سبز کمرنگ بورس، رضایت سهامداران را جلب نکرد

سبز کمرنگ بورس، رضایت سهامداران را جلب نکرد

با وجود آنکه شاخص کل بورس در پایان معاملات دیروز 2 هزار واحد رشد داشت اما این باعث نشد سهامداران راضی شوند و دست از گلایه بردارند

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌‌‌اقتصاد، با وجود آنکه شاخص کل بورس در پایان معاملات دیروز 2 هزار واحد رشد داشت اما این باعث نشد سهامداران راضی شوند و دست از گلایه بردارند چون باور عمومی این است با این روند وضعیت بازار سهام بهبودیافتنی نیست و اگر هم شاخص رشد کند این رشد کوتاه‌‌‌مدت خواهد بود. سهامداران می‌‌‌گویند مشکل بورس خارج شدن سرمایه‌‌‌ها از بازار است و دلیل آن هم بی‌‌‌اعتمادی مردم به این بازار است.

از سوی دیگر به‌نظر می‌رسد مردم سرمایه‌‌‌های خود را وارد بازارهای دیگر مانند طلا، دلار و رمزارز کرده‌‌‌اند. در صورتی که اگر اعتماد مردم از بین نمی‌‌‌رفت، وضعیت ارزندگی سهام‌‌‌ شرکت‌‌‌ها خوب است و الان بسیاری از نمادها به جای اینکه صف فروش باشند، صف خرید داشتند. سهامداران باقی مانده در بازار صبر خود را به صبر ایوب تشبیه می‌‌‌کنند و حتی برخی از آنان می‌‌‌گویند صبر آنان از حضرت ایوب هم بیشتر است! با وجود آنکه اغلب کارشناسان اثر فروش اوراق دولتی بر بازار را چندان نمی‌‌‌‌‌‌دانند اما انگشت اتهام سهامداران به سمت دولت در این زمینه برداشته نشده و آنان بر این باورند که دولت با اجبار صندوق‌‌‌ها به خرید اوراق به بازار ضربه زده است.

یکی از خبرهای غیررسمی در این زمینه که دیروز در فضای مجازی دست‌‌‌به‌‌‌دست می‌‌‌شد درباره دستور وزیر اقتصاد بود. این خبر می‌‌‌گفت سیداحسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، «صندوق تامین خسارت بدنی» را مجبور کرده است هزار میلیارد اوراق بخرد. این خبر واکنش فعالان بورسی را به دنبال داشت و آنان نسبت به این دست از عملکرد‌‌‌های دولت انتقاد داشتند.

آنان معتقدند ضرر این کار کمتر از استقراض از بانک مرکزی نیست، حجم پول در گردش را افزایش می‌‌‌دهد و همین مساله باعث ایجاد تورم می‌‌‌شود. یکی از کاربران توییتر هم در واکنش به این خبر نوشت: «با ادامه این شرایط به زودی صنف چلوکباب و چلوخورش هم ملزم میشن اوراق بخرن!» علیرضا هم کاربری بود که اینگونه واکنش نشان داد: «اینجوری که همه‌رو دارن مجبور میکنن اوراق بخرن مشخصه چند وقت دیگه شرط اخذ کد آنلاین، خرید اوراق میشه.» کاربر دیگری هم نوشت: «همیشه از دید همه دولت‌ها، نه حقوقی‌ها و نه اوراق دلیل ریزش بورس نیستند، دلیل ریزش بورس حقیقی‌های تازه‌کار و پرهیجان هستند!»

مصوبه مجلس برای آزادسازی واردات خودرو اما مهم‌‌‌ترین خبر اقتصادی دیروز بود که کاربران بورسی هم درباره آن مطلب نوشتند. این مصوبه می‌‌‌گوید: «هر شخص حقیقی و حقوقی می‌‌‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام کند.» اکثر کاربران فضای مجازی نسبت به این مصوبه خوش‌‌‌بین نبودند و معتقد بودند این مصوبه فقط برای عده‌‌‌ای خاص رانت ایجاد می‌‌‌کند. پیام الیاس کردی از فعالان بازار سرمایه یکی از این افراد بود و به کنایه نوشت: «سگدست پراید صبا صادر کنیم، پورشه پانامرا وارد کنیم!»

«آمو» هم کاربری بود که این مصوبه را جدی نگرفته بود و نوشت: «من اگه بخوام قطعات نیسان آبی رو صادر کنم به کدوم کشورا باید صادر کنم؟» «بهتاش» هم به کنایه نوشته بود «از فردا همه چراغ پراید صادر میکنن افغانستان و بجاش لندکروز وارد میکنن»

وی اعتقاد داشت این مصوبه بهارستان‌‌‌نشینان نشان می‌‌‌دهد «نه‌‌‌تنها داخل را نمی‌شناسند، بلکه خارج را هم نمی‌‌‌شناسند.»

«حجت» هم کنایه دیگری زد و در صفحه توییتر خود نوشت: «طرح واردات خودرو در ازای صادرات خودرو و قطعات! می‌تونیم طرح قرعه‌کشی فروش خودرو رو جهانی کنیم ، 500 دونه پراید داریم با تقاضای یک میلیارد نفری مردم سراسر جهان! کدوم خودرو؟! کدوم قطعات ؟!»

مجتبی توانگر

نماینده مجلس

بدهکاران غیرجاری به 3دسته تقسیم می‌‌‌شوند. سررسیدگذشته (2ماه از سررسید تعهدات‌‌‌شان گذشته)، معوق (6ماه گذشته) و مشکوک‌‌‌الوصول (18ماه گذشته). با توجه به شرایط اقتصادی کشور و جهت عملیاتی شدن سیاست، بهتر است در گام اول ابربدهکارانی که در طبقه مشکوک‌‌‌الوصول قرار دارند، مورد اصابت قرار گیرند.

داود سوری

اقتصاددان

در تعجبم از کارشناسانی که قیمت کالاها را با تناسب‌‌‌گیری از نرخ دستمزد تعیین می‌‌‌کنند! ریشه‌‌‌یابی کنید چرا دستمزدها و درآمدها کم است و چه باید کرد که افزایش بیابند. با تغییر سیاست‌‌‌هایی، درآمد کشور و مردم افزایش می‌‌‌یابد اما به سابقه 40 ساله بنگرید، آیا قیمت بدون آن سیاست‌‌‌ها کاهش یافته؟

سیامک قاسمی

فعال رسانه‌‌‌ای

مجلس امروز در یک طرح خلاقانه و کاملا مبتنی بر واقعیت‌های توان تولید داخل، تصویب کرد که واردات خودرو تنها در ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو ممکن است! یعنی پراید صادر کنند تا بتوانند سانتافه و لندکروز وارد کنند !

ولید هلالات

کارشناس بازار سرمایه

تولیدکنندگان شکر از افزایش قیمت چغندر استقبال کردند و حاضر به پرداخت کمک کرایه نیز شدند! چرا تولیدکننده از افزایش قیمت ماده اولیه استقبال کرده است؟ این دقیقا چیزی است که تولیدکننده بخش خصوصی درک می‌کند اما پشت میزنشین‌‌‌های دولتی از درک آن عاجزند.

نوید قدوسی

کارشناس اقتصادی

آبان تموم نشده زنگ خطر کمبود گاز در کشور به صدا درآمده است. جناب دولت، عقل کل، عصاره دانایی؛ همچنان رویه قبلی را ادامه بده تا این کالای حیاتی صرف گرم کردن آب استخرهای روباز فشم و شمشک بشه. مادامی که قبض گاز اندازه هزینه یک وعده غذا هم نباشد، رفتار عقلایی مصرف حداکثری است.

local_offerبرچسب‌ها:
مذاکرات در بورس اثر دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 9 آذر

مذاکرات در بورس اثر دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 9 آذر

یک کارشناس بازار سهام گفت: شاخص کل می‌تواند کانال 1٫4 میلیون واحد را در هفته آینده پس بگیرد. فرای نتیجه مذاکرات، احتمال می‌دهم هفته آینده برای بازار سرمایه پربار باشد.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1د‌رصد رشد داشت در مقابل شاخص هم‌وزن 0.2درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
اثر مذاکرات و برجام بر بورس / پیش‌بینی بورس امروز 8 آذر

اثر مذاکرات و برجام بر بورس / پیش‌بینی بورس امروز 8 آذر

یک کارشناس بازار سهام گفت: تمامی اتفاقات بد ممکن برای بورس افتاده و در مقطع کنونی حصول توافقات برجام به نفع بورس است.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1د‌رصد رشد داشت در مقابل شاخص هم‌وزن 0.01درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت 13هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت 13هزار واحدی شاخص کل بو...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.9د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.68درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
سقوط بورس به کانال 1٫3 میلیونی / 2 پیش‌بینی از آینده بورس

سقوط بورس به کانال 1٫3 میلیونی / 2 پیش‌بینی از آینده بورس

شاخص بازار سهام بار دیگر به کانال 1٫3 میلیون واحدی سقوط کرد. پیش از این ابراهیم ريیسی، ريیس جمهور در 9 آبان ماه امسال گفته بود باید آرامش بر بورس حاکم شود!

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت دو هزار واحدی شاخص کل ب...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.15د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.09درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد حدود 9هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد حدود 9هزار واحدی شاخص ک...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.63د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.35درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
دیدگاه‌های متفاوت از روند شاخص بورس / پیش‌بینی بورس امروز 6 آذر

دیدگاه‌های متفاوت از روند شاخص بورس / پیش‌بینی بورس امروز 6 آذر

بازار سهام در حالی چهارشنبه را به پایان رساند که شاخص کل کانال 1٫4 میلیون واحد را از دست داد. شنبه وضعیت بازار چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/

حمایت دستوری دولت از بورس / سیگنال ريیس سازمان بورس و وزیر اقتصاد برای بورس

بررسی درخواست ایجاد بورس بین‌الملل در کیش در هیات مدیره سازمان بورس

بررسی درخواست ایجاد بورس بین‌الملل در کیش در هیات مدیره سازمان بور...

عضو هیات مدیره سازمان بورس از بررسی درخواست ایجاد بورس بین‌الملل در کیش خبر داد.

FarsNews.ir/

عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / بورس حباب ندارد

نگاهی به عملکرد بورس در هفته اول آذر / بورس، آذر را با درجا زدن شروع کرد

نگاهی به عملکرد بورس در هفته اول آذر / بورس، آذر را با درجا زدن شر...

در هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟

EghtesadOnline.com/

بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد "فاسمین" صورت مالی زیرمجموعه را منتشر کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم امروز برگزار می شود مجمع صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان تا 10 روز آینده فردا، روز مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان( ETF) این هم از صورت مالی زیرمجموعه "شرانل" "دتولید" صورت مالی 6 ماهه حسابرسی را منتشر کرد صورت مالی میاندوره ای شرکت تولید رینگ سایپا منتشر شد "کنور" صورت مالی حسابرسی شده شرکت تابعه را منتشر کرد پراید گران شد/ قیمت خودرو امروز 9 آذر 1400(جدول) انتشار صورت سود وزیان میاندوره ای "رتکو" چشم نگران بازار طلا و ارز به مذاکره ایران و 1+4 افزایش 64درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو خبرهای مهم امروز برای سهامداران / سیگنال مذاکرات به بورس چه بود؟