بغزیان: چرا می‌گویید حذف ارز 4200 بی‌تاثیر است؟

بغزیان: چرا می‌گویید حذف ارز 4200 بی‌تاثیر است؟

یک اقتصاددان گفت: من در شرایط کنونی مخالف حذف ارز 4200 تومانی هستم؛ البته باید بگویم وضع کردن این قیمت برای ارز هم اشتباه بود و باید پرسید اصلا برای چه هدفی وضع شد؟

صبح ما: دولت سید ابراهیم ريیسی لایحه حذف ارز 4200 تومانی را تحویل مجلس شورای اسلامی داده است. البته مجلس فوریت آن را برداشت تا به شکل عادی به آن رسیدگی کند با این وجود برخی کارشناسان معتقدند حذف این ارز در شرایط موجود می‌تواند سبب‌ساز مشکلات بیشتری برای مردم شود.

دراین‌باره آلبرت بغزیان، عضو هیات علمی دانشگاه تهران می‌گوید: «من در شرایط کنونی مخالف حذف ارز 4200 تومانی هستم؛ البته باید بگویم وضع کردن این قیمت برای ارز هم اشتباه بود و باید پرسید اصلا برای چه هدفی وضع شد، آیا هدف و ماموریتی آن محقق شد، آیا هدف این بود که ما برای حمایت از قشر آسیب‌پذیر کالاهای اساسی را با نرخ 4200 تومانی ارز وارد و توزیع کنیم، یا این‌که نیت این بود فاصله میان ارز آزاد و دولتی کم شود، اگر هدف این‌ها بود باید بگوییم محقق نشد چراکه با نظارت ضعیف برنامه به سمت توزیع خودمانی رفت، یعنی به یک نفر 4200 تومان ارز دادیم تا کالای ضروری وارد کند و او هم رفت کالا را به نرخ ارز 30 هزار تومانی فروخت، یعنی دولت آن‌جا نظارت نکرد.»

وی ادمه می‌دهد: «آیا به‌خاطر این‌که در نظارت ضعف وجود داشت و این‌که برخی از اقدامات عمدی بود می‌خواهیم این ارز را حذف کنیم، چراکه توان تخصیص آن را نداشتیم، حالا می‌خواهند این ارز را حذف کنند تا رانت ایجاد نشود امام باید تبعات آن را درنظر گرفت. تبعات حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی این است که بهانه‌ای می‌شود برای کسانی‌که احتکار می‌کنند تا کالای خود را گران بفروشند، اینجا فشار زیادی به قشر فقیر وارد می‌شود. حتی اگر الان هم هیچ کالایی ارز 4200 نگیرد اما همین‌که روح این ایده وجود دارد مانعی برای بهانه تراشی شده تا قیمت‌ها افزایش پیدا کند، اما بعد از حذف این ارز همه کالاها با بهانه حذف ارز دولتی قیمت‌شان افزایش پیدا می‌کند حتی اگر هم قبلا ارزی به آن‌ها تخصیص داده نمی‌شد.»

این کارشناس مسايل اقتصادی بیان می‌کند: «به نظرم الان زمان حذف این ارز نیست. تا زمانی‌که ما نتوانستیم قیمت‌ها را مهار کنیم، نتوانستیم همین دارایی‌هایی که از صادرات محدود نفت برمیگردد درست تخصیص دهیم، با انجام این کار گویی قوزی بالای قوز سفره زندگی مردم می‌شود. درحالی‌که باید نظارت را قوی کنند، اعلام کنند که هرکس این ارز دولتی را دریافت می‌کند ما بالای سر او ایستاده‌ایم تا خطا نکند.»

وی خاطرنشان می‌کند: «حتی به نظرم افزایش نرخ ارز دولتی در این شرایط بهتر از حذف کامل آن است، کاری که قرار بود از سال‌ها قبل انجام دهیم، یعنی به تدریج نرخ ارز افزایش پیدا کند. الان اگر ارز دولتی حذف شود آیا قرار است همه کالاها با نرخ آزاد وارد شود؟ پس چرا نام کالای اساسی و نظام حمایتی وجود دارد، پس چرا یارانه می‌دهیم؟ اصلا بیایند یارانه را هم حذف کنند. وقتی 45 هزار تومان یارانه در زندگی مردم اثرگذار است حذف ارز 4200 تومانی اثرگذار نخواهد بود؟ اگر مشکل سوء استفاده از ارز دولتی بوده باید نظارت آن را بیشتر کرد.»

local_offerبرچسب‌ها:
ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود

ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود

وزیر اقتصاد‌ گفت: دولت به این نتیجه رسید که با توجه به پیامدهای منفی در بخش تولید به سمت حذف ارز 4200 تومانی حرکت کند و با توجه به اینکه این لایحه در مجلس به تصویب نرسید به تعویق خواهد افتاد.

TejaratNews.com/
ارز 4200 تومانی تا پایان سال حذف می‌شود؟

ارز 4200 تومانی تا پایان سال حذف می‌شود؟

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی مباحث مربوط به حذف ارز 4200 تومانی را تکذیب کرد و گفت: تا پایان سال جاری این ارز حذف نمی‌شود.

TejaratNews.com/
حذف ارز 4200 تومانی از دارو

حذف ارز 4200 تومانی از دارو

سازمان غذا و دارو چراغ خاموش ارز ترجیحی برخی داروها را قطع کرد که این مساله احتمال افزایش ناگهانی نرخ این داروها را بالا می‌برد.

TejaratNews.com/
یارانه 100 هزار تومانی در مقابل حذف ارز 4200 تومانی

یارانه 100 هزار تومانی در مقابل حذف ارز 4200 تومانی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به غیر از دارو و گندم، ارز 4200 تومانی قرار است از 5 قلم کالا حذف شود، گفت: بر اساس بند «ب» بودجه امسال دولت می‌تواند ارز ترجیحی را در طول سال حذف کند و در مقابل...

TejaratNews.com/
با حذف ارز 4200 تومانی، دارو گران می‌شود؟

با حذف ارز 4200 تومانی، دارو گران می‌شود؟

ريیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران می‌گوید با حذف ارز 4200 تومانی، قیمت دارو قطعا افزایش خواهد یافت.

TejaratNews.com/
دولت لایحه حذف ارز 4200 تومانی را پس گرفت

دولت لایحه حذف ارز 4200 تومانی را پس گرفت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: با توجه به تصمیم دولت برای استرداد لایحه دو فوریتی حذف ارز 4200 تومانی، این لایحه از چرخه بارگذاری در سامانه قوانین خارج شد.

TejaratNews.com/
بورس پس از حذف ارز 4200 تومانی چه می‌شود؟

بورس پس از حذف ارز 4200 تومانی چه می‌شود؟

یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که شرکت‌های بورسی همواره بعد از حذف ارز ترجیحی از نظر ریالی سودآوری قابل توجهی داشته‌اند و به نظر من این اتفاق با شرط مذکور، در بازار سرمایه باز هم تکرار می‌شود...

TejaratNews.com/
برنامه دولت برای ارز 4200 تومانی

برنامه دولت برای ارز 4200 تومانی

لایحه دو فوریتی تامین مطمين کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست‌های جبرانی برای حمایت از معیشت اقشار آسیب‌پذیر به مجلس ارسال شد.

TejaratNews.com/
پیامدهای حذف ارز 4200 تومانی از نظر همتی

پیامدهای حذف ارز 4200 تومانی از نظر همتی

ريیس کل پیشین بانک مرکزی در یادداشتی اظهار کرد: حفظ وضع موجود یعنی تخصیص ارز 4200 هم با تداوم اختلاف نظرهای موجود درخصوص معایب و مشکلات اجرایی آن، تاثیر نامطلوب خود را داشته و دارد.

TejaratNews.com/
ارز 4200 تومانی امسال کجا رفت؟

ارز 4200 تومانی امسال کجا رفت؟

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی گفت: واردات کالا‌های کشاورزی در 6 ماهه اول سال کل ارز سال را دربر گرفته است؛ قیمت‌های جهانی نهاده‌ها افزایش زیادی داشته است البته میزان واردات نهاده‌های د...

TejaratNews.com/
ارز 4200 تومانی دارو حذف نمی‌شود

ارز 4200 تومانی دارو حذف نمی‌شود

وزیر بهداشت گفت: در ارتباط با اجرای ارز 4200 تومانی به دلیل وضعیت اقتصادی مردم چاره‌ای نداریم همین ارز را نگه‌ داریم و اگر الان آن را لغو کنیم از فردای آن روز، دارو گران و فشار مضاعفی به مردم و بیمارا...

TejaratNews.com/
ارز 4200 تومانی با بازار اقلام اساسی چه کرد؟

ارز 4200 تومانی با بازار اقلام اساسی چه کرد؟

کارشناسان اقتصادی دلیل افزایش قیمت اقلام اساسی با وجود ارز دولتی را اشکال در فرآیند تخصیص ارز و انتخاب محل اشتباه برای پرداخت یارانه عمومی می‌دانند.

TejaratNews.com/
تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر قیمت مرغ

تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر قیمت مرغ

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: باتوجه به اینکه موضوع ارز در بعضی موارد مثل مرغ اثر بیشتری دارد، با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت حذف ارز 4200 تومانی متوسط تا سه برابر قیمت‌ها را بالا می‌برد.

TejaratNews.com/
تفحص مجلس از نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی

تفحص مجلس از نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با درخواست تحقیق و تفحص از عملکرد دولت در مورد منابع و مصارف ارز 4200 تومانی موافقت کردند.

TejaratNews.com/
چه کالاهایی ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند؟ / انحراف ارز 4200 تومانی را رد نمی‌کنم

چه کالاهایی ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند؟ / انحراف ارز 4200 توما...

سخنگوی ستاد تنظیم بازار دولت گفت: هم‌اکنون تعداد کالاهای اساسی و ضروری مشمول ارز 4200 تومانی از تعداد انگشتان یک دست کمتر است و شامل برنج خارجی، نهاده‌های تولید گوشت مرغ و تخم‌مرغ، گوشت قرمز (شامل ذرت...

TejaratNews.com/
اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد سهامداران بورس منتظر جبران باشند توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است قیمت خودرو امروز 13 آذر 1400(جدول) "خبازرس" صورت مالی تلفیقی 12 ماهه منتشر کرد سیگنال های بورسی برای سهامداران | وعده های عشقی حال بازار سرمایه رو خوب می کند؟ سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟ تسهیلات 10 میلیون تومانی خودروی خانوادگی بوگاتی: کمیاب، متفاوت و سریع! پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه دلار از 30هزار تومان هم عبور می‌کند؟ خودرو‌های آمریکایی در جاده‌های کشور؟! قیمت مسکن دولتی 4 برابر خانه‌های پرند و پاکدشت