خودرو‌های دپو شده در بنادر و گمرکات در آستانه ترخیص

خودرو‌های دپو شده در بنادر و گمرکات در آستانه ترخیص

معاون فنی گمرک گفت: با تنظیم پیش نویسی درباره خودرو‌های دپو شده در گمرک، با تصویب نهایی و ابلاغ آن از سوی هیيت وزیران، بیش از 2 هزار و 200 خودرو ترخیص خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای مهرداد جمال ارونقی افزود: با دستور صریح ريیس جمهور مبنی بر تعیین تکلیف خودرو‌های دپو شده در بنادر و گمرکات، وزیر اقتصاد این موضوع را به گمرک سپرد و ما هم پس از بررسی‌های لازم، پیش نویس مصوبه‌ای را در خصوص خودرو‌هایی که قبل از ممنوعیت به بنادر و گمرکات رسیدند تنظیم کردیم که هم اکنون در حال طی مراحل در سازمان‌ها و مراجع مربوط است تا پیش نویس را تایید کنند و پس از آن در کمیسیون‌های مختلف مطرح و سپس به هیيت وزیران برود که اگر هیيت وزیران آن را تصویب و ابلاغ کند شاهد ترخیص خودرو‌های باقیمانده در بنادر و گمرکات خواهیم بود.

وی گفت: در این پیش نویس بر صدور ثبت سفارش برای خودرو‌هایی که قبل از 16 دی 97 به بنادر و گمرکات رسیده تصریح شده است یعنی اگر مالکان خودرو‌ها دارای قبض انبار قبل از 16 دی 1397 باشند وزارت صمت در یک پیش نویس موظف شده که به صدور ثبت سفارش اقدام کند ضمن اینکه برای سایر خودرو‌ها هم تمدید ثبت سفارش صورت می‌گیرد و با اظهار منشا ارز این خودرو‌ها به بانک مرکزی، تشریفات لازم در خصوص کد رهگیری بانک انجام می‌شود و به محض صدور کد رهگیری بانک و اخذ و ارايه مجوز‌های قانونی از جمله استاندارد، این خودرو‌ها از گمرک ترخیص خواهد شد.

معاون امور فنی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد تصویب و ابلاغ این پیش نویس در خصوص تعیین تکلیف خودرو‌های دپو شده در بنادر و گمرکات کشور باشیم البته با توجه به اینکه پایه این پیش نویس همان مصوبه 16 دی سال 1397 است و برای همه خودرو‌های سواری دپو شده تصمیمات و تدابیری در این پیش نویس اتخاذ شده به نظر من سازمان‌های مختلف موانعی بر سر راه حل این معضل نخواهند داشت ضمن اینکه سازمان استداندارد هم برای بازدید فیزیکی از خودرو‌ها و صدور مجوز‌های لازم اعلام آمادگی کرده است بنابراین با حل این دو موضوع و تصویب پیش نویس، خودرو‌های موجود در بنادر و گمرکات قابلیت ترخیص خواهند یافت.

جمال ارونقی افزود: از سال 97 دوازده هزار و 261 خودروی سواری به کشور وارد و در بنادر و گمرکات دپو شد که مصوبات مختلفی در خصوص ترخیص این خودرو‌ها ابلاغ شد از جمله آن مصوبه 16 دی 1397 هیيت وزیران بود که با ابلاغ آن 6 هزار و 653 دستگاه خودرو به همراه 500 دستگاه آمبولانس که در مقطعی جزو گروه 4 کالایی قرار گرفته بود ترخیص شد.

وی ادامه داد: در تاریخ 29 بهمن 1398 مصوبه دیگری که تمدید همان مصوبه قبلی بود از سوی هیيت وزیران ابلاغ شد که با این مصوبه دو هزار و 859 دستگاه خودروی سواری مجاز به ترخیص از گمرکات کشور شد.

وی گفت: از این میزان هزار دستگاه مربوط به کرمان موتور بود که قبلا ثبت سفارش و تشریفات آن انجام شده بود، 340 دستگاه مربوط به سایر اشخاص و 170 دستگاه هم که اظهار شده بود با این مصوبه ترخیص شد همچنین 45 دستگاه سهمیه خودرو‌های اروندی (منطقه آزاد اروند) بود که 100 دستگاه دیگر هم به آن اضافه شد و با شرایط در نظر گرفته شده امکان ترخیص یافت ضمن اینکه 4 دستگاه خودرو سهمیه جانبازان بود و 1200 دستگاه هم مراحل رسیدگی را در مراجع قضایی می‌گذراند.

معاون امور فنی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: با مصوبه یاد شده برای خودرو‌هایی که مراحل رسیدگی را در مراجع قضایی می‌گذراند قید زمان برداشته شد به این معنی هر زمانی که حکمی مبنی بر برايت یا قرار عدم پیگرد یا منع تعقیب صادر می‌شد صاحب کالا می‌توانست برای ترخیص کالا اقدام کند.

جمال ارونقی افزود: برای تسهیل در روند ترخیص خودرو‌های دپو شده در گمرکات و بنادر کشور این مصوبه یک بار دیگر هم تا 26 شهریور 1399 تمدید شد، اما برخی از خودرو‌ها که در بنادر و گمرکات بلاتکلیف مانده بودند با دو مصوبه قبلی و حتی با تمدید مصوبه هم نتوانستند ترخیص شوند.

وی گفت: از خودرو‌هایی که نتوانستند ترخیص شوند 51 دستگاه خودرو با حجم موتور زیر 2500 سی سی بود که اظهار شده، اما پروانه نشده بود و تا پایان مصوبه امکان ترخیص پیدا نکرد، 82 دستگاه در منطقه آزاد اروند بود که 73 دستگاه از این تعداد خودروی آمریکایی بود و 9 دستگاه هم خودرو با حجم موتور بالای 2500 سی سی بود که قابلیت ترخیص پیدا نکرد. همچنین صد دستگاه خودرو با حجم موتور بالای 2500 سی سی سهمیه جانبازان بود که در مقطعی وارد گمرک شد، اما به دلیل اختلافاتی که پیش آمد و شرایط ترخیص خودرو فرق کرد، صاحبان این خودرو‌ها هم نتوانستند خودرو‌های خود را ترخیص کنند ضمن اینکه پرونده هزار و 89 دستگاه خودرو در حال رسیدگی در مراجع قضایی است و 927 دستگاه خودرو هم فاقد ثبت سفارش و اظهار نشده به گمرک بود که حجم موتور عمده آن‌ها هم زیر 2500 سی سی است.

معاون امور فنی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر پیش نویس گمرک در خصوص ترخیص این خودرو‌ها در سریع‌ترین زمان تصویب و ابلاغ شود موضوع دپو و رسوب خودرو در بنادر و گمرکات کشور نیز حل خواهدشد.
local_offerبرچسب‌ها:
ثبت معامله 50 هزار تن مواد پلیمری در بورس کالا

ثبت معامله 50 هزار تن مواد پلیمری در بورس کالا

تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران امروز، میزبان دادوستد 50 هزار و 657 تن مواد پلیمری بود.

YJC.news/
رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا

رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کا...

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تا حد زیادی مسيله قیمت گذاری مرتفع شد.

YJC.news/
نفس بازار مشتقه بورس کالا به شماره افتاد

نفس بازار مشتقه بورس کالا به شماره افتاد

جریان معاملات پیمان‌‌‌ های آتی بورس‌ کالا، این روز ها از روند مشخصی تبعیت نمی‌‌‌ کند و حجم معاملات این قرارداد ها نسبت به هفته‌‌‌ های قبل کاهش محسوسی داشته است.

EghtesadOnline.com/
عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا چه مزایایی دارد؟

عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا چه مزایایی دارد؟

عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا، زمینه مناسبی برای کاهش هزینه‌های دولت در خرید تضمینی، پرداخت مطالبات کشاورزان، تعیین مناسب قیمت‌ها و کاهش نقش دلالی فراهم می‌کند....

EghtesadOnline.com/
آغاز توزیع هوشمند کالا در 3 استان از چهارشنبه

آغاز توزیع هوشمند کالا در 3 استان از چهارشنبه

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای بازاررسانی و نظم‌دهی در بازار کالا، توزیع اینترنتی از چهارشنبه در خراسان‌ رضوی، فارس و یزد آغاز می‌شود.

TejaratNews.com/
رکورد معاملات در بورس‌ کالا شکست

رکورد معاملات در بورس‌ کالا شکست

هفته گذشته، با ثبت معامله بیش از 2 میلیون تن انواع محصول در بورس‌کالای ایران، رکورد تاریخی ارزش معاملات هفتگی بازار فیزیکی با ثبت رقم 4/ 18‌ هزار میلیارد تومان...

EghtesadOnline.com/
رشد غیرتورمی، با اتکا به بورس کالا

رشد غیرتورمی، با اتکا به بورس کالا

در نقشه راه «رشد اقتصادی غیر تورمی» دولت سیزدهم به ظرفیت‌های بورس کالا برای عرضه کالاها، ارتقای شفافیت و نیز پوشش ریسک نوسانات قیمت مواد اولیه با ایجاد بازار...

EghtesadOnline.com/
پذیرش‌ ورق فولاد وارداتی در بورس کالا ادامه دارد

پذیرش‌ ورق فولاد وارداتی در بورس کالا ادامه دارد

مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای از پذیرش 300 هزار تن ورق فولادی تولید کشور چین که عرضه کننده آن شرکت فولاد مبارکه است در بازار اصلی...

EghtesadOnline.com/
10 شرکت برتر بورس کالا در آبان 1400، اعلام شد + رده بندی

10 شرکت برتر بورس کالا در آبان 1400، اعلام شد + رده بندی

براساس ارزش فروش محصولات شرکت ها در بازار فیزیکی بورس کالای ایران طی آبان ماه امسال، فولاد مبارکه اصفهان، شرکت ملی صنایع مس ایران، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان،...

EghtesadOnline.com/
گاز صنایع به بورس کالا رسید؟

گاز صنایع به بورس کالا رسید؟

علی نقوی با بیان اینکه در کشورهای تولیدکننده گاز صنایع بزرگ از طریق این بازار می‌توانند گاز مورد نیازشان را تامین کنند و از طریق ابزارهای آتی ریسک را مدیریت کنند،...

EghtesadOnline.com/
بورس کالا فرصتی مناسب برای شفافیت فروش شرکت‌ها

بورس کالا فرصتی مناسب برای شفافیت فروش شرکت‌ها

عشقی گفت: پذیرش شرکت‌ها در بورس، سبب کاهش تصدی گری دولت می‌شود و بورس کالا فرصتی مناسب برای شفافیت فروش شرکت‌ها است.

YJC.news/
بورس کالا جایگاه ویژه ای دارد / اجرای طرح جهش تولید مسکن با اتکا به بازار کالایی

بورس کالا جایگاه ویژه ای دارد / اجرای طرح جهش تولید مسکن با اتکا ب...

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در طرح جهش تولید مسکن بر لزوم بهره گیری از مکانیسم بورس کالا در تامین نیاز مصالح ساختمانی از جمله فولاد و سیمان تاکید شده است که تنها...

EghtesadOnline.com/
شرط ترخیص خودروهای رسوبی در گمرک

شرط ترخیص خودروهای رسوبی در گمرک

معاون فنی گمرک از تهیه پیش نویس نحوه ترخیص 2249 خودرو رسوبی در گمرک خبر داد، این در حالیست که طبق پیش‌نویس پیشنهادی گمرک برای ترخیص خودروهای خارجی مانده در گمرکات، خودروهای با ارزش بیش از 40 هزار دلار...

TejaratNews.com/
بورس کالا در مشت سیمانی ها / صدرنشینی معاملات صنعت خاکستری در بازار

بورس کالا در مشت سیمانی ها / صدرنشینی معاملات صنعت خاکستری در بازا...

تالار سیمان بورس کالای ایران امروز، میزبان دادوستد 857هزار و 840تن سیمان بود.

EghtesadOnline.com/
سیمان صدرنشین معاملات بورس کالا

سیمان صدرنشین معاملات بورس کالا

تالار سیمان بورس کالای ایران امروز، میزبان دادوستد 857 هزار و 840 تن سیمان بود.

YJC.news/
خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی