تامین مالی کسب و کارهای خانگی از طریق فرابورس

تامین مالی کسب و کارهای خانگی از طریق فرابورس

بورستهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت فرابورس ایران گفت: بازار سرمایه و فرابورس در گذشته در راستای تامین مالی شرکت‌های متوسط و بزرگ در حال فعالیت بودند، اکنون نه تنها شرکت های کوچک بلکه کسب و کارهای خانوادگی هم می‌توانند از طریق این بازار تامین...

«امیر هامونی» امروز (یکشنبه) در مراسم آیین رونمایی از «بازار تامین مالی جمعی» و «شاخص صکوک فرابورس ایران» در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از سال 94 بیش از 30 جلسه کارگروه تدوین پیش‌نویس دستورالعمل اجرایی تامین مالی جمعی در دفتر مدیرکل کارآفرینی وزارت کار برگزار شد تا در سال 97 از سوی سازمان بورس دستورالعمل آن به تصویب رسید.

وی افزود: به مدت پنج سال بررسی های لازم برای اجرای این تامین مالی صورت گرفت و مطالعات زیادی از کشورهای مختلف در این زمینه صورت گرفت و در جلسات برگزار شده آن ها را بررسی کردیم.

هامونی اظهار داشت: برای نخستین ‌بار موافقت اصولی به یک شرکت با مسولیت محدود داده شده تا از بستر تامین مالی جمعی، اقدام به تامین مالی کند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین به یک پلتفرم (سامانه) که در بستر بلاک‌چین است مجوز فعالیت داده شده تا بتواند در این حوزه نقش‌آفرینی کند.

مدیر عامل شرکت فرابورس ایران گفت: درخواست‌های بررسی‌شده برای موافقت اصولی به سکوهای عامل تامین مالی جمعی در سامانه www.cf.ifb.ir تاکنون 72 مورد و تعداد درخواست‌های بررسی‌شده 28 مورد بوده است.

وی افزود: همچنین به هفت متقاضی تامین مالی جمعی موافقت اصولی داده شده و چهار مجوز فعالیت به شرکت‌های آتنا، کارن، پارس فاندینگ و فاینتک اعطا شده است.

هامونی با اشاره به شاخص صکوک فرابورس ایران گفت: این شاخص، معیاری برای نمایش بازدهی و ریسک بازار اوراق بدهی در فرابورس ایران است.

مدیرعامل فرابورس ایران خاطرنشان کرد: شاخص صکوک فرابورس ایران علاوه بر اینکه امکان مقایسه بازارهای مالی مختلف را فراهم می‌کند، با ارايه‌ داده از روند کلی بازار بدهی به تحلیل‌های سرمایه‌گذاران و سیاست‌گذاران کمک می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین ایجاد زیرساخت جهت تولید ابزارهای پوشش ریسک در بازار بدهی مانند آتی شاخص و اختیار خرید و فروش شاخص از دیگر مزیت‌های این شاخص است.

هامونی با اشاره به اهداف شاخص صکوک فرابورس ایران اظهار داشت: فراهم‌کردن امکان ایجاد صندوق‌های مبتنی بر شاخص، انجام تحقیقات علمی و دانشگاهی، ساده‌کردن تحلیل برای سرمایه‌گذاران خرد جهت تصمیم در مورد سرمایه‌گذاری در بازار بدهی و دقیق‌تر کردن ارزش‌گذاری‌ها به کمک تعیین معیاری برای نرخ بازده بدون ریسک از جمله اهداف این شاخص تلقی می شود.

تامین مالی کسب و کارهای کوچک از طریق فرابورس

هامونی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با تشریح تامین مالی کسب و کارهای کوچک از طریق فرابورس، گفت: در چند سال گذشته و در زمان رییس اسبق سازمان بورس تفاهم نامه ای برای تامین مالی جمعی امضا شد که در خصوص این تفاهم نامه و ابلاغ مصوبه ای از سوی شورای عالی بورس، فرابورس ایران به عنوان تنظیم کننده و بانی تامین مالی جمعی انتخاب شد.
 
وی خاطرنشان کرد: اکنون چند سال است اقدامات لازم برای تامین مالی جمعی انجام شده است، ضمن ارايه برخی از مجوزها و موافقت های اصولی در نهایت امروز ثمره تفاهم نامه و دستورالعملی را که شورای عالی بورس به فرابورس ابلاغ کرده است با هماهنگی معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت اقتصاد و امور دارایی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مرحله فعالیت می رسد و امروز شاهد رونمایی این ابزار جدید بودیم.

هامونی با بیان اینکه این ابزار کمک کننده به تامین مالی کسب و کارهای کوچک یا استارتاپ‌ها است، اظهار داشت: این مجموعه‌ها به طور حتم نباید جزو شرکت‌های دانش بنیان باشند بلکه ممکن است به لحاظ فنی، برخی از اصناف کشور هم شامل این مساله شوند و در مرحله استفاده از این تامین مالی قرار گیرند.

به گفته مدیر عامل شرکت فرابورس ایران، کسب و کارهایی که فعالیت های خوبی را در حوزه فعالیت خود دارند می توانند از طریق بازار سرمایه و ابزار تامین مالی جمعی تا سقف 10 میلیارد تومان تامین مالی کنند.

وی ادامه داد: برای مثال ممکن است خانواده ای از هنر فرش بافی برخوردار باشند اما از امکانات لازم برای تامین مالی تهیه نخ و دار قالی بافی برخوردار نباشد، این افراد می توانند از این طریق تامین مالی کنند، اما به طور حتم باید دارای شرکت حقوقی باشند و از طریق این شرکت اقدام به تامین مالی کنند.

هامونی با بیان اینکه همه نوع کسب و کاری مانند فرش دست بافی در یک روستا تا طرح های دانش بنیان و شرکت های با مسوولیت محدود می توانند در این بازار تامین مالی کنند، اظهار داشت: بازار سرمایه و فرابورس در گذشته در راستای تامین مالی شرکت های متوسط و بزرگ در حال فعالیت بودند، اکنون نه تنها شرکت های کوچک بلکه کسب و کارهای خانوادگی هم می توانند از طریق این بازار تامین مالی کنند.

مدیر عامل شرکت فرابورس با بیان اینکه رقم این تامین مالی می تواند از یک ریال تا سقف 10 میلیارد تومان باشد، گفت: ممکن است فردی نیاز به 100 میلیون تومان داشته باشد که این رقم را می تواند از طریق بازار سرمایه دریافت کند اما همه افرادی که در این مبلغ مشارکت می کنند نیازمند دریافت گواهی مشارکت هستند و به عنوان سهامدار کسب و کارهای کوچک می شوند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ ضمانتی برای موفقیت طرح ها وجود ندارد و مردم باید نسبت به این موضوع آگاه باشند.

ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس

ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس

مهم‌ترین نکته این است که سرمایه گذاران باید انتظارات خود را منطقی کنند و انتظار بازدهی غیر معقول نداشته باشند.

BourseNews.ir/
عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد!

عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد!

در معاملات سال 89 بورس کالا، تخم مرغ برای نخستین بار روی تابلوی بورس رفت اما با وجود تقاضا معامله ای روی این محصول انجام نشد. دلیل عدم عرضه این محصول در بورس کالا چه بود؟

TejaratNews.com/
بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد

بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد

در پایان معاملات بورس در اولین هفته اسفند، شاخص کل بورس افتی 2٫6 درصدی را به ثبت رساند و به مرز سطح یک میلیون و 200 هزار واحدی رسید.

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله

سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله

معاون حقوقی سازمان بورس با اشاره به تخلفات بورسی در فضای مجازی مانند کانال 10 هزار نفری پسر 12 ساله و شاطر نانوا و عدم مجوز سیگنال فروشی از برنامه استانداردسازی فعالیت ها خبر داد.

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟

پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟

در جریان معاملات هفته اول بازار سهام، روند معاملات نزولی بود و بسیاری از سهم‌ها در صف فروش قفل شدند. حالا سوال اینجاست که بورس هفته بعد چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران

تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران

صحرایی گفت: در سامانه‌ها هیچ اختلال و دستکاری رخ نداده است. اما بعضی‌ از افراد در اتاق فکر هستند و شایعه ایجاد می کنند که اهداف غیر اقتصادی دارند.

Bartarinha.ir/
عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال

عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال

تعداد 1 میلیارد و چهارصد میلیون سهم معادل 7 درصد از سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس با نماد اپال امروز در بورس تهران عرضه اولیه و کشف قیمت شد.

FarsNews.ir/

کاهش 5915 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات به 18 هزار میلیارد تومان رسید

بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

در معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل که در ساعات میانی معاملات تا یک میلیون و 215 هزار واحد افزایش یافته بود در ساعات پایانی روندی نزولی به خود گرفت و تا رقم یک میلیون و 205 هزار واحد کاهش یافت.

Bartarinha.ir/
افت 5 هزار واحدی شاخص بورس در بازار امروز

افت 5 هزار واحدی شاخص بورس در بازار امروز

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (چهارشنبه، ششم اسفندماه) پنج هزار و 915 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 205 هزار واحد رسید.

Irna.ir/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام/ بیشترین حمایت حقوقی‌ها از نمادهای بانکی در بورس امروز

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام/ بیشترین حمایت حقوقی‌ها از نمادهای بانکی در بورس ام...

افراد حقیقی در بورس امروز 540میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری و همچنین...

EghtesadOnline.com/
نمای پایانی بورس امروز/ پایداری شاخص در روند نزولی همزمان با بازگشایی شپنا

نمای پایانی بورس امروز/ پایداری شاخص در روند نزولی همزمان با بازگشایی شپنا

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.2درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.2درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
حاشیه‌های امروز بورس 6 اسفند 99 / اعتراض سهامداران به عرضه اولیه اپال

حاشیه‌های امروز بورس 6 اسفند 99 / اعتراض سهامداران به عرضه اولیه اپال

در پایان معاملات امروز شاخص کل 0٫5 درصد دیگر افت کرد تا در آستانه از دست دادن کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی قرار بگیرد.

TejaratNews.com/

نمای بورس امروز در پایان نیمه اول معاملات/ رشد شاخص‌ها تنها یک ساعت پایدار بود

ایران در همایش "بورس 1400"

ایران در همایش "بورس 1400"

همایش ملی چشم‌انداز بورس در سال 1400 با بررسی اقتصاد ایران، بازار مسکن، طلا، کالا، رمز ارزها و سهام روز 17 اسفند به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود.

EghtesadOnline.com/
ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد جدیدترین تغییرات سهمیه بنزین وانت بار‌ها چه خبر از سهام عدالت / سهام عدالت من چقدر می‌ارزد؟ نرخ ارز در صرافی ملی امروز 99/12/7 آزادراه غدیر افتتاح شد خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن چرا پراید ارزان شد؟ / آخرین قیمت پراید تا پیش از امروز 7 اسفند شرط آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی تغییرات سهمیه‌بندی بنزین خوب یا بد؟ اونس طلا به پایین مرز 1800دلار برگشت همه چیز درباره آزادراه غدیر کاهش بیش از 33 هزارتومانی سهام عدالت جدیدترین مالیات‌ها برای سال 1400 احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن آخرین اخبار مجامع امروز 1399/12/06 آخرین خبرها از تغییر سهمیه بنزین وانت‌بارها / سهمیه بنزین تغییر می‌کند؟ هشدار به مشمولان سهام عدالت سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله تداوم نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو قیمت گوشت قرمز در بازار چند است؟ عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد! واحدهای مسکونی کمتر از 3 میلیارد در تهران نزول ارزش سهام عدالت/ سهام عدالت هفته اول اسفند را چگونه پایان داد؟ بررسی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/6 سهمیه بنزین وانت‌بارها تغییر کرد حباب سکه 600 هزار تومان شد / طلا دوباره گران می‌شود؟ نرخ دلار نیمایی امروز 6 اسفند ماه قیمت دلار به کانال 24 هزار تومان بازگشت / آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6 توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال نرخ ارز به تابلوی صرافی‌ها بازمی‌گردد / امکان خرید و فروش آنلاین ارز پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟ سرمایه گذاری فولادمبارکه در رفع مشکل35 ساله ساخت و تکمیل ورزشگاه نقش جهان پیام تبریک عظیمیان به مناسبت بزرگداشت روز مهندس فولادمبارکه منشا آثار خیر زیادی برای منطقه و کشور بوده است احتمال کاهش قیمت در بازار مسکن جدیدترین قیمت گوشت قرمز در بازار پرداخت یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به ایران در مرحله اول / وضعیت ارز خوب خواهد شد تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران واکنش به حقوق نجومی کارکنان صنعت نفت عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت فروش اشتباهی عرضه اولیه به سهامداران! / خسارت سهامداران پرداخت می‌شود؟ یورو گران و دلار ارزان شد / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6 ارزش پالایشی یکم امروز 4 اسفند 99 ارزش سهام عدالت امروز 6 اسفند 99 فرصت طلایی برای بهترین تجربه خرید بیمه‌های خودرویی (شخص ثالث و بدنه) در اسفند ماه 1399 افزایش نرخ واترپمپ های "خکار" با انعقاد قرارداد با ساپکو آغاز پرداخت بدهی کره‌جنوبی به ایران افت دو درصدی شستا در آخرین روز هفته/ سرخ‌پوشی شستا سهامدارانش را در صف فروش منتظر گذاشت

در حال بارگیری...