ضعف ريیس سازمان بورس در حمایت از منافع صنایع بورسی

ضعف ريیس سازمان بورس در حمایت از منافع صنایع بورسی

نمایندگان مجلس به جای آنکه به دنبال طرح سوال و استیضاح وزرا باشند، به رفع ابهامات و مشکلات و موانعی که بر سر راه شرکت های تولیدی وجود دارد کمک کنند.

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه دیگر رمقی ندارد و منفی های چند ماه اخیر، موجی از انتقادات سهامداران را به دنبال داشته است.

هومن عمیدی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری آینده اندیشان ایرانیان در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت این بازار بیان کرد: حدود 25 درصد از ظرفیت بازارسرمایه را شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی تشکیل می‌دهند؛ ولی هنوز کارگروه‌های لازم در این شرکت‌ها نتوانسته اند با سرپرستی سازمان بورس بر سر مفاهیم اولیه به جمع یندی و اجماعی برسند که لایحه بودجه با اعداد و ارقام منطقی تدوین گردد.

وی ادامه داد: نرخ خوراک و سوخت (گاز) صنایع منطقی نیست و به بالاترین قیمت جهانی به صنایع عرضه می‌شود و بدتر از آن، صنایعی که بخش عمده مواد اولیه خود را حتی گران‌تر از قیمت‌های جهانی تامین می‌کند ناچار به فروش محصولات خود با قیمت‌های دستوری و کمتر از واقعی هستند نمونه قیمت گذاری‌های دستوری و البته غیر منطقی را می‌توان در صنعت اوره سازی کشورمان مشاهده کرد.

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: این در حالی است که این صنایع، گاهی زمان فروش محصولات خود با قیمت‌گذاری دستوری، وجه فروش محصول خود را با تاخیر دریافت خواهند کرد! حداقل کاری که در این صنایع می‌توان انجام داد این است که دولت سازوکاری طراحی کند که وجه خرید مواد اولیه با وجه فروش محصول در این شرکت‌ها تنهاتر گردد تا شرکت‌ها نیاز به گردش مالی کمتری داشته باشند و برای تامین نقدینگی به ناچار اخذ تسهیلات و متحمل هزینه‌های مالی نداشته باشند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری آینده اندیشان ایرانیان تصریح کرد: مثلا در صنعت اوره سازی امکان تهاتر هزینه خرید گاز با مطالبات اوره سازان از وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد و متاسفانه لایحه بودجه از ظرافت و دقت کافی در چنین مواردی برخوردار نیست و ضروری است که سازمان بورس و اوراق بهادار قبل از تدوین پیش نویس لایحه بودجه، ردیف‌های مورد نظر صنایع را در اختیار وزارت اقتصاد قرار دهد.

معضل‌هایی که صنایع بورسی را در دور چالش انداخت

عمیدی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد سازمان بورس و اوراق بهادار هم در این زمینه هماهنگی و همکاری لازم را با صنایع نداشته است. فقط معضل قیمت گذاری‌های دستوری در فروش محصول و نیز تامین مواد اولیه با قیمت‌های جهانی نیست که صنایع ما را دچار چالش کرده، بلکه قطعی مکرر برق و گاز هم برای صنایع تولیدی ما تبدیل به چالش جدی شده است.

وی گفت: اگر دولت امروز با اعمال فشار بر صنایع تولیدی، تولیدکنندگان بزرگ را درگیر کند و فکری به حال شرکت‌هایی که تاکنون وضعیت خوبی داشته‌اند، نکند؛ باید در سال‌های آینده تبعات ناشی از توقف خطوط تولید، اعتصابات کارگری و کمبود کالا در کشور و تورم را بپذیرد.

این فعال بازارسرمایه افزود: برای رفع چنین مشکلی، کافی بود یک بازار متشکل برای فروش گاز به صنایع تولیدی کشور راه اندازی شود و در چنین بازاری، شاید حتی برخی کشور‌های همسایه هم برای فروش گاز به صنایع تولیدی ما وارد عمل می‌شدند و در فضای رقابتی، گاز با نرخ منطقی تری در اختیار صنایع قرار می‌گرفت! فراموش نکنید پتروشیمی‌ها بزرگترین شرکت‌های سودآور کشور هستند که یک سوم صادرات غیر نفتی هم متعلق به همین صنعت است و اگر به فکر حمایت از تولید هستیم این حمایت از تولید در مرحله اول باید از صنایع بزرگ ما آغاز شود.

اخذ مالیات از سپرده‌های حقوقی، اشتباه دیگری

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری آینده اندیشان ایرانیان خاطرنشان کرد: طرح اخذ مالیات از سپرده‌های حقوقی هم طرح اشتباه دیگری است که در بودجه 1401 به آن اشاره شده است. این طرح معنایی جز فشار بیشتر به حقوقی‌ها برای خرید اوراق دولتی ندارد! و از آن بدتر آنکه اوراقی که منتشر می‌شود برای تامین هزینه‌های جاری دولت و بازپرداخت اوراق قبلی است و هیچ استفاده موثری از اوراق منتشرشده در اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور نشده است! اگر دولت‌ها از اوراق استفاده موثری کرده بودند، امروز تعهدات مالی دولت اینقدر نبود و برای بازپرداخت اوراق قبلی دچار چنین چالش‌هایی نبودیم.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن انتقاد از ضعف سازمان بورس در حمایت از صنایع اظهار کرد: سازمان بورس نیاز به مبصر ندارد. مدیران و متولیان بازار سرمایه باید با تشکیل کار گروه‌های تخصصی، بتوانند با نهاد‌های تصمیم گیرنده و سیاست گذاران بزرگ کشور از جمله وزارت اقتصاد، وزارت صمت، وزارت نفت و وزارت نیرو به هماهنگی و جمع‌بندی برسند و مشکلات صنایع را برطرف کنند. سازمان بورس در این سال‌ها آنقدر ضعیف عمل کرده که خود این مجموعه هم با مشکل کاهش درآمد‌ها مواجه شده و در اقدامی کاملا مضحک، مدیرعامل شرکت بورس تهران اعلام کرده قصد اجاره دادن بخشی از ساختمان شان را دارند!

وی اضافه کرد: حال آنکه انتظار میرفت بازار سرمایه ما در این سال‌ها آنقدر توسعه پیدا کند که به با بورس‌های جهانی هم متصل شود! از منابعی هم که وعده تزریق آن به صندوق تثبیت بازار سرمایه را داده بودند، خبری نیست و ارزش معاملات بازار سرمایه این روز‌ها به شدت افت کرده است. بازارگردانی‌ها هم پویا نبوده و جز تحمیل زیان به سهامداران، ثمره دیگری نداشته است.

بازارگردانی 5 سهم برتر بازار سرمایه ما، خجالت‌آور است

عمیدی افزود: بازارگردانی 5 سهم برتر بازار سرمایه ما، خجالت‌آور است. سهام شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه ما از جمله شرکت "فولاد"، "فارس" و "شستا" با گردش مالی هزاران میلیارد تومانی، به بدترین نحو ممکن بازارگردانی می‌شوند! روال معاملات این روز‌های بازار سرمایه عادی نیست و بیشتر به نظر می‌رسد عده‌ای با تشدید منفی‌های بازار سرمایه، قصد امتیاز گرفتن از بالا دستی‌های خود را دارند.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن تاکید بر ارزندگی قیمت بسیاری از سهم‌های بازار گفت: به نظر می‌رسد برخی حقوقی‌های بازار هم با علم بر آنکه ترساندن بیشتر حقیقی‌ها موجب افت بیشتر قیمت سهم‌ها شده و امکان خرید سهم در قیمت‌های پایین‌تر را به آن‌ها خواهد داد، اقدام به حمایت از سهام نمی‌کنند.

عمیدی تصریح کرد: به رغم شعار‌های متعددی که دولت فعلی مطرح کرد، اما مسیری که دولت در حال پیمودن آن است ادامه مسیری است که دولت قبل آن را طی کرد. اصرار به چند نرخی بودن ارز و قیمت گذاری‌های دستوری، به نفع اقتصاد کشور نیست و ابهامات پیش روی اقتصاد کشور را تشدید کرده است.

صنایع بورسی ریزشی، سرمایه‌گذار جذب نمی‌کند

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری آینده اندیشان ایرانیان تصریح کرد: بی توجهی به وضعیت بازار سرمایه و ریزش سنگین این بازار در شرایطی که مذاکرات به نقطه حساسی رسیده و سعی داریم به دنیا سیگنال دهیم که اقتصاد ما با وجود تحریم‌ها وضعیت عادی دارد، منطقی نیست! از سویی سیاست‌گذاران ما مرتبا شعار می‌دهند که با وجود تحریم‌ها، صنایع ما امکان تولید و فروش و صادرات را دارند و از سوی دیگر، صنایعی که مدعی هستیم هم صادرات دارند و هم کالای تولیدی آن‌ها را در بازار به راحتی می‌خرند، با سقوط سنگین قیمت سهام مواجه هستند.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه در مورد درخواست برخی از فعالان بازار سرمایه در مورد استیضاح وزیر اقتصاد عنوان کرد: بهتر است در شرایط فعلی، نمایندگان مجلس به جای آنکه به دنبال فرصتی برای طرح سوال و استیضاح وزرا باشند، به رفع ابهامات و مشکلات و موانعی که بر سر راه شرکت‌های تولیدی وجود دارد کمک کنند. برخی مواردی که در بودجه 1401 لحاظ شده، به نفع صنایع بزرگ تولیدی ما نیست و امیدواریم نمایندگان مجلس با در نظر گرفتن اوضاع بازار سرمایه به بررسی لایحه بودجه بپردازند.

افزایش 20 درصدی تعرفه این پزشکان بررسی الزام خصوصی سازی در صنعت خودو قیمت یک آپارتمان نقلی در این منطقه تهران + جدول جزيیات مهم درباره حقوق و عیدی بازنشستگان ایلان ماسک بسیار ثروتمندتر می‌شود! شکاف عجیب قیمت آپارتمان در شمال و جنوب تهران/ این خانه... سفر ایرانی ها به تفلیس چقدر آب می خورد؟ این افراد در آستانه خطری اقتصادی و بزرگ! دو سناریو مهم پیش‌‌‌ روی بورس بازان کوچک‌ترین ویلا باغ‌های کردان چه قیمتی دارند؟ وزارتخانه‌ها عامل ورود ارز به کشور شوند ادامه ریزش قیمت طلا در بازار استقبال از سرمایه‌گذاری در صنعت دخانیات آیا عقل اردوغان نمی‌رسد؟! پیش‌بینی عجیب ريیس اتحادیه از قیمت گوشت! توافق ایران و ازبکستان در راستای توسعه ترانزیت ریلی دیدار فوتبال ایران و عراق تحت پوشش بیمه رازی پیش‌بینی عجیب رییس اتحادیه از قیمت گوشت/ این بخش از گوشت گوسفند کیلویی 180 هزار تومان شد پیش بینی سرسام آور درباره قیمت اتریوم برف در جاده‌های 17 استان و ترافیک در محور فیروزکوه/ ضرورت تجهیز خودرو به زنجیر‌چرخ‌ ورود دلار به کانال 24 هزار تومانی هشدار کولاک‌ و وقوع بهمن در برخی نقاط کشور/یخبندان در 25 استان و احتمال افت فشار گاز‌ زمان دقیق واریز سود سهام عدالت اظهارات مهم ارزی رییس کل بانک مرکزی/ چگونه صادرات تقویت... عیدی بازنشستگان به موقع پرداخت می شود؟ | آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده صدور اسناد مالکیت تک‌برگ توسط دفاتر اسناد اعلام زمان واریز سود سهام عدالت | هر نفر چقدر سود دریافت می‌کند؟ هماهنگی بین‌ بخشی‌ برای تسهیل صادرات و تامین مالی زنجیره تولید/نگاه اقتصادی‌ کشور‌ صادرات محور باشد پرمصرف‌ترین و کم‌مصرف استان‌ها در 24 ساعت گذشته/ کاهش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز صعود چند ده دلاری قیمت پالادیوم در بازار جهانی/ امروز طلا چند دلار پایین آمد؟‌ اینماد اجباری باعث مهاجرت نخبگان می شود / تمایل مردم به فعالیت زیر زمینی با ایجاد طرح اینماد اجباری افزایش 30 درصدی جرایم بیت کوینی و دیگر ارزهای مجازی در سال 2021 پیش‌بینی بورس تا پایان سال/ بازار سهام سال آینده رونق می‌گیرد؟ «تامین انرژی پایدار» و «ثبات‌ ارزی» 2 مطالبه‌ صنعتگران/ کالای قاچاق بلای جان تولیدکننده رشد 60 درصدی 3 رمز ارز در بازار امروز قیمت پر فروش ترین گوشی های موبایل در بازار + جدول بالش های مخدر به انگلیس نرسید صالح آبادی: نگاه اقتصادی کشور باید صادرات محور باشد صادرات 345 هزار تن گاز مایع از بندر سیراف پارس جلوگیری از هدررفت منابع ارزی برای واردات کالاهای غیرضروری و لوکس دوره‌ای جدید را در بخش تعاون آغاز می‌کنیم کاهش قیمت مسکن / قدرت خرید افزایش می یابد؟ کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه دارند؟ | مهلت پذیره نویسی 2 نماد تا چه زمانی است؟ جایگاه ویژه ایران در تعیین قیمت زعفران خبر وزیر کار درباره تحول در بخش تعاون ایران مرجع قیمت زعفران در دنیا خواهد شد قدرت خرید متقاضیان مسکن در حال افزایش است؟ واکنش همتی به اعتراف آمریکا/ یک توافق خوب می‌تواند... خبر مهم ريیس کل بانک مرکزی درباره مقرارت واردات قیمت نفت رکورد 7 ساله را شکست