تغییر در تعیین قیمت‌گذاری خودرو / ارزانی خودرو چقدر محتمل است؟

تغییر در تعیین قیمت‌گذاری خودرو / ارزانی خودرو چقدر محتمل است؟

قیمت‌گذاری دستوری خودرو موضوع جدیدی در کشور نیست اما در روزهای گذشته، به دلیل دخالت مستقیم ريیس‌جمهور در لغو افزایش قیمت خودروسازان، خبرساز شده. حال به گفته وزیر صمت، تصمیم‌گیری در مورد تعیین قیمت خودروها به ستاد تنظیم بازار سپرده شده است. اما آیا این موضوع تغییری در فرایند قیمت‌گذاری خودرو ایجاد می‌کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از دو روز پرحاشیه در مورد لغو افزایش قیمت خودروسازان، در نهایت اعلام شد که تعیین قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار سپرده می‌شود.

سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگویی تلویزیونی، این خبر را اعلام و بر حمایت همه جانبه دولت از صنایع خودروسازی تاکید کرد.

به نظر می‌رسد قیمت‌گذاری خودرو از اختیار شورای رقابت خارج و به ستاد تنظیم بازار سپرده شده است. اما آیا این موضوع تغییری در فرایند قیمت‌گذاری ایجاد می‌کند؟

پاسخ برخی کارشناسان به این پرسش منفی است.

مطالعه بیشتر: معنای لغو دستوری افزایش قیمت خودروها چیست؟ / ابرتورم در راه است؟
ستادی مستقل از واقعیت‌های جامعه

فرید زاوه، کارشناس صنعت خودرو در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: ستاد تنظیم بازار نشان داده که مستقل از واقعیت‌های جامعه، به فکر آمارسازی است.

او می‌افزاید: برای این ستاد، کیفیت و کمیت محصول اهمیتی ندارد و فقط به دنبال این است که در گزارش ارايه شده به مقامات بالادست، قیمت‌ها تغییر چندانی نکرده باشند.

انتظار تصمیم‌گیری صحیح نمی‌رود

این کارشناس صنعت خودرو می‌گوید: عملکرد شورای رقابت با حضور تعدادی اقتصاددان، تاثیری بسیار منفی بر صنعت خودرو گذاشت.

او می‌افزاید: حال، ستاد تنظیم بازار که نهادی تعزیراتی است، اساس آن بر تصمیم‌گیری منطقی قرار ندارد. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت در مورد قیمت خودرو نیز تصمیم درستی را اتخاذ کند.

به گفته زاوه، بدون شک خروجی تصمیم این ستاد، قیمت‌های شناور از مبدا کارخانه نیست.

مطالعه بیشتر: آینده بازارها بعد از مذاکرات / پیش‌بینی دلار، بورس، خودرو و طلا
قدرت در دست خودروسازان است

همچنین عماد جعفری، کارشناس صنعت خودرو نیز معتقد است قیمت‌گذاری خودرو از سوی شورای رقابت پیامد مثبتی در بازار نداشت اما با انتقال تصمیم‌گیری به ستاد نیز تغییر خاصی رخ نمی‌دهد.

او به تجارت‌نیوز می‌گوید: زمانی قیمت‌گذاری خودرو روند صحیحی پیدا می‌کند که خودروسازان در بازار نفوذ نداشته باشند.

جعفری می‌افزاید: با توجه به قدرت خودروسازان، آنها با استفاد از اهرم کاهش عرضه بر قیمت‌ها اثر می‌گذارند و شکاف میان نرخ کارخانه و بازار نیز خریدار را به صرافت کسب سود می‌اندازد.

در فضای غیررقابتی، آزادسازی قیمت تاثیری ندارد

این کارشناس صنعت خودرو تاکید می‌کند: تا زمانی که بازار خودرو غیررقابتی و واردات ممنوع باشد، آزادسازی قیمت‌ها تاثیر مثبتی ندارد و به حذف شکاف قیمتی میان بازار و کارخانه منجر نمی‌شود.

به گفته او، خودروسازان حتی در صورت آزادسازی قیمت‌ها نیز با استفاده از دلال‌هایی که در بازار دارند، روند آن را صعودی نگه می‌دارند.

جعفری می‌گوید: در بازاری که به صورت انحصاری در اختیار خودروسازان دولتی است، آنها هر رفتاری در قبال مشتری انجام می‌دهند.

مطالعه بیشتر: صادرات «دنا» به کشوری که تردد خودروهای سیاه‌رنگ در آن ممنوع است!
رفتارهای هیجانی

او در مورد هدف از انتقال قیمت‌گذاری به ستاد تنظیم نیز توضیح می‌دهد: در دولت سیزدهم شاهد تصمیم‌گیری‌های هیجانی برای جلب نظر افکار عمومی هستیم.

جعفری می‌افزاید: ريیس‌جمهور در جلسه سران قوا در مورد آزادسازی قیمت خودرو حضور داشت اما دو روز پس از افزایش قیمت آن را لغو کرد. این نشان می‌دهد که هدف فقط آرام‌سازی افکار عمومی است.

کاهش قیمت خودرو ممکن نیست

او می‌گوید: وزیر صمت نیز به همین دلیل خبر از ارزانی خودرو تا پایان سال می‌دهد؛ در حالی که این وعده عملی نیست.

به گفته جعفری، افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو نیاز به وجود زنجیره تامین قوی دارد؛ تا زمانی که خودروسازان 12 هزار میلیارد تومان بدهی معوق به قطعه‌سازان دارند، این هدف محقق نمی‌شود.

مطالعه بیشتر: ريیسی پنج‌شنبه متوجه گرانی خودرو شد؟/ چه کسی مجوز افزایش قیمت خودرو را صادر کرد؟
پیش‌شرط رقابتی‌شدن صنعت و بازار خودرو

در عین حال، سعید مدنی‌، مدیرعامل پیشین سایپا معتقد است آزادسازی قیمت و سوددهی مناسب خودروسازان، پیش‌شرط رقابتی‌شدن صنعت و بازار خودرو است.

او در یادداشتی در این مورد توضیح داده است که با وجود تداوم قیمت‌گذاری دستوری خودرو، خروج شورای رقابت از تعیین ضوابط قیمت خودرو گامی موثر است.

مطالعه متن کامل این یادداشت با عنوان اهمیت آزادسازی قیمت خودرو پیشنهاد می‌شود.

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

 

سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد

سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید، قیمت تمام شده کاهش می‌یابد.

Irinn.ir/
آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی

آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی

پس از صدور مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی و اعلام قیمت جدید محصولات، معاونان بازاریابی و فروش هر دو خوروساز از آغاز مجدد طرح‌های مستمر فروش فوق‌العاده خبر دادند.

TejaratNews.com/

خودرو رسما گران شد؟

قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش

قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش

در حالی که برخی از رسانه‌ها از احتمال افزایش 10 تا 18 درصدی قیمت خودرو در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار خبر داده‌ بودند، ایران خودرو و سایپا قیمت‌های جدید محصولات خود را برای آذر به سازمان بورس اعلام کر...

TejaratNews.com/

ایران خودرو و سایپا افزایش قیمت دادند / از ستاد تنظیم چه خبر؟

نماد خودرو بازگشایی شد/ سهامداران چقدر سود کردند؟

نماد خودرو بازگشایی شد/ سهامداران چقدر سود کردند؟

بر اساس اطلاعیه منتشر شده در سایت کدال نماد معاملاتی شرکت ایران‌خودرو در بورس قابل معامله شد.

TejaratNews.com/
آغازی بر آزادسازی قیمت خودرو

آغازی بر آزادسازی قیمت خودرو

نماد خودرو و خساپا از ستاد تنظیم بازار مجوز افزایش نرخ گرفتند. بر همین اساس، ناظر بازار نماد معاملاتی این دو خودروساز را بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج، آماده انجام معامله اع...

Sena.ir/
خطا در فروش نقدی امروز ایران خودرو

خطا در فروش نقدی امروز ایران خودرو

امروز 17 آذر فروش نقدی دو مدل خودرو هایما از ساعت 11 آغاز شد اما در فرایند سفارش و خرید خودرو خطاهایی برای کاربران به وجود آمده است.

TejaratNews.com/

قیمت خودرو در بازار امروز

آغاز فروش خودرو دولتی بدون قرعه‌کشی! / 150 میلیون تومان یارانه برای خرید هایما

یارانه 120 میلیونی برای خرید خودرو / لیست حراج جدید ایران‌خودرو

یارانه 120 میلیونی برای خرید خودرو / لیست حراج جدید ایران‌خودرو

در طرح پیش‌فروش جدید ایران‌خودرو شش خودرو عرضه شده‌اند که این خودروها همین امروز به صورت متوسط 120 میلیون تومان ارزان‌تر از بازار هستند. این حراج و توزیع رانت در حالیست که خودروسازان بیش از 60 هزار می...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی جدید از قیمت خودرو + لیست آخرین قیمت‌ها

پیش‌بینی جدید از قیمت خودرو + لیست آخرین قیمت‌ها

نوسان قیمتی در بازار این هفته ادامه‌ دارد. امروز نیز خودروی داخلی با تغییرات قیمتی مواجه بود. برای آگاهی از قیمت‌ها گزارش زیر را بخوانید.

TejaratNews.com/
قیمت‌های جدید خودرو کی اعمال می‌شود؟

قیمت‌های جدید خودرو کی اعمال می‌شود؟

ایران خودرو و سایپا قیمت محصولات خود را به طور متوسط 18 درصد افزایش دادند. اما اعمال قیمت‌های جدید خودرو از چه زمانی صورت می‌گیرد؟

TejaratNews.com/

قیمت خودروهای قرعه‌کشی جدید ایران خودرو در بازار

شدت گرفتن افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو

شدت گرفتن افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو

رصد بازار خودرو حاکی از آن است که از ابتدای هفته جاری تاکنون افزایش قیمت ها در بازار خودرو خصوصا در بین خودروهای پراید شدت گرفته است.

Bartarinha.ir/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل