خبر خوش خاندوزی به صادرکنندگان / رفع تعهدات ارزی...

خبر خوش خاندوزی به صادرکنندگان / رفع تعهدات ارزی...

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد که آيین‌نامه رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان در سال 1403 نیازمند اصلاحاتی بود که با...

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آيین نامه رفع ارزی تعهدات صادر کنندگان در سال 1403 نیازمند به اصلاحاتی بود که با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح و امروز در صحن هیات وزیران به تصویب رسید.

سید احسان خاندوزی امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران با بیان اینکه امروز در جلسه هیات وزیران اصلاح آيین نامه چگونگی رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان به تصویب نهایی رسید، افزود: در قالب این مصوبه ضمن تداوم سیاست پیمان‌سپاری ارزی صادرکنندگان در سال 1403، در مواردی که صادرکنندگان نیازمند اصلاحات بودند به طور مشخص در زمینه استفاده کردن از شیوه های امتیازات صادراتی، این مورد به عنوان یکی از بندها به آیین نامه سال قبل اضافه شد.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی درخصوص رابطه با عربستان هم توضیح داد: با توجه به اینکه 8 سال توقف در روابط اقتصادی و تجاری با عربستان سعودی داشتیم، پیونددادن روابط تجاری با وجود پیچیدگی‌ها انجام شد و در مورد افزایش سطح فعالیت‌های تجاری، 5 پیشنهاد مطرح و مورد موافقت همتای سعودی قرار گرفت.

خاندوزی درباره اعتصاب طلافروشان نیز تصریح کرد: این موضوع به نظر می‌رسد اعتراض صنفی است که با دستور رییس‌جمهور، وزارت صمت ورود کرد تا ضمن مراعات قانون، مشکلات این صنف برطرف شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: سرمایه گذاران خارجی در مسیر تسریع سرمایه گذاری خارجی باید از آيین نامه رفع تعهد صادراتی استفاده کنند که خبر خوشی برای سرمایه گذاران خارجی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح دستاوردهای سفرش به عربستان، گفت: از سر گرفتن روابط سیاسی و دیپلماتیک با عربستان در سال 1402 انجام شد، اما برقراری روابط اقتصادی و تجاری دو کشور زمان‌بر بود که اولین هیات تجاری عربستان در اکسپوی 2024 تهران شرکت کرد و بنده نیز در مذاکره با طرف سعودی 5 پیشنهاد از جمله افزایش سطح تبادلات تجاری بین دو کشور، تسهیل رفت و آمد تجار ایرانی و سعودی به کشورهای یکدیگر و سرمایه‌گذاری شرکت‌های دو کشور در کشور مقابل را مطرح کردم که مورد موافقت طرف سعودی قرار گرفت.

وزیر اقتصاد ادامه داد: مسوولان ایرانی و سعودی توافقات ریاض را پیگیری خواهند کرد و گزارش پیشرفت کار را هر 6 ماه به دو طرف خواهند داد.

خاندوزی با اشاره به حاشیه توافق مالیاتی سازمان امور مالیاتی و تجار صنعت طلا، گفت: اعضای صنف طلا و جواهر معتقدند یکی از آیین‌نامه‌های قاچاق کالا ذیل سامانه جامع تجارت برای هم‌صنفی‌هایشان مشکلات را به وجود آورده است که با دستور ویژه رییس‌جمهور، وزارت صمت اطلاعیه‌ای منتشر کرد. مواردی از آیین‌نامه مذکور که برای طلافروشان مشکلاتی را به وجود آورده بود با رعایت مفاد کلی قانون، حذف شد.

وی با اشاره به تسری اعتراضات صنف طلا و جواهر به سایر صنوف از جمله صنف آرایشی بهداشتی،‌ گفت: طبق قوانین مبارزه با قاچار و ارزش افزوده کلیه اصناف موظف به الکترونیکی شدن و کنار گذاشتن روش‌های سنتی، دستی، کاغذی و سلیقه‌محور در حوزه مالیاتی هستند، به دلیل سهم بالای کالای قاچار در برخی صنوف، این دسته از اصناف باید خودشان را با قانون تطبیق دهند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد