پژوهش در خدمت توسعه و آینده روشن کشور

پژوهش در خدمت توسعه و آینده روشن کشور

مرکز پژوهش ‌های توسعه و آینده ‌نگری به منظور کمک به تحقق اهداف سازمان برنامه ‌و بودجه کشور و نیز استفاده از ظرفیت...

به گزارش خبرگزاری برنا، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری در حالی وارد پنجمین سال فعالیت خود می شود که دو وظیفه ی اصلی پژوهش های کاربردی در راستای توسعه و پیشرفت کشور و همچنین بسط نگاه آینده نگرانه به مقوله توسعه و پیشرفت در ایران اسلامی را به عنوان دو مفهوم کلیدی پیگیری می کند. به همین منظور و به مناسبت آغاز پنجمین سال فعالیت این مرکز در ادامه معرفی اجمالی از این مرکز صورت می گیرد.

پشتیبانی اندیشه ‌ای از نظام برنامه ‌ریزی و بودجه ‌ریزی کشور و تقویت ابتناء مستمر آن بر دانش و رویکردهای علمی در مسیر پیشرفت، توسعه، بهبود و توانمندسازی و ارتقای نظام برنامه‌ ریزی و بودجه ‌ریزی جمهوری اسلامی ایران؛

کمک به رفع نیازهای پژوهشی، فناوری و آموزشی سازمان برنامه‌ و بودجه در زمینه توسعه و آینده ‌نگری

تقویت تعامل با موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری؛

افزایش نقش مشارکتی دانشگاه ‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی در انجام پژوهش ‌های مورد نیاز.

به عنوان چهار سر فصل اصلی در مسیر حرکت این مرکز همواره مدنظر بوده است.

این مرکز از تفکیک مرکز پژوهش آموزش توسعه و آینده نگری ایجاد شد . همزمان با تفکیک دو سازمان برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور( مباحث مربوط به ادغام و تفکیک مجدد این دوسازمان در دولت نهم)، دو بازوی پژوهشی و آموزشی این مرکز از یکدیگر تفکیک شدند. بخش آموزش تحت عنوان سازمان آموزش مدیریت دولتی ذیل سازمان اداری و استخدامی فعال شد و بخش پژوهش در اولین روز مرداد ماه سال 1397 با عنوان مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری آغاز به فعالیت کرد و از این تاریخ به عنوان یکی از مراکز وابسته به سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام موجودیت کرد. لازم به ذکر است اقدامات تاسیس این مرکز از سال 1395 آغاز شده بود که دو سال به طول انجامید.

تاکنون افرادی چون فرهاد دژپسند و علیرضا آزموده اردلان ریاست این مرکز را به عهده داشته اند. در حال حاضر ریاست این مرکز بر عهده سید مهدی پاکذات است. بنابر گفته های دکتر پاکذات این مرکز باید به سمت فعالیت اندیشکده ای و حل مساله در عمل حرکت کند. وی معتقد است، مراکز پژوهشی به عنوان حلقه سوم زنجیره علم همواره در پی پیدا کردن راه حل‌های جدید به منظور حل مسايل هستند. در عین حال این مراکز باید با دو دیدگاه آینده نگری و آینده نگاری، افق روشنی را پیش چشم سیاست‌گذار قرار دهند.

این مرکز پژوهشی پس از انجام نقش موثر در انجام مطالعات پشتیبان سند ملی آمایش، وظیفه دیگری در راستای تحقق این سند ملی در دستور کار خود قرار داد. دو وظیفه کمک به الزامات تحقق و اجرایی شدن سند آمایش در کنار افزایش وضوح تصویر افق این سند جزو وظایف مرکز قرار گرفت .

اجتماعی سازی سند ملی آمایش و رسانه ای کردن تصویر مطلوب 1424 کشور یکی از اقدامات مهم این مرکز در راستای تحقق سند ملی آمایش به شمار می رود، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری در تحقق سند حتی از اقدامات ترویجی نیز فراتر رفت و به سمت همراهی بین دستگاهی در تحقق سند گام برداشت.

اواخر مهر ماه سال 1400 ماموریت مطالعات پشتیبان برنامه هفتم توسعه به مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری داده شد و البته به صورت همزمان در سازمان هم مطالعاتی درحال انجام بود. در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، مطالعات گسترده ای تحت عنوان 70 سال برنامه ریزی توسعه در ایران انجام شده بود که خروجی آن در قالب شش جلد کتاب به زودی منتشر می شود. این سلسسه مطالعات به هر شش برنامه عمرانی قبل از انقلاب اسلامی و شش برنامه گذشته که در نظام جمهوری اسلامی داشتیم، پرداخته است.

این مرکز ضمن اتکا به تجارب و ظرفیت‌های کارشناسی و علمی موجود و برگزاری جلسات هم‌اندیشی و نشست‌های علمی- تخصصی با خبرگان و صاحب‌نظران، فعالیت‌های گوناگونی را شامل انتشار مجموعه مطالعات هفتاد سال برنامه‌ریزی توسعه در ایران در شش جلد؛ آسیب‌شناسی نظام برنامه‌ریزی و برنامه‌های توسعه ایران و احصای ریشه‌ها؛ بررسی تطبیقی برنامه‌های توسعه در ایران و کشورهای منتخب، درس آموخته‌ها؛ تجربه برنامه‌ریزی توسعه در جهان، گسست‌ها و گذارها؛ شناسایی مسايل، پیشران‌ها و هسته‌های کلیدی توسعه کشور؛ فراتحلیلی بر مطالعات 70 سال برنامه‌ریزی توسعه در ایران (احصای جهت‌گیری‌ها، مضامین و ویژگی‌های نظام برنامه‌ریزی)؛ بررسی سیاست‌های کلی برنامه‌های توسعه بعد از انقلاب اسلامی (مبانی، آسیب‌ها، مسايل) و الزامات و دلالت‌های رشد اقتصادی 8 درصد در برنامه هفتم توسعه، به نتیجه رسانده است.

از دیگر اقدامات این مرکز می توان به برگزاری نشست علمی-تخصصی به منظور مرتفع کردن نیاز های پژوهشی سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد و با موضوعاتی چون نشست تحلیل، تبیین، ارايه سند ملی آمایش سرزمین و برنامه هفتم توسعه کشور، نشست علمی- تخصصی "تولید و اقتصاد دانش‌بنیان" ، "چگونگی تحقق عدالت آموزشی در برنامه هفتم توسعه"، بهره‌وری منابع آب در اقتصاد روستایی اشاره کرد. تا کنون 83 نشسست، توسط این مرکز برگزار شده است. خلاصه بحث تمامی این نشست ها در سایت این مرکز و خبرگزاری های کشور قابل دسترسی برای عموم مردم است.

فصل نامه علمی" پژوهش های برنامه و توسعه" نیز تا کنون شش بار منتشر شده است و این مجله علمی پژوهشی معتبر در رویکرد جدید خود به سمت تولید مقالات کاربردی گام برداشته است.

شعار مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری در دوره جدید در سه کلمه "مسيله محور، چابک و نوآور" خلاصه می شود.

انتهای پیام/

چرا رشد 11 درصدی اقتصاد ترکیه فریبنده است؟

چرا رشد 11 درصدی اقتصاد ترکیه فریبنده است؟

سال‌هاست که ترکیه یک آزمایش بی‌ملاحظه در سیاست‌های پولی غیرمتعارف اجرا می‌کند تا جایی که حتی در اوج رکوردهای تورمی...

EghtesadOnline.com/
«شرخر»ها و بیماری‭ ‬شدید‭ ‬اقتصاد‭ ‬ایران

«شرخر»ها و بیماری‭ ‬شدید‭ ‬اقتصاد‭ ‬ایران

حق شناس، هادیما‭ ‬در‭ ‬اقتصاد‭ ‬«شرخر‭ ‬چک»‭ ‬داریم‭ ‬که‭ ‬کارشان‭ ‬این‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬چک‌های‭ ‬وصول‭ ‬نشده‭ ‬افراد‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬پول‭ ‬تبدیل‭ ‬کنند‭؛

KhabarOnline.ir/
ضربه محکم کرونا به اقتصاد چین

ضربه محکم کرونا به اقتصاد چین

اقتصاد چین بدترین عملکرد سه ماهه خود را در بیش از دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌های بهداشتی برای مهار ویروس کرونا ثبت کر...

Borna.news/
تصمیمات مهم شورای اقتصاد در اولین جلسه سال 1401

تصمیمات مهم شورای اقتصاد در اولین جلسه سال 1401

در اولین جلسه شورای اقتصاد در سال 1401 درخواست‌های وزارت نفت، نیرو، راه و شهرسازی و کشور به ریاست مخبر بررسی شد.

MehrNews.com/
آیا اقتصاد ایران از ونزويلا، ونزويلایی‌تر شده؟

آیا اقتصاد ایران از ونزويلا، ونزويلایی‌تر شده؟

روزنامه توسعه ایرانی در گزارشی درباره پیامد خطرناک حذف ارز 4200 تومانی و تاثیر آن بر اقتصاد ایران هشدار داده است.

Bartarinha.ir/
تورم 80 درصدی و رشد باورنکردنی اقتصاد ترکیه!

تورم 80 درصدی و رشد باورنکردنی اقتصاد ترکیه!

اقتصاد ترکیه نسبت به دیگر کشورهای جهان در شرایط همه‌گیری کرونا و حتی روند افزایشی تورم، واکنشی متفاوت نشان داده است.

EghtesadOnline.com/
دریا حلقه گمشده اقتصاد ایران

دریا حلقه گمشده اقتصاد ایران

ایران با دراختیار داشتن 5800 کیلومتر خط ساحلی از ظرفیت لازم برای بهره‌مندی از اقتصاد دریا محور برخوردار است اما علی‌رغم ظرفیت بالقوه آنچه در واقعیت دیده می‌شود این است که از ان بهره نمیبریم.

MehrNews.com/
آغاز به کار میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در کردستان

آغاز به کار میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در کردستان

در جریان بیست‌وهفتمین سفر استانی ريیس جمهور، میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد و دارایی با حضور دستگاه‌های تابعه این وزارتخانه در استان کردستان آغاز به‌کار کرد.

MehrNews.com/
اقتصاد آمریکا در رکود؟ / رشد اقتصادی منفی در دومین فصل متوالی

اقتصاد آمریکا در رکود؟ / رشد اقتصادی منفی در دومین فصل متوالی

آمارهای اقتصادی ایالات متحده نشان می دهد احتمال وقوع رکود در این کشور وجود دارد.

EghtesadOnline.com/
ایران در حال ایجاد یک اقتصاد ضدتحریم است

ایران در حال ایجاد یک اقتصاد ضدتحریم است

روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز طی گزارشی نوشت، باتوجه به شکل‌گیری تقسیم‌بندی قدرت در جهان، ایران در حال ایجاد یک اقتصاد ضدتحریم است.

FarsNews.ir/

اقتصاد ایران سیاست‌زده است

وعده جدید وزیر اقتصاد به مردم / تورم را حتما...

وعده جدید وزیر اقتصاد به مردم / تورم را حتما...

وزیر اقتصاد اظهار داشت: درباره کنترل و مهار نرخ تورم، بانک مرکزی باید برنامه ریزی و مطابق آن به مردم وعده دهد اما بنده...

Gostaresh.news/
سامانه توثیق الکترونیک هوشمند، آغازگر یک حرکت بزرگ در اقتصاد ایران

سامانه توثیق الکترونیک هوشمند، آغازگر یک حرکت بزرگ در اقتصاد ایران

وزیر امور اقتصادی و دارایی راه‌اندازی سامانه توثیق الکترونیک هوشمند(ستاره) را گام مهمی در استفاده از ظرفیتی مغفول مانده در اقتصاد برشمرد و گفت: راه‌اندازی این سامانه و امکان توثیق هوشمند دارایی ها پشت...

Borna.news/
تصویب طرح توسعه 7 نیروگاه گازی در شورای اقتصاد

تصویب طرح توسعه 7 نیروگاه گازی در شورای اقتصاد

شورای اقتصاد با درخواست‌ وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاری در اجرای پروژه‌های احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی سلطانیه، زاگرس، خلیج‌فارس، گلستان، سمنان، خرمشهر و شهید کاوه موافقت کرد.

FarsNews.ir/
متقاضیان وام میلیونی بخوانند | شرایط دریافت وام 200 میلیونی بانک اقتصاد نوین

متقاضیان وام میلیونی بخوانند | شرایط دریافت وام 200 میلیونی بانک ا...

کسانی که دلار و یورو خانگی داشته و اکنون کمبود نقدینگی دارند، می‌توانند ارزهای خود را به بانک اقتصاد نوین سپرده و بدون...

MosalasOnline.com/
افزایش 81 درصدی حجم معاملات ارزی در سامانه نیما اعضای جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان معرفی شدند هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان زمین 2 میلیون و 700 هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟