رشد سهم های دلاری تا کی ادامه دارد؟ / ریالی ها؛ در کف حمایتی / امکان عبور دلار از مرز 30هزار تومان وجود دارد

رشد سهم های دلاری تا کی ادامه دارد؟ / ریالی ها؛ در کف حمایتی / امکان عبور دلار از مرز 30هزار تومان وجود دارد

یکی از بحث های داغی که این روزها در محافل کارشناسی بازار سرمایه مطرح می شود سناریوهایی است که یک طرف آن به موضوع حذف احتمالی ارز 4200 تومانی مربوط می شود و از سوی...

اقتصادآنلاین _ هانا پاکمند؛  روناک نوری اصل، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، روند بازار را تصویر کرده و گفت: برای بررسی روند بازار، دو مولفه برای ما اهمیت دارد. اول اینکه سهامداران با چه نیاز و هدفی وارد بازار می‌شوند و مولفه دوم عواملی که موجب رونق و رکود بازار شده و همچنین بازارهای موازی در رقابت با بازار سرمایه را بررسی میکند.

نوری‌‎اصل افزود: سهامداران با هدف کسب سود، وارد بازار می‌شوند. بنابراین هر چه بازار سود بیشتر و ریسک کمتری داشته باشد، سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری پیدا می‌کنند. همچنین از منظر سیکل ادوار تجاری، باید این موضوع را در نظر بگیریم؛ در دوره اول هر ریاست جمهوری، رکود در بازار سرمایه را تجربه کردیم و این موضوع از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: کسری بودجه، از دیگر عواملی است که تاثیر بسزایی بر بازار دارد. با توجه به آماری که سازمان برنامه و بودجه، از کسری بودجه دولت تا پایان سال 1400، اعلام داشته؛ حدود 300هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم. دولت برای رفع این معضل، می‌تواند نرخ سود بانکی را افزایش دهد و یا اوراق بدهی منتشر کند؛ هر دو راهکار، تاثیر بسیار منفی بر بازار می‌گذارند و افزایش نرخ سود بانکی، موجب می‌شود افراد ریسک گریز از بازار سرمایه خارج و به سرمایه گذاری در بانک‌ها روی بیاورند.

 این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: یکی از حوزه‌هایی که این روزها بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و در رقابت با بازار سرمایه بوده، بازار کریپتوکارنسی است. به نحوی که بسیاری از فعالان بازار سرمایه، به دلیل ظرفیت‌های جذاب این بازار، در این حوزه نیز فعالیت می‌کنند.

بازار ارز و دلار از دیگر بازارهای در رقابت با بازار سرمایه است. با توجه به اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور، در روزهای اخیر شاهد شکست مقاومت یکساله دلار بودیم و همچنان در روند صعودی قرار دارد و می‌تواند قیمت‌های 30هزار تومان و حتی بیشتر را تجربه کند.

نوری‌اصل با بررسی روند ورود پول حقیقی در یک سال گذشته گفت: بیشترین ورود پول حقیقی از ابتدای سال 99، مربوط به مرداد سال 99 بود که حدودا 108هزار میلیارد تومان پول حقیقی وارد بازار شد. اما با شروع اصلاح بازار، بسیار بیشتر از این مبلغ از بازار خارج و وارد بازارهای موازی شد. این اتفاق همچنین کاهش حجم و ارزش معاملات را به دنبال داشت.

وی افزود: با وجود اینکه اینکه بازار سرمایه در حال حاضر، از ارزندگی خوبی برخوردار است و بسیاری از سهم‌ها P بر Eهای جذاب و گزارش ماهانه‌های خوبی دارند، ما همچنان شاهد خروج پول حقیقی، از بازار سرمایه هستیم.

از نظر من اگر این روند ادامه‌دار و سیاست دولت بر انتشار اوراق بدهی و افزایش نرخ سود بانکی باشد، مثبت‌های بازار را باید به دید نوسانی و کوتاه‌مدت پیش‌بینی کنیم. اما از طرفی دو عامل حذف ارز 4200تومانی و  حذف قیمتگذاری دستوری صنعت خودرو موجب رشد بازار در میان مدت می‌شود. حذف این دو عامل، صنایع متاثر و همچنین بازار را نیز با رشد مقطعی و کوتاه مدت همراه می‌کند.

این تحلیلگر بازار سهام با اشاره بر شکسته شدن سقف تاریخی دلار در چند روز گذشته گفت: با توجه به اینکه دلار سقف تاریخی خود در یک سال گذشته، را شکسته و پیشبینی می‌شود همچنان در روند صعودی باقی بماند. بنابراین سهم‌های دلاری نیز تحت تاثیر روند صعودی نرخ ارز، مجددا با سود همراه خواهند شد.

این کارشناس ادامه داد: سهم‌های ریالی هم با توجه به ریزشی که اخیرا داشته‌اند، به کف‌های حمایتی خوبی رسیده‌اند. بنابراین در صورتی که بازار با حمایت همراه شود و این صنایع، از کف حمایتی خود فاصله گرفته و به دلیل نوسانی بودن بازار، رشد مقطعی و کوتاه‌مدت خواهند داشت.

نوری در پایان گفت: اما من همچنان اعتقاد به سرمایه‌ گذاری بلندمدت در بازار سرمایه دارم و معتقدم بازار در طی یک یا دو سال آینده، قطعا با رشد همراه خواهد شد. به دید کوتاه‌مدت بازار همچنان نوسانی خواهد بود اما به دید سرمایه گذاری بلندمدت، بازار و صنایع از جو مثبت و سوددهی برخوردار است.

local_offerبرچسب‌ها:
بورس بالاخره روی سبز را دید/ کورسوی امید در بازار سهام ایجاد شد؟

بورس بالاخره روی سبز را دید/ کورسوی امید در بازار سهام ایجاد شد؟

امروز شاخص کل بورس پس از چندین روز افت، بیش از 8400 واحد رشد کرد و در کانال یک میلیون و 343 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/
ارزندگی بازار سهام به روایت آمار/ فروش صنایع بورسی 59 درصد رشد کرد

ارزندگی بازار سهام به روایت آمار/ فروش صنایع بورسی 59 درصد رشد کرد

بر اساس آمار منتشر شده میانگین فروش صنایع بورسی در آبان امسال نسبت به آبان سال گذشته 59 درصد رشد داشته است.

TejaratNews.com/
واکنش بورس به دور اول مذاکرات برجام/ بازار سهام اولویت مذاکره‌کنندگان نیست

واکنش بورس به دور اول مذاکرات برجام/ بازار سهام اولویت مذاکره‌کنند...

در حالی که دلار در واکنش به مذاکرات به روایت برخی از منابع غیررسمی روندی افزایشی داشت، بورس امروز با افت شاخص مواجه شد.

TejaratNews.com/
رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام

رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام

بازار سهام شنبه را بدون فشار فروش و با رشد شستا و فولاد آغاز کرد. شاخص کل در آغاز بازار امروز 0٫18 درصد مثبت است.

TejaratNews.com/
بازار سهام فردا مثبت می‌شود؟ / بورس در انتظار نوید خودرویی‌ها

بازار سهام فردا مثبت می‌شود؟ / بورس در انتظار نوید خودرویی‌ها

بازار سهام هفته گذشته را با افت بیش از سه درصدی شاخص کل به پایان رساند. فردا بورس برای مثبت شدن منتظر خبری خوش از آزادسازی قیمت خودرو است.

TejaratNews.com/
ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟

ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می...

روزهای سرخ بورس پایان ندارد. در هفته‌ای که گذشت شاخص کل تنها دو روز در کانال 1٫4 میلیون واحدی دوام آورد.

TejaratNews.com/
سیگنال مذاکرات به بازار سهام / کمای بورس؛ وضعیت از این بدتر نمی ‌شود

سیگنال مذاکرات به بازار سهام / کمای بورس؛ وضعیت از این بدتر نمی ‌ش...

تا زمانی که مذاکرات برجام سمت و سویی مشخص پیدا نکند، بازار ارز و به دنبال آن بورس، موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاران نخواهند داشت.

EghtesadOnline.com/
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/
رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس است

رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس ا...

امروز شاخص کل بورس وارد کانال یک میلیون و 357 هزار واحد شد. افت اکثر نمادهای بورسی در حالی رقم خورد که گروه بانک سبز بود.

TejaratNews.com/
ثبات بازار سهام با برجام؟/ بورس ضرر سهامداران را جبران می‌کند؟

ثبات بازار سهام با برجام؟/ بورس ضرر سهامداران را جبران می‌کند؟

یک کارشناس بازار سهام گفت: شاخص کل می‌تواند کانال 1٫4 میلیون واحد را در هفته آینده پس بگیرد. فرای نتیجه مذاکرات احتمال می‌دهم هفته آینده برای بازار سرمایه پربار باشد.

TejaratNews.com/
اولین واکنش بورس به مذاکرات برجام/ استقبال سبز بازار سهام از مذاکرات

اولین واکنش بورس به مذاکرات برجام/ استقبال سبز بازار سهام از مذاکر...

بورس در اولین واکنش خود به برگزاری مذاکرات برجام رشد کرد. شاخص کل با بیش از 1000 واحد مثبت در کانال یک میلیون و 369 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/
روز سرنوشت‌ساز بورس / دو روی سکه برجام برای بازار سهام

روز سرنوشت‌ساز بورس / دو روی سکه برجام برای بازار سهام

امروز دوشنبه 8 آذرماه است و جلسات رسمی مذاکرات برجام در وین تا ساعاتی دیگر آغاز می‌شود. حالا چشم امید بسیاری از بازارهای مالی از جمله بورس به مذاکره‌کنندگان وین است.

TejaratNews.com/
بورس در انتظار دوشنبه سرنوشت‌ساز/ ریزش بازار سهام تا کی ادامه دارد؟

بورس در انتظار دوشنبه سرنوشت‌ساز/ ریزش بازار سهام تا کی ادامه دارد...

بازار سهام هفته دوم آذرماه را با افت آغاز کرد. این در حالی است که بورس جهانی نیز با افت چشم‌گیری مواجه است.

TejaratNews.com/
افت 1٫5 درصدی شاخص کل بورس/ بازار سهام از اواسط آذر رشد می‌کند؟

افت 1٫5 درصدی شاخص کل بورس/ بازار سهام از اواسط آذر رشد می‌کند؟

بازار سهام در تعادل به سر می‌برد و رشد و افت چشم‌گیری را شاهد نیست. این در حالی است که وضعیت اکثر شرکت‌های حاضر در بورس خوب است و سهم‌ها ارزندگی قابل توجهی دارند.

TejaratNews.com/
بازار سهام در اوج تزلزل/ 5 عامل موثر در افت بورس چیست؟

بازار سهام در اوج تزلزل/ 5 عامل موثر در افت بورس چیست؟

شاخص کل بورس این هفته دو بار کانال 1٫4 میلیون واحد را از دست داد. بورس در حالی در سرازیری است که کارشناسان آینده مبهمی را برای آن متصورند.

TejaratNews.com/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت این 4 خبر را جدی بگیرید / اوضاع اقتصادی سال 1401 چه می‌شود؟ ساخت 5 هزار واحد مسکن برای مددجویان کمیته امداد