حجم تجارت خارجی به 54 میلیارد و 800 میلیون دلار رسید

حجم تجارت خارجی به 54 میلیارد و 800 میلیون دلار رسید

معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران گفت: حجم تجارت خارجی کشور در هفت ماهه امسال 54 میلیارد و 800 میلیون رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد مناسبی برخورد بوده که به نوعی تراز تجارتی مثبت شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 احمد ذاکری شنبه شب در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل گمرک بازرگان در ماکو با تاکید بر انسجام و هماهنگی در فعالیت سازمان‌ها و نهاد‌های مستقر در مرز به منظور ایجاد زمینه مناسب برای تسهیل تجارت به ویژه صادرات، اظهار داشت: کاهش هزینه صادرات و ایجاد سرعت لازم در رساندن کالا به مشتریان خارجی سبب حفظ و گسترش بازار‌های صادراتی کشور خواهد شد و به تبع آن تولید داخلی و اشتغال نیز رونق خواهد گرفت.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات و برنامه‌های گمرک در ارتباط مبارزه با ویروس همه گیر کرونا، بیان کرد: فعالیت‌های اقتصادی در گمرکات کشور در دوره شیوع ویروس کرونا نه تنها متوقف نشد، بلکه کارکنان گمرکات کشور در خط مقدم جبهه اقتصادی به صورت شبانه‌روزی مشغول فعالیت بودند و از هیچ تلاشی فروگذار نکردند و گواه آن نیز این است که عده‌ای از همکاران به این بیماری منحوس دچار شدند و تعدادی هم جان خود را از دست دادند.

معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران با اشاره به جایگاه خوب گمرک بازرگان، اظهار داشت: عمده کشو‌های که به نوعی در زمینه واردات و هم در صادرات مورد هدف ما هستند، یکی از آن‌ها کشور ترکیه است که مرز بازرگان توانسته پل ارتباطی ایران با ترکیه باشد.

ذاکری با اشاره به اینکه آذربایجان غربی در بحث تجارت خارجی از استان‌های مهم و نقش‌آفرین کشور است، افزود: باید به ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها در گمرکات مرزی از جمله بازرگان که دارای ظرفیت‌های تجاری بالایی است، کمک شود.

وی با اشاره بر لزوم توسعه و تقویت زیر ساخت‌های گمرک بازرگان به عنوان یکی از گمرکات مهم مرزی، اظهار داشت: گمرک بازرگان بعد از بندرعباس دومین مرز فعال نسبت به سایر مرز‌های کشور است و تلاش می‌کنیم از این ظرفیت در راستای توسعه اقتصادی کشور حداکثر بهره را ببریم.

معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران در ادامه با بیان اینکه در بخش زیر ساخت‌ها و نیروی انسانی باید نگاه ویژه‌ای به مرز بازرگان داشته باشیم تا بتوانیم در انجام ارايه رویه‌ها با مشکل روبرو نشویم، گفت: در بخش بازرگان 2 دستگاه ایکس ری فعال داریم و یک دستگاه دیگر نیز بزودی در این مرز با همکاری صنایع دفاع اجرایی خواهد شد و تا ظرف یکسال نیز به بهره برداری خواهد رسید.

ذاکری با اشاره به اینکه در بخش عمرانی فاز اول گمرک بازرگان 13میلیارد ریال هزینه شده است، ادامه داد: طرح فاز دوم مرزبازرگان نیز از فردا با 400میلیارد ریال آغاز خواهد شد.

نقش گمرک بازرگان در نظام اقتصادی و تجارت بین المللی ایران

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در این آیین با بیان اینکه گمرک بازرگان به عنوان ویترین ورودی کشور نیازمند ساماندهی و رسیدگی است، گفت: نقش این گمرک در نظام اقتصادی و تجارت بین الملل کشور بی بدیل است.

محمدرضا عبدالرحیمی افزود: خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی امانتی است که پذیرفتن مسوولیت در این نظام از مهمترین امانت‌ها است.

وی با بیان اینکه چالش‌های نظام تجارت بین المللی و اقتصادی کشور، گمرکات را در خط مقدم و صف رویایی با این مشکلات قرار داده است، اضافه کرد: انتظارات مردم و حاکمیت از یک سو و غلبه بر چالش‌ها و محدودیت‌هایی که به نظام اقتصادی ایران وارد شده نقش گمرکات را در بهبود و توسعه اقتصادی بیش از پیش نمایان کرده است.

عبدالرحیمی از مسوولان گمرک خواست تا با رویکرد تسهیل گرایانه قانونی در حل مشکلات مردم تلاش کند، اگرچه صیانت از بیت المال و اقتصاد ملی وظیفه همه ما است.

وی از آغاز عملیات فاز دوم توسعه ساماندهی گمرک بازرگان طی روز‌های آتی خبر داد و تصریح کرد: گمرک بازرگان و پایانه آن تابلو و ویترین کل کشور است که ساماندهی داخلی آن که در معرض دید تمامی تجار و مسافران داخلی است از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه عملکرد گمرک بازرگان در هفت ماهه سال جاری رشد قابل توجهی داشت، افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 820 میلیون دلار صادرات غیرنفتی از گمرک بازرگان و یک و نیم میلیارد دلار گاز یعنی روزانه 30 میلیون مکعب به کشور ترکیه صادر شده است

وی اضافه کرد: در این مدت 770 میلیون دلار از طریق گمرک بازرگان به کشور واردات صورت گرفته که عملیات ترخیص 350 میلیون دلار از کالا‌ها در خود مرز بازرگان و 418 میلیون دلار از سایرگمرکات ترخیص شده است.

عبدالرحیمی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 238 میلیارد تومان از محل درآمد عوارض گمرکی به خزانه واریز شده که این مبلغ تا پایان سال به 500 میلییارد تومان می‌رسد.

مرز بازرگان از قطب‌های مهم اقتصادی کشور است

ناظر گمرکات آذربایجان غربی و مدیرکل گمرک ارومیه نیز در این آیین با اشاره به وظایف گمرک، گفت: گمرک باید در چهارچوب قوانین و مقررات، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های اداری مرتبط با صادرات، واردات و ترانزیت را اجرا کند، زیرا مجری سیاست‌های اقتصادی دولت است.

توحید آذربد با اشاره به نقش گمرک در توسعه و تقویت ارتباطات بین‌المللی حوزه تجارت خارجی، افزود: با توجه به اینکه مرز بازرگان از قطب‌های اقتصادی کشور است و به عنوان یکی از ارکان مهم توسعه صادرات و ترانزیت به شمار می‌رود، فعال کردن این مرز در رونق اقتصادی و اجتماعی منطقه بسیار حايز اهمیت است.

وی اظهار داشت: روزانه 800دستگاه کامیون بطور متوسط از بزرگترین مرز زمینی کشور در مرز بازرگان تردد می‌کند.

امام جمعه ماکو نیز در این آیین ضمن تقدیر از مدیرکل قبلی و آرزوی توفیق به مدیرکل جدید، گفت: انتظارمی رود، مدیرکل جدید گمرک بازرگان به خوبی این منطقه را مدیریت کند و در راستای تسهیل سازی در مسیر قانونی خدمات ارزشمند ارايه دهد.

حجت الاسلام سید محمد هاشمی ادامه داد: مسوولیت یک فرصتی است برای خدمت، فرصت‌ها به تندی می‌گذرد و باید مسوولان از این ظرفیت‌ها به نحو شایسته‌ای در راستای خدمت به مردم استفاده کند.

در پایان این مراسم، "رامین ظهیری" به عنوان سرپرست جدید اداره کل گمرک بازرگان معرفی و از تلاش‌های "مجتبی بازگیر" مدیرکل سابق قدردانی شد.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشور‌های اروپایی به شمار می‌رود، در فاصله یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال 1305 شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز 24 ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی 967 کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.
صادرات 137 هزارتنی خرما

صادرات 137 هزارتنی خرما

در هفت ماه منتهی به آبان امسال 137 هزارتن خرما از کشور صادر شد.

Irinn.ir/
ترکیه 8 برابر ایران به سوریه صادرات دارد

ترکیه 8 برابر ایران به سوریه صادرات دارد

ريیس اتاق بازرگانی ایران در دیدار با مقامات اقتصادی سوریه از لزوم بررسی دقیق چرایی محدود ماندن تجارت مشترک میان دو کشور سخن گفت.

TejaratNews.com/
سقوط 90 درصدی صادرات یک صنعت قدیمی

سقوط 90 درصدی صادرات یک صنعت قدیمی

براساس آمارهای گمرک ایران، رقم صادرات فرش دستباف ایران در سال1378 حدود 690میلیون دلار بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در همان سال کل صادرات غیرنفتی ایران که 3میلیارد و 941بوده است. این به این معنی است ...

TejaratNews.com/
رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور

رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور

ريیس کل گمرک کشور گفت: کارنامه تجارت خارجی کشور در هشت ماهه سال 1400 رشد 40 درصدی داشته است.

Irinn.ir/
خیز دلالان برای کسب مجوز صوری صادرات قطعات خودرو

خیز دلالان برای کسب مجوز صوری صادرات قطعات خودرو

در تعرفه‌های اعلامی از شرکت ملی گاز، 25 درصد مشترکین که به گفته مسيولین 50 درصد گاز تولیدی کشور را مصرف می‌کنند مشمول جریمه شدند و تعرفه باقی مشترکین ثابت مانده است.

TejaratNews.com/
واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟

واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟

صادرات قطعه خودرو به بنز و بی‌ام‌و؛ این ادعا را اخیرا یکی از نمایندگان مجلس مطرح کرده و در فضای مجازی خبرساز شده است. اما آیا صادارت قطعه به آلمان واقعیت دارد؟

TejaratNews.com/
صادرات تقلبی خودروی ایرانی!

صادرات تقلبی خودروی ایرانی!

کارشناسان درباره اثرگذاربودن طرح مجلس بر واردات جدی خودروهای روز دنیا به ایران شک و شبهه‌ها دارند و اگرچه نیت طرح را درست می‌دانند، اما معتقدند در عمل نه‌تنها این نیت خوب به سرانجام نمی‌رسد، بلکه هم م...

TejaratNews.com/
سامانه جامع تجارت تا پایان سال تکمیل می‌شود

سامانه جامع تجارت تا پایان سال تکمیل می‌شود

فاطمی امین گفت: سامانه جامع تجارت تاکنون 80 درصد پیشرفت داشته است و تا پایان سال تکمیل خواهد شد.

Bartarinha.ir/
رشد 30 درصدی صادرات ایران تا پایان 1400

رشد 30 درصدی صادرات ایران تا پایان 1400

ريیس کنفدارسیون صادرات ایران معتقد است: با توجه به تغییرات مثبتی که پس از روی کار آمدن دولت جدید خود را نشان داده، امید به رشد صادرات غیرنفتی کشور افزایش یافته است.

Irinn.ir/
صادرات 58.4 میلیون دلاری خودرو و لوازم یدکی در 7 ماهه امسال

صادرات 58.4 میلیون دلاری خودرو و لوازم یدکی در 7 ماهه امسال

سخنگوی گمرک از صادرات 58 میلیون و 407 هزار و 733 دلار خودرو و لوازم یدکی از ابتدای سال تا پایان مهر امسال خبر داد.

Irinn.ir/
تجارت 28.3 میلیارد دلاری با همسایگان

تجارت 28.3 میلیارد دلاری با همسایگان

سخنگوی گمرک گفت: تجارت با همسایگان در هفت ماه گذشته 61 میلیون و 466 هزار تن به ارزش 28.3 میلیارد دلار بوده که 62 درصد وزن و 52 درصد ارزش تجارت کشور را به خود اختصاص داده است.

Irinn.ir/
میزان صادرات نفت ایران به کره صفر شد

میزان صادرات نفت ایران به کره صفر شد

آمارهای اولیه گمرک کره جنوبی نشان داد کره جنوبی در ماه اکتبر از ایران هیچ نفتی وارد نکرده است.

TejaratNews.com/
افزایش 94 درصدی صادرات پتروشیمی

افزایش 94 درصدی صادرات پتروشیمی

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش 94 درصدی صادرات محصولات پتروشیمی خبر داد.

Irinn.ir/
لزوم توجه به روش‌های حرفه‌ای صادرات محصولات کشاورزی

لزوم توجه به روش‌های حرفه‌ای صادرات محصولات کشاورزی

در نشست مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و سخنگوی گمرک بر توجه به ظرفیت‌های صادراتی محصولات کشاورزی و تجارت حرفه‌ای آن به کمک تشکل‌های کشاورزی تاکید شد.

Irinn.ir/
قیمت جدید واحدهای جهش مسکن/ خرید مسکن دولتی صرفه اقتصادی دارد؟ چند و چون مزایده 4 ناشر عرضه‌های اولیه جذاب در راه هستند ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ بازار ارز محتاط شد / ریزش قیمت دلار جدی است؟ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد پیش‌بینی قیمت حبوبات در جهان / حبوبات گران می‌شود؟ سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز