مراقب ریسک بالای این بازار باشید

مراقب ریسک بالای این بازار باشید

ريیس کل اسبق بانک مرکزی هشدار داد: بازار ارز پرریسک است؛ مردم مراقب سرمایه‌هایشان باشند.

خبرآنلاین: ريیس کل اسبق بانک مرکزی هشدار داد: بازار ارز پرریسک است؛ مردم مراقب سرمایه‌هایشان باشند.

ولی الله سیف، با اشاره به شرایط بازار ارز و فضای پرریسک ایجاد شده ناشی از آن اظهار داشت: در گذشته نیز چنین شرایط و نوساناتی وجود داشته است؛ چنین فضای خاص و هیجانی بازار ارز می تواند ریسک بالایی را به همراه داشته باشد.

ريیس کل اسبق بانک مرکزی افزود: در چنین فضایی معمولا سرمایه گذاری همراه با خطرات پیش بینی نشده همراه است و به شدت پرریسک است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به پرریسک بودن بازار ارز، تکلیف مردمی که می‌خواهند ارزش سرمایه و دارایی خود را حفظ کنند، چیست، پاسخ داد: بازارهای دیگری برای سرمایه گذاری های وجود دارد که بدون ریسک و با امنیت بیشتر بوده و می تواند برای سرمایه گذار نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد.

سیف بازار سرمایه را بازار مطلوبی برای سرمایه گذاری دانست و یاداور شد: در بازار سرمایه ابزارهای مختلفی برای مدیریت ریسک خود بازار سرمایه وجود دارد؛ مثلا صندوق های سرمایه گذاری همان اندک ریسک بازار سرمایه را هم پوشش می دهند و هیچ ریسکی متوجه سرمایه گذار نمی شود. اما در بازار ارزبسیار پرنوسان است و ابزاری برای مدیریت ریسک آن وجود ندارد؛ همانطور که شاهد بودیم خبرهای سیاسی مثبت در هفته های اخیر باعث سرازیر شدن و سقوط قیمت ارز شد و متعاقب آن نوسانات دیگری هم رقم خورد.

ريیس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر فضای بازار ارز ملتهب است خاطرنشان کرد: طبیعی است که در چنین فضایی ورود به بازار ارز با منطق هایی که معمولا سرمایه گذاران دنبال می کند همخوانی ندارد.

سیف با تاکید بر اینکه دولت به هیچ وجه تمایل و منفعتی از نوسانات بازار ارز نمی برد متذکر شد: مطلوب ترین شرایط برای هر دولتی این است که یک بازار ارز توام با آرامش داشته باشد که اقتصاد بتواند مسیر عادی خود را طی کند.

وی خاطرنشان کرد: وجود فضای پرتلاطم در بازار ارز زمینه را برای سفته بازی و دلالی که برای اقتصاد بسیار مضر است فراهم می کند و طبیعتا دولت از آن نفعی نمی برد. اینکه عده ای تصور کنند دولت بصورت ناگهانی قیمت ارز را بالا می برد که بتواند کسری بودجه خودش را جبران کند، یک تلقی اشتباه است.

وی یاداور شد: البته در عین حال نباید فراموش کنیم که اقتصاد کشورمان طی سالهای متمادی، رشد نقدینگی بسیار بالایی را تجربه کرده است و این رشد نقدینگی به خودی خود باعث ایجاد تورم های شدید شده است؛ وقتی تورم ایجاد می شود طبیعتا روی قیمت همه کالاها و همچنین روی قیمت ارز نیز اثر می گذارد.

سیف گفت: اصولا بهترین شرایط برای دولت، تولید کننده و بخش واقعی اقتصاد آن است که اقتصاد آرامش داشته و قابل پیش بینی باشد؛ و این پیش بینی پذیری زمانی حاصل می شود که آرامش بر بازار ارز حکمفرما بوده و قیمت این اندازه دچار نوسان نباشد

پ
نحوه عرضه اموال مازاد دولت در بازار سرمایه اعلام شد چطور برای معاملات مسکن کد رهگیری بگیریم؟ چالش‌های صنعت در سال 1402 ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید بررسی حملات سایبری در ایران و سایر کشورها سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... رشد اقتصادی کدام کشورها در سال 2023 شکوفا خواهد شد؟ مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟