اصلی ترین بحران ها در اقتصاد ایران

اصلی ترین بحران ها در اقتصاد ایران

مجید گودرزی - کارشناس اقتصادی

ایران یک کشور بسیار ثروتمند است که بعلت سیاستگذاری های کاملا غلط با شیب تند در حال فقیر شدن است. کشوری که 9 درصد منابع دنیا را در اختیار دارد و 1 درصد جمعیت جهان.

با وجود این حجم عظیم از ذخایر، تقریبا تمام شاخص های کلان اقتصادی در حال بدتر شدن هستند از تورم و رکود گرفته، تا ضریب جینی و رفاه عمومی. چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است که موجب گسترش فقر شده است؟

اولین مقصر وضعیت موجود بدون شک قانون است. هر کس در این کشور صاحب قدرت شد، قانون خودش را تصویب کرد. و قانون قدرت، جایگزین قدرت قانون شد. عدالت زدایی از قانون باعث فساد قانونی گسترده شده است. دومین مقصر بزرگ، بحران ارزش افزوده است. من چالشی بزرگتر از ارزش افزوده در ایران سراغ ندارم.

اکثر قریب به اتفاق سرمایه گذاری ایرانیان در بخش های است که ارزش افزوده آنها صفر است. مردم از ترس کاهش ارزش پول ملی به سمت بازارهایی رفته اند که ارزش دارایی های آنها به ظاهر حفظ می شود ، اما در حقیقت بخش های مولد با بحران مواجه می شود.

سودهای سمی انگیزه های سرمایه گذاری را از بین می برد و ما خرسندیم که داریم سود می کنیم. غافل از اینکه کل اقتصاد کشور از این سودها آسیب می بیند. نرخ بهره غیر متعارف، مانع رشد بخش مولد اقتصاد است و یک تحریم سرمایه گذاری داخلی قدرتمند است.

امکان ندارد با سرمایه گذاری در بازارهایی که ارزش افزوده صفر دارند، اقتصاد پیشرفت داشته باشد و اگر نرخ رشد صفر حادث شود اتفاق خوبی افتاده است. چرا که این نوع سرمایه گذاری باعث منفی شدن شاخص های اقتصادی میشود. میلیونها میلیارد تومان سرمایه ایرانیان در طرح های نیمه تمام، سپرده های بانکی، ارز، طلا و خانه های کلنگی حتی یک شغل هم ایجاد نخواهد کرد.

بعد مهم دیگر فرهنگی است. فرهنگ شخص نگری و نداشتن روحیه همبستگی و تضعیف بنیان های فرهنگی مرتبط با تولید، یک مشکل اساسی محسوب میشود و با این فرهنگ امکان رشد وجود ندارد. هم افزایی به سمت صفر در حرکت است. ارزشها و ضد ارزشها جابجا شده اند و هر روز شرایط کار و زندگی بدتر میشود. روابط کار بشدت آسیب دیده و به وضوح کارفرمایان حقوق کارگران را نادیده می گیرند. در عوض بهره وری نیروی کار در پایین ترین سطح قرار گرفته است.

بخش های مالی و مالیاتی در بحران کامل بسر می برند و مالیات‌ ها بیشترین ضربه را به تولید می زند. درحالی که باید بیشترین حمایت و معافیت را برای تولید داشته باشد. نظام مالیاتی ما بیشترین معافیت را به پول معطوف کرده است. در حقیقت نظام مالیاتی ما تولید را تنبیه می کند و پولداری را تشویق می کند. این از اساس غلط است و باید برعکس شود

نظام مالی هم بیشتر آشوب را در بخش های مختلف اقتصادی بوجود آورده است. از عدم پذیرش ریسک تا سودهای ویرانگر تسهیلات که دیگر تسهیل کننده نیستند و رسما ضد تولیدی هستند. بنگاه داری، افزایش لجام گسیخته نقدینگی، و فساد گسترده در نظام مالی کشور بیداد می کند و اقتصاد کشور را با بحران مواجه کرده است.

ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار | با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم 62 شرکت مادرتخصصی دولتی زیان‌ده هستند تخصیص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان/ حذف موانع بانکی نماد سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت در بورس چرا و تا چه تاریخی تعلیق شدند؟ برنامه مجزای دولت برای افزایش عرضه ها در بورس کالا آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای متوقف و «ثفارس» بازدید ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران از خبرگزاری فارس ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد نماد شرکت‌های استانی سهام عدالت چه زمانی بازگشایی می‌شود؟ فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی روند معاملات بورس تا زمان برگزاری مجامع به کدام سمت و سو است؟ خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز! نمی‌توانیم 15 سال منتظر تولید لکوموتیو داخلی بمانیم/ امکان درآمد 20 میلیارد دلاری از ترانزیت پیگیری تخفیف بیمه و معافیت مالیاتی تعاونی‌ها بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار/ با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم جزيیات تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی آخرین تلفن همگانی نیویورک سیتی جمع شد مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است بانک‌ها استفاده از «چک موردی» را در دستور کار قرار دهند 270 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق نظام بانکی پرپتانسیل ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور قیمت‌گذاری واقعی خودرو با فروش خودرو در بورس کالا امروز درباره مبلغ وام ودیعه مسکن تصمیم‌گیری می‌شود/ با مقصران ریزش ساختمان مترو پل در آبادان برخورد ... چشم انداز طلای جهانی در میانه نگرانی‌های رکودی و تورم بی‌سابقه ارسال یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان موفقیت فروردین ماه را باید در 12 ماه سال تکرار کنیم دستگاه‌های الکترونیکی گران‌تر می‌شوند چگونه قبوض برق خانگی را رایگان کنیم؟ حذف موانع بانکی برای اختصاص تسهیلات به مرغداران و دامداران نرخ 29 ارز افزایش یافت | 3 خرداد 1401 اعطای سهام تکلیفی به صندوق بازنشستگی تا 40 روز آینده محقق می‌شود سهامداران تفارس بخوانند | بازگشایی نزدیک است؟ عرضه اولیه بعدی بازار سرمایه کدام نماد است؟ اعزام نیروهای واکنش سریع و امدادی صنایع پتروشیمی به آبادان پیش بینی قیمت دلار امروز 3 خرداد عرضه شمش بلوم و ورق فولادی در بورس کالا مردم پزشکان بدون دستگاه پوز را به سازمان مالیاتی معرفی کنند ماءالشعیر هم لاکچری شد / اعلام قیمت جدید در بازار میزان خرید مردم کم شد | تولیدکنندگان نگران شدند جاماندگان «وام بدون ضامن» بخوانند/ با این یازده تضمین وام بگیرید جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان یک امر ضروری درباره پرداخت یارانه ها قیمت نهایی عرضه بلوکی ایران خودرو و سایپا: بسیار بالاتر از قیمت تابلو افزایش 9.5 درصدی برق ورودی به صنایع/تولید فولاد به 6.9 میلیون تن رسید هشدار به ادارات پرمصرف رعایت نکنید قطع برق حتمی است قیمت آپارتمان‌های 40 متری مرکز تهران + جدول سرمایه‌گذاری 356 میلیارد دلاری سامسونگ در حوزه‌های استراتژیک جریان سرمایه جهانی در املاک و مستغلات رکورد زد طلا در بالاترین سطح 2 هفته‌ای اخیر ترمز کشید