تغییرات جدید قیمت‌گذاری خودرو

تغییرات جدید قیمت‌گذاری خودرو

با وجود اخبار ضدونقیضی که در تغییر نحوه قیمت‌گذاری خودرو وجود داشت بالاخره حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری رسمیت یافت و از این پس وزارت صمت رسما قیمت خودرو را تعیین می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در هفته گذشته خبر افزایش قیمت خودرو بدون حضور شورای رقابت اعلام شد که در همین جریان برخی از اعضای شورای رقابت با خبرگزاری‌ها مصاحبه کرده و خودروسازان را به انجام تعهدات‌شان در رابطه با مصوبه‌های این شورا مکلف کردند.

اما به فاصله‌ای کوتاه این خبر رسمیت یافت و خودروسازان در رسانه‌ها اعلام کردند که با مشارکت وزارت صمت این تغییر در قیمت‌گذاری‌ها رخ داده است.

حذف شورای رقابت چه تاثیری بر قیمت‌گذاری و بازار خودرو داشته است؟

شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو حذف شد

به نقل از روزنامه اعتماد، پس از این تغییرات مرکز ملی رقابت با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شورای رقابت به‌طور رسمی از قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته شده است.

با حذف شدن شورای رقابت، مسوولیت تنظیم بازار خودرو از جمله تدوین و ابلاغ دستورالعمل‌های تنظیم قیمت این بازار فعلا بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت و با هماهنگی ستاد تنظیم بازار است.

ظاهر تصمیمات شورای رقابت حمایتی بود

حسن کریمی ‌سنجری، کارشناس حوزه خودرو در خصوص حذف شورای رقابت از موضوع قیمت‌گذاری خودرو و تعیین نرخ‌گذاری آن از سوی وزارت صمت گفت: شورای رقابت برخلاف نامش که مربوط به بازار رقابتی و توسعه رقابت در بازارها بود و باید متعادل‌کننده قیمت‌ها می‌شد اما شاهد آن بودیم که در سال‌هایی که شورای رقابت در این بخش فعال بود همواره به دلیل تصمیمات این شورا که به ظاهر تصمیمات حمایتی از مصرف‌کننده بود، اما بیشترین ضربه را به مصرف‌کننده زد.

این کارشناس خودرو ادامه داد: این قضیه باعث شده بود تا قیمت‌گذاری‌ها در بخش خودرو دو نرخی شده و بازار دلالی و سفته‌بازی هم رونق گیرد. این در حالی است که شورای رقابت باید با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری درست کاری می‌کرد تا این بازار به آرامش برسد اما عملکرد شورای رقابت همیشه باعث ناآرامی در این بازار شده بود.

کریمی سنجری خاطرنشان کرد: سیاست دونرخی کردن خودرو و تاکید و سماجت بر قیمت‌گذاری دستوری خودرو باعث فاصله و شکاف عظیمی در این بازار شده بود که همین موضوع عاملی برای شکاف میان تولید و تقاضا نیز شده یود.

او تصریح کرد: این قیمت‌گذاری دستوری مورد تایید شرکت‌های خودروساز نبوده و آنها هم افت تولید را به گردن قیمت‌گذاری دستوری از سوی شورای رقابت گذاشته بودند و همین اختلاف در عرضه و تقاضا به نوعی تاثیر مضاعفی بر افزایش قیمت‌ها در بازار داشت.

اثر قیمت‌گذاری دستوری بر حفظ و کنترل قیمت‌ها

کریمی سنجری با بیان اینکه باید ارزیابی شود که این نوع قیمت‌گذاری دستوری بر بازار چه تاثیری داشته است، گفت: زمانی که قیمت خودرو در بازار با نمودار تورمی اقتصاد در کشور مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، می‌بینیم که این افزایش قیمت متناسب با نرخ تورم و نرخ ارز پیش رفته و قیمت‌گذاری دستوری کمتر توانسته بر حفظ و کنترل قیمت‌ها بر بازار تاثیر مثبت بگذارد.

این کارشناس خودرو ادامه داد: هرچند کنار گذاشتن شورای رقابت اقدام درستی است اما باید در کارنامه و عملکرد این شورا دقت شود و اگر قرار است مجددا یک نهادی شبیه شورای رقابت موضوع قیمت‌گذاری را بر عهده بگیرد، باید تصمیم جدیدتری گرفته شود و در فرمول‌ها تجدید نظر شود.

کریمی سنجری تصریح کرد: آنچه شورای رقابت بر آن تاکید داشت بازار انحصاری خودرو در کشور بود و با استناد به این بازار قیمت‌گذاری دستوری را توجیه می‌کرد این در حالی است که تنها تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان خودرو همین تولیدکنندگان داخلی هستند و در این مدت این شرکت‌های داخلی از یک‌سری مزایای بازار رقابتی بی‌بهره بودند و مجبور بودند که مواد اولیه را متناسب با نرخ تورم و نرخ آزاد تهیه کنند و از سوی دیگر هیچ اختیاری در خصوص متعادل‌سازی برخی از منابع خودشان نیز نداشتند و تحریم هم باعث شده بود که در حوزه تامین و تولید دچار مشکل شوند.

این کارشناس خودرو در پاسخ به این پرسش که فرق قیمت‌گذاری در وزارت صمت با شورای رقابت چیست، خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد که مبنا براساس همان نرخ‌گذاری گذشته باشد و رفتاری که شورای رقابت با بازار داشت وزارت صمت هم داشته باشد در عمل تغییری رخ نداده است و کماکان اصرار بر همین قیمت‌گذاری دستوری خواهد بود.

کریمی سنجری افزود: البته ممکن است یک تفاوتی در این حوزه ایجاد شود و آن اینکه با توجه به اینکه شورای رقابت شورایی فراقوه‌ای بود انعطاف کمتری در مقابل اصلاحات مورد نظر دولت در بخش قیمت‌گذاری خودرو داشت و حال با این تصمیم جدید شاید اگر یک نهادی از زیرمجموعه دولت این وظیفه را برعهده گیرد دارای انعطاف بیشتری خواهد شد و از فرمولی استفاده می‌کند که با شرایط فعلی شرکت‌های خودروساز سازگاری بیشتری خواهد داشت.

مطالعه بیشتر: 3 سناریو برای سرنوشت قیمت‌گذاری خودرو
فرار 36هزار میلیارد تومان از بورس در دوره ريیسی مبلغ یارانه جدید مشخص شد + زمان پرداخت بازار سهام سقوط کرد/ فرار 36 هزار میلیارد تومان سرمایه از بورس در دوره رییسی نوبت به انتصاب همسران در دولت رسید! گوشی‌های لاکچری بازار را بشناسید/ جدول قیمت بورس فردا شنبه 9 بهمن چه خواهد شد؟ رشد آرام قیمت سکه و طلا در یک هفته اخیر کاهش ابهامات بازار سرمایه/ دو سناریوی مهم پیش روی بورس پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت خبر مهم درباره آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران رقم خالص دریافتی کارمندان در سال آینده دو نیمه متفاوت بازار طلا و سکه بنیاد مستضعفان 30 میلیارد تومان برای جزیره‌نشینان محروم لارک اختصاص داد قطعی برق و گاز زمستانی سرد پیش‌روی تولیدکنندگان قرار می‌دهد؟ تولید خودرو انگلیس به کمترین میزان 65 سال گذشته رسید سرعت بخشیدن به روند پاسخگویی به مردم در میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در گیلان اعتماد با توییت و ابوالمشاغل‌ها به بورس برمی‌گردد؟ رشد 36 درصدی خروج پول از بورس/ کاهش ورود نقدینگی حقیقی‌ها به صندوق‌ها شاخص کل بورس نوسانی خواهد بود قیمت رهن و اجاره خانه در کوی فراز + جدول دارندگان کارتخوان بخوانند/ جزيیات تازه درباره غیرفعال‌سازی دستگاه های کارتخوان برف و کولاک، تردد برون شهری را 12 درصد کاهش داد استارت نهضت ملی مسکن با یک پنجم ظرفیت طلا 13 دلار ارزان شد صادرات نفت‌خام ایران از گوی شناور لاوان ادامه دارد حقوق سال آینده بازنشستگان اعلام شد آخرین وضعیت واردات مدل‌های پرتقاضای موبایل اولتیماتوم شاپرک به دارندگان کارتخوان ادامه صادرات نفت‌خام ایران از گوی شناور لاوان هشدار برای صاحبان صنایع/سهمیه‌بندی برق صنایع تایید شد روند کاهشی قیمت دلار ادامه دار خواهد بود؟ آسیب‌دیدگی خط لوله پالایشگاه ستاره خلیج فارس برطرف شد 65 درصد مردم تحت پوشش سه صندوق بیمه‌ای/ در ازای هر بازنشسته 4.4 بیمه‌پرداز وجود دارد چند هزار مودی مالیاتی 100 درصد فرار مالیاتی داشته‌اند خبر مهم برای صاحبان کارتخوان ها پیش‌بینی از وضعیت قیمت‌ها در بازار طلا و سکه هزینه خانوارها بالا رفت؛ منبع آمار تورم وزیر اقتصاد کجاست؟/ خاندوزی: دولت شتاب تورم را کم کرد خبر مهم درباره میزان عیدی بازنشستگان منبع آمار تورم "وزیر" کجاست؟ مشترکان اینترنت ثابت به 10.8 میلیون رسیدند ممنوعیت واردات مدل‌های پرتقاضای موبایل ادامه دارد بالش های مخدر به انگلیس نرسید گشایش در تنوع بخشی به روش های رفع تعهد ارزی پرداخت سود سال 99 سهام عدالت تا پایان 1400 جریمه 2.25 میلیون دلاری آمازون اعتماد با تيوری، تويیت و ابوالمشاغل‌ها به بورس برمی‌گردد؟ اولتیماتوم شاپرک به دارندگان کارتخوان 4 خبر خوش وزیر اقتصاد به مردم در نماز جمعه | کاهش ملموس تورم در راه است 213 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی صرف صندوق‌های بازنشستگی می‌شود قیمت خانه در این مناطق تهران کاهشی شد