کارنامه اقتصادی بایدن؛ تورم بالا و نرخ پایین بیکاری / زور کدام یک در انتخابات 2024 آمریکا بیشتر است؟

کارنامه اقتصادی بایدن؛ تورم بالا و نرخ پایین بیکاری / زور کدام یک در انتخابات 2024 آمریکا بیشتر است؟

نرخ بالای تورم و ایجاد اشتغال فراوان، دو روی یک سکه هستند که باید دید کدام یک بر جایگاه بایدن در انتخابات 2024 آمریکا...

اقتصادآنلاین – عاطفه حسینی؛ به گزارش اکونومیست، جو بایدن بسیار بر اشتغال، قسمت درخشان کارنامه اقتصادی خود، تاکید می‌کند. بازار کار خروشان آمریکا در ماه آوریل دوباره انتظارات را شکست و نرخ بیکاری در این کشور کمتر از هر سال دیگری از سال 1969 است.

بایدن دوست دارد به آمریکایی‌ها بگوید که دوران ریاست‌جمهوریش که همزمان با قرنطینه‌های ناشی از کرونا بود، به‌طور میانگین بیش از هر دوره‌ای دیگر در تاریخ، با ایجاد شغل بیشتر ماهانه همراه بوده است. به شرطی که از بحران سقف بدهی و متعاقب آن توقف هزینه‌های فدرال و اخراج‌های احتمالی اجتناب شود، بازار پررونق کار مانند بلیطی برای انتخاب مجدد بایدن در سال 2024 به نظر می‌رسد.

اما بخش دیگری از کارنامه اقتصادی بایدن، تورم و افزایش قیمت‌ها است که به پیروزی مجدد او در انتخابات 2024 نمی‌تواند کمکی کند. تورم بالا اقتصاد آمریکا و رای دهندگان را تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین نکته مهم این است که قرار دادن رکورد بایدن در یک زمینه جهانی نشان می‌دهد که او بیشتر مسيول افزایش قیمت‌ها است تا مشاغل فراوان.

بایدن درست می‌گوید که احیای بازار کار پس از کرونا در آمریکا با معیارهای تاریخی، یک دستاورد استثنایی بوده است؛ پس از بحران مالی جهانی، 13 سال طول کشید تا بازار کار وضعیت قابل قبول خود را بازیابد. اما این بار کمی بیشتر از سه سال طول کشیده است.

کاخ سفید افزایش اشتغال را به «طرح نجات» 1.9 تریلیون دلاری نسبت می‌دهد که آقای بایدن مدت کوتاهی پس از روی کار آمدن در سال 2021 به اجرا درآورد.

اما اگر «طرح نجات»، یعنی محرک بایدن عامل رونق مشاغل بود، باید انتظار داشت که بازار کار آمریکا قوی‌تر از بازار کار همتایانش عمل کرده باشد. این درحالی است که در کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا نیز نرخ اشتغال در سن کار تا پایان سال 2021 از بالاترین سطح قبل از همه گیری فراتر رفته است. بنابراین بازگشت اشتغال در بیشتر کشورها نشان می‌دهد که بهبود مشاغل آمریکا بیشتر به ماهیت غیرعادی رکود همه‌گیر ناشی از قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی مربوط می‌شود تا محرک‌های عظیم آقای بایدن.

هزینه‌های عمومی اضافی مطمينا تقاضا برای کارگران را افزایش داد، اما آنچه پس از آن رخ داد، افزایش تاریخی مشاغل خالی و کمبود کارگران به دلیل گرم شدن بیش از حد اقتصاد بود. به هر حال تقریبا اشتغال واقعی افزایش می‌یابد. زمانی که آقای بایدن روی کار آمد، دو سوم احیای مشاغل کامل شده بود و پیش‌بینی‌های تیره و تار اقتصاددانان را زیر پا گذاشته بود.

در مقابل اما باید در نظر داشت که محرک‌های بایدن، باعث افزایش تورم شد؛ در ماه آوریل، قیمت‌های اصلی مصرف‌کننده، بدون احتساب انرژی و غذا، 13.4 درصد بیشتر از زمانی بود که او به قدرت رسید. این میزان بیش از سایر کشورهای G7 افزایش یافته و شتاب افزایش آنها همزمان با ارايه محرک‌های آقای بایدن بود. تحقیقات حاکی از آن است که حتی تا سپتامبر 2022، تورم اصلی را حدود چهار درصد افزایش داده است.

البته باید گفت که کاخ سفید تنها مسيول تورم نیست؛ فدرال رزرو نیز نتوانست نرخ بهره را به موقع برای جبران محرک‌های مالی افزایش دهد و بحران انرژی که پس از حمله روسیه به اوکراین ایجاد شد، بحران تورم را بزرگتر کرد.

با این وجود این سیاست‌های بایدن بود که بر آتش تورم دامن زد. اکنون واضح است که قانون کاهش تورم که قرار بود اقتصاد را با کاهش کسری‌ها خنک کند، به دلیل برداشت بیش از پیش بینی اعتبار مالیات بر انرژی پاک، آنها را گسترش خواهد داد.

رشد اقتصادی اما معیاری است که رکورد اخیر آمریکا فوق العاده خوب به نظر می‌رسد؛ صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند که تولید ناخالص داخلی برای هر نفر در سال جاری 4.6 درصد بیشتر از سال 2019 خواهد بود که به راحتی بزرگترین افزایش در میان اقتصادهای G7 است.

اما متاسفانه این موضوع ربطی به بایدن ندارد! رشد اقتصادی بهتر منعکس کننده رشد بهتر بهره‌وری است، نه بازگشت سریع تر اشتغال. آمریکا بیش از واردات، انرژی صادر می‌کند، یعنی در مجموع از افزایش قیمت سوخت سود برده است و هزینه های همه گیر آن از سال 2020 به بعد بیشتر بر حمایت از درآمد متمرکز بود تا حفظ مشاغل، که منجر به بازتخصیص سریعتر کارگران در سراسر اقتصاد نسبت به اروپا شد که به طرح‌های مرخصی یارانه ای متکی بود. هر دو عامل قبل از ریاست جمهوری آقای بایدن هستند.

به نظر می‌رسد که رای‌دهندگان احساس می‌کنند که تاثیر اصلی سیاست‌های اقتصادی ريیس جمهور تا به امروز، تشدید تورم بوده است و نه بهبود وضعیت اشتغال. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تعداد بسیار بیشتری از آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که دونالد ترامپ و سایر رقبای احتمالی بایدن در سال 2024، بهتر از آقای بایدن در مدیریت اقتصاد عمل خواهند کرد.

همچنین هر چه تورم برای بازه زمانی طولانی‌تری ادامه یابد، احتمال اینکه فدرال رزرو به اندازه کافی نرخ بهره را بالا نگه دارد تا آمریکا را وارد رکود کند، شاید تا حوالی زمان انتخابات 2024، بیشتر می‌شود.

ولخرجی آقای بایدن می‌تواند به عنوان اشتباهی تلقی شود که به آقای ترامپ اجازه بازگشت به قدرت را داد.

پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی قیمت سنگ آهن وارداتی چین کاهش یافت هرگونه افزایش قیمت نان ممنوع است طرح وام قرض‌الحسنه "آفتاب" بانک سینا رونمایی شد بیش از 47 هزار تن میلگرد در بورس کالا به فروش رسید بهره برداری از 5 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده گواهینامه CARES در ذوب آهن اصفهان تمدید شد قیمت خودرو در بازار آزاد -11 خرداماه 1402+جدول تولید گروه صنعتی ایران خودرو از مرز 100 هزار دستگاه عبور کرد تقویت برند فولاد هرمزگان در دنیا با اجرای طرح‌های توسعه‌ای قیمت خودرو سکته کرد | قیمت پراید در بازار امروز چند؟ دولت کند و گران مسکن می‌سازد/ 600 هزار واحد مسکونی در تهران باید نوسازی شود عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی سروش انرژی پایدار... ریزش قیمت سکه در بازار/ چگونه قیمت سکه 4 میلیون تومان... دلیل کاهش قیمت اتریوم مشخص شد قیمت سکه رفاه پایین‌تر از سکه امامی/ ترمز ریزش قیمت دلار کشیده می شود؟ تایر‌های درآمدزایی مجتمع صنایع لاستیک یزد در راه صادرات دلار یک کانال سقوط کرد/ پیش‌بینی از قیمت ارز در بازار دلار از بازار جمع شد؟/ ارز جایگزین معرفی شد قیمت دلار با سر زمین خورد | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی سیر تاریخی نگاه به آب؛ از سدسازی تا پروژه‌هایی کاغذی از جزيیات ذخیره سازی گاز ایران تا تکذیب چندباره افزایش قیمت بنزین سرمایه گذاری با برنامه در بازار سودآور است/ آغاز شیب ملایم صعودی از نیمه دوم خرداد ایمیدرو به تمام تعهدات خود عمل کرد پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات/ اتفاق بزرگ در راه است؟ قیمت بلیت هواپیما برای عتبات پرواز کرد بازدید خبرنگاران و اهالی رسانه از محل احداث... این اقدام همه جوره به نفع بورس است ویدیویی که ثابت می‌کند، چیپس کیلویی 500 هزار تومان است! استفاده از ابزار مالیات برای کنترل اجاره خانه پشت پرده تعطیلی کارخانه قدیمی «داروگر» / از زمزمه ورشکستگی در سال 96 تا ورشکستگی قطعی در 1402 خبر فوری دولت برای حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران به دستور وزیر کار؟ جزيیات جدید از توزیع یارانه نان | قیمت نان گران می شود؟ افزایش سقف بدهی دولت آمریکا تصویب شد این خودروی تمام برقی در ایران تاکسی می‌شود؟/عکس یارانه‌ نقدی امسال برای چه کسانی زیاد می‌شود؟ رشد 45 درصدی تولید سواری طی دوماهه امسال/ 85 درصد تولید خودرو سهم سواری‌هاست یارانه چه کسانی 80 هزار تومان اضافه می‌شود؟/ اگر می‌خواهید... سرمایه گذاران بورس نگاه شان به تحولات سیاسی است بالاخره نرخ یک چیز در کشور کاهشی شد با ایرلاین‌هایی که پروازهای چارتری را حذف نکنند، طبق مقررات برخورد می‌شود قیمت ماهی تغییر کرد بدفروش‌ترین مدل آیفون جزو پرفروش‌ها شد تقاضا برای گوشت قرمز سی درصد کاهش یافت قیمت این محصولات ایران خودرو کاهش یافت + جدول افشای علت اصلی عقب‌ماندگی ایران در صادرات محصول ز... کارگران "داروگر" نباید به ابزار چانه‌زنی تبدیل شوند بهترین روش پرداخت قبض تلفن همراه چیست؟