کلید حل مشکلات بورس دست کیست؟

کلید حل مشکلات بورس دست کیست؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: برای اینکه بخواهیم گامی برای حل مشکلات بنیادی بازار برداریم در اولین قدم نیازمند اصلاحاتی در زمینه‌ حقوقی بازار سرمایه هستیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، مهدی میرزایی کارشناس بازار سرمایه در رابطه با این پرسش که حل مشکلات بنیادی بازار سرمایه نیاز به همکاری کدام نهاد و ارگان ها دارد؟ اظهار کرد:حل مشکلات بنیادی بازار سرمایه در چند محور قرار می‌گیرد که هر محور نیازمند نقش آفرینی چند بخش است. عمده فعالیت هر سیستم استواری بر محیط حقوقی، قواعد و مقررات آن بنا است. در نتیجه برای اینکه بخواهیم گامی برای حل مشکلات بنیادی بازار برداریم در اولین قدم نیازمند اصلاحاتی در زمینه‌های حقوقی بازار سرمایه هستیم، که اصلاح حقوقی در بازار سرمایه نیازمند تعامل و اقدام سریع تر مجلس، وزرات اقتصاد است. چندین سال است که قانون جدید بازار سرمایه در مجلس در حال بررسی است که باید هرچه زودتر این موضوع عملیاتی شود.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: محور دوم در زمینه اصلاحات بنیادی در حوزه سیاست‌گذاری‌ها است. امروز با این موضوع مواجه هستیم که سیاست‌گذاری‌ها در بازار سرمایه به صورت جزیره ای اتخاذ می شود. اکنون روی مثبت یا منفی بودن این مضوع صحبت نمی کنیم، محور جزیره ای بودن تصمیات است. به طور مثال بانک مرکزی سیاستی در مورد نرخ سپرده بین بانکی مشخص می‌کند. بانک مرکزی در این حوزه فقط به خودش و منافع خود توجه دارد و اصلا تاملی در تاثیرگذاری این مورد در بازارهای موازی مانند بورس ندارد.

میرزایی تصریح کرد: مورد بعد حوزه بودجه وسازمان برنامه بودجه است که به جرات گفته می شود در زمان بستن بودجه سال بعد هیچ توجه ای به بازار سرمایه نمی‌شود. بخش بعدی وزرات اقتصاد است که برای نقش این وزرات خانه در اصلاحات بنیادی بازار می توان ساعت ها بحث کرد اما نگاه به بازار سرمایه برای محل تامین کسری بودجه و بعضا برخی دخالت ها از عواملی است که باید اصلاح شود. نکته بعد تدوین شورای هماهنگی در سطح امور مالی کشور است تا سیاست‌های کلی مشخص شود .ارگان های دیگر نیز در اصلاح بنیادی بازار سرمایه نقش خواهند داشت. از آموزش و پرورش و وزارت علوم در حوزه آموزش و آشنایی اصولی افراد با بازار سرمایه و سرمایه گذاری گرفته تا وزارت صمت در حوزه قیمت گذاری دستوری که نباید به آن جزیره ای و تک بعدی توجه کرد. حتی به نقش وزارت نفت برای تعیین یک سری مولف‌ها مانند نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاهی ها می‌توان اشاره نمود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: محور عملکرد بعدی در حوزه قیمت سهام و شفافیت‌ها مطرح می شود. باید بازار سرمایه و ارکان آن این موضوع را اصلاح کنند. به طور مثال کنترل رفتارهای پرخطر و سوداگرانه برخی از اشخاص حقوقی یا برخورد با رفتارهای سلیقه ای از دیگر موارد لازم برای اصلاح بنیادی است.

میرزایی بیان کرد: اما مهم ترین مولفه و پیشگام‌ترین موضوع برای رشد بنیادی و اصلاح آن بدون شک بهبود فضای کسب و کار در کشور است و مشخص است که این موضوع در یکی و دو ماه انجام نمی‌گیرد. ثبات متغیرهای کلان موردی مهمی است. بدون استثنا بنگاهای بورسی ما با توجه به شوک‌های که در متغییر های مختلف مانند نوسانات ارز وجود دارد نمی توانند عملکرد مناسب و ثابت و حرکتی رو به رشد داشته باشند. تا زمانی که شرایط به همین شکل باشد و ثباتی برقرار نشود هیچ بنگاهی به سمت فعالیت های سودآور و بلندمدت نمی روند و اکثرا می خواهند شرایط را از طریق دستکاری قیمت جبران کنند. در کل برای اصلاح بنیادی نیازمند یک برنامه ریزی اصولی و بلند مدت همراه با عزمی همگانی در همه سطوح هستیم. موضوعی که یک شبه به دست نخواهد آمد و تا زمانی که مشکلات بنیادی حل نشود، روند اصلی به همین شکل خواهد ماند.

local_offerبرچسب‌ها:
رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟

رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟

امروز شاخص کل بورس با بازگشایی فملی منفی شد. حجم معاملات خرد بسیار پایین بود و بازار بی‌رمق کار خود را به اتمام رساند. حال باید دید فردا نیز بورس روند کج‌دار و مریز خود را ادامه خواهد داد یا اتفاقی تا...

TejaratNews.com/

شاخص بورس افت کرد

کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت

فملی بورس را منفی کرد/ افت 800 واحدی شاخص کل

دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس

دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس

ريیس قوه قضايیه با بیان اینکه بخشی از این ضرر‌ها در بورس طبیعی است، گفت: در حوزه بورس اگر تخلف و جرمی صورت گرفته است به هیچ وجه قابل بخشش و اغماض نیست.

TejaratNews.com/
برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه

برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامن...

دامنه نوسان یکی از موضوعاتی است که در بین اهالی بازار سرمایه یکی از دلایل وضعیت فعلی بورس شناخته می‌شود. افزایش یا حذف دامنه نوسان به نظر بسیاری از کارشناسان می‌تواند بورس را از روندهای فعلی خارج کند.

FarsNews.ir/
کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس

کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس با افت 865 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 342 هزار و 337 واحدی متوقف شد.

YJC.news/

کاهش 865 واحدی شاخص بورس

نمای میانی بورس (15 آذر)/ رشد دو هزار واحدی شاخص کل

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (15 آذر) / گروه فلزات اساسی، بیشترین خروج پول حقیقی را شاهد بود

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (15 آذر) / گروه فلزات اساس...

افراد حقیقی امروز 230میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام مجتمع صنایع و...

EghtesadOnline.com/
نمای پایانی بورس(15آذر1400) / شاخص کل با افت 886واحدی معاملات را به پایان برد

نمای پایانی بورس(15آذر1400) / شاخص کل با افت 886واحدی معاملات را ب...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.06درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.1درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 511واحدی شاخص کل بورس

قراردادهای بلندمدت بورس کالا مایه آرامش بازار است

قراردادهای بلندمدت بورس کالا مایه آرامش بازار است

راه اندازی قراردادهای بلندمدت در بورس کالای ایران با نام کشف پریمیوم برای کمک به کسب و کار تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می تواند بازار محصولاتی را که تولیدکننده و...

EghtesadOnline.com/
عرضه طلا و مس در بورس کالا

عرضه طلا و مس در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز دوشنبه 15 آذر ماه میزبان عرضه یک هزار و 530 تن مس مفتول، 100 تن مس کاتد، 100 تن سیم و مفتول مسی و 10 کیلوگرم شمش طلا است.

Sena.ir/
بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری

بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری

رینگ داخلی و بین الملل بورس انرژی ایران امروز دوشنبه 15 آذر ماه میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری است.

Sena.ir/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خورند؟ سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15 رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت