جدال سهم‌های ریالی با سهام دلاری/ بورس همچنان درگیر تحلیل تکنیکال ريیس دفتر روحانی!

جدال سهم‌های ریالی با سهام دلاری/ بورس همچنان درگیر تحلیل تکنیکال ريیس دفتر روحانی!

بازار سرمایه این روزها وارد یک فاز اصلاحی شده و در صورتی که نتواند طی روزهای آینده از این روند نزولی خارج شود، می توان گفت عوامل رشد دهنده بازار توان خود را از دست داده اند و بازار در هفته های اینده با کاهش قیمت سهم ها روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حدود 3 ماه از آغاز رشد متعادل بورس می گذرد. اما در این مدت گاهی شاخص کل و شاخص کل هموزن به یک رقابت در رشد و ریزش با یکدیگر قرار می گیرند.

اما در این مدت نکته قابل توجه واکنش شاخص کل بورس به محدوده مقاومت و حمایت مشخص شده در نمودارهای تکنیکال بوده است. عدم تحلیل پذیری موضوعی بود که در ماه های پایانی سال 99 و فصل بهار سال 1400 به شکل قابل توجهی همه تحلیلگران بازار سرمایه را نگران کرده بود. اما در وضعیت بازار سرمایه در ماه های گذشته تغییر قابل توجهی رخ داده است.

از یک سو معاملات همراه با احتیاط سهامداران حقیقی و خرد در بازار سرمایه به وضوح قابل مشاهده است. از دیگر سو، شرکت های حقوقی و بازارگردان ها در ماه های گذشته تمام توان خود برای حمایت از شاخص کل و سهم های بازار سرمایه را به کار بسته اند.

جدال شاخص کل و شاخص کل هموزن؛ کدام گروه پیروز می شوند؟

اما در کنار همه این موضوعات در ماه های گذشته دو مدل جدال در بورس تهران باعث نوسان در بازار سرمایه شده است. جدال شاخص سازان با نمادهای کوچک بازار و جدال سهم های دلاری و نمادهای ریال با یکدیگر.

در جدال نمادهای بزرگ و شاخص ساز با نمادهای کوچک بورس می توان گفت، گاهی شاخص سازها پیروز شده اند و گاهی نمادهای کوچک توانسته اند بازار را در دست بگیرند و از این طریق شاخص کل هموزن رشد بیشتری از شاخص کل داشته است.

نمادهای شاخص ساز در وضعیت فعلی بازار سرمایه بیشتر از اینکه به تحلیل بنیادی سهام وابسته باشند، به اخبار و شایعات واکنش نشان می دهند و همین مساله سبب شده است تا نتوان در مقابل نوسانات زیاد این سهم ها ایستادگی کرد و یک روند مشخص را برای آن پیش بینی نمود.

نمادهای دلاری بازار را به دنبال خود می کشند!

اما در جدال نوع دوم، نمادهای دلاری توانسته اند، بازار را به پیروی از خود متقاعد کنند. یعنی در زمانی که نرخ ارز در حال رشد در بازار است، نمادهای دلاری بورس بازار سرمایه را به سمت بالا و سبزپوشی حرکت می دهند. اما زمانی که نرخ دلار در حال کاهش و یا در جا زدن است، همین سهم ها بازار سرمایه را با فشار فروش به سمت کاهش قیمت سوق می دهند.

پتروپالایشگاهی ها، نمادهای کامودیتی محور، فولادی ها در این مساله سرآمد بوده و با کوچکترین تغییر در نرخ ارز و قیمت های جهانی کامودیتی ها، واکنش لحظه ای نشان داده و بازار را سریعا از یک وضعیت سبز و صعودی به یک وضعیت قرمز و نزولی منتقل می کنند.

این شرکت های دلاری به دلیل زیاد بودن نوساناتشان توانسته اند، بر موج تغییر قیمت دلار سوار شده و از این طریق بازار را نیز به سمت نزول و یا صعود منتفل می کنند. به عبارت دیگر، با نوسانات بازار ارز و تغییر نرخ کامودیتی ها، بازار هم سعی کرده است در روزهای گذشته، رفتارهایش را با این دو بازار انطباق دهد. البته تک سهم ها و سهم های ریالی، در یک هفته گذشته بیشترین خریدار را داشتند و سمت تقاضا را فعال نگه داشتند. اما سهام های صادرات محور (کامودیتی محور) به تناسب بازار ارز و بازار کامودیتی با نوسان هفته گذشته و همین هفته را پشت سر گذاشتند.

بازاری که به تصمیمات دولت خوشبین است

اگرچه بازار سرمایه در همین مدت کوتاه نشان داده است که نسبت به سیاست های حمایتی دولت از بازار سرمایه خوش بین است؛ اما همچنان نسبت به مذاکرات برجامی وین در شرایط انتظار به سر می برد. بر مبنای تازه ترین رویدادها، ایران و طرف غربی هر دو نسبت به تداوم مذاکرات وین تاکید کرده اند؛ اما برخی اخبار، نشان از فشار دوباره آژانس به ایران در آستانه برگزاری نشست شورای حکام دارد.

همین مسايل و اخبار ضد و نقیضی که از آن خارج می شود، بورس و بازار سرمایه را با یک روند نامعلوم مواجه ساخته است که به زعم بسیاری از کارشناسان نوسانات فعلی بورس به همین دلیل است. بازار سهام در شهریور ماه، تصمیمات طرفین در خصوص برجام و تعیین تکلیف برخی سیاست های احتمالی دولت در خصوص تامین کسری بودجه را با حساسیت دنبال می کند و البته در شرایط انتظار به سر می برد. هر گونه تصمیم گیری در خصوص این دو رویداد با اولویت می تواند سمت تقاضا و عرضه را حساس کند و روند بورس در فصل پايیز را با تغییرات جدی روبرو کند.

مقاومت 1 میلیون و 600 هزار واحدی می شکند؟

درست در شهریور ماه پارسال ريیس دفتر ريیس جمهور سابق، عدد 1 میلیون و 600 هزار واحدی را یک حمایت جدی برای شاخص کل معرفی کرد. جهت نقد این موضوع گزارش های متعددی نوشته شده است.

اما در این بین نوسان شاخص کل در کانال 1 میلیون و 400 تا 1 میلیون و600 هزار واحدی، این مساله را میان اهالی بازار سرمایه را پررنگ تر کرده است که بازار از منظر روانی به یک مقاومت جدی رسیده است. این اعداد و ارقام نشان می دهد، در صورتی سهامداران می خواهند از این وضعیت خارج شوند، باید از ترس از انجام معاملات در بورس را در خود از بین ببرند و هر سهمی که توانایی خروج از منفی ها و حرکت به سمت صف خرید را دارد، به عنوان یک هدف برای انجام معامله در تیررس خود قرار دارند.

در شرایط فعلی بازار سرمایه به یک مقاومت موهومی و ذهنی رسیده است. این مساله می تواند با اصلاح زمانی و عددی شاخص کل و رسیدن به یک عدد حمایتی در کوتاه مدت به پایان برسد. اما در صورتی که این روند نزولی در میان مدت باقی بماند می تواند، بازار سرمایه را در فصل پايیز در یک روند نوسانی در کانال های گفته شده قرار دهد.

انتهای پیام/

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فرابورس، در روز خروج هزار و 200میلیاردی پول حقیقی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فر...

افراد حقیقی امروز هزار و 240میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام صنایع...

EghtesadOnline.com/
بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / پیش‌بینی بورس امروز 31 شهریور

بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / پیش‌بینی بورس امروز 31 شهریور

بازار سرمایه دیروز با افت 36 هزار واحدی شاخص کل رو به رو شد و کانال 1٫4 میلیون واحدی را از دست داد. روند بورس در روزهای آینده به چه صورت است؟

TejaratNews.com/

بورس 976 واحد رشد کرد

فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس

فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بور...

در هفته منتهی به 30 شهریور بالغ بر 10 هزار و 890 میلیارد تومان از اوراق دولت به فروش رسید.

JameJamOnline.ir/

چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟

عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

در جلسه معاملاتی امروز چهارشنبه31 شهریور ماه در تابلوی برق بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، 495 هزار کیلووات ساعت برق توسط شرکت تولید نیروی برق دماوند- نیروگاه شهدای پاکدشت و شرکت تولید نیروی برق دماوند...

Sena.ir/
بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

بورستهران- ایرنا- اگرچه برآورد میزان سودآوری بازارهای مختلف به طور دقیق امکان‌پذیر نیست، امایک کارشناس بازار سرمایه احتمال می‌دهد که بازار سهام تا پایان امسال به بازدهی حدود 20 تا 50 درصدی دست پیدا کن...

Irna.ir/
اوراقی که مانند نهنگ بازدهی بورس را می‌بلعد!

اوراقی که مانند نهنگ بازدهی بورس را می‌بلعد!

معاملات بورس تهران نیازمد حمایت‌های واقعی برای جبران لطمه‌های فاروانی بوده که به اعتماد سرمایه‌گذاران زده شده اما؛ این دولت نیز مجبور به طی مسیر دولت قبل در فروش اوراق بوده و تاکنون وزرای جدید، هیچ را...

BourseNews.ir/
همسویی مجلس و دولت برای تقویت عرضه ها در بورس کالا

همسویی مجلس و دولت برای تقویت عرضه ها در بورس کالا

علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: از نظر مجلس، برای تامین نیاز تولید به مواد اولیه و کالاهای مهم، بورس کالا بهترین بستر برای عرضه و معامله است و دولت نیز...

EghtesadOnline.com/
بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند

بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود د...

بازار سرمایه این روزها درگیر وضعیت بغرنجی است که تا حد زیادی سهامداران را با زیان جدی مواجه کرده است.

FarsNews.ir/
هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟

هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گفت: اطلاعات معاملات و پرتفوی افراد از طریق سامانه واسط پس از معاملات، واکشی و به کارگزاری‌ها ارايه می‌شود.

TejaratNews.com/
شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان

شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقو...

وزیر کار با بیان اینکه شرکت‌های جدیدی از زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی در بورس عرضه می‌شود، گفت:‌ ما از ابتدا تلاش کردیم حقوق بازنشستگان به موقع پرداخت شود که این ماه نیز از 21 شروع به پرداخت شده اس...

TejaratNews.com/
140هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروساز‌ها قرارداد گازی با پاکستان از ابتدا اشتباه بود دلار ریخت کمتر از 15 ساعت تا شروع مجدد فعالیت رمزارز‌ها محموله دیگری از سوخت ایران به سوریه رسید "فرآور" 90 درصد کاهش درآمد را از خود بر جای گذاشت آغاز بازارگردانی " شکام " از نخستین روز هفته آینده عرضه اولیه نماد معاملاتی "0031" برای نخستین بار رافینت پتروشیمی بیستون مهمان بورس انرژی گاز بوتان صنعتی و MTBE پتروشیمی بندر امام معامله شد چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟ آغاز ثبت نام نیسان بدون قرعه‌کشی + قیمت و جزيیات بازدید ريیس مجلس از سامانه 198 جزيیات اعمال محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت احتمال تمدید ثبت‌نام در سامانه املاک تا آخر پاییز تبریک فولاد مبارکه به مناسبت هفته دفاع مقدس فهرست املاک شتران منتشر شد / ویلای نمک‌آبرود متری 3 میلیون تومان زیر و بم ورود به بورس کالا | چه کسانی می‌توانند در بورس کالا معامله کنند؟ اعلام نتیجه هجدهمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی خبر مهم برای سهامداران فملی / افزایش سرمایه فملی چقدر است؟ شاخص قرمزپوش شد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ | سهامداران هیجانی نشوند سهمیه بنزین مهر 1400 کی واریز می‌شود؟ نرخ سود وام مسکن چقدر است؟ عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 31 شهریور ماه مانع تراشی بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن فرصت‌های اقتصادی ایران از حضور در سازمان "شانگهای" تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی زیاد شد موافقت هیات مدیره " سبزوا " با واگذاری سهام افزایش نرخ 22 درصد برخی محصولات " کماسه " افتتاح پروژه خط مایعات جدید در " دالبر " " تپکو " قرارداد فروش 29 محصول را منعقد کرد زمان واریز سهمیه بنزین مهرماه فروش ویژه «جایگزین پراید» / با 140 میلیون صاحب خودرو شوید! اتفاق مهم برای سهامداران کچاد / رشد 27 درصدی فروش چادرملو فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس شاخص با رشد 2 هزار واحدی سبز است بورس 976 واحد رشد کرد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی به فروش رسید میلگرد ارزان شد / مردم منتظر کاهش قیمت مسکن باشند؟ احتمال ورود خودروسازان به واردات خودرو موج جدید کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی مجموع ماهانه یارانه پنهان برای هر ایرانی میزبانی بورس کالا از عرضه 193 هزار تن فولاد اوراقی که مانند نهنگ بازدهی بورس را می‌بلعد! صورت مالی میاندوره‌ای 9 ماهه "سهرمز" منتشر شد

در حال بارگیری...