دلیل اقبال به سهام بانک ملت «وبملت» چیست؟

دلیل اقبال به سهام بانک ملت «وبملت» چیست؟

چند روزی است که تقاضا برای سهام بانک ملت افزایش پیدا کرده و این سهم طی سه روز بازدهی 7 درصدی را نصیب سهامداران خود...

اقتصادآنلاین- پویا دادجو؛ چند روزی است که اقبال به سهام بانک ملت افزایش پیدا کرده است و از روز چهارشنبه 28 تیر تا دیروز یکم مرداد ماه بازدهی 7 درصدی را ثبت کرده است. دلیل افزایش تقاضا برای این سهام را می تواند در گزارش فصلی جستجو کرد. بر اساس گزارش فصل بهار، سود خالص بانک ملت در این فصل برابر با 8هزار و 819 میلیارد تومان بوده است که هر چند نسبت به زمستان کاهشی بوده اما در مقایسه با فصل بهار سال گذشته افزایش بیش از 322 درصدی را نشان می‌دهد.

همانگونه که از نمودار بالا مشخص است طی دو فصل گذشته،‌ روند سود سازی این بانک با جهش قابل توجهی همراه شده است و طی دو فصل گذشته مجموع سود خالص این بانک به حدود 20 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ به بیان دیگر این بانک در دو فصل زمستان سال گذشته و بهار امسال توانسته بیش از مجموع یازده فصل پیش از آن سود بسازد. مجموع سود بانک ملت از بهار سال 1398 تا پاییز سال گذشته کم تر از 17 هزار میلیارد تومان بوده است.

همچنین سود به ازای هر سهم بر اساس آخرین سرمایه در بهار امسال برابر با 337 ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال گذشته افزایش 321 درصدی را نشان می‌دهد.

نکته مهم در صورت های مالی فصل بهار بانک ملت این است که بیش‌ترین درآمد خالص این بانک ناشی از خالص درآمد تسهیلات و سپرده گذاری و همچنین خالص درآمد کارمزد بوده است. به بیان دیگر این احتمال وجود دارد که این بانک بتواندبه روند سودسازی خود در فصول آینده هم ادامه دهد و در صورت اضافه شدن سود سرمایه گذاری‌ ها حتی سودهای بالاتری را هم ثبت کند.

نگاهی به روند درآمدهای حاصل از تسهیلات دهی بانک ملت نشان می‎‌دهد که در حالی درآمد حاصل از تسهیلات اعطلایی این بانک در بهار امسال نسبت به زمستان سال گذشته افزایش 20 درصدی را نشان می‌دهد که سهم سود سپرده گذاران(به عنوان هزینه اصلی منابع بانکی) عملا بدون تغییر مانده است. همچنین درآمد حاصل از تسهیلات بانک ملت در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته در حالی افزایش 83 درصدی را تجربه می‌کند که این رقم برای سهم سود سپرده گذاران برابر با 50 درصد بوده است. در صورتی که این بانک بتواند روند کنونی را ادامه دهد به نظر می‌رسد حفظ سودسازی این سهم برای فصول آینده دور از انتظار نباشد.

local_offerبرچسب‌ها:
کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟