تخلف‌های ایران‌خودرو از قانون تمامی ندارد/ منطقی: الان وقتش نبود

تخلف‌های ایران‌خودرو از قانون تمامی ندارد/ منطقی: الان وقتش نبود

ایران‌خودرو ابتدای اسفند ماه، جدولی متشکل از نام 11 خودرو برای تخصیص...

به گزارش ایسنا، حدودا دو هفته پیش، ایران‌خودرو، لیست و اطلاعیه برای فروش خارج از ضابطه خودرو به شرکت‌های تابعه خود منتشر کرد که بر اساس آن اعلام کرد 11 محصول خود را بدون قرعه‌کشی، با موعد تحویل 90 روزه و با قیمت کارخانه به کارمندان شرکت‌های تابعه عرضه می‌کند.

شروط حذف و قیمت قطعی است

نکته قابل توجه‌ و سوداگرانه‌تر این است که در این واگذاری، محدودیت‌هایی که طی چند سال اخیر برای مردم گرفتار در چرخش گردونه قرعه‌کشی وجود داشته همگی حذف شده‌ و تنها شرط دارا بودن گواهینامه و ممنوعیت فروش حواله خودروها در نظر گرفته شده است.

در این راستا، نه‌تنها محدودیت‌هایی نظیر عدم  خرید خودرو از شرکت ایران‌خودرو و سایپا طی 48 ماهه اخیر، عدم پلاک انتظامی فعال و... حذف شده است؛ بلکه قیمت خودروها نیز قطعی است.

در این بذل و بخشش ایران‌خودرو، محصولات پارس ELX, سورن پلاس، سورن پلاس دوگانه‌سوز، پژو 207 دستی، پژو 207 دستی اتوماتیک و دنا پلاس توربو اتوماتیک، راناپلاس، آریسان 2, تارا دستی، تارا اتوماتیک و هایما S7 پلاس قابل واگذاری است.

دستورات ريیس جمهوری و وزیر صمت در ایران‌خودرو نادیده گرفته می‌شود 

این درحالیست که چندی پیش، ريیس جمهوری در جلسه هیيت دولت، هر گونه عرضه خودرو خارج از ضابطه قرعه‌کشی از سوی خودروسازان را تخلف خواند و خواستار برخورد با عرضه کنندگان و دریافت کنندگان شد.

ضمن اینکه در اواسط دی ماه امسال نیز این گروه خودروساز، اقدام به تخصیص و تحویل محصول هایما S8 به قیمت کارخانه برای تعدادی از مدیران گروه صنعتی ایران‌خودرو کرد؛  اقدامی که سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را در تعارض با سیاست‌های مبارزه با رانت دولت و وزارت صمت خواند و خواستار ابطال تخصیص این خودروها و توجه بیشتر ایران‌خودرو نسبت به تبعات اینگونه تصمیم‌ها شد؛ البته که در نهایت توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد واکنش قرار گرفت و دستور ابطال آن را صادر کرد و مجبور شد، خودروها را به مزایده بگذارد.

حال اما پس از حدود دو ماه، این اقدام را در قالب دیگر و تخصیص خودرو به کارمندان شرکت‌های تابعه مجدد تکرار کرده است؛ البته برای آن جواب هم داشته و اعلام کرده است که « اعطای حواله خودرو به کارکنان شرکت‌های تابعه مشابه اعطای تسهیلات دیگر سازمان‌ها و خودروسازان است.»

طبق اعلام ایران‌خودرو، “اعطای تسهیلات در سازمان‌ها و شرکت‌ها به کارکنان به عنوان رکن اصلی فعالیت و تولید اعطا می‌شود و گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز از این قاعده مستثنی نبوده و حواله خرید خودرو از تسهیلاتی است که از ابتدای تاسیس این شرکت به کارکنان اختصاص یافته است.”

در ادامه عنوان شده، سایر سازمان‌ها بر اساس موضوع فعالیت خود تسهیلاتی را به کارکنان خود اعطا می‌کنند که گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز بر همین اساس مشابه سایر خودروسازان، حواله خرید خودرو را به کارکنان اختصاص می‌دهد، موضوعی که سال‌های گذشته نیز صورت می‌گرفت، اما به دلیل اختلاف فعلی کارخانه و بازار مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است.

کارگران به عنوان رکن اصلی تولید در گروه صنعتی ایران‌خودرو، همچون کارکنان سایر سازمان‌ها و شرکت‌ها طبق ضوابط موجود سازمانی از این تسهیلات استفاده می‌کنند و در سال‌های گذشته نیز طبق روال این فرآیند به اجرا گذاشته شده است.

ایران‌خودرو خواسته به کارکنان خود لطف کند اما این موضوع در شرایط فعلی کشور که مقامات کشور هم تاکید دارند، فروش در سال 1401 تنها از طریق قرعه‌کشی باشد، با توجه به شرایط فعلی صنعت و بازار خودرو کشور منطقی نیست. 

سیدرضا فاطمی‌امین- وزیر صنعت، معدن و تجارت- نیز چند روز پیش، در حاشیه پاسخگویی مستقیم وزرا به درخواست‌های مردم در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری، در رابطه با این اقدام ایران‌خودرو اظهار کرد: عرضه خودرو از طریق قرعه‌کشی و ثبت‌نام در سامانه یکپارچه انجام می‌شود. چنین مواردی تخلف است و حتما آن را پیگیری خواهیم کرد.

منوچهر منطقی- معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت- این اقدام را در این مقطع که همه تشنه خرید خودرو به قسمت کارخانه هستند، درست نداست و گفت: ایران‌خودرو هر چند سال یکبار سهمیه خودرو به پرسنل خود برای کسب رضایت کارمندان خود، اختصاص می‌دهد و قبلا هم داشته است اما در شرایط فعلی که همه در صف هستند، بهتر بود این موضوع را به تعویق می انداخت‌ یا تعداد آن را کم می‌کرد؛ این موضوع توسط وزارت صمت پیگیری‌ خواهد شد.

انتهای پیام 

ابراز تمایل عربستانی‌های برای سرمای‌گذاری در ایران/ فرصت مناسب برای توسعه صنعت پتروشیمی بخشنامه وزارت کار درباره دستمزد کارگران در سال 1402/... پشت‌ پرده تمدید چندباره ثبت نام فروش بدون قرعه‌کشی خودرو حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد آماری از وضعیت اسفناک تورم خوراکی در ایران چه خبر از وعده احداث نیروگاه‌های برق با راندمان بالا؟/ تابستان برق داریم؟ سهم ایران در تجارت با ترکیه چقدر است؟/ پرواز سرمایه به سمت ترکیه سازوکار جدید کنترل قیمت در فرودگاه‌ها/ نرخ اجناس در غرفه‌های فرودگاهی یکسان می‌شود 400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده‌اند کاهش رشد نقدینگی در اسفندماه گذشته 400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند بدهی بانک‌ها از 300 هزار میلیارد تومان گذشت / رشد 110 درصدی بدهی بانکی در 1401 اعلام نشدن لیست محصولات آب‌بر برای عوارض صادراتی زمان بازگشایی سامانه یکپارچه خودرو/ از سرگیری ثبت‌نام خودرو از هفته آینده همه چیز درباره وام ازدواج سال 1402؛ از مبلغ تا پایان خدمت و وام ایثارگران فرهنگیان ببینند / صفر تا صد ماجرای تاخیر در... هشدار/ مسافران از این جاده به شمال سفر نکنند نرخ بهره بین بانکی به 23.36 درصد رسید سهم سرمایه‌گذاری از حجم اقتصاد ایران نصف شد +نمودار حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد شاهکار جدید پورشه / میخ‌کوب می‌شوید! جزيیات 14 طرح راهبردی برای رهایی از خام‌فروشی نفت تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 آماده ورود این خودروها در 1402 باشید حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی ارزش دستمزدها در پایین‌ترین سطح تاریخ ایران پارلمان ترکیه با شراکت جامع اقتصادی با امارات موافقت کرد شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402 از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس 6 خودرویی که امسال بازار را سوپرایز می‌کنند سوناتا جدید از راه رسید + تصاویر چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟ با حقوق 8میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! روند قیمت نفت افزایشی شد با حقوق 8 میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! متقاضیان دریافت وام ازدواج در 1402 بخوانند روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول آغاز پذیره نویسی یازدهمین صندوق طلا، سه شنبه آینده در بورس انتقاد میرسلیم از سوخت ارزان/ دو دهه است برای کاهش ارزش پول ملی ایران برنامه ریختند سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون 3 میلیارد بدهید مزدا 3 صفر بگیرید! هشدار همتی به دولت ريیسی 6 خودرویی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می کنند تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی قیمت جدید طلا اعلام شد (11 فروردین 1402) دو پیش شرط مهم برای رونق اقتصادی در 1402 جزيیات رشد تولید محصولات معدنی/ شیشه جام و کنسانتره در صدر تردد از محور کرج – چالوس و آزادراه تهران – شمال ممنوع است فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری در بخش مولد