تجارت خارجی کشور از مرز 72 میلیارد دلار گذشت

تجارت خارجی کشور از مرز 72 میلیارد دلار گذشت

سرپرست گمرک ایران گفت: تجارت خارجی کشور در 9 ماهه امسال از مرز 72 میلیارد دلار گذشت و پیش بینی می‌شود تا پایان سال به 98 میلیارد دلار برسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علیرضا مقدسی، سرپرست گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذر ماه 122 میلیون و 500 هزار تن کالا به ارزش 72 میلیارد و یکصد میلیون دلار بین ایران و سایر کشور‌ها مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از حیث وزن 11 درصد و از لحاظ ارزش 38 درصد رشد نشان می‌دهد که در صورت ادامه روند تجارت کنونی تجارت خارجی کشورمان تا پایان سال به 98 میلیارد دلار خواهد رسید.
 

وی افزود: از کل تجارت صورت گرفته در مدت مذکور 92 میلیون و 300 هزار تن آن به ارزش 35 میلیارد و یکصد میلیون دلار به صادرات اختصاص دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 8 درصد و از لحاظ ارزش 40 درصد افزایش داشته است که این میزان از کل صادرات یکساله سال 99 بیشتر شده است که انتظار داریم به حفظ روند صادرات، این میزان تا پایان سال به 47 میلیارد دلار برسد.

سرپرست گمرک ایران تصریح کرد: رشد صادرات غیرنفتی در شرایط تحریمی و وجود محدودیت‌های اقتصادی، حاصل تلاش و همت همه دست‌اندرکاران حوزه تجارت خارجی، به ویژه فعالان اقتصادی است و انتظار می‌رود با رفع مشکلات و تنگنا‌های موجود، شاهد بهبود وضعیت تجارت در آینده باشیم.

مقدسی اظهارداشت: محصولات پتروشیمی با 42 میلیون و 400 هزار تن به ارزش 14 میلیارد و 700 میلیون دلار مهمترین کالا‌های صادراتی ایران در 9 ماهه سال‌جاری بوده که 46 درصد از وزن و 42 درصد از ارزش کل صادرات را به خود اختصاص داده است و رشد 40 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.

وی درخصوص عمده مقاصد صادراتی کالا‌های ایرانی گفت: چین با 21 میلیون و 300 هزار تن کالا به ارزش 10 میلیارد و 200 میلیون دلار، نخستین شریک تجاری ایران بود و پس از آن عراق با 23 میلیون و 500 هزار تن کالا به ارزش 6 میلیارد و 800 میلیون دلار، ترکیه با 11 میلیون و 700 هزار تن به ارزش 4 میلیارد و یکصد میلیون دلار، امارات متحده عربی با 8 میلیون و 300 هزار تن به ارزش 3 میلیارد و 400 میلیون دلار و افغانستان با 3 میلیون و 300 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 400 میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

سرپرست گمرک ایران درخصوص آمار واردات کالا در 9 ماهه سال‌جاری گفت: در این مدت 30 میلیون و یکصد هزار تن کالا به ارزش 37 میلیارد دلار وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از حیث وزن 20 درصد و از نظر ارزش 37 درصد رشد داشته است.

وی افزود: امارات متحده عربی با 8 میلیون و 900 هزار تن کالا به ارزش 11 میلیارد و 500 میلیون دلار، چین با 2 میلیون و 500 هزار تن به ارزش 8 میلیارد و 400 میلیون دلار، ترکیه با 2 میلیون و 900 هزار تن به ارزش 3 میلیارد و 700 میلیون دلار، آلمان با 593 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 400 میلیون دلار و سويیس با یک میلیون و 600 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 300 میلیون دلار پنج کشور عمده طرف معامله واردات با ایران بودند.

مقدسی یادآور شد: از مجموع کالای وارداتی به کشور در مدت یادشده 23 میلیون و یکصد هزار تن آن به ارزش 12 میلیارد و 400 میلیون دلار را کالا‌های اساسی تشکیل می‌دهد که 32 درصد در وزن و 61 درصد در ارزش رشد داشته است.

سرپرست گمرک ایران همچنین با اشاره به رشد 76 درصدی ترانزیت کالا‌های خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران گفت: در 9 ماهه امسال 9 میلیون و 158 هزار تن کالا از خاک کشورمان ترانزیت شده است که پیش بینی می‌شود که تا پایان سال به 12 میلیون و 400 هزار تن کالای عبوری از کشور برسد
فرار 36هزار میلیارد تومان از بورس در دوره ريیسی مبلغ یارانه جدید مشخص شد + زمان پرداخت بازار سهام سقوط کرد/ فرار 36 هزار میلیارد تومان سرمایه از بورس در دوره رییسی نوبت به انتصاب همسران در دولت رسید! گوشی‌های لاکچری بازار را بشناسید/ جدول قیمت بورس فردا شنبه 9 بهمن چه خواهد شد؟ رشد آرام قیمت سکه و طلا در یک هفته اخیر کاهش ابهامات بازار سرمایه/ دو سناریوی مهم پیش روی بورس پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت خبر مهم درباره آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران رقم خالص دریافتی کارمندان در سال آینده دو نیمه متفاوت بازار طلا و سکه بنیاد مستضعفان 30 میلیارد تومان برای جزیره‌نشینان محروم لارک اختصاص داد قطعی برق و گاز زمستانی سرد پیش‌روی تولیدکنندگان قرار می‌دهد؟ تولید خودرو انگلیس به کمترین میزان 65 سال گذشته رسید سرعت بخشیدن به روند پاسخگویی به مردم در میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در گیلان اعتماد با توییت و ابوالمشاغل‌ها به بورس برمی‌گردد؟ رشد 36 درصدی خروج پول از بورس/ کاهش ورود نقدینگی حقیقی‌ها به صندوق‌ها شاخص کل بورس نوسانی خواهد بود قیمت رهن و اجاره خانه در کوی فراز + جدول دارندگان کارتخوان بخوانند/ جزيیات تازه درباره غیرفعال‌سازی دستگاه های کارتخوان برف و کولاک، تردد برون شهری را 12 درصد کاهش داد استارت نهضت ملی مسکن با یک پنجم ظرفیت طلا 13 دلار ارزان شد صادرات نفت‌خام ایران از گوی شناور لاوان ادامه دارد حقوق سال آینده بازنشستگان اعلام شد آخرین وضعیت واردات مدل‌های پرتقاضای موبایل اولتیماتوم شاپرک به دارندگان کارتخوان ادامه صادرات نفت‌خام ایران از گوی شناور لاوان هشدار برای صاحبان صنایع/سهمیه‌بندی برق صنایع تایید شد روند کاهشی قیمت دلار ادامه دار خواهد بود؟ آسیب‌دیدگی خط لوله پالایشگاه ستاره خلیج فارس برطرف شد 65 درصد مردم تحت پوشش سه صندوق بیمه‌ای/ در ازای هر بازنشسته 4.4 بیمه‌پرداز وجود دارد چند هزار مودی مالیاتی 100 درصد فرار مالیاتی داشته‌اند خبر مهم برای صاحبان کارتخوان ها پیش‌بینی از وضعیت قیمت‌ها در بازار طلا و سکه هزینه خانوارها بالا رفت؛ منبع آمار تورم وزیر اقتصاد کجاست؟/ خاندوزی: دولت شتاب تورم را کم کرد خبر مهم درباره میزان عیدی بازنشستگان منبع آمار تورم "وزیر" کجاست؟ مشترکان اینترنت ثابت به 10.8 میلیون رسیدند ممنوعیت واردات مدل‌های پرتقاضای موبایل ادامه دارد بالش های مخدر به انگلیس نرسید گشایش در تنوع بخشی به روش های رفع تعهد ارزی پرداخت سود سال 99 سهام عدالت تا پایان 1400 جریمه 2.25 میلیون دلاری آمازون اعتماد با تيوری، تويیت و ابوالمشاغل‌ها به بورس برمی‌گردد؟ اولتیماتوم شاپرک به دارندگان کارتخوان 4 خبر خوش وزیر اقتصاد به مردم در نماز جمعه | کاهش ملموس تورم در راه است 213 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی صرف صندوق‌های بازنشستگی می‌شود قیمت خانه در این مناطق تهران کاهشی شد