دلیل کاهش استقبال، در بازار پلیمر ها چیست؟ / حجم عرضه‌‌‌ ها باز هم کاهش یافت

دلیل کاهش استقبال، در بازار پلیمر ها چیست؟ / حجم عرضه‌‌‌ ها باز هم کاهش یافت

جریان معاملات مواد اولیه پلیمری در تالار فیزیکی بورس‌کالا از آرامشی شکننده حکایت دارد که در آخرین هفته از ماه آبان رقم خورد و به موجب آن، داده‌‌‌ های حیاتی...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، هفته گذشته، قیمت پایه محصولات پلیمری بورس‌کالا، با تمایل به کاهش بیشتر اعلام شد که این کاهش، تحت‌تاثیر افت نرخ جهانی این محصولات بود و قیمت مبنای دلار مورد محاسبه در معادله کشف نرخ نوسان محسوسی نداشت.

با توجه به اینکه هفته گذشته نیز بهای هر بشکه نفت‌خام کانال قیمتی 80دلاری را از دست داد و با افت نرخ همراه شد، این ذهنیت که در هفته جاری، قیمت‌های پایه بیشتر تحت‌تاثیر نزول نرخ‌های جهانی پلیمرها قرار بگیرد، تقویت شده است. بنابراین طی هفته گذشته خبری از نوسان شدید متغیرهای موثر بر معاملات این گروه از محصولات پتروشیمیایی نبود؛ از این رو حجم معاملات نیز تغییر محسوسی را ثبت نکرد.

   حجم عرضه‌‌‌ها باز هم کاهش یافت

از آنجا که در اولین گام از اجرایی شدن الگوی جدید مدیریت بازار از سوی وزارت صمت، برخی از گریدهای رایج و پرمصرف پلیمرها از شمول سهمیه‌‌‌بندی بهین‌‌‌یاب خارج شدند، این انتظار وجود داشت که سمت عرضه با این طرح همراهی کند و به‌تدریج میزان محصولات عرضه‌شده در بورس کالا افزایش یابد، اما روند حجم عرضه‌‌‌های ثبت‌شده در هفته‌‌‌های قبل عکس این تفسیر را نشان می‌دهد؛ به طوری که از ابتدای اجرایی شدن این طرح، میزان عرضه‌‌‌ها در ارقامی کمتر از متوسط هفتگی 6ماه نخست سال نوسان کرد.

هفته گذشته نیز به میزان 84‌هزار و 963تن انواع محصولات پلیمری در بورس کالای ایران عرضه شد که نسبت به هفته قبل از آن از افت 27/ 1درصدی حکایت داشت و بالغ بر 3‌هزار تن کمتر از متوسط عرضه هفتگی 88‌هزار تنی نیمه ابتدایی سال‌جاری بود. به‌رغم کاهش میزان عرضه هفتگی پلیمرها، تقاضا برای خرید محصول از بورس کالا نزدیک به 6‌درصد افزایش داشت و در مجموع، 120‌هزار و 304تن تقاضا در تالار فیزیکی بورس کالا به ثبت رسید. در نهایت تقابل عرضه و تقاضا طی هفته گذشته، موجب دادوستد 75‌هزار و 572تن از انواع پلیمرهای عرضه‌شده در بورس کالا شد که به میزان یک‌درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافت. 

روند تغییرات داده‌‌‌های حیاتی در این بازار نوسان محدودی را نشان می‌دهد، اما به دلیل رشد تقاضا در این بازار، میزان معامله عرضه‌‌‌ها به 89‌درصد افزایش یافت و بیشترین مقدار از هفته منتهی به 7آبان‌ماه تاکنون به شمار می‌رود.

   رقابت‌‌‌های قیمتی بالا در بازار پلیمرها

چندی است که شاهد بازگشت رقابت‌‌‌های قیمتی بالا در معاملات پلیمرهای بورس کالا هستیم. هفته گذشته علاوه بر آنکه دادوستد بخش زیادی از گریدهای این بازار بدون رقابت و در قیمت پایه رقم خورد، سایر گریدها با رقابت قیمتی معامله شدند. بالاترین رقابت قیمتی هفته گذشته مربوط به دو گرید پلی‌اتیلن سبک فیلم بود که به ترتیب با 57درصد و 25‌درصد رقابت، بالاتر از نرخ پایه خود معامله شدند و بر صدر جدول رقابت‌‌‌های قیمتی هفته ماقبل قرار گرفتند.

سایر محصولات پلیمری نیز با نرخی پایین‌‌‌تر از 21‌درصد مورد دادوستد قرار گرفتند که به نظر بالا نمی‌‌‌رسد، اما در بازاری که برای مدت‌‌‌ها، قیمت پایانی اکثر محصولات آن در نزدیکی قیمت پایه قرار داشت، می‌تواند چندان خوشایند نباشد. همچنین بهای محصولات پلیمری در بازار آزاد نیز تحت‌تاثیر سرکشی‌‌‌های اخیر به انبارهای شورآباد طی هفته ماقبل، عقب‌نشینی قیمتی را در بسیاری از گریدها تجربه کردند.

local_offerبرچسب‌ها:
ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت

ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت

کارشناس بازار سرمایه گفت: ارزش کل معاملات بورس تهران در این هفته معاملاتی با کاهش 18 درصدی به مبلغ 23 هزار و 205 میلیارد تومان رسید.

YJC.news/
به جز بازار اوراق، تمام شاخص‌های بورس تهران نزولی شدند

به جز بازار اوراق، تمام شاخص‌های بورس تهران نزولی شدند

کارشناس بازار سرمایه گفت: ارزش کل معاملات بورس تهران در این هفته معاملاتی با کاهش 14.57 درصدی به مبلغ 28 هزار و 309 میلیارد تومان رسید.

YJC.news/
تمام 12 شاخص بورس تهران، بیش از 3 درصد رشد کردند

تمام 12 شاخص بورس تهران، بیش از 3 درصد رشد کردند

کارشناس بازار سرمایه گفت: ارزش کل معاملات بورس تهران در این هفته معاملاتی با افزایش 70 درصدی به مبلغ 33 هزار و 136 میلیارد تومان رسید.

YJC.news/
بورس تهران در نقطه چرخش؛ آمار چه می‌گوید؟

بورس تهران در نقطه چرخش؛ آمار چه می‌گوید؟

در حال‌حاضر، شاخص هم‌وزن نزدیک به محدوده‌های حمایتی قرار دارد که پیش‌تر دوبار در یک سال گذشته مانع از افت بیشتر آن شده است، از این‌رو حفظ حمایت شاخص هموزن در محدوده 370 هزار واحد از یک‌سو و رفتار آتی ...

Bartarinha.ir/
گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از فک پلمب بورس تهران+ تصاویر

گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از فک پلمب بورس تهران+ تصاویر

درب پارکینگ ساختمان بورس تهران که صبح امروز پلمب شده بود اکنون فک پلمب شده است.

YJC.news/

بورس تهران پلمب شد!

بدهی بورس تهران به شهرداری دلیل پلمب یکی از درب‌های ساختمان بورس/‌سایر درها‌ در بورس تهران باز است

بدهی بورس تهران به شهرداری دلیل پلمب یکی از درب‌های ساختمان بورس/‌...

طبق اعلام یکی از مسيولان بورس تهران، به علت اختلاف شهرداری و بورس تهران در موضوع ماده 100، شب گذشته درب پارکینگ ساختمان بورس تهران واقع در سعادت‌آباد توسط ماموران شهرداری تهران پلمب شد اما سایر درب‌ها...

FarsNews.ir/
دم و بازدم بورس تهران

دم و بازدم بورس تهران

پس از دو روز افت شاخص کل بورس، سومین روز هفته با رشد نماگر اصلی تالار شیشه‌ای دنبال شد و بازگشایی مثبت بازار جهانی سبب شد تا شرکت‌های کامودیتی‌محور با تحریک نسبی...

EghtesadOnline.com/
قیمت واقعی گوشت اعلام شد کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت کاهش ارزآوری پتروشیمی‌ها در پی قطعی گاز خبری مهم برای سهامداران صبا / صبا افزایش سرمایه می‌دهد نرخ ویزیت بازهم افزایش پیدا می‌کند؟ صف‌کشی مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود؟ مسکن در نیمه دوم سال ارزان می‌شود؟ یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول) انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی خرید متری خانه ریسک دارد؟ / راه جدید برای تامین مالی ساخت و سازها «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟