راهکارهایی بازگشت ثبات ارزی

راهکارهایی بازگشت ثبات ارزی

آخرین جلسه کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با حضور اعضای این اتاق برگزار و در جریان آن گزینه‌های موجود برای مدیریت بازار ارز و جلوگیری از نوسانات جدید در آن بررسی شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست، علیرضا توکلی کاشی – نایب رییس این کمیسیون - در گزارشی به ضرورت راه‌اندازی گواهی سپرده ارزی قابل معامله پرداخت. او با اشاره به تفاوت کارکرد ارز و نرخ ارز گفت: کارکردهای ارز به مواردی نظیر تجارت و انتقال ارز و خروج سرمایه محدود می‌شود اما کارکرد نرخ ارز، حفظ ارزش پول، کارکردهای مالی، حسابداری و آماری، نرخ تسعیر ارز در حساب‌های شرکت‌ها و بانک‌هاست و در عین حال به عنوان مبنای ارايه آمارهای ملی به مراجع بین‌المللی و مبنای قیمت‌گذاری کالاها و خدمات و ایجاد قیاس با سایر کشورها قرار می‌گیرد.

او با بیان اینکه «نرخ ارز» از «ارز» مهم‌تر است، ادامه داد: در شرایط طبیعی، بازار ارز نه تنها می‌تواند به کلیه تقاضاهای خرید یا فروش ارز در دنیای تجارت پاسخ دهد، بلکه همواره یک نرخ معتبر را به کل عاملان اقتصادی مخابره می‌کند. نرخ ارز خروجی بازار ارز است و در عین حال باید توجه داشت که بسیاری از فعاالان اقتصادی به‌رغم اینکه هیچ تمایلی و نیازی به مبادله ارز ندارند، اما نرخ ارز برایشان اهمیت دارد و آن را دنبال می‌کنند. به خصوص در شرایطی که پول ملی به پول داغ تبدیل شده است.

توکلی کاشی در ادامه، تجارت، خروج سرمایه، حفظ ارزش پول برای سرمایه‌گذاران و مردم و سفته‌بازی و معاملات مکرر را به عنوان چهار کارکرد اصلی ارز برشمرد و گفت: گواهی سپرده ارزی قابل معامله با کشف نرخ واقعی بازار، پاسخی است به حفظ ارزش پول برای سرمایه‌گذاران و مردم و سفته‌بازی و معاملات مکرر. گواهی سپرده ارزی، سندی است که مالکیت یک واحد پول بر مبنای ارز خاصی مانند دلار یا یورو را نشان می‌دهد و در یک بانک نگهداری می شود.

نایب‌ريیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در ادامه با تشریح گام‌های اجرایی این طرح گفت: یک نهاد ارزی، بخشی از منابع خود را در یک بانک دولتی برای مدت نسبتا طولانی سپرده‌گذاری می‌کند و در مقابل آن یک گواهی سپرده ارزی مدت‌دار دریافت می‌کند. در ادامه، بانک عامل، به این گواهی سپرده بلندمدت، نرخ سودی را معادل نرخ سود بلندمدت سپرده‌های ارزی اعطا خواهد کرد و ضمانت بازپرداخت اصل و سود این گواهی سپرده در سررسیدهای مقرر بر عهده بانک مرکزی خواهد بود. نهاد ارزی مزبور، بلافاصله این گواهی را نزد بورس پذیرش خواهد کرد و معادل آن اوراق گواهی سپرده قابل نقل و انتقال دریافت خواهد کرد.

او افزود: نهاد ارزی، با اعلام اطلاعیه رسمی بخش کوچکی از این سپرده را در حدود 5 درصد در یک روز مشخص به عموم مردم و سرمایه‌گذاران و به قیمتی که توسط مکانیزم عرضه و تقاضای بازار مشخص خواهد شد، به بازار عرضه خواهد کرد. نهاد ارزی، منابع ریالی حاصل را صرف مصارف ریالی خود خواهد کرد. در روزهای بعدی، نهاد ارزی به صورت تدریجی اقدام به عرضه اوراق خود در بازار خواهد کرد تا به این وسیله ضمن دستیابی به ریال، جریان نقدینگی بازار را نیز حفظ کند.

توکلی کاشی در ادامه به مزایای این طرح اشاره کرد و گفت: جلوگیری از خروج منابع ارزی از کشور، نقدشوندگی دارایی ارزی و ایجاد اطمینان در مردم به منظور سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی این ابزار مالی، در دسترس نگه داشتن منابع ارزی در اختیار بانک عامل، افزایش امنیت دارایی فیزیکی مردم و جذب بخشی از منابع ارزی مردم که در خانه‌ها نگهداری می‌شود، بخشی از مزیت‌های این طرح بوده و تجار و بازرگانان برای مصون نگه داشتن خود از نوسانات ارزی، می‌توانند با حفظ موقعیت خرید این اوراق، تا زمان مورد نظر، خود را در مقابل نوسانات نرخ ارز مصون نگه دارند.

بر اساس اعلام اتاق تهران، عباس آرگون، دیگر نایب‌ريیس این کمیسیون، با طرح این پرسش که این ابزارها تا چه حد می‌تواند در کنترل نرخ ارز موثر باشد، افزود: مردم سعی می‌کنند دارایی‌های خود را به ارز تبدیل کنند و تا زمانی که این نااطمینانی‌ها برطرف نشود این ابزارها پاسخگو نخواهد بود.

در نهایت، پس از طرح این نظرات، مقرر شد که طرح راه‌اندازی گواهی سپرده ارزی قابل معامله در جلسات کارشناسی مورد بحث و بررسی بیشتری قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه ریزی انجام شده، در فروردین ماه و پس از بررسی شکایت‌های احتمالی، فهرست نهایی اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران مشخص می‌شود و احتمالا از اردیبهشت، اعضای هیات رییسه جدید این اتاق و سپس اعضای کمیسیون‌های تخصصی آن مشخص و معرفی خواهند شد.

ابراز تمایل عربستانی‌های برای سرمای‌گذاری در ایران/ فرصت مناسب برای توسعه صنعت پتروشیمی بخشنامه وزارت کار درباره دستمزد کارگران در سال 1402/... پشت‌ پرده تمدید چندباره ثبت نام فروش بدون قرعه‌کشی خودرو حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد آماری از وضعیت اسفناک تورم خوراکی در ایران چه خبر از وعده احداث نیروگاه‌های برق با راندمان بالا؟/ تابستان برق داریم؟ سهم ایران در تجارت با ترکیه چقدر است؟/ پرواز سرمایه به سمت ترکیه سازوکار جدید کنترل قیمت در فرودگاه‌ها/ نرخ اجناس در غرفه‌های فرودگاهی یکسان می‌شود 400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده‌اند کاهش رشد نقدینگی در اسفندماه گذشته 400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند بدهی بانک‌ها از 300 هزار میلیارد تومان گذشت / رشد 110 درصدی بدهی بانکی در 1401 اعلام نشدن لیست محصولات آب‌بر برای عوارض صادراتی زمان بازگشایی سامانه یکپارچه خودرو/ از سرگیری ثبت‌نام خودرو از هفته آینده همه چیز درباره وام ازدواج سال 1402؛ از مبلغ تا پایان خدمت و وام ایثارگران فرهنگیان ببینند / صفر تا صد ماجرای تاخیر در... هشدار/ مسافران از این جاده به شمال سفر نکنند نرخ بهره بین بانکی به 23.36 درصد رسید سهم سرمایه‌گذاری از حجم اقتصاد ایران نصف شد +نمودار حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد شاهکار جدید پورشه / میخ‌کوب می‌شوید! جزيیات 14 طرح راهبردی برای رهایی از خام‌فروشی نفت تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 آماده ورود این خودروها در 1402 باشید حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی ارزش دستمزدها در پایین‌ترین سطح تاریخ ایران پارلمان ترکیه با شراکت جامع اقتصادی با امارات موافقت کرد شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402 از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس 6 خودرویی که امسال بازار را سوپرایز می‌کنند سوناتا جدید از راه رسید + تصاویر چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟ با حقوق 8میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! روند قیمت نفت افزایشی شد با حقوق 8 میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! متقاضیان دریافت وام ازدواج در 1402 بخوانند روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول آغاز پذیره نویسی یازدهمین صندوق طلا، سه شنبه آینده در بورس انتقاد میرسلیم از سوخت ارزان/ دو دهه است برای کاهش ارزش پول ملی ایران برنامه ریختند سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون 3 میلیارد بدهید مزدا 3 صفر بگیرید! هشدار همتی به دولت ريیسی 6 خودرویی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می کنند تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی قیمت جدید طلا اعلام شد (11 فروردین 1402) دو پیش شرط مهم برای رونق اقتصادی در 1402 جزيیات رشد تولید محصولات معدنی/ شیشه جام و کنسانتره در صدر تردد از محور کرج – چالوس و آزادراه تهران – شمال ممنوع است فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری در بخش مولد