13 هزار تن برنج پشت در گمرک / وزارت جهاد کشاورزی پاسخگو نیست

13 هزار تن برنج پشت در گمرک / وزارت جهاد کشاورزی پاسخگو نیست

در حالیکه حداقل 13 هزار تن برنج وارداتی امکان ترخیص دارد، گمرک بعد از دو مکاتبه با وزارت جهاد در رابطه با تعیین تکلیف محموله‌ برنج وارداتی قبل از ممنوعیت واردات و عدم پاسخگویی این وزارتخانه، این باراز وزارت صمت خواسته تا تکلیف هزاران تن برنج موجود در بنادر را مشخص کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ممنوعیت فصلی واردات برنج از ابتدای مردادماه تا پایان ابان‌ماه سال جاری در حالی شروع شد که پیش از آن فعالان بازار و البته برخی دستگاه‌های ذیربط خواستار به تعویق افتادن ممنوعیت فصلی و حتی عدم اجرای آن در سال جاری به دلیل کاهش واردات برنج و افزایش قیمت شده بودند، اما در هر صورت این اتفاق نیفتاد و براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار مقرر شد که صرفا ترخیص آن بخش از محموله‌های برنج وارداتی که تا قبل از 31 تیرماه دارای اعلامیه ورود و یا قبض انبار هستند مشروط به این‌که دارای ثبت سفارش باشند بلامانع بوده و ترخیص صورت بگیرد.

اما همان زمان گمرک اعلام کرد که حدود 10 کشتی حاوی برنج به سمت ایران حرکت کرده و احتمال این‌که کمی بعد از شروع ممنوعیت به کشور برسند وجود دارد، از این رو خواستار به تعویق افتادن ممنوعیت فصلی در راستای ورود محموله‌های برنج به کشور و رسیدن به بازار بود ولی موافقتی با آن نشد.

در هر صورت کشتی‌های برنج به بنادر رسیدند و برخی از آنها با وجود این‌که قبل از 31 تیرماه آمده بودند، اما تاریخ اعلامی ورود و یا قبض انبارشان بعد از اول مردادماه صادر شد و از این‌رو امکان ترخیص پیدا نکرد.

مطالعه بیشتر: چرا برنج ایرانی گران شد؟
بی توجهی وزارت جهاد به دو بار استعلام

با توجه به حقوقی که برای صاحبان کالا ایجاد می‌شد و درخواستی که برای ترخیص این محموله‌ها وجود داشت، گمرک ایران طی مکاتبه‌ای در مرداد ماه با وزارت جهاد کشاورزی در این رابطه استعلام گرفت و اعلام کرد که با توجه به این‌که ورود کالا به 12 مایلی آب‌های سرزمینی کشور از نظر حقوقی ورود کالا به قلمروی سیاسی محسوب می‌شود صاحبان محموله‌ها درخواست ترخیص کالای خود را دارند، از این‌رو اگر کشتی های حامل برنج های وارداتی قبل از تاریخ ممنوعیت فصلی برنج به کشور رسیده و در لنگرگاه و بنادر پهلو بگیرند، فارغ از اینکه اعلامیه ورود و یا قبض انبار آنها چه زمانی صادر شده است، آیا اجازه ترخیص از گمرک را طبق شرایط قبل از مقررات مربوطه دارند یا خیر؟

وزارت جهاد کشاورزی پاسخی در این باره به گمرکات اعلام نکرد و برنج‌های وارداتی بلاتکلیف در گمرک باقی ماند تا این‌که بار دیگر در شهریورماه معاون فنی گمرک مجددا مکاتبه‌ خود با گیلان‌پور – معاون وزارت جهاد کشاورزی – را تکرار کرد و خواست با توجه به پیگیری‌های مکرر صاحبان کالا، تکلیف برنج‌های رسیده به ایران قبل از شروع ممنوعیت فصلی را مشخص کند.

ورود 13 هزار تن برنج قیمت را تحت تاثیر قرار می‌دهد

اما باز هم وزارت جهاد کشاورزی بی‌توجه به این موضوع پاسخی ارايه نکرد تا این‌که بار دیگر اخیرا معاون فنی گمرک برای تعیین تکلیف وضعیت برنج‌های وارداتی مکاتبه‌ای با بیک‌زاده، معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت داشته است که نشان می‌دهد از 50 هزار تنی که گفته شده بود به بنادر رسیده حداقل 13 هزار تن امکان ترخیص دارد که تا کنون با آن موافقت نشده است.

ارونقی با اشاره به جریان ممنوعیت فصلی واردات برنج و همچنین تاریخ رسیدن برخی از کشتی‌های برنج‌های وارداتی قبل از 31 تیرماه و صدور قبض انبار بعد از این تاریخ با اشاره به این‌که در هر صورت این کشتی‌ها به آب‌های ایران رسیده بودند و درخواستی که صاحبان کالا در این رابطه دارند، درخواست کرده که با این موضوع موافقت شود که «چنانچه کشتی‌های حامل برنج‌های وارداتی قبل از تاریخ ممنوعیت فصلی به کشور رسیده و در لنگرگاه و بنادر پهلو بگیرند فارغ از تاریخ اعلامیه ورود و یا قبض انبار اجازه ترخیص از گمرک با رعایت سایر مقررات مربوطه داشته باشند.»

معاون فنی گمرک خواستار صدور دستور فوری و ارايه پاسخ در این رابطه، با توجه به پیگیری‌ صاحبان کالا شده و اعلام کرده چنانچه موافقتی در این رابطه صورت بگیرد، بیش از 13 هزار تن برنج که حقوق مکتسبه برای صاحبان آن ایجاد شده قابلیت ترخیص از گمرک را خواهد داشت که این موضوع قطعا بر قیمت برنج خارجی موجود در بازار موثر است.

افزایش بیش از 40 درصدی قیمت برنج

اکنون حدود 13 هزار تن قابلیت ترخیص و ورد به کشور را دارد و این در شرایطی است که برخی تاکید دارند تنظیم واردات و ورود برنج می‌توانست مانع از افزایش قیمت برنج داخلی و خارجی در ماه‌های اخیر شود و حتی در همین رابطه انجمن واردکنندگان برنج تاکید داشت در مورد ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری بازنگری شود.

این در حالی است که طبق گزارش مرکز آمار ایران، در مردادماه سال جاری هر کیلو برنج ایرانی به طور متوسط 38 هزار و 600 تومان فروش رفته اما این کالا تا 46 هزار و 500 تومان هم قیمت خورده و این کالا در مقایسه با سال گذشته 42.9 و نسبت به تیرماه 3.4 درصد گران شده است.

همچنین در مورد برنج خارجی هر کیلو در مردادماه سال گذشته به طور متوسط حدود 18 هزار و 100 تومان بوده ولی در تیرماه امسال 24 هزار و 800 تومان و در مردادماه به 25 هزار و 100 تومان رسیده است، برنج وارداتی تا کیلویی 30 هزار و 800 تومان هم فروش رفته که افزایش قیمت برنج خارجی نسبت به تیرماه 1.3 و در مقایسه با مرداد ماه پارسال 38.7 درصد است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه صادرات و واردات را در صفحه خدمات و بازرگانی تجارت‌نیوز بخوانید.

تاثیر واردات برنج خارجی بر قیمت‌ها / قیمت برنج ایرانی چقدر شده است؟

تاثیر واردات برنج خارجی بر قیمت‌ها / قیمت برنج ایرانی چقدر شده است...

در حالی که برخی فعالان بازار برنج معتقد هستند که واردات برنج خارجی بر قیمت برنج داخلی تاثیری نخواهد داشت، این سوال پیش می‌آید که سرنوشت برنج‌های موجود در گمرکات کشور به کجا خواهد رسید.

TejaratNews.com/
قیمت برنج ایرانی باز هم افزایش یافت

قیمت برنج ایرانی باز هم افزایش یافت

بازار برنج با تزریق ‌صد هزار تن برنج تنظیم بازاری هم آرام نگرفت. قیمت‌های عجیب و باورنکردنی، همچنان مصرف‌کنندگان را نگران می‌کند

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول

افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول

قیمت برنج مرغوب ایرانی در میادین 47‌ هزار تومان و ارزان‌ترین برنج نیم‌دانه 23‌ هزار تومان است. بر این اساس، قیمت برنج در میادین میوه و تره‌بار هم به نزدیکی 50هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
تصویب تامین ارز مورد نیاز برای وزارت جهاد کشاورزی

تصویب تامین ارز مورد نیاز برای وزارت جهاد کشاورزی

در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تامین ارز مورد نیاز برای وزارت جهاد کشاورزی تصویب شد.

TejaratNews.com/
برنج ایرانی وارد بورس می‌شود! / احتمال واردات برنج شکسته به کشور

برنج ایرانی وارد بورس می‌شود! / احتمال واردات برنج شکسته به کشور

برنج ایرانی آن قدر گران شده که تقاضای زیادی برای مصرف آن چندان وجود ندارد. به همین دلیل قرار است یا وارد تالار بورس شود یا صادرات آن آزاد شود. آیا وارد شدن برنج ایرانی به بورس کالا باعث گران شدن برنج ...

TejaratNews.com/
جدیدترین قیمت برنج در بازار

جدیدترین قیمت برنج در بازار

براساس آخرین آمار گمرک ایران موجودی برنج خارجی در گمرک و بنادر کمتر از 40 هزار تن است و این در حالیست که هر کیلو برنج ایرانی در تیر ماه امسال به طور متوسط بیش از 37 هزار و 300 تومان قیمت خورده و این م...

TejaratNews.com/
احتمال افزایش عجیب قیمت برنج/ واردات 80 درصد و مصرف برنج 50 درصد کاهش داشت

احتمال افزایش عجیب قیمت برنج/ واردات 80 درصد و مصرف برنج 50 درصد ک...

با وجود آنکه فعالان بازار مواد غذایی از کاهش 50 درصدی مصرف برنج و کاهش 80 درصدی واردت برنج خارجی خبر می‌دهند اما زمزمه‌های افزایش دوباره قیمت برنج در بازار شنیده می‌شود.

TejaratNews.com/
واردات برنج ممنوع شد

واردات برنج ممنوع شد

ممنوعیت فصلی واردات برنج از امروز همزمان با اول مردادماه آغاز شده و تا پایان آبان ماه، گمرک مجاز به ترخیص برنج‌های وارداتی نیست مگر طبق شرایط تعیین شده.

Bartarinha.ir/
ممنوعیت واردات برنج از امروز

ممنوعیت واردات برنج از امروز

ممنوعیت فصلی واردات برنج از امروز آغاز شده و تا پایان آبان ماه، گمرک مجاز به ترخیص برنج‌های وارداتی مگر طبق شرایط تعیین شده نیست.

TejaratNews.com/
ممنوعیت هم‌زمان کاشت و واردات برنج!/ اتمام ذخایر برنج تا 2 ماه آینده

ممنوعیت هم‌زمان کاشت و واردات برنج!/ اتمام ذخایر برنج تا 2 ماه آین...

قیمت برنج خارجی در بازار صد در صد گران شده و قیمت هر کیلو برنج به 45 هزار تومان رسیده است. دبیر انجمن واردکنندگان برنج می‌گوید: به دلیل ممنوعیت کاشت برنج در گلستان و کرمانشاه و همچنین اتمام ذخایر تا د...

TejaratNews.com/
مردم مشتری ضایعات برنج شدند!/ درخواست واردات برنج شکسته

مردم مشتری ضایعات برنج شدند!/ درخواست واردات برنج شکسته

جهش قیمت برنج مصرف غذای محبوب ایرانی‌ها را به نصف رسانده و حالا تقاضای برنج ضایعاتی آنقدر افزایش داشته است که دبیر انجمن واردکنندگان برنج از درخواست واردات برنج نیم‌دانه خبر داد.

TejaratNews.com/
سهم دهک فقیر کمتر از یک درصد برنج کشور/ برنج خارجی هم قیمت برنج ایرانی شد

سهم دهک فقیر کمتر از یک درصد برنج کشور/ برنج خارجی هم قیمت برنج ای...

برنج از سفره دهک فقیر حذف شده است و این افراد قدرت خرید کمتر از یک درصد مصرف برنج کشور را دارند. دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اعلام این خبر می‌گوید: برنج خارجی هم قیمت برنج ایرانی شده است.

TejaratNews.com/
علت افزایش قیمت برنج طی روز‌های اخیر

علت افزایش قیمت برنج طی روز‌های اخیر

آنطور که بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ برنج در بازار، رسوب 100 هزار تن از این کالا در بنادر و گمرکات کشور است.

Bartarinha.ir/
افزایش 40 تا 113درصدی قیمت برنج، گوشت و شکر

افزایش 40 تا 113درصدی قیمت برنج، گوشت و شکر

بررسی جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت حاکی از افزایش 40 تا 113 درصدی برنج، گوشت و شکر در اسفندماه سال 1399 نسبت به ماه مشابه سال 1398 است.

Bartarinha.ir/
کمک 7 میلیارد دلاری ایرانیان به ترکیه تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود! صف‌های فروش سنگین‌تر می‌شوند / سرمایه‌گذاران چه راهی را در پیش بگیرند؟ سودآوری طرح‌های جدید در صورت حذف «سود مرکب» نظام بانکی اختتامیه سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی خودروی ثبت نامی شبیه لاتاری شده است پنج هزار تن ذرت آلوده شد! با 300 میلیون تومانی میتوان در کرج خانه خرید؟ قاچاق سوخت بیش از 20 میلیون لیتر در روز است!/ ترکیه از ایران بنزین می‌گیرد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است حذف خرید‌ها از سبدخانوار به دلیل گرانی "کسعدی" فردا بازگشایی می شود/" شتران " آماده انجام معامله " لکما " برای " همراه " 300 دستگاه کولر صنعتی می‌خرد " پیزد " نرخ 4 نوع لاستیک را افزایش داد اطلاعیه اصلاح قرارداد آتی پسته و راه اندازی یک سررسید جدید ارزش سهام عدالت امروز 26 مهرماه خبر مهم برای سهامداران لاستیکی / مجوز افزایش قیمت تایر صادر شد خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال علت اصلی ریزش بازار چه بود؟ " برکت " در مجمع به سرمایه 27 درصدی رسید دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا " قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد خبر جدید برای متقاضیان دریافت وام 450 میلیون تومانی ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری این خبر امروز دلار را ارزان کرد برنامه دولت برای تکمیل کریدورهای ترانزیتی در بخش ریلی ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 26 مهر ماه وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شود خرید سهام بهتر است یا بیمه عمر؟ وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم! موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد خضریان: برگ سبز خودرو حکم سند رسمی دارد رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار افت گروه‌های کوچک بازار/ بانکی‌ها قرمزپوش شدند قرار نیست سالی یک میلیون مسکن بسازیم! رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار پراید در آستانه مذاکرات چقدر شده است؟ الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد سرمایه شرکت‌های کارگزاری در سال 1399 مسیر صعودی پیمودند درآمد 3 هزار میلیارد تومانی یک کارگزاری از بورس، فقط در 6 ماه فیدلیتی به بازار نرسیده گران شد / افزایش قیمت 10 درصدی در 4 ماه گام بلند بانک ایران زمین در خدمات دهی نوین دیدار معاونت فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با سازمان حمل و نقل شهرداری رشت افتتاح دو مدرسه در راستای مسيولیت اجتماعی بانک ایران زمین