بیمه سلامت دست به دامن دولت شد/درخواست افزایش...

بیمه سلامت دست به دامن دولت شد/درخواست افزایش...

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد که اعتبار لازم برای صندوق بیمه سلامت در سال اول تاسیس آن، 5 هزار میلیارد...

همچنین، درخواست برای دو برابر شدن بودجه صندوق بیماری‌های خاص در سال 1403 مطرح شده است. دکتر محمد مهدی ناصحی، در یک بازدید از غرفه وزارت بهداشت و سازمان‌های تابعه، اعلام کرد که 107 بیماری مشمول حمایت‌های این صندوق وجود دارد. این بیماری‌ها شامل تالاسمی، هموفیلی، ام اس، بیماران دیالیزی، موکوپلی ساکاریدوز، بال پروانه‌ای، انواع تیپ‌های اس ام ای، سیستیک فیبروزیس، اوتیسم، سرطان، پرفشاری شریان ریوی، سکته مغزی، پیوند اعضا و مزمن روانی هستند.

ناصحی­­­ با اشاره به مهم‌ترین دستاورد‌ها و اقدامات سازمان متبوع خود در خدمات رسانی به بیمه شدگان گفت: سازمان بیمه سلامت خدمات مهمی را در طول دو سال گذشته به بیمه شدگان خود ارايه داده که می‌توان به پوشش رایگان 5 دهک اول جامعه، تاسیس صندوق حمایت از بیماری‌های خاص و صعب العلاج و حمایت از زوجین نابارور اشاره کرد. ­
 
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: تاکنون بیش از 32 میلیون نفر در سازمان بیمه سلامت تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفتند که بخشی از این افراد دارای بیمه روستایی بوده و بخشی در 5 دهک اول جامعه از بیمه رایگان برخوردار هستند. همچنین دهک 6 تا 9 نیز از تخفیفات بیمه‌ای برخوردار بوده و تنها دهک 10 باید تمام حق بیمه را به طور کامل پرداخت کند. ­
وی تصریح کرد: دهک 6 که تا پیش از این باید 30 درصد از میزان حق بیمه را پرداخت می‌کرد مبلغ کل بیمه یک ساله برای یک نفر به 20 درصد رسید. دهک 7 که باید 40 درصد از میزان حق بیمه را پرداخت می‌کرد مشمول تخفیف 10 درصدی قرار گرفت. دهک 8 که باید 50 درصد حق بیمه را پرداخت می‌کرد این میزان به 40 درصد رسید.
 
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران تاکید کرد: دهک 9 که باید پیش از این 80 درصد حق بیمه را پرداخت می‌کرد با 30 درصد کاهش پرداخت حق بیمه مواجه شده و باید 50 درصد حق بیمه را پرداخت کند.

 برای سال 1403، صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج به حداقل 14 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

در سال اول تشکیل صندوق بیماری‌های خاص، بودجه 5000 میلیارد تومانی به آن تخصیص یافت که با توجه به اینکه در نیمه دوم سال 1401 تشکیل شده بود، بودجه 5000 میلیاردی به طور کامل هزینه نشد. اما، در سال 1402؛ بودجه 7000 میلیارد تومانی به صندوق بیماری‌های خاص تعلق گرفت که به نظر می‌رسد کافی نباشد.

سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که تعداد بیماری‌های تحت پوشش صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج در گذشته کمتر بود اما به تدریج و با توجه به بودجه‌ای که در اختیار ما قرار گرفت تحت پوششی‌ها را گسترش دادیم، گفت: در حال حاضر 107 بیماری تحت پوشش صندوق قرار دارد که البته صفر تا صد هزینه‌ها پرداخت نمی‌شود، بلکه هزینه‌های کمرشکنی که بیماران از پس آن بر نمی آیند و بسته به نوع بیماری پرداخت می‌شود و با توجه به میزان بودجه‌ای که در اختیار ما قرار می‌گیرد تحت پوششی‌ها را افزایش خواهیم داد.

وی با یادآوری وجود 400 بیماری نادر و خاص در کشور، افزود: تاکنون از این میزان توانسته ایم تنها 107 مورد را تحت پوشش صندوق قرار دهیم و تقاضا داریم که بودجه صندوق افزایش یابد تا بتوان تعداد بیماری‌های تحت پوشش را افزایش داد.

کریمی با تاکید بر اینکه تمامی مشکلات بیماران خاص و صعب العلاج را نمی‌توان از مسیر بیمه رفع کرد، ادامه داد: در گذشته مبالغی را به بیماران برای انجام خدماتی که ماهیت بیمه‌ای نداشتند، پرداخت می‌کردیم اما با تاسیس صندوق، تمامی بودجه‌ها در آن متمرکز شدند. بنابراین انجام این کار با مشکل مواجه شد و ضروری است علاوه بر تقویت بودجه صندوق در سال‌های آینده مبالغی در اختیار وزارت بهداشت و معاونت درمان برای انجام خدمات فوریتی قرار گیرد تا پرداخت از جیب بیمار به شدت کاهش یابد و حتی به صفر برسد.

معاون درمان وزارت بهداشت، در مورد اعلام نیازهای دارویی بیماران خاص و صعب العلاج، گفت: به طور معمول نیازها را سه ماه پیش از پایان سال و حتی 20 تا 30 درصد هم اضافه‌تر به منظور تامین ذخیره استراتژیک اعلام می‌کنیم و سازمان غذا و دارو هم برای تامین این داروها تلاش می‌کند.

محمدمهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، با اشاره به اینکه 1.9 میلیون نفر تحت پوشش صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج قرار دارند، تاکید کرد: بیمه سلامت تا سقف 50 میلیون تومان هزینه درمان بیماران خاص و صعب العلاج را پرداخت می‌کند.

وی، پیشنهاد بودجه 14 هزار میلیارد تومانی صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج در سال 1403 را مطرح کرد.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد