تاکید وزیر کار به هدایت سرمایه‌های خرد و خانوادگی به سمت تولید

تاکید وزیر کار به هدایت سرمایه‌های خرد و خانوادگی به سمت تولید

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از تخصیص منابع برای ایجاد اشتغال به استان‌ها و طرح‌های منطقه‌ای خبر داد و تاکید کرد که منابع خرد و سرمایه‌های خانوادگی باید به سمت تولید حرکت کند.

به گزارش ایسنا، طرح زیست بوم ملی اشتغال یکی از اولویت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که در راستای برنامه اشتغال دولت سیزدهم و به منظور کاهش نرخ بیکاری و گسترش اشتغال و کارآفرینی در کشور دنبال می‌شود.

برابر گزارش‌ها تاکنون بیش از 70 دستگاه دولتی و مردمی در این طرح جانمایی شده و بیش از 180 رده شغلی در حال پیگیری فعالیت‌ها و فرایندهای لازم در این حوزه هستند.

در زیست بوم ملی اشتغال،‌ با هدایت، کمک و حمایت بخش دولتی، جریان‌های مردمی، کارگران، کارفرمایان و کارآفرینان ایفای نقش می‌کنند. در حال حاضر یکی از حلقه‌های مفقود شده در حوزه اشتغال، عنصر مهارت آموزی است؛ از این رو وزارت کار در چارچوب زیست بوم ملی اشتغال، جایگاه ویژه‌ای برای مهارت درنظر گرفته است.

به اعتقاد کارشناسان، زیست بوم ملی اشتغال بستری است که هماهنگی تمام اجزای مرتبط با اشتغال را بر عهده دارد و در آن، مشاغل متناسب با مزیت های ملی، محلی و منطقه ای و تولیدات با اشتغالزایی بیشتر دیده شده است.

سیدصولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر اخیر خود به مشهد مقدس که به منظور شرکت در نشست سراسری زیست‌بوم ملی اشتغال با هدف تبیین برنامه اشتغالزای دولت سیزدهم صورت گرفت، به وظیفه حاکمیت برای بسترسازی ایجاد اشتغال در کشور اشاره کرد و گفت: در قانون اساسی و در اسناد بالادستی نظام و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، اشتغال از مهمترین وظایف دولت‌ها عنوان شده است.

وی با تاکید بر اینکه در کشور بهره‌وری حداکثری از منابع و ظرفیت‌های طبیعی صورت نمی‌گیرد، گفت: با دستور ریاست جمهوری، منابع خوبی برای ایجاد اشتغال به استان‌ها و طرح‌های منطقه‌ای تخصیص خواهد یافت.

وزیر کار تاکید کرد که منابع خرد و سرمایه‌های خانوادگی باید به سمت تولید حرکت کند و فرهنگ وقف و راه اندازی قرض الحسنه‌ها در زمینه اشتغال گسترش یابد.

آنطور که مرتضوی گفته در حال حاضر سوله‌های بزرگی در کشور وجود دارد که به دلیل چالش‌های مالی و نبود دانش در عرصه تولید تعطیل شده‌اند، در حالی که می توان از ظرفیت آنها برای طرح‌های اشتغال آفرین بهره برد.

زیست‌بوم اشتغال با اتکا به پنج عامل آموزش، ترویج، اطلاع‌رسانی، شناسایی و مشاوره به دنبال تاثیرگذاری مثبت بر تولید و اشتغال در کشور است، از این متناسب با شرایط جغرافیایی و قابلیت‌های هر منطقه تعریف شده است.

به گزارش ایسنا، هدف الگوی زیست‌بوم ملی اشتغال که در نخستین جلسه شورای عالی اشتغال دولت سیزدهم رونمایی شد، تحقق هدف‌گذاری ایجاد یک میلیون شغل در سال است.در این الگو، عموم مردم از کارگر تا فارغ التحصیل دانشگاهی در تولید و اشتغال مسيولیت دارند و باید از حداقل مهارت برخوردار باشند.

تحلیل خبنیان امروز 15 آذر 1401 | ریسک خرید بالاست؟ تثبیت قیمت مسکن با این راهکار افزایش نرخ رسمی 13 ارز/ نرخ 9 ارز ثابت ماند شرایط خرید کامیون امپاور و کارا در بورس کالا اعلام شد تراز مثبت 18 درصدی "پارسیان" در آبان ماه اصلی ترین موضوع در وزارت راه و شهرسازی مسکن است معامله 444 میلیون دلار ارز در سامانه نیما پیش بینی وحشتناک از قیمت بیت کوین این 2 خودروی پرطرفدار به بورس می روند | قیمت پایه و زمان عرضه هزینه رهن و اجاره آپارتمان در دو منطقه 4و5 تهران افزایش قیمت نفت با تحریم روسیه سازمان بورس روابط مالی را شفاف کند پیش‌بینی ترسناک از نرخ تورم / زمستان سختی در پیش ... شگفتانه ريیسی برای جاماندگان یارانه نقدی | مبلغ شوکه کننده واریزی برای جاماندگان یارانه نقدی پیش‌بینی جدید رییس اسبق اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ امکان... میوه شب یلدا گران می‌شود؟ چگونه کشاورزی بر بحران آب دامن زد راهکارهایی مهم برای تشخیص سکه اصل از تقلبی/... اتریوم در لبه پرتگاه / وضعیت بیت کوین خطرناک شد این خانه‌ها بازسازی نمی‌شوند آیا شکاف دستمزد و معیشت با خوش بینی پر می شود؟ تاریخ دقیق و جزيیات عرضه تارا و 207 در بورس کالا گران‌ترین خانه‌های تهران متری چند؟/ جدول تغییرات قیمت راه حل مدیریت مصرف سوخت خودروها چیست؟ درآمد هنگفت از مالیات سیگار حذف شد! خواص شگفت‌انگیز این خوراکی برای تقویت روده‌ قیمت خودروهای وارداتی ناگهان جهش کرد برای اولین بار بعد از جنگ روسیه و اوکراین مواد غذایی ارزان شد چگونه گول سکه‌های تقلبی را نخوریم؟ روند صعودی تعداد معاملات مسکن تصمیمات غلط کارگران ساختمانی را سال‌ها از بیمه محروم کرد جهش قیمت نیم میلیاردی خودروهای وارداتی از ابتدای آبان... قیمت خانه در تهران رکورد شکست پرفروش ترین رنگ خودرو در کشور چیست؟+تصاویر جذاب وام 150 میلیونی در جیب سربازان+ جزيیات و شرایط... تصویب بودجه 1402 دو مرحله ای شد آماده توسعه همکاری‌ها با شرکت‌های ایران هستیم مصرف گاز بخش خانگی - تجاری از مرز 530 میلیون مترمکعب در روز گذشت چگونه گول سکه ‌های تقلبی را نخوریم؟ / روش تشخیص اصل از تقلبی وام فوری 150 میلیونی دولت برای این افراد | وام فوری بدون ضامن با اقساط بلند مدت پیش‌ بینی بورس فردا 15 آذر 1401 | موانع پیش روی سهامداران برای خرید کدامند؟ سه استان برای قلق گیری طرح کالا برگ الکترونیک/ بعد از رفع مشکلات در کل کشور اجرا می شود یارانه آرد؛ به نفع یا ضرر مردم برای خریدن نان؟ مجموع کل ناوگان عملیاتی هما 55 هواپیما است طرحی که درآمد ارزی کشور را 10 میلیارد دلار افزایش داد با این رمزارزها امسال پولدار می شوید فروشگاه هایپرمی نیاوران افتتاح شد مجموع کل ناوگان عملیاتی هما 55 هواپیما است اشک‌های یک اقتصاددان برای آینده ایران ده خبر تاثیرگذار بر بورس فردا کدامند؟ | دستور ترخیص کدام خودروی وارداتی صادر شد؟