تولید بنزین کاهش نیافته است/ آخرین وضعیت صادرات بنزین

تولید بنزین کاهش نیافته است/ آخرین وضعیت صادرات بنزین

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با تشریح آخرین وضعیت صادرات بنزین گفت: در ماه‌های اول صادرات بنزین انجام شد اما اکنون بیشتر به دنبال تامین نیاز داخل و ذخیره‌سازی هستیم، با این حال در همین هفته صادرات گازويیل (نفت گاز) و بعضی از فرآورده‌ها را داشته‌ایم.

به گزارش خبرگزاری برنا، جلیل سالاری با اشاره به آخرین وضعیت تولید بنزین در کشور اظهار کرد: باتوجه به اینکه در فصل مسافرت قرار داریم و حجم حمل و نقل و میزان مصرف بالاست، به همین دلیل باید مدیریت صورت بگیرد تا این فصل را پشت سر بگذاریم.

وی با بیان اینکه تمرکز تولید بنزین و سوخت در جنوب کشور است، تاکید کرد: در حال حاضر در پالایشگاه‌های بندرعباس و ستاره خلیج‌فارس نزدیک 100 میلیون لیتر در روز فراورده بنزین، گازويیل، نفت‌کوره، نفت‌سفید و سوخت هواپیما تولید می‌شود اما باید این مجموعه به سمت شمال کشور منتقل شود چراکه قطب مصرف تهران است و عمده مسافرت‌ها هم به سمت شمال کشور است.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با بیان اینکه مصرف نیروگاه‌ها نیز افزایش پیدا کرده است، گفت: در این فصل نسبت به سال گذشته صددرصد سوخت مایع بیشتری به نیروگاه‌ها تحویل دادیم، از طرفی در بخش کشاورزی نیز فصل برداشت است، بنابراین انتقال سوخت از جنوب به شمال یکی از مواردی است که ظرفیت بالایی نیاز دارد، شبکه خطوط باید فعال شود که ظرفیت خاصی دارد. به موازات از ظرفیت کشتی استفاده کردیم که بتوانیم سوخت را از بندرعباس به سمت ماهشهر منتقل کنیم.

سالاری با بیان اینکه در تلاشیم تا مسیر سواپ را همانطور که در سنوات گذشته فعال بود، فعال کنیم، گفت: به لحاظ اینکه هزینه‌ها کم شود هم می‌توانیم قطب‌های مصرف را مدیریت کنیم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، باید مصرف را مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه سیاست‌های قیمتی نیز از مواردی است که باید مدیریت شود که ما مسیر قاچاق سوخت را نیز نداشته باشیم، اظهار کرد: انتظار می‌رود با اقدامات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده حجم نقل و انتقال مدیریت شود و بعد از این دنبال ذخیره‌سازی باشیم، چراکه تکلیف ما تامین سوخت مجموعه حمل و نقل و نیروگاهی است.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه امسال نیروگاه‌ها حجم زیادی سوخت مایع و گازويیل مصرف کردند، به طوری که حدود 2 میلیارد لیتر گازويیل مصرف شد، گفت: دلیل این مساله هوای گرم و مصرف برق بالا بوده، اما توانسته‌ایم سوخت نیروگاه‌ها را تامین کنیم، به طوری که در سه ماهه امسال صددرصد سوخت مایع را نسبت به سال گذشته افزایش دادیم.

تولید همانند سال‌های گذشته است

سالاری درباره کاهش تولید بنزین گفت: تولید همانند سنوات گذشته و در حد 94، 98 و 100 و 104 میلیون لیتر در روز است. تولید را برمبنای تعداد پالایشگاه و تعمیر اساسی که داریم در نظر می‌گیریم و به تناسب این مسايل نوسان در تولید وجود دارد اما اعداد 70 و 80 میلیون لیتر در روز منطقی و درست نیست.

تولید بنزین در پتروشیمی ها نداریم

وی با بیان اینکه در حوزه برخی شرکت‌ها مثل پتروشیمی‌ها علاقمند هستند که بیشتر تولید بنزین داشته باشند، به دلیل اینکه ارزش افزوده بالاتری دارد و عرضه‌های صادرتی دارند، به همین دلیل محصولاتی تولید می‌کنند که دارای استاندارد است؛ ممکن است به دلیل ارزش افزوده بالا محصولاتی را نیز صادر کنند، تاکید کرد: در حوزه پالایشگاه‌ها طبق برنامه تولیدی که ارايه کردیم تولید با عملکرد تطبیق داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی درباره تولید بنزین پتروشیمی گفت: در حال حاضر تولید بنزین در پتروشیمی‌ها نداریم، قبلا هم چنین چیزی وجود نداشته است؛ به طور مثال قبلا ریفرمیت از پتروشیمی‌ها دریافت می‌شد، این‌ها مولفه‌های تولید بنزین هستند و خود بنزین نیستند.

توسعه سی‌ان‌جی هوشمندسازی و تقویت ناوگان در دستور کار

سالاری با بیان اینکه در زمینه توسعه سی‌ان‌جی هوشمندسازی و تقویت ناوگان در دستور کار است، گفت: شرایط باید به گونه‌ای باشد که انگیزه ایجاد شود، در این راستا تفاهمنامه‌ای با ایران‌خودرو امضا کردیم که به بحث دوگانه‌سوز کردن توجه شود؛ همچنین قرار است به سمت دو گانه‌سوز کردن خودروهای سنگین برویم.

وی درباره ورود ال‌پی‌جی به سبد سوخت گفت: بر اساس تبصره 14 از ال‌پی‌جی باید در ناوگان حمل و نقل استفاده شود، البته چالش‌هایی نیز وجود دارد چراکه شعاع دسترسی محدود بوده و بحث این است که مبدا تولید تا مصرف نیاز به ذخیره‌سازی دارد؛ خودرویی که ال‌پی‌جی‌سوز می‌شود، باید بتواند از این سوخت استفاده کند. بنابراین تمرکز روی شعاع محدودی است، لذا برنامه‌ریزی لازم انجام شده و پیش‌نویس آن به دولت رفته است و اگر مجوزها اخذ شود تکلیفی که در تبصره 14 آمده عملیاتی می‌شود.

خودروساز باید مکلف شود که استانداردها را رعایت کند

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی درباره هدررفت سوخت گفت: موضوع کیفیت خودرو در قانون هوای پاک و تکلیف سازمان استاندارد آمده و طبیعتا خودروها به تناسب مصرف باید استاندارد لازم را داشته باشند. تعداد خودروهای شخصی و موتورسیکلت در کشور حدود 25 تا 26 میلیون است؛ اگر استاندارد جهانی را داشته باشیم، 50 درصد کاهش مصرف خواهیم داشت، این حجم کاهش ارزش افزوده بالایی داشته و برای کشور ارزآوری دارد.

سالاری با بیان اینکه اکنون حوزه خودرو بیشتر سوخت‌سوزی دارد، در حالی که انرژی ارزان نباید زمینه‌ای شود که اتلاف انرژی داشته باشیم، گفت: خودروساز باید مکلف شود که استانداردها را رعایت کنند، در بخش صنایع هم باید به سمت بهینه‌سازی برویم؛ اکنون برای ساخت پالایشگاه باید حدود 10 میلیارد دلار سرمایه ‌گذاری صورت گیرد، در حالی که با 400 تا 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌توانیم نسبت به بهینه‌سازی مصرف اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه نیروگاه‌ها نیز این چالش وجود دارد، گفت: راندمان نیروگاه‌ها در حد 39 درصد و پایین‌تر است و انرژی تلف می‌شود، اگر موارد یاد شده و قاچاق را مدیریت کنیم، در واقع مصرف را کاهش داده‌ایم.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با بیان اینکه اختلاف قیمت 70 تا 80 درصدی نسبت به کشورهای همسایه نشان می‌دهد که باید برنامه‌ریزی شود تا هم به مردم سوخت‌رسانی انجام دهیم و هم از تلفات جلوگیری کنیم، تاکید کرد: نباید سوخت ارزان را در اختیار بخش‌هایی قرار دهیم که تولیداتی انجام می دهند که بهینه نیست.

وی با اشاره به مصرف بالای حوزه خانگی نیز گفت: باید انقلابی در حوزه بهینه‌سازی اتفاق بیفتد و حجم مصرف حدود 100 میلیون لیتر در نیروگاه‌ها و حدود 90 میلیون لیتر در روز بنزین کم شود.

مصرف انرژی در ایران 6 برابر استاندارد دنیا

سالاری با تاکید بر اینکه در حال حاضر در کشور 250 میلیون لیتر در روز انرژی مصرف می‌شود که با هر تراز جهانی و با هر کشوری مقایسه شود، بسیار بالا و حدود 5 تا 6 برابر استاندارد دنیا است، گفت: باید این میزان مصرف مدیریت شود.

وی درباره آخرین وضعیت توسعه پالایشگاه اصفهان و آبادان گفت: در پالایشگاه اصفهان طرح کیفی‌سازی و در پالایشگاه آبادان طرح تثبیت ظرفیت در دستور کار قرار دارد که در حال اجرا است.

انتهای پیام/

گاز گران شد؟

گاز گران شد؟

ريیس آژانس شبکه فدرال آلمان به مصرف کنندگان این کشور هشدار داد که ممکن است تا زمستان آینده قبض گاز آن‌ها دو یا سه...

Gostaresh.news/
اطلاعیه دولت خطاب به مردم درباره خرید خودرو

اطلاعیه دولت خطاب به مردم درباره خرید خودرو

از آنجا که دلالان تا حدودی از این بازار عقب‌نشینی کرده اند، بهتر است که مردم هم با خریدهای هیجانی، باعث تشویق و برگشت...

Bartarinha.ir/
تصمیمات جدید دولت برای اجرایی شدن قانون ساماندهی صنعت خودرو

تصمیمات جدید دولت برای اجرایی شدن قانون ساماندهی صنعت خودرو

اعضای دولت پس از بحث و بررسی مقرر کردند دولت در راستای اجرای قانون جدید ساماندهی صنعت خودرو، الزامات اجرا، راهکارهای...

Borna.news/
چرا دولت تولید 4 محصول لبنی را اجباری کرد؟

چرا دولت تولید 4 محصول لبنی را اجباری کرد؟

دولت به جای سیاست تنظیم بازار و تشویق تولید کننده با رویکرد سرکوب، قصد ظاهر سازی بازاراز اشباع تولیدات لبنی را دارد؛...

Bartarinha.ir/
برنامه دولت برای تحقق اسناد بالادستی/ساخت 18 نیروگاهی که بدون سوخت برق تولید می‌کنند

برنامه دولت برای تحقق اسناد بالادستی/ساخت 18 نیروگاهی که بدون سوخت...

برنامه توسعه 3705 مگاوات واحد بخار نیروگاه‌های گازی بدون نیاز به سوخت علاوه بر افزایش بازدهی، زمینه تحقق اهداف اسناد بالادستی در زمینه کاهش شاخص شدن انرژی را مهیا می‌کند.

FarsNews.ir/
چهار کشور خریدار بنزین ایرانی در چهار ماه‌ اخیر

چهار کشور خریدار بنزین ایرانی در چهار ماه‌ اخیر

امارات با خرید 269 هزار تن، افغانستان با 59هزار تن ، عراق با 34 هزار تن و ارمنستان با چهار هزار تن‌، چهار کشور خریدار...

Bartarinha.ir/
سیاست دولت سیزدهم همان مسیر دولت قبل در مدیریت نرخ ارز است

سیاست دولت سیزدهم همان مسیر دولت قبل در مدیریت نرخ ارز است

یک استاد دانشگاه برنامه دولت در زمینه مدیریت نرخ ارز را ادامه سیاست غلط دولت قبل دانست و گفت: اقدامات انجام شده و شجاعت دولت در افزایش نرخ ارز تاثیر روانی بر جامعه گذاشت.

MehrNews.com/

مدیریت بازار ارز و انضباط پولی در دولت سیزدهم

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه...

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

Ilna.ir/
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
دولت ريیسی به دلار جهانگیری برگشت که 28 هزارمیلیاردتومان از درآمدش کم نشود؟

دولت ريیسی به دلار جهانگیری برگشت که 28 هزارمیلیاردتومان از درآمدش...

اقتصاد کلانشرق نوشت:پشیمانی دولت برای حذف ارز چهارهزارو 200 تومانی، خبری است که به‌تازگی روی خروجی بسیاری از رسانه‌های ایران قرار گرفته است.

KhabarOnline.ir/
راهکار بنیادی دولت برای جبران خسارت‌های بلایای طبیعی

راهکار بنیادی دولت برای جبران خسارت‌های بلایای طبیعی

صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان قرار است پشتوانه‌ای قوی برای مردم خسارت‌دیده از بلایای طبیعی باشد.

MehrNews.com/
دولت ایران 70 میلیون کارمند دارد / ريیسی باید...

دولت ایران 70 میلیون کارمند دارد / ريیسی باید...

هاشمی طبا:دولت مرتبا شعار کوچک شدن دولت را به کار می‌برد ولی کوچک شدن دولت به این معنا نیست که در برنامه‌های خود به...

Gostaresh.news/
کاهش گازسوزی در مشعل‌ها تا پایان دولت سیزدهم

کاهش گازسوزی در مشعل‌ها تا پایان دولت سیزدهم

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی نفت ایران از برنامه‌ریزی برای کاهش سوزاندن گازهای ارسالی به مشعل تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

MehrNews.com/
اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

ایلنا: اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای افزایش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه به دلیل افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه از روسیه است.

Ilna.ir/
یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد کاهش قیمت سکه و ارز + جدول واریز به حساب‌های تجاری به عنوان درآمد فروش تلقی می‌شود نخست وزیر سويد: در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده ایم گرد و غبار در برخی استان‌ها/ اهواز داغ‌ترین شهر کشور مقایسه جالب دستمزد کارگران در ایران و کره جنوبی/ کاهش عجیب دستمزد کارگران در 10 سال اخیر طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان محدودیت ترافیکی پایان هفته جاده‌ها/ ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد افزایش دومینو وار مناطق آزاد در ایران بدون تحول در سیاست‌گذاری عجیب اما واقعی؛ واردات پارچه مبل رکورد زد اسامی برندهای ظروف ملامین غیراستاندارد اعلام شد حمایت صندوق کارآفرینی امید از طرح‌های راکد، نیمه فعال و نیمه تمام چرا برق در گرمای شدید تابستان سالجاری قطع نشد؟ ماجرای کارخانه میخ‌سازی سعادت آباد چه بود؟ / ساخت کارخانه با سنگ سبز معدن در بالا شهر تهران نجات صنعت پتروشیمی و فولاد با حذف قیمت گذاری دستوری