شکست کانال نزولی، شرط رشد شاخص کل است

شکست کانال نزولی، شرط رشد شاخص کل است

تحلیلگر بازار سرمایه گفت: اگر کانال نزولی کوتاه مدت شکسته شود، می‌توانیم شاهد افزایش شاخص کل بورس باشیم.

علی ملک لی تحلیلگر بازار سرمایه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این پرسش که، در حال حاضر شاخص کل بورس از نظر تکنیکالی در چه وضعیتی قرار دارد؟ اظهار کرد: هم اکنون شاخص کل بورس تهران در یک کانال نزولی کوتاه مدت قرار دارد که با برخورد به سقف این کانال، روند کاهشی خود را آغاز کرده است. به طوری که در اولین روز هفته‌ای که گذشت، با عدد یک میلیون و 450 هزار واحد شروع به کار کرد و در پایان هفته با ریزش بیش از 3 درصدی به محدوده یک میلیون و 410 هزار واحد رسید؛ که دلیل مهم تاثیرگذار بر این ریزش، حذف آزادسازی قیمت محصولات شرکت‌های خودروساز بود.

بیشتر بخوانید

  • توقف شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و 410 هزار واحدی

این تحلیلگر بازار سرمایه در خصوص دو سناریویی که شاخص کل پیش رو دارد، گفت: سناریو اول با خطوط قرمز رنگ مشخص شده است. چنانچه این کانال نزولی کوتاه مدت شکسته شود، می‌توانیم شاهد افزایش شاخص کل باشیم در غیر این صورت شاخص کل سناریویی که با خطوط آبی رنگ مشخص شده را در پیش می‌گیرد که ممکن است با رسیدن به کف کانال یا در حالت خوشبینانه به میدلاین کانال نزولی، برگشت شاخص اتفاق بیفتد.


ملک لی در پاسخ به این پرسش که، در حال حاضر  از نظر تکنیکالی شاخص فرابورس در چه وضعیتی قرار دارد؟ اظهار کرد: شاخص فرابورس ایران نیز در یک کانال نزولی کوتاه مدت قرار دارد و از دیدگاه تکنیکالی شبیه شاخص کل رفتار کرده است و می‌توان همان دو سناریو مورد اشاره برای رفتار آتی شاخص کل بورس را، برای شاخص فرابورس هم طبق شکل زیر در نظر گرفت. البته این شاخص افت کمتری نسبت به شاخص کل داشت به طوری که در روز شنبه با عدد 406 هزار واحد کار خود را آغاز کرد و در پایان هفته با کاهش کمتر از 2 درصد، به عدد 202 هزار واحد رسید.

تحلیلگر بازار سرمایه در خصوص وضعیت شاخص هم وزن گفت: شاخص هم وزن نماگر بهتری از وضعیت بورس تهران هست. این شاخص در روز شنبه در محدوده 390 هزار واحد شروع به کار کرد و پس از افت یک درصدی در پایان هفته معاملاتی به محدوده 386 هزار واحد رسید.

او بیان کرد: با توجه به اینکه شاخص کل هم وزن طبق شکل زیر روند نزولی کوتاه مدت خود را شکسته، انتظار داریم بعد از کمی نوسان کوتاه، روند افزایشی خود را از سر بگیرد.

ملک لی در خصوص روش‌های به کار رفته در این تحلیل تکنیکال گفت: لازم به ذکر است که در این تحلیل از روش‌های پرایس اکشن، سیستم معاملاتی ایچیموکو و سطوح فیبوناچی برای تعیین سطوح مقاومت، حمایت و همچنین اندیکاتور RSI نیز جهت تایید این سطوح استفاده شده است.

او بیان کرد: روش پرایس اکشن، به تازگی مورد توجه تحلیلگران تکنیکال قرار گرفته که به خوبی میتواند سطوح حمایت و مقاومت را نشان دهد. سیستم معاملاتی ایچیموکو نیز یکی از سیستم‌های معتبر معاملاتی در جهان می‌باشد که تحلیلگران حرفه‌ای برای تعیین نقاط حمایت و مقاومت، قدرت روند و نقاط ورود و خروج از آن استفاده می‌کنند.

او افزود: سطوح فیبوناچی نیز برای پیش بینی سطوح حمایت و مقاومت و مناطق PRZ (مناطق بازگشت قیمت) مورد استفاده قرار می‌گیرد. اندیکاتور RSI نیز به خوبی سطوح پیش خرید و پیش فروش را نشان می‌دهد.

البته شایان ذکر است دیدگاه‌های فوق صرفا تکنیکالی بوده و عوامل و اخبار متعددی می‌تواند بر روند این شاخص‌ها اثرگذار باشد و روند آتی آن‌ها را تغییر دهد.

انتهای پیام/

حمایت شاخص کل بورس کجاست؟ / مقاومت؛ یک میلیون و 450هزار واحد

حمایت شاخص کل بورس کجاست؟ / مقاومت؛ یک میلیون و 450هزار واحد

تحلیلگر تکنیکال بورس گفت: اگر شاخص کل بورس به زیر محدوده یک میلیون و 380هزار واحد برسد، نماد‌های ارزنده بازار با فشار فروش مواجه می‌شوند.

EghtesadOnline.com/
بازگشت شاخص کل بورس به کانال 1.4 میلیون واحدی

بازگشت شاخص کل بورس به کانال 1.4 میلیون واحدی

در نیمه اول معاملات امروز شاخص کل با رشد بیش از 17 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 404 هزار واحدی رسید.

Borna.news/
افت شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی

افت شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی

در نیمه اول معاملات امروز شاخص کل با افت بیش از 14 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 396 هزار واحدی رسید.

Borna.news/
تابلوی بورس قرمز شد! / افت 1.8 درصدی شاخص کل بورس نسبت به دیروز

تابلوی بورس قرمز شد! / افت 1.8 درصدی شاخص کل بورس نسبت به دیروز

شاخص کل بورس با افت 26 هزار و 174 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 416 هزار و 340 واحدی متوقف شد.

YJC.news/
شاخص کل بورس به زور مثبت ماند!

شاخص کل بورس به زور مثبت ماند!

شاخص کل بورس امروز با رشد 336 واحد، روی پله یک میلیون و 384 هزار و 469 واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
شاخص کل نزدیک منطقه حمایتی/ حال شاخص هم وزن خوب نیست!

شاخص کل نزدیک منطقه حمایتی/ حال شاخص هم وزن خوب نیست!

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: محدوده یک میلیون و 350 هزار واحد تا یک میلیون و 380 هزار واحد به عنوان منطقه حمایتی شاخص کل مطرح می‌شود.

YJC.news/
شنبه روزی حساس برای تعیین روند شاخص کل بورس است

شنبه روزی حساس برای تعیین روند شاخص کل بورس است

تحلیلگر تکنیکال بازار سرمایه گفت: در میان مدت و با فاصله زمانی شاخص کل بورس روند دلار را طی می‌کند.

YJC.news/
رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس / شیمیایی‌ها یک دست سبزپوش شدند

رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس / شیمیایی‌ها یک دست سبزپوش شدند

شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی با 11 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 437 هزار واحد قرار گرفت و کمتر از یک درصد رشد را ثبت کرد.

TejaratNews.com/
شاخص کل بر خلاف شاخص هم وزن لباس سبز بر تن کرد

شاخص کل بر خلاف شاخص هم وزن لباس سبز بر تن کرد

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با رشد 2 هزار و 601 واحد، روی پله یک میلیون و 424 هزار واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
شاخص کل بورس در کف کانال نزولی خود قرار دارد

شاخص کل بورس در کف کانال نزولی خود قرار دارد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: انتظار برگشت شاخص کل به صورت موقت، تا سطح یک میلیون و 480 هزار واحد را داریم.

YJC.news/
افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس

افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با افت 37 هزار و 991 واحد، روی پله یک میلیون و 450 هزار واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
شاخص کل بورس به سمت تراز 1/7 میلیون واحد حرکت خواهد کرد

شاخص کل بورس به سمت تراز 1/7 میلیون واحد حرکت خواهد کرد

اختری زاد گفت: مقاومت بعدی شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و 700 هزار واحد است که شاخص کل در روز‌های آینده به سمت آن حرکت خواهد کرد.

YJC.news/
شاخص کل بورس حمایت یک میلیون و 450 هزار واحد را از دست داد

شاخص کل بورس حمایت یک میلیون و 450 هزار واحد را از دست داد

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با افت 15 هزار و 403 واحد، روی پله یک میلیون و 523 هزار واحد قرار گرفت.

YJC.news/
ریزشی که در آخر هفته جبران شد/ شاخص کل بورس با 2 درصد منفی هفته را به پایان برد

ریزشی که در آخر هفته جبران شد/ شاخص کل بورس با 2 درصد منفی هفته را...

شاخص کل با وجود افت شدید در هفته معاملاتی گذشته، خود را بالای مقاومت یک میلیون و 520 هزار واحدحفظ کرد.

YJC.news/
بازار سرمایه اولین روز هفته را با قدرت آغاز کرد؛ رشد 25 هزار واحدی شاخص کل بورس

بازار سرمایه اولین روز هفته را با قدرت آغاز کرد؛ رشد 25 هزار واحدی...

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با رشد 25 هزار و 555 واحد، روی پله یک میلیون و 575 هزار واحد قرار گرفت.

YJC.news/
بازار خودرو همچنان بلاتکلیف است ریزش صف‌های فروش، نشانه کاهش هیجانات منفی در بورس قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد بورس بالاخره روی سبز را دید/ کورسوی امید در بازار سهام ایجاد شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 14 آذر ماه کاهش قیمت مرغ رشد 8486 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 3.8 هزار میلیارد تومان رسید پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی گام فولاد مبارکه در راستای شفافیت،افزایش کیفیت و حمایت از بنگاه‌ داخلی رقم احتمالی افزایش حقوق کارمندان در سال آینده اعمال اوراق اختیار فروش تبعی "شپاس" به بهمن ماه موکول شد پذیره نویسی اوراق مرابحه عام دولت در نماد "اراد 94" در فرابورس صکوک 10 هزار میلیارد ریالی کرمان موتور عرضه می‌شود شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت، سهام سهامداران خود را سه برابر می‌کند راه اندازی سیستم مدیریت کیفیت در مدیریت پشتیبانی بانک ایران زمین مصلحت سهامداران؛ اولویت دولتمردان در تنظیم بودجه 1401 آقای ريیسی! قیمت سکه و دلار باز هم بالا رفت سهامداران کگهر بخوانند / سود کگهر چقدر افزایش یافت؟ موعد تقدیم لایحه بودجه 1401 به مجلس قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماه عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج "وشهر" از فردا حداقل حقوق کارمندان سال آینده 4.5 میلیون تومان می‌شود/سقف معافیت مالیاتی حقوق 5 میلیون تومان 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی مهمان امروز بورس کالا فقط یک عرضه برای معامله در بورس انرژی تالار سیمان بورس کالا میزبان 832 هزارتن سیمان بود شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی همراه است متوسط قیمت خرید ویلا در گیلان / ویلاهای ارزان قیمت گیلان کجاست؟ اصلاح شرایط ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن انتصاب جدید در شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نرخ صرافی ملی امروز 14 آذر 1400 قیمت لیر ترکیه امروز 14 آذر‌ماه / افت ارزش درهم امارات الان زمان مناسبی برای عرضه اولیه نیست / دولت فرصت‌سوزی نکند اقدام فوری برای عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا اوپک به تنظیم عرضه نفت به بازار ادامه می دهد بهای 13 ارز کاهش یافت/ثبات در نرخ 12 ارز جزيیات عملکرد قوای سه‌گانه در ثبت حقوق و مزایا + سند این گروه از مدیران حقوق نمی‌گیرند از وعده‌های بورسی مسيولان چه خبر؟ "سامان" انبار صنعتی خود را نتوانست بفروشد ترکیب هیات مدیره "اردستان" اعلام شد شرایط خرید محصول ورق سرد از بورس کالا ابلاغ شد ماجرای تجمع تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت / ابهام در تکلیف تعاونی‌های سهام عدالت بازگشت شاخص کل بورس به مدار صعودی نرخ سود تسه افزایش یافت پیش‌بینی قیمت آیفون در پایان سال 2021 / قیمت گوشی موبایل امروز 14 آذر فروش قسطی خودروهای چینی (لینک) / در بازار چند؟ شرایط خرید ورق سرد ابلاغ شد مدیرعامل جدید شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران تعیین شد نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد سه هزار واحدی شاخص کل بورس