فروشندگان بیت کوین دست به کار شدند / BTC در...

فروشندگان بیت کوین دست به کار شدند / BTC در...

در پی صعودی شدن بازار، این گروه شروع به نقد کردن دارایی‌های خود می‌کند. در نتیجه، با افزایش قیمت بیت کوین در بازارهای...

درصد دارندگان بیت کوین که دارایی خود را برای بیش از یک سال نگهداری کرده‌اند (SLA 1 plus)، در نوامبر 2023 به بالاترین حد خود یعنی حدود 71 درصد رسید.

به عنوان یک اصل کلی، این گروه از دارندگان تمایل دارند بیت کوین را در بازارهای نزولی، زمانی که قیمت‌ها پایین است، خریداری کنند و تا زمانی که قیمت‌ها افزایش یابد، آن را نگهداری نمایند.

در پی صعودی شدن بازار، این گروه شروع به نقد کردن دارایی‌های خود می‌کند. در نتیجه، با افزایش قیمت بیت کوین در بازارهای صعودی، درصد چنین دارندگانی کاهش می‌یابد. این موضوع در آخرین افزایش قیمت نیز مشاهده شده است.

در پی افزایش قیمت بیت کوین به 46 هزار دلار، تعداد دارندگان این گروه 1 درصد کاهش یافت و به 69.2 درصد رسید.

این روند که ابتدا در دسامبر 2023 توسط سایت کریپتو‌اسلیت (CryptoSlate) مورد توجه قرار گرفت و سپس توسط دن پنترا (Dan Pantera) تایید شد، به این معنی است که اگر این کاهش ادامه یابد، قیمت بیت کوین می‌تواند افزایش بیشتری را تجربه کند.

این روند ارزش توجه دقیق را دارد؛ زیرا ممکن است در آینده پیامدهای مهمی برای بازار بیت کوین داشته باشد.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماما دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سوال «بیت کوین چیست» ارايه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال 2008 برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملا مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان است که از‌طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و نرم‌افزار اصلی بیت کوین را اجرا می‌کنند. این کامپیوترها که نود (Node) نام دارند، برتری‌ای بر یکدیگر ندارند و فقط پایگاه داده بیت کوین را که به آن بلاک چین می‌گویند، در خود ذخیره می‌کنند. هرکسی در هر‌جای دنیا می‌تواند با راه‌اندازی این نرم‌افزار در هر کامپیوتری، بخشی از این شبکه باشد.

 

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد