اتحادیه اروپا آماده کاهش 15 درصدی مصرف گاز می‌شود

اتحادیه اروپا آماده کاهش 15 درصدی مصرف گاز می‌شود

اتحادیه اروپا همزمان با نگرانی از توقف عرضه گاز روسیه، در حال بررسی طرحی برای کاهش 15 درصدی داوطلبانه مصرف گاز طبیعی در کشورهای عضو این بلوک است.

به گزارش ایسنا، قرار است اتحادیه اروپا طرح مربوط به نحوه کاهش مصرف گاز در کشورهای عضو این بلوک را به زودی منتشر کند. میزان دقیق کاهش هدف گذاری شده مصرف گاز در پیش نویس طرحی که توسط رویترز مشاهده شد، قید نشده بود.

اروپا در تلاش برای پر کردن مخازن گاز پیش از فرا رسیدن زمستان و ایجاد ذخایر کافی برای اجتناب از بحران در صورت محدود شدن بیشتر عرضه از سوی روسیه به تلافی تحریمهای اتحادیه اروپا بر سر جنگ در اوکراین است. شرکت دولتی گازپروم روسیه تحویل گاز به بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا را متوقف کرده است و مقامات اروپایی هشدار داده اند احتمال قطع بیشتر عرضه وجود دارد.

کمیسیون اروپا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست با کاهش مصرف گاز، خود را برای چنین سناریویی آماده کنند. طبق طرح جدید اتحادیه اروپا، مصرف گاز کشورهای عضو باید ظرف هشت ماه آینده به صورت داوطلبانه کاهش پیدا کند و اگر اروپا با شرایط گازی اضطراری روبرو شود، چنین الزامی، اجباری خواهد بود.

این پیشنهاد باید از سوی همه کشورهای اتحادیه اروپا تایید شود که تا حدود زیادی، مسيول سیاستهای انرژی خود هستند.

در پیش نویس این طرح، به تدابیری اشاره شده است که دولت‌ها می توانند اجرا کنند. به عنوان مثال مشوقهای مالی برای شرکتها برای کاهش مصرف گاز عرضه کنند و از کمک دولتی برای تشویق صنایع و نیروگاهها برای سويیچ به سوختهای دیگر استفاده کنند و کارزارهای اطلاع‌رسانی به راه انداخته و مصرف کنندگان را به استفاده کمتر از سیستمهای گرمایشی و سرمایشی تشویق کنند. دولتها همچنین باید تصمیم بگیرند در صورت وقوع شرایط اضطراری، کدام صنایع باید تعطیل شوند.

تحویل گاز از طریق خط لوله نورد استریم 1 به آلمان قرار است پس از انجام تعمیرات سالانه، روز پنج شنبه ازسرگرفته شود.

بر اساس گزارش رویترز، این نگرانی در میان دولتهای اروپایی وجود دارد که جریان گاز از این خط لوله ممکن است ازسرگرفته نشود و بحران گازی تشدید شود. منابع آگاه به رویترز گفته اند جریان گاز در نورد استریم 1 از سرگرفته می شود اما پایین‌تر از ظرفیت کامل خواهد بود.

کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟