ابلاغ ضوابط جدید انتشار اوراق با استفاده از رتبه اعتباری

ابلاغ ضوابط جدید انتشار اوراق با استفاده از رتبه اعتباری

بورستهران- ایرنا- رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس از ابلاغ ضوابط جدید انتشار اوراق بهادار با استفاده از رتبه اعتباری با هدف تسهیل و تسریع تامین مالی شرکت‌ها خبر داد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، "مرتضی چشان" با بیان اینکه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای تسهیل و تسریع تامین مالی شرکت‌ها، ضوابط جدید تامین مالی با تکیه بر رتبه اعتباری شرکت و بدون استفاده از ضامن را ابلاغ کرد، افزود: بر اساس این ابلاغیه، شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران در صورت اخذ رتبه اعتباری BBB به بالا از موسسات رتبه‌بندی دارای مجوز فعالیت، مجاز به تامین مالی بدون استفاده از رکن ضامن شده‌اند.

وی با اشاره به اظهارنظر موسسات رتبه‌بندی در خصوص توانایی متقاضی تامین مالی تصریح کرد: موسسات رتبه‌بندی در گزارش رتبه‌بندی خود با توجه به وضعیت مالی و نقدینگی متقاضی، ملزم به اظهارنظر در خصوص توانایی متقاضی تامین مالی در پرداخت اصل و فرع اوراق در سررسید مقرر هستند.

چشان اظهار داشت: در صورت احراز تاخیر هر یک از متقاضیان در واریز مبالغ اقساط و اصل اوراق منتشره قبلی در بازار سرمایه بر اساس تکالیف موجود در مقررات، قراردادها، مدارک یا مستندات، انتشار اوراق جدید بدون استفاده از توثیق وثایق یا ضامن معتبر، تا زمانی که رتبه اعتباری آن یک رتبه ارتقا یابد، امکان‌پذیر نیست.

به گفته این مقام مسوول، امکان سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت بدون ضامن و با رتبه اعتباری قابل قبول به موضوعات سرمایه‌گذاری در امیدنامه نمونه صندوق‌ها افزوده شده و حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در اوراق بهادار یادشده به شرح حداکثر 15 درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق مشروط بر اینکه حداکثر 5 درصد از کل دارایی‌های صندوق، در اوراق بهادار منتشره از طرف یک ناشر سرمایه‌گذاری شود، تعیین شده است.

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس با اشاره به ضوابط جدید در این ابلاغیه، اذعان کرد: انتشار اوراق بهادار دارای رتبه اعتباری BBB به بالا برای تمامی اشخاص حقوقی دارای شرایط مندرج در دستورالعمل‌های مربوطه از طریق کاهش درصدی از کل وثایق موردنیاز (شامل اصل و فرع اوراق) نیز فراهم شده است.

چشان عنوان کرد: همچنین متقاضیان تامین مالی از طریق بازار سرمایه (ناشر/بانی)، در صورت عدم رتبه‌بندی یا اخذ رتبه اعتباری در سایر طبقات از شرکت رتبه‌بندی اعتباری دارای مجوز فعالیت، به‌منظور انتشار اوراق بهادار بدهی ملزم به استفاده از رکن ضامن (ارايه تضمین) مطابق مقررات مربوطه هستند.

سیگنال برجام به بورس/ اصرار بر کاهش نرخ سودبانکی برای اصلاح بورس منطقی است؟ پرواز تهران – چین: 175 میلیون تومان؛ چرا؟ بانک‌های تجاری چقدر وام قرض‌الحسنه داده اند؟ / کارنامه تسهیلات زیر ذره بین آمار بازار از مشاغل خدماتی اشباع شده است سهم کمتر از یک درصدی فرش و صنایع دستی از صادرات غیرنفتی اعلام قیمت دام در ایام‌ تاسوعا و عاشورا هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ مناطق محبوب خریداران مسکن در تهران ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند