استخراج بیت‌کوین آزاد، اما مبادله‌اش ممنوع شد

استخراج بیت‌کوین آزاد، اما مبادله‌اش ممنوع شد

افزایش قیمت بیت‌کوین و رمزارز‌ها طی ماه‌های اخیر در ایران هم توجه بسیاری را به خود جلب کرد؛ این درحالی است که سال گذشته استخراج رمزارز‌ها در کشور به صورت یک فعالیت صنعتی مورد توجه بود و، اما مبادله آن‌ها ممنوع شد.

ایسنا: ارز دیجیتال یک شکل دیجیتالی از پول است که به‌عنوان ابزار معامله در یک شبکه توزیع‌شده از کاربران استفاده می‌شود.

بیت‌کوین به‌نوبه خود، اولین و شناخته‌شده‌ترین نمونه یک ارز دیجیتال است که در سال 2009، توسعه‌دهنده‌ای با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو آن را به دنیا معرفی کرد. با آغاز رکوردشکنی‌های بیت‌کوین و اخباری که از آن در جهان منتشر شد، در ایران همگام‌هایی برای فعالیت در این حوزه برداشته شد.

محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اسفند 96 از طرح آزمایشی «اولین ارز دیجیتالی کشور» بر پایه بلاک‌چین خبر داد و با اشاره به رشد اجتناب‌ناپذیر فناوری و لزوم حرکت به سمت فناوری‌های نو عنوان کرد: «دنیا در حال تحول است و یکی از این تحولات، «ارزهای دیجیتال» هستند. رویکرد انفعالی در خصوص فناوری و انتظار دستگاه‌ها از یکدیگر طبیعتا باعث عقب‌ماندگی و درنهایت انفعال حاکمیت خواهد شد.»

هرچند همان زمان هم در زمینه ورود به ارزهای دیجیتالی، سیدابوالحسن فیروزآبادی - دبیر شورای عالی فضای مجازی ورود به عرصه ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین که هنوز توسط مسوولان بانکی تایید نشده‌اند را توصیه نکرده و بیان کرد: «به دلیل اینکه روی رنجیره بازار ارز مجازی در کشور هیچ‌گونه کنترل و مدیریتی وجود ندارد و در حقیقت صراف‌هایی که به این فعالیت مبادرت می‌کنند، مجوز ندارند نظر و توصیه‌مان به مردم این است که به هیچ وجه فعلا وارد این فضا نشوند تا سیاست و مقررات خود را در این حوزه اعلام کنیم.»

البته مقررات بانک مرکزی پس از این اظهارات، به ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتالی انجامید. اردیبهشت 97 بود که بانک مرکزی در بیانیه‌ای اعلام کرد «به‌کارگیری ابزار بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است.» هرچند آذری جهرمی درباره این مصوبه اینطور عنوان کرد که «مصوبه بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار اصلی پول و مالی کشور در مورد ارزهای رمزنگاری‌شده مثل بیت‌کوین که به بانک‌ها و صرافی‌ها اعلام کرده که استفاده از آن‌ها ممنوع است، بدین منظور نیست که بکارگیری ارزدیجیتال در توسعه داخلی ممنوعیت یا محدودیت دارد.»

پس از آن و به دلیل شرایط خاص اقتصادی در کشور، حوزه ماینینگ رمزارزها مورد توجه قرار گرفت و بخشی از سرمایه‌های فعالان اقتصادی را به سمت خود جذب کرد. هرچند در سال 1398 و در حالی که برخی از فعالان اقتصادی سرمایه‌گذاری نسبتا قابل توجهی را دراین حوزه انجام داده و فعالیت‌هایی را برنامه‌ریزی و شروع کرده‌اند، به یک‌ باره با هجمه گسترده‌ای از سوی وزارت نیرو از نظر تامین انرژی مواجه شدند که کارشناسان احتمال سوق پیدا کردن این فعالیت‌ها به سمت فعالیت‌های زیرزمینی را مطرح کردند.

انجمن بلاک‌چین ایران در اردیبشهت 99، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با اصلاح شدن مصوبه ماینینگ، مشکل قاچاق بودن دستگاه‌های استخراج رفع شده است. 29 اردیبهشت ماه بود که قیمت بیت‌کوین در صرافی بایننس به 9,950 دلار رسید که با احتساب قیمت دلار در بازار آزاد در آن زمان (حدود 17,400 تومان)، معادل حدود 173 میلیون تومان بود که رکورد جدیدی را به ثبت رساند. همچنین صرافی‌های رسمی با بانک مرکزی برای استفاده از ارزهای دیجیتال به منظور تسهیل تبادلات ارزی و بازگشت ارز صادراتی توافق کردند.

خردادماه 99 بود که با تاکید ريیس جمهور، وزارتخانه‌های نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین بانک مرکزی موظف شدند موضوع استخراج ارز دیجیتال را پیگیری و برنامه‌ریزی‌های لازم را در این زمینه انجام دهند. با وجود این، با فرا رسیدن ماه خرداد، تعرفه برق استخراج ارزهای دیجیتال با حدود 300 درصد افزایش از 482 تومان به 1,930 تومان به ازای هر کیلووات رسید و اینطور اعلام شدکه تقریبا تمام فعالان صنعت ماینینگ در ایران فعالیت خود را متوقف کردند.

هرچند هیات وزیران در تیرماه، مصوبه تعیین تکلیف تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال موجود در کشور را ابلاغ کرد. به موجب مصوبه دولت، کلیه دارندگان دستگاه‌های استخراج رمزارز (ماینر) مکلف شدند نسبت به ثبت مشخصات هویتی خود به‌همراه تعداد و نوع دستگاه‌هایی که در مالکیت آنها است، در سامانه‌ی بهین‌یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت، نسبت به پرداخت کلیه حقوق و عوارض دولتی اقدام کنند.

با وجود این، تابستان 99 و در حالی که به‌دلیل گرما، مصرف برق ماینرها، اهمیت خود را نشان داده بود، اما مصطفی رجبی‌مشهدی - سخنگوی صنعت برق عنوان کرد که «دستگاه‌های ماینر 3 تا 4 درصد برق تولیدی در دنیا را مصرف می‌کنند، این مصرف در دنیا معادل حدود 7 تا 8 هزار مگاوات است. مطابق بررسی‌ها، مصرف برق واحدهای استخراج ارز دیجیتال در ایران حدود 250 تا 300 مگاوات است، بنابراین این واحدها نمی‌توانند تاثیر چشمگیری بر افزایش مصرف برق کشور داشته باشند.»

مهرماه بود که طرح گسترش صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در ایران به مجلس رفت؛ که بر اساس آن دولت موظف بود برای استخراج ارزهای دیجیتال در داخل کشور با شرایط خاصی برق و گاز با تعرفه صنعتی اختصاص دهد. 14 آبان و همزمان با اعلام نتایج انتخابات آمریکا قیمت بیت‌کوین از 13,850 دلار عبور کرد و در مقابل ریال ایران با رسیدن به حدود 426 میلیون تومان در پلتفرم‌های صرافی ایرانی، رکورد تاریخی خود را شکست. پس از آن در روزهای زمستانی، برخی از مناطق با قطعی برق مواجه شدند و مسوولان حوزه نیرو، تقصیر را به گردن حوزه ارزهای دیجیتال انداختند.

حتی سخنگوی صنعت برق که پیش از این گفته بود واحدهای استخراج ارز دیجیتال نمی‌توانند تاثیر چشمگیری بر افزایش مصرف برق کشور داشته باشند، درباره شایعه تاثیر مصرف بیش از حد مراکز استخراج رمزارز بر قطعی اخیر تهران، اعلام کرد: «یکی از عواملی که موجب افزایش مصرف برق که منجر به قطعی شده، مراکز استخراج رمزارز غیرمجاز است. حدود 1,600 مرکزغیرمجاز را شناسایی کردیم که دستگاه‌های ماینینگ آن‌ها جمع‌آوری، خسارت برق مصرفی از آن‌ها اخذ و به مراجع قضایی معرفی شدند.»

این درحالی است که کارشناسان مطرح ارزهای دیجیتال با استناد به آمار و ارقام مربوط به استخراج بیت‌کوین و مصرف برق این فعالیت، استخراج بیت‌کوین را عامل قطعی برق ندانستند. طبق گزارش‌ها، مصرف انرژی استخراج بیت‌کوین در جهان برابر با مصرف انرژی چند کشور اروپایی است. با این حال، کارشناسان معتقدند با وجود مقررات سخت‌گیرانه، فعالیت ماینرها در ایران نسبت به دوسال قبل به‌شدت کم شده است و فعالیت‌های فعلی به‌حدی نیست که بتواند عامل خاموشی‌ها باشد، به‌خصوص در فصل زمستان که طی سال‌های گذشته همیشه شاهد مازاد تولید برق در این فصل بوده‌ایم.

درحالی که با عبور از روزهای خاموشی، جنجال‌های مربوط‌به استخراج بیت‌کوین تا حدودی آرام شده بود، بازار رمزارزها در شرایطی که افراد از بازار بورس به دلیل ضررهایی که متحمل شده بودند، روی‌گردان شدند، داغ شد و اینطور عنوان شد که بخشی از سرمایه‌ مردم به سمت ارزهای دیجیتالی رفته است و مسوولان به فکر مقابله با این روند افتادند. مرکز ملی فضای مجازی 12 اسفند ماه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد «رمزارزهایی مانند بیت‌کوین از هیچ‌گونه پشتوانه و تضمینی برخوردار نیستند و همچنین تاکنون تصمیمی برای اعطای مجوز به درگاه‌ها و سایت‌های فعال خرید و فروش رمزارزها و بیت‌کوین در کشور گرفته نشده است و از این‌ رو اکیدا توصیه می­‌شود همگان دراین زمینه احتیاط‌های لازم را به خرج داده و در دام تبلیغات سوداگران این بازار غیرشفاف نیفتند.»

همتی نیز مطرح کرده بود که قرار است کسانی که رسمی رمزارز استخراج می‌کنند، بتوانند برای واردات از آن استفاده کنند و مبادله رمزارزها بین یکدیگر مجاز نیست. بنابراین، مبادله رمزارزها تنها برای استخراج رسمی رمزارز در جهت واردات بلامانع است اما معامله این نوع ارز بین افراد ممنوع است. همچنین مسيولان بانک مرکزی بر ممنوعیت معامله رمزارز بین افراد طبق قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیيت دولت در سال 98 تاکید کردند و در این راستا شرکت شاپرک به پرداخت‌یارها اعلام کرد که درگاه‌های الکترونیکی که کسب‌وکارهای غیرمجاز از جمله رمزارز ارايه می‌کنند،‌ مسدود خواهند شد.

این روزها بیت‌کوین روند صعودی در پیش گرفته و در روزهای پایانی سال به بیشترین قیمت تاریخ خود یعنی 61 هزار دلار هم رسید. افزایش قیمت بیت‌کوین و رمزارزها طی ماه‌های اخیر در ایران هم توجه بسیاری را به خود جلب کرد. از سوی دیگر، کارشناسان این حوزه معتقدند هیچ ممنوعیت قانونی در خصوص فعالیت در حوزه خریدوفروش رمزارز وجود ندارد و طبق مصوبه‌ شورای عالی مبارزه با پولشویی بانک‌ها از فعالیت در این حوزه منع شده‌اند و در مصوبه مربوط به استخراج رمزارزها نیز تاکید شده است که از رمزارزها برای مبادلات روزمره استفاده نشود.با بیت کوین، خودرو بخرید

با بیت کوین، خودرو بخرید

ایلان ماسک مدیر شرکت خودروسازی تسلا از استفاده بیت‌کوین برای خرید خودروهای گران قیمت این کمپانی خبر داد.

TejaratNews.com/
شرکت همیار ماینر، بهترین آموزگار و همیار در بازار بیت کوین

شرکت همیار ماینر، بهترین آموزگار و همیار در بازار بیت کوین

این شرکت همیار شما در اجاره ماینر و استخراج بیت کوین هم هست و پیشنهادهای ویژه‌ای را برای رساندن شما به سود در این حوزه در نظر گرفته است.

BourseNews.ir/
بیت کوین باز هم فتیله را پایین کشید

بیت کوین باز هم فتیله را پایین کشید

قیمت بیت کوین در معاملات یکی ـ دو روز گذشته بازار جهانی چند هزار دلار عقب‌نشینی کرد.

FarsNews.ir/

بیت کوین رکورد تاریخی خود را شکست

قیمت بیت کوین امروز 8 فروردین 1400 + قیمت ارزهای مهم دیجیتالی

قیمت بیت کوین امروز 8 فروردین 1400 + قیمت ارزهای مهم دیجیتالی

ارزش بیشتر ارزهای مهم دیجیتالی افزایش پیدا کرد.

Borna.news/
بیت کوین 58 هزار دلاری شد

بیت کوین 58 هزار دلاری شد

برای سومین بار در یک هفته اخیر بیتکوین موفق به فتح کانال 58 هزار دلاری شد.

Bartarinha.ir/
بیت کوین رکورد زد / ارزش بیت کوین به بیش از 63 هزار دلار رسید

بیت کوین رکورد زد / ارزش بیت کوین به بیش از 63 هزار دلار رسید

اطلاعات کوین دسک نشان می‌دهد ارزش بیت کوین در روز سه شنبه بیش از 4 درصد افزایش یافته است. بزرگترین ارز مجازی دنیا از...

Borna.news/
خیز بیت کوین به سمت شکستن رکورد جدید

خیز بیت کوین به سمت شکستن رکورد جدید

ارزش بیت کوین 3.3 درصد افزایش یافته و به 54206 دلار رسیده است و به سمت رکورد 58354.14 دلاری که در فوریه 2021 ثبت کرده بود پیش می‌رود.

Bartarinha.ir/
قیمت بیت کوین افزایش یافت

قیمت بیت کوین افزایش یافت

بیت کوین 6.67 درصد رشد کرد و به 50735 دلار رسید.

Borna.news/
همتی: خرید و فروش بیت کوین آزاد نمی‌شود

همتی: خرید و فروش بیت کوین آزاد نمی‌شود

همزمان با افزایش خرید و فروش بیت کوین در داخل کشور، ريیس کل بانک مرکزی به بیان توضیحاتی درباره مجاز بودن یا نبودن این معاملات پرداخت.

Bartarinha.ir/
سرمایه‌گذاری در بیت کوین باید با آگاهی کامل باشد

سرمایه‌گذاری در بیت کوین باید با آگاهی کامل باشد

یک تحلیگر بازار سرمایه با تاکید بر لزوم توسعه آموزش های فراگیر برای عموم افراد علاقه مند به حضور در بازار سرمایه و رمز ارزها، گفت: متاسفانه حضور گسترده بدون ارايه...

EghtesadOnline.com/
برنامه سراسری مبارزه با مراکز غیرمجاز بیت کوین

برنامه سراسری مبارزه با مراکز غیرمجاز بیت کوین

مدیرعامل توانیر از آغاز دور چهارم اقدام فراگیر با هدف مقابله با مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز و تنظیم روشنایی های معابر در سراسر کشور خبرداد.

Bartarinha.ir/
قیمت بیت کوین 10 درصد کاهش یافت

قیمت بیت کوین 10 درصد کاهش یافت

قیمت بیت کوین پس از افزایش ناگهانی بیش از 10 درصد، کاهش یافت.

Borna.news/
خروج دلار از بازار ارز به خاطر بیت کوین

خروج دلار از بازار ارز به خاطر بیت کوین

کاهش قیمت بیت کوین باعث شده ارزش بازار کل ارزهای مجازی از حدود 1.06 تریلیون دلار تا کمتر از 920 میلیارد دلار کاهش یابد.

Bartarinha.ir/
کشف 500ماینر استخراج بیت کوین در ری

کشف 500ماینر استخراج بیت کوین در ری

معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری از کشف 500 ماینر استخراج بیت کوین در این شهرستان خبر داد.

Bartarinha.ir/
"غپاذر" از سهامداران دعوت کرد فریب سود کلان بانک‌ها را نخورید در مجمع "ونیکی" 320 ریال تقسیم شد سود 1900ریالی نصیب سهامداران "شوینده" قیمت خرما به بسته‌ای 50هزار تومان رسید رمزارزهای با ریسک کم در بازار کریپتو رکورد منفی دیگری برای بورس به ثبت رسید تحلیل تکنیکال شاخص کل، صعود یا سقوط؟ بازار رمزارز‌ها برای همیشه صعودی باقی نخواهد ماند! کاهش 25 درصدی ارزش معاملات بورس مازندران کرونا و مرخصی‌های اجباری بدون حقوق! صعود بی‌سابقه بیت‌کوین ممنوعیت رمزارز مانند خاموش کردن اینترنت است پذیرش "وسرمد" در فرابورس راه‌اندازی خط تولید کاشی و سرامیک در "کصدف" شرکت‌های سهام عدالت به عنوان بال‌های توسعه اقتصادی استان‌ها عمل کنند قیمت میوه‌های نوبرانه اعلام شد آیا شوینده برنامه‌ای برای افزایش سرمایه دارد؟/ عرضه اولیه مروارید هامون و آلی شیمی قم به کجا رسید؟ کاهش شتاب افت شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت زنگ خطر یک وابستگی خطرناک پیش‌بینی قیمت طلا امروز 26 فروردین 1400 پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 26 فروردین چقدر بود؟ قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد حذف محدودیت های جدید در بورس مانع‌زادیی مهم سازمان بورس برای برای پرسنل کارگزاری و فعالان فضای مجازی رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید روند مثبت شاخص ادامه دارد؟ / «کدام تحرک؟ در صف فروش قفلیم!» قیمت موبایل امروز 25 فروردین 1400 آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت چقدر شد؟ بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/25 پیش‌بینی قیمت طلا فردا 26 فروردین / چرا طلا گران شد؟ نفت سنگین ایران، گران شد حلوای نذری در بورس/شما هم میخواهید؟ اجاره‌های میلیاردی در مناطق اعیانی‌نشین پایتخت سفره افطار امسال چقدر تمام می شود؟ افزایش تقاضا برای نمادهای شاخص‌ساز / روند مثبت به بورس برگشت؟ نرخ جدید دلار و یورو/ چهارمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 اطلاعیه سازمان بورس در خصوص تفکیک دو شرکت سرمایه گذاری استانی ضرر تولید هر دستگاه خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا چقدر است؟

در حال بارگیری...