عیارسنجی صنعت کاشی و سرامیک

عیارسنجی صنعت کاشی و سرامیک

شهلا حیدری کارشناس سرمایه صنعت کاشی و سرامیک تحت تاثیر عوامل تاثیرگذار فراوانی بوده و بسیاری از اصناف به آن وابستگی دارند. به ویژه صنعت ساختمان که در زمینه مواد...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ با توجه به اینکه در صنعت کاشی و سرامیک مازاد عرضه وجود دارد، توجه به بازارهای منطقه ای، تلاش و حفظ صادرات حايز اهمیت است. مهم‌ترین کشور وارد‌کننده کاشی و سرامیک از ایران، عراق است. بنابراین روابط با کشورهای وارد‌کننده کاشی مخصوصا کشورهای همسایه مهم‌ترین عامل اثرگذار بر فروش صنعت در بعد سیاسی است.

عوامل اقتصادی: مهم‌ترین عامل اقتصادی اثرگذار، نرخ رشد اقتصادی و وضعیت بودجه‌ای کشور است، بهبود شرایط اقتصادی می‌تواند منجر به بهبود وضعیت خانوارها و در نتیجه افزایش مصرف شود. از طرفی بهبود شرایط اقتصادی بر بخش ساخت‌وساز و مسکن اثرگذار خواهد بود.

سایر عوامل: با تغییر سبک زندگی، تمایل افراد به مصرف محصولات جایگزین نظیر کفپوش‌ها بر فروش و توسعه این صنعت موثر واقع شد. این صنعت با توجه به نیاز به کاهش هزینه‌ها و توان رقابت با محصولات خارجی به تکنولوژی‌های جدید وابسته است. تحول تکنولوژی و خلاقیت در تولید محصولات، اهمیت و تاثیر قابل‌توجهی در افزایش کیفیت دستگاه‌های تولید‌کننده محصول، افزایش حجم تولیدات، افزایش نوع خدمات و بهبود کیفیت دارد.

   کاشی و سرامیک در بازار سرمایه

مقایسه دارایی‌های این صنعت نسبت به بورس نشان می‌دهد که 22 هزار میلیارد ریال مجموع دارایی‌های این صنعت بوده که 0005/ 0 دارایی‌های کل بورس ایران است. همچنین بدهی‌های آن نیز 0004/ 0 کل بورس ایران است. کاشی و سرامیک طبق آخرین آمار تا خرداد 1400 بالغ بر 5 هزار میلیارد ریال سود خالص ایجاد کرده است.

به عبارت دیگر سود خالص ایجاد شده توسط این صنعت 001/ 0 از کل سود ایجاد شده در بازار را تشکیل می‌دهد و می‌توان به کوچک بودن این صنعت اذعان کرد. بررسی نسبت‌های مالی این صنعت نشان می‌دهد، حاشیه سود کاشی‌ها به طور میانگین 3/ 0 است و با نسبت قیمت به درآمد هر سهم 49/ 20 مواجه هستیم. همچنین نسبت قیمت به ارزش دفتری به محدوده 13 رسیده است. بازده حقوق صاحبان 93/ 0 است که نشان دهنده کارآیی مطلوب صنعت در کسب سود خالص است. همچنین می‌توان سایر نسبت‌های مهم مالی را با بورس مقایسه کرد.

نسبت قیمت به درآمد هر سهم به عنوان معیاری برای بازگشت سرمایه عنوان می‌شود که در صنعت کاشی و سرامیک دوبرابر بیش از بورس ایران و 49/ 20 است. همچنین نسبت قیمت به فروش در صنعت کاشی‌ و سرامیک 2/ 6 و در کل بورس 6/ 3 است که می‌تواند بیانگر آن باشد که میزان فروش در این صنعت نسبت به کلیت بازار کوچک بوده یا قیمت‌ها رشد زیادی داشته‌اند. درصد پرداخت سود یا همان سود نقدی تقریبا با بورس ایران برابر و حدود 6/ 0 است.

   بررسی ترازنامه صنعت

بررسی دارایی‌های صنعت در پایان سال 1399 نسبت به مدت مشابه سال قبل آن از افزایش 44 درصدی حکایت دارد و در نهایت بالغ بر 17.246 میلیارد ریال دارایی در این صنعت برآورد شده است. سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در این صنعت به طور میانگین 316 میلیارد ریال در طول پنج سال اخیر بوده و در سال 1399 میزان آن به 6‌میلیارد ریال کاهش یافته است. بدهی شرکت‌ها نسبت به سال 98 رشد 46 درصدی داشته و بخش عمده آن مربوط به بدهی‌های جاری شامل پرداختنی‌های تجاری و حصه جاری تسهیلات مالی دریافتی بوده است. بنابراین می‌توان به نقش پررنگ اخذ تسهیلات در شرکت‌های این حوزه و چالش نقدینگی صحه گذاشت. همچنین سود انباشته صنعت 5966 میلیارد ریال است که نسبت به سال قبل رشد 41 درصدی داشته است.

   بررسی سود و زیان صنعت

بررسی سود و زیان صنعت کاشی از رشدهای قابل‌توجه و امیدوارکننده حکایت دارد. فروش با رشد 82 درصدی نسبت به سال 98 همراه شده و سود عملیاتی با رشد 229 درصدی نسبت به سال 98 به رقم 5400 میلیارد ریال در پایان سال 99 رسیده است. و در نهایت در صنعت کاشی و سرامیک بالغ بر 4925 میلیارد ریال سود خالص ایجاد شده که نسبت به سال 98 رشد 243 درصدی داشته است.

   مقایسه شرکت‌های صنعت

به طور کلی 11 شرکت فعال کاشی و سرامیک در بازار بورس فعالیت می‌کنند. بزرگ‌ترین شرکت به لحاظ ارزش بازار، صنایع کاشی و سرامیک سینا ارزش بازاری بالغ بر 36هزار میلیارد ریال دارد. در میان پر معامله‌ترین نمادها نیز می‌توان به کاشی سعدی، کاشی و سرامیک حافظ و کاشی الوند اشاره کرد که در 90 روز گذشته بین سه میلیون و 900هزار تا دو میلیون و 900 هزار سهم معامله شده اند.

کاشی الوند و کاشی پارس با P/ E‌های 6/ 10 و 5/ 16 کمترین نسبت قیمت به درآمد را میان هم گروهی‌های خود داشته اند. در حوزه فروش محصولات می‌توان کاشی الوند را با فروش 3580 میلیارد ریالی در صدر رتبه بندی قرار داد و سپس به کاشی پارس اشاره کرد. مقایسه حاشیه سود عملیاتی به‌عنوان معیاری جهت ارزیابی فرآیند عملیاتی شرکت و سوددهی مطرح است و کاشی سینا با حاشیه سود عملیاتی 40 درصد در صدر رتبه بندی بوده و تولیدی کاشی تک سرام در درجه بعدی قرار می‌گیرد. کاشی سینا، کاشی پارس و کاشی الوند به ترتیب بیشترین میزان نقدشوندگی را در میان شرکت‌های هم گروهی خود داشته و نسبت‌های نقد بیش از 2/ 0 کسب کرده‌اند.

دو عامل مهم بر وضعیت فروش و نقدینگی کاشی و سرامیک اثرگذار است. نخست نیاز به تامین نقدینگی از طریق تسهیلات و دیگری فروش نسیه است. با تامین سرمایه در گردش این صنعت، می‌توان چالش‌های نقدینگی آن را به خوبی پشت سر گذاشت. افزایش فروش اعتباری از طرفی می‌تواند فروش شرکت را افزایش دهد و از سوی دیگر با افزایش بدهی‌های صنعت و بالا رفتن نسبت‌های مالی مرتبط با آن مواجه هستیم که خود معضلی جالب توجه است. در میان شرکت‌های فعال این حوزه، می‌توان کاشی سینا، پارس و الوند را به عنوان شرکت‌های فعال‌تر و با کارآیی عملیاتی بهتر معرفی کرد.

local_offerبرچسب‌ها:
کاشی و سرامیک "کلوند" 15 درصد گران شد

کاشی و سرامیک "کلوند" 15 درصد گران شد

شرکت صنایع کاشی و سرامیک الوند مجوز تغییر بیش از 10درصد در نرخ فروش محصولات را دریافت کرد.

BourseNews.ir/
کاشی گران می‌شود / واکنش نمادهای کاشی و سرامیک چیست؟

کاشی گران می‌شود / واکنش نمادهای کاشی و سرامیک چیست؟

با توجه به افزایش قیمت در نهاده‌های تولیدی صنعت کاشی و سرامیک، شرکت تولیدی کاشی تکسرام مجوز تغییر بیش از 10 درصدی نرخ فروش محصولات یا خدماتش را دریافت کرد. با این افزایش خاص نمادهای کاشی و سرامیک چه و...

TejaratNews.com/
10.1 درصد از کل سهام کاشی و سرامیک حافظ معامله شد

10.1 درصد از کل سهام کاشی و سرامیک حافظ معامله شد

در معاملات روز جاری بازار سرمایه، 10.1 درصد از کل سهام کاشی و سرامیک حافظ (#کحافظ) معامله شد.

EghtesadOnline.com/
افزایش قیمت کاشی و سرامیک "کساوه" در بازارهای داخلی

افزایش قیمت کاشی و سرامیک "کساوه" در بازارهای داخلی

شرکت صنایع کاشی و سرامیک سینا مجوز تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش را دریافت کرد.

BourseNews.ir/
تحلیل تکنیکال گروه صنعت کاشی و سرامیک / نشانه‌‌های پایان اصلاح

تحلیل تکنیکال گروه صنعت کاشی و سرامیک / نشانه‌‌های پایان اصلاح

براساس برخی تحلیل‌ها روند بلند‌مدت شاخص صنعت کاشی و سرامیک، صعودی و در حال اصلاح برآورد می‌شود. اگر چه در چهار هفته گذشته شاخص این صنعت با حدود 5 درصد افزایش از محدوده 46 هزار و 376 واحد به محدوده 48 ...

TejaratNews.com/
ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد

در حال بارگیری...