بنیان توجه شود.

Sena.ir/
سیاست های اقتصاد مقاومتی یک تدبیر پویا و بلندمدت برای اقتصاد کشور است

سیاست های اقتصاد مقاومتی یک تدبیر پویا و بلندمدت برای اقتصاد کشور است

رهبر انقلاب اسلامی روز سه شنبه در جمع صدها نفر از مسيولان دستگاههای مختلف، فعالان اقتصادی و مدیران مراکز علمی، رسانه ای، نظارتی، مولفه های سیاستهای اقتصاد مقاومتی، عوامل و انگیزه های تدوین این سیاستها...

Sena.ir/
سهم 85درصدی مسکن از حقوق کارگران بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می‌برد فروش ویژه نوروزی اصناف تا نیمه فروردین 1400 اعلام زمان پرداخت وام ودیعه مسکن دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال 99 کمک 10میلیاردی هلدینگ آتیه صبا و شرکت های تابعه به زلزله زدگان سی سخت کاهش نرخ ارز در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا قیمت میوه شب عید، 15درصد زیر نرخ بازار اتاق بازرگانی: ارز داریم اما خریدار نیست طلای ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود؟ مروری بر عملکرد یک ماهه "خراسان" فروش "خشرق" 112 درصد افزایش یافت جذب 6.640 میلیارد تومان منابع مالی جدید در صندوق‌های درآمد ثابت تعیین سود 1300 ریالی هر سهم "وسپه" آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟ کاهش نرخ میلگرد شرکت فولاد خراسان فقط خوراک کارگران، 6میلیون و 895هزار تومان! برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت "خدیزل" صادرات نداشت درآمد ماهیانه "دامین" افزایش یافت افت دسته جمعی بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازار بیشتر ضرر کردند؟ یک هفته با صنایع بورسی خروج نزدیک به 2 درصد از منابع مالی صندوق‌های سهامی در هفته گذشته روند کاهشی قیمت طلا و سکه در پایان هفته رشد 34.5هزار میلیارد ریالی پرتفوی بورسی «ثمسکن» مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته شرحی از وضعیت افزایش سرمایه «دپارس، ودی و شدوص» بدترین و بهترین بازدهی در صندوق های مختلط پیش‌بینی بازار خودرو پس از اخبار جدید / شوک ارزانی چقدر محتمل است؟ معامله 4.000 تن کاتد مس در هفته گذشته فروش تجمعی "دابور" افزایشی شد نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 99/11/8 پیش‌بینی بورس پس از اخبار جدید / واکنش احتمالی بورس چیست؟ مروری بر عملکرد بهمن ماه "فنورد" قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی کاهش می‌یابد؟ قیمت طلا شنبه چه می‌شود؟ / احتمال ریزش قیمت طلا و سکه چرا تن ماهی در فروشگاه‌های آنلاین موجود نیست؟ روال غیرطبیعی فعلی بازار ... جرا بازار روغن متلاطم است؟ بازدهی 34.3 درصدی صندوق " آرمان کارآفرین" افزایش 35درصدی حقوق کارکنان دولت جدی شد افزایش نرخ ورق رنگی و قلع اندود "فولاد" قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی کاهش می‌یابد؟ «تخم مرغ» گران نمی‌شود وضعیت بازار مسکن در پایان سال جاری دلار شنبه چقدر می‌شود؟ / ترس معامله‌گران از خبر دیشب آمریکا وضعیت بازار ارز در اولین هفته ماه اسفند چگونه بود؟ / قیمت دلار، یورو و درهم پیش از روز جمعه اهداف قیمتی پترول کجاست؟ + جدول

در حال بارگیری...