سد زارم‌رود، دومین سد برای نابودی مازندران

سد زارم‌رود، دومین سد برای نابودی مازندران

پس از احداث سد فینسک حالا مسولان سودای احداث سدی دیگر در این استان دارند. سدی که کارشناسان می‌گویند تقریبا بدون هیچ دلیلی احداث می‌شود و به جر آن، سرنوشت مازندران را بیش از پیش مانند خوزستان می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، سد رجایی در حال حاضر بر رودخانه تجن، ساخته شده و آب شرب مردم منطقه را تامین می‌کند. با این حال نمایندگان مازندران به بهانه تامین آب شرب سعی در ساخت سد زارم‌رود بر رود تجن دارند.

این سد هم مانند سد فینسک روی یکی از سرشاخه‌های تجن مازنداران ساخته می‌شود. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند. شرکت آب منطقه ای استان سمنان در حال ساخت سد فینسک در بالادست این رود است. در پایین دست این سد هم شرکت آب منطقه‌ای استان مازندران برنامه احداث سد زارم رود دارد. این سد با شعار تامین آب شرب مردم ساری در حال ساخته شدن است.

مازندران بستر سدسازی‌های غلط

گنجایش فینسک 13 میلیون مترمکعب است و و زارم رود نزدیک به 90 میلیون متر مکعب. به همین دلیل حنیف رضا گلزار در گفتگو با تجارت‌نیوز، هشدار می‌دهد: با احداث این دو سد، بخش عمده‌ای از آب رودخانه تجن کاهش پیدا می‌کند و قطع می‌شود.

این کارشناس محیط زیست توضیح می‌دهد: سد چرگر هم در حال طراحی است تا روی سرشاخه همین رود مازندران احداث شود. به جز این هم، سال‌ها پیش هم یک سد دیگر بر سرشاخه رود تجن ساخته شده بود.

گلزار ادامه می‌دهد: رای نمایندگان ساری در مجلس شورای اسلامی عجیب است. چگونه می‌توان با احداث سد فینسک مخالف بود اما به احداث سد زارم‌رود، رای داد؟ هر دوی این سدها به دلایل نسبتا مشابه، برای مازندران مضر هستند. برخی از نمایندگان حتی اعتراضاتی نسبت به تاخیر در ساخت سد زارم‌رود داشته‌اند.

مردم مازندران مشکل آب شرب دارند؟

گلزار بیان می‌کند: این سد هم مانند بقیه سدهای کشور به منظور تامین آب شرب مردم در حال ساخت است. نماینده‌ها، شرکت آب منطقه‌ای مازندران و مسولان ساری می‌گویند قرار است آب مردم ساری و میان دورود، این گونه تامین شود.

این کارشناس اضافه می‌کند: آب مصرفی مردم در ساری و میان دورود اصلا میزان زیادی نیست. به راحتی می‌توان آب شرب مردم این نواحی را از آب سد شهید رجایی تامین کرد.

سد شهید رجایی 180 میلیون متر مکعب گنجایش دارد و گلزار یادآوری می‌کند: در حال حاضر برای تامین آب شرب این منطقه از این سد تخصیص گرفته شده و حتی تصفیه خانه هم تاسیس شده است.

با توجه به همه این داده‌ها به نظر می‌رسد در مساله احداث سد زارم‌رود، مساله آب شرب مطرح نیست زیرا مردم در ساری و میان دورود می توانند از سد بزرگ شهید رجایی استفاده کنند.

برای مطالعه بیشتر در همین باره، گزارش «سد فینسک مازندران را تبدیل به خوزستان بعدی می‌کند؟» را هم بخوانید.

 

local_offerبرچسب‌ها:
نرخ اجاره ویلا در شمال چقدر است؟ / مازندران گران‌تر است یا گیلان؟

نرخ اجاره ویلا در شمال چقدر است؟ / مازندران گران‌تر است یا گیلان؟

با توجه به آگهی‌های سایت دیوار و داده‌های موجود جدولی از متوسط اجاره ویلا در برخی از شهرهای استان مازندران و گیلان به دست آمده است. میانگین اجاره ویلا در کدام شهر بیش‌تر است؟

TejaratNews.com/
150 درصد افزایش قیمت ویلا در مازندران / ویلا در محمودآباد متری 8 میلیون تومان

150 درصد افزایش قیمت ویلا در مازندران / ویلا در محمودآباد متری 8 م...

با توجه به خرید و فروش ویلا در استان مازندران در یک سال گذشته، درصد افزایش قیمت خرید ویلا در برخی از شهرهای این استان به دست آمده است که بر اساس آن شهرهایی همچون چالوس و رامسر بیش‌ از 150 درصد رشد قیم...

TejaratNews.com/
آب مازندران شور می‌شود؟ / چرا سدسازی لزوما به نفع مردم نیست؟

آب مازندران شور می‌شود؟ / چرا سدسازی لزوما به نفع مردم نیست؟

سد زارم‌رود دومین سدی است که کارشناسان نسبت به ساخت آن اعتراض زیادی کرده‌اند با این حال در فرآیند ساخته شدن قرار دارد. حنیف رضا گلزار، کارشناس محیط زیست و آب هشدار می‌دهد: این سد آب مازندران را شور می...

TejaratNews.com/
فینسک مازندران را خشک می‌کند!

فینسک مازندران را خشک می‌کند!

هفته پیش، نماینده مردم سمنان، از تخصیص 20 میلیارد تومان اعتبار پروژه احداث سد فینسک خبر داد؛ طرحی که کارشناسان هشدار می‌دهند، مازندران را تبدیل به خوزستان بعدی می‌کند.

TejaratNews.com/
سد فینسک مازندران را تبدیل به خوزستان بعدی می‌کند!

سد فینسک مازندران را تبدیل به خوزستان بعدی می‌کند!

مدت زیادی از مطرح شدن طرح فینسک، طرحی که قرار بود آب مازندران را به سمنان منتقل کند و کارشناسان زیادی با ان مخالف بودند، می‌گذرد و حالا هفته پیش، نماینده مردم سمنان، از تخصیص 20 میلیارد تومان اعتبار پ...

TejaratNews.com/
آب مازندران به تهران منتقل می‌شود / علت قطعی برق و آب مازندران چیست؟

آب مازندران به تهران منتقل می‌شود / علت قطعی برق و آب مازندران چیس...

همزمان با خاموشی‌های گسترده این هفته در کشور، استان مازندران روزهای عجیبی را پست سر گذاشته و برق این استان چندین نوبت قطع شده است و این همه مشکلات این استان نیست؛ شهرستان آمل هم دو، سه روزی است آب شرب...

TejaratNews.com/
هفته پررونق بورس در مازندران

هفته پررونق بورس در مازندران

مازندران ساری - ایرنا - ارزش معاملات سهام در بورس منطقه‌ای مازندران طی هفته جاری به بیش از یکهزارو 500 میلیارد ریال رسید که جهش 54 درصدی را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد.

Irna.ir/
چراغ سبز بورس منطقه‌ای مازندران به سرمایه‌گذاران

چراغ سبز بورس منطقه‌ای مازندران به سرمایه‌گذاران

مازندران ساری - ایرنا - بورس منطقه‌ای مازندران دومین هفته ماه مرداد را با جهش حدود دو برابری داد و ستد سهام نسبت به هفته پیش پشت سرگذاشت ، جهشی که کارشناسان سرمایه آن را نشانگر بی‌قراری سرمایه‌گذاران ...

Irna.ir/
هفته پررونق بورس منطقه‌ای مازندران

هفته پررونق بورس منطقه‌ای مازندران

مازندران ساری - ایرنا - ارزش معاملاتی هفتگی در بورس منطقه‌ای مازندران با افزایش پلکانی در یک ماه گذشته طی هفته جاری به 2 هزار و 77 میلیارد ریال رسیده است که نشانگر بازگشت تدریجی اعتماد سهامداران به ای...

Irna.ir/
بورس مازندران بر مدار افزایش معاملاتی

بورس مازندران بر مدار افزایش معاملاتی

مازندران ساری - ایرنا - بورس منطقه‌ای مازندران در حالی سومین هفته کاری ماه تیر را پشت سر گذاشته است که مقایسه آمار و ارقام نشان می‌دهد فعالان این بازار جرات بیشتری برای دادوستد پیدا کرده و ارزش معاملا...

Irna.ir/
رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد

رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد

مازندران ایرنا - ساری - رکورد ماه خرداد داد و ستد سهام در بورس منطقه‌ای مازندران در آخرین هفته این ماه با خرید و فروش 722 میلیارد ریال سهم شکسته شد.

Irna.ir/
بازگشت انگیزه برای فعالیت در بورس منطقه‌ای مازندران

بازگشت انگیزه برای فعالیت در بورس منطقه‌ای مازندران

مازندران ساری - ایرنا - بازار بورس منطقه‌ای مازندران در حالی سومین هفته ماه خرداد را به پایان رسانده است که فعالان این بازار انگیزه بیشتری برای فعالیت داشتند چون میانگین گردش مالی روزانه این بازار بیش...

Irna.ir/
430 میلیارد ریال سهم در بورس مازندران معامله شد

430 میلیارد ریال سهم در بورس مازندران معامله شد

مازندران ساری - ایرنا - طی هفته جاری فعالان بازار سرمایه 430 میلیارد ریال سهم را در بورس منطقه‌ای مازندران معامله کردند.

Irna.ir/
718 میلیارد ریال سهم در بورس مازندران معامله شد

718 میلیارد ریال سهم در بورس مازندران معامله شد

مازندران ساری - ایرنا - طی هفته جاری فعالان بازار سرمایه 652 میلیارد ریال سهم را در بورس منطقه‌ای مازندران معامله کردند.

Irna.ir/
آخرین وضعیت سوخت‌رسانی در کشور آرامش در انتظار بازار ارز زمان اعلام اسامی برندگان قرعه‌کشی سایپا اعلام شماره‌های پیامکی به مشتریان بانک ایران زمین ادامه اختلال در پمپ بنزین‌ها / بنزین 1500 تومانی چه زمانی عرضه می‌شود؟ آخرین قیمت کارخانه‌ای پراید چقدر بود؟ قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بورس و اقتصاد " زقیام " گاوداری 10 هکتاری را روانه میز فروش کرد " وامین " در بازار دوم فرابورس پذیرفته شد آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو "نه" دلاریون به سیگنال بازارساز میرداماد اختلال در سامانه سوخت، حمله سایبری بود یا مشکل فنی؟ درخواست بازار سرمایه برای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو دریافت مجوز افزایش نرخ فروش شیشه های " کساپا " افزایش عرضه «کوچک‌متراژ» در منطقه 13 تهران تهرانی‌ها مشغول چه کاری هستند؟ رکود به بازار معاملات خودرو بازگشت اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت آیا بنزین گران می‌شود؟ + ویديو عذرخواهی وزیر نفت از مردم برای اختلال در سامانه هوشمند سوخت شرط مهم حذف یارانه پردرآمد‌ها