چرا «وزمین» علی‌رغم زیان‌ده بودن خریدار دارد؟

چرا «وزمین» علی‌رغم زیان‌ده بودن خریدار دارد؟

بانک ایران زمین بیش از سه سال است که در روند زیان‌سازی قرار گرفته، به طوریکه به تفکیک در سال 97، دو هزار میلیارد تومان، در سال 98، چهار هزار میلیارد تومان و در سال...

اقتصادآنلاین_هانا پاکمند؛ بانک ایران زمین از بانک‌های کوچک کشور با ارزش بازاری پایین است. این بانک با 266شعبه در سرار کشور و همچنین با داشتن 2000کارمند در سال 1389 تاسیس شد و از سال 1390 در بازار پایه نارنجی فرابورس مورد معامله قرار گرفت. همچنین سال مالی «وزمین» 29/12 است و مجامع آن در تیرماه برگزار می‌شود.

حدود 30درصد از سهام این بانک شناور است. به عبارت دقیق‌تر این میزان حدود یک میلیارد و 200میلیون برگه سهم می‌شود که اگر در 1200تومان (ارزش روز سهم) ضرب شود، بیش از هزار میلیارد تومان ارزش دارد. ولی روزانه در حدود 10الی 12میلیارد تومان از این سهم معامله می‌شود. بنابراین می‌توان گفت نقدشوندگی این سهم بسیار پایین است.

سرمایه بانک ایران زمین بسیار ناچیز بوده و حدود 400میلیارد تومان است. می‌توان گفت «وزمین» نسبت به بقیه بانک‌ها عقب مانده است و از آنجایی‌ که این بانک زیان انباشته دارد، امکان افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی برای آن مقدور نیست و تنها از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها می‌تواند افزایش سرمایه دهد.

«وزمین» مدت هاست مشمول ماده 141 قانون تجارت است. یعنی زیان انباشته آن بیش از 50درصد (حدود 30برابر سرمایه ثبتی) از سرمایه ثبتی آن است و حدود 13هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارد.

روند معاملات بانک ایران زمین در دو سال گذشته نشان می‌دهد که «وزمین» از یک سال و نیم گذشته تا مردادماه سال 99، از محدوده 250تومان تا 2000تومان بالا رفته است. به عبارتی در آن مقطع زمانی، ارزش بازار سهم به هشت هزار میلیارد تومان رسیده بود.

 بعد از آن، سهم شروع به اصلاح می‌کند و تا محدوده 1200تومان کاهش می‌یابد، ولی دوباره تغییر روند می‌دهد و مجددا تا محدوده 1500تومان افزایش پیدا می‌کند. این نوسان قیمت و شنیده شدن زمزمه‌هایی از دامنه نوسان نامتقارن، مجددا «وزمین» را در مدار نزولی قرار داد. سهم، قفل در صف فروش شد و این بار حتی نقدشوندگی خود را از دست داد. «وزمین» تا محدوده 960تومان اصلاح کرد و در نهایت با تغییر روند در محدوده 1200تومان آرام گرفت.

با بررسی دقیق‌تر عملکرد بانک‌های تجاری در تمام دنیا متوجه می‌شویم، ایران برخلاف عمده بانک‌های تجاری به جای اعطای تسهیلات به مشتریان و دریافت حق‌الوکاله، بنگاه‌داری کرده و با سپرده‌‌های مردم در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این وضعیت در بانک‌های کوچک‌تر، شدیدتر است. اوج فضاحت این وضعیت را در بانک آینده و پروژه ایران مال می‌بینیم که با سپرده‌های مردم اقدام به ساخت مجتمعی کرده که حداقل در زمان کنونی سودآور نیست و بانک توان پرداخت سود سپرده‌گذاران را ندارد.

بانک ایران زمین هم همانند بانک آینده با سپرده‌های مشتریان خود، سرمایه‌گذاری کرده است.

 مانده سپرده‌های بانک ایران زمین در حدود 47 الی 48هزار میلیارد تومان است و سالانه هفت الی هشت هزار میلیارد تومان به سپرده‌گذاران بهره می‌دهد. این در حالی است که درآمد «وزمین» از تسهیلات حدود 400الی 500میلیارد تومان است.

بررسی دارایی‌های بانک ایران زمین نشان می‌دهد که مهم‌ترین  دارایی‌ آن، تمامی شعب بانک در سراسر کشور و شرکتی به نام توسعه تجارت داتام است. شرکت توسعه تجارت داتام، پنج زیرمجموعه دارد که به تفکیک، شرکت توسعه مدیریت آرین، هلدینگی مالی است و شرکت توسعه ابنیه حافظ، مهم‌ترین زیرمجموعه این شرکت است و پروژه‌های ساختمانی زیادی دارد. شرکت سیاحت فردوس برین، هلدینگ گردشگری، شرکت جهان ارقام پارس، هلدینگی ict و درنهایت شرکت توسعه صنعتی آرین، هلدینگ صنعتی است.

با نگاهی دقیقی‌تر به شرکت توسعه ابنیه حافظ متوجه می‌شویم این شرکت چندین پروژه ساختمانی دارد که عمدتا در تهران هستند و یکی از آنها در مشهد است. همچنین بنظر می‌آید این شرکت در حدود 24هزار میلیارد تومان دارایی به ارزش روز دارد.

شرکت سیاحت فردوس برین نیز در بخش پروژه‌های ساختمانی فعالیت داشته که بنظر می‌آید این پروژه در حدود 17 الی 18هزار میلیارد تومان ارزش دارد. شرکت توسعه مدیریت آرین و شرکت توسعه صنعتی آرین به ترتیب در حدود دو و چهار هزار میلیارد تومان ارزش دارند.

گفتنی‌است بانک ایران زمین، دارایی‌های دیگری نیز دارد که شامل املاک و مستغلات آن می‌شود و در حدود 14 الی 15هزار میلیارد تومان ارزش روز دارد. همچنین دارایی ترازنامه «وزمین» بدون در نظر گرفتن داتام در حدود 27هزار میلیارد تومان ارزش روز دارد.

خالص ارزش روز شرکت توسعه تجارت داتام در حدود 47هزار میلیارد تومان است که با خالص ارزش دارایی‌های بانک ایران زمین حدود 75هزار میلیارد تومان می‌شود. البته این خالص ارزش، تنها به این تعلق ندارد. زیرا طبیعتا بخشی از آن برای بانک نیست و بدهکار است.

بدهی بانک ایران زمین و زیرمجموعه آن یعنی داتام، رقمی در حدود 61هزار میلیارد تومان است. اختلاف این دو عدد نشان می‌دهد که ارزش انحلال بانک 13 الی 15هزار میلیارد تومان است. این یعنی اینکه اگر بانک تمام دارایی‌های خود را بفروشد و بدهی‌هایش را بدهد، حدود 14هزار میلیارد تومان برای سهامدارانش باقی می‌ماند.

بنابراین nav این سهم، رقمی در حدود 3500تومان است و این در حالیست که سهم در حدود 1200تومان معامله می‌شود. همچنین نسبت p/nav این سهم 37درصد است. اما لزوما چون دارایی‌های بانک ارزنده است و بیشتر از بدهی‌های بانک می‌ارزد، سهامداران تمایل به خرید آن دارند؟

در این حالت باید پتانسیل بانک و همچنین وضعیت موجود بانک را در نظر گرفت. بانک ایران زمین سالانه هزاران میلیارد تومان زیان می‌سازد، اما دارایی‌های ارزنده‌ای دارد که تاکنون از بدهی‌های آن ارزش بیشتری دارد.

معمولا بنگاه‌هایی (شرکت‌ها/ بانک‌ها) که دارایی‌های زیادی دارند، اما توان سودسازی از آن‌ها را ندارند، همیشه در معرض سودسازی خوب هستند. به همین خاطر این بنگاه‌ها ریسک بالایی دارند، اما احتمال نوسان بازدهی آن‌ها در بلندمدت کمتر می‌شود.

نگاهی به وضعیت بانک ایران زمین / دارایی‌ هایی ارزشمند زیر صورت‌ های مالی وزمین قرار دارند

نگاهی به وضعیت بانک ایران زمین / دارایی‌ هایی ارزشمند زیر صورت‌ ها...

بررسی ظاهری صورت‌های مالی وزمین شاید چنگی به دل نزند اما در صورت ورود به جزيیات دارایی‌های این بانک، ‌می‌توان چشم‌اندازهای بسیار جذابی برای بانک ایران زمین متصور بو...

EghtesadOnline.com/
راه‌اندازی «بلیت امنیتی» در پرداخت‌های اینترنتی و موبایلی بانک ایران زمین

راه‌اندازی «بلیت امنیتی» در پرداخت‌های اینترنتی و موبایلی بانک ایر...

بانک ایران زمین، به منظور ارتقای امنیت کاربران سامانه‌های همراه بانک و بانکداری الکترونیک خود و به منظور جلوگیری از برداشت‌های غیر مجاز از سپرده‌های مشتریان، سرویس «بلیت امنیتی» را راه اندازی کرد.

BourseNews.ir/
بانک ایران زمین عضو بازار بین بانکی ارزی شد

بانک ایران زمین عضو بازار بین بانکی ارزی شد

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با درخواست بانک ایران زمین در خصوص تقاضای دسترسی به پورتال ارزی و سامانه تامین ارز و سامانه نیما و همچنین عضویت در بازار بین بانکی ارز تهران موافقت کرد.

BourseNews.ir/
سقف کارت به کارت بانک ایران زمین، افزایش یافت

سقف کارت به کارت بانک ایران زمین، افزایش یافت

بانک ایران زمین در راستای مقابله با انتشار ویروس کرونا و لزوم کاهش مراجعات حضوری به شعب، ضمن تاکید بر استفاده هرچه بیشتر ازخدمات غیرحضوری سقف خدمات مبتنی برکارت‌های شتابی خود را افزایش داد.

BourseNews.ir/
تکمیل زیر ساخت‌های بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین

تکمیل زیر ساخت‌های بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین

مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین با اشاره به تکمیل زیرساخت‌های بانکداری دیجیتال و آغاز مراحل اجرایی آن در این بانک گفت: با توجه به اینکه مراحل اولیه توسعه و اجرای بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین، ...

BourseNews.ir/
تکمیل زیر ساخت‌های بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین

تکمیل زیر ساخت‌های بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین

مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین با اشاره به تکمیل زیرساخت‌های بانکداری دیجیتال و آغاز مراحل اجرایی آن در این بانک گفت: با توجه به اینکه مراحل اولیه توسعه و اجرای بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین، ...

BourseNews.ir/
بازدید معاون عملیات بانکی بانک ایران زمین از شعب استان‌های غرب کشور

بازدید معاون عملیات بانکی بانک ایران زمین از شعب استان‌های غرب کشو...

معاون عملیات بانکی بانک ایران زمین با همراهی مدیر امور شعب استان‌های غرب کشور از شعب استان کرمانشاه و شعبه سنندج این بانک بازدید کرد.

BourseNews.ir/
حفظ سلامت مشتریان و کارکنان اولویت اول بانک ایران زمین است

حفظ سلامت مشتریان و کارکنان اولویت اول بانک ایران زمین است

مدیرعامل بانک ایران زمین، ضمن بازدید از تعدادی از شعب استان تهران از همکاران این شعب با توجه به شرایط سخت ارايه خدمت در دوران کرونا تقدیر و تشکر کرد.

BourseNews.ir/
رتبه برتر باشگاه مشتریان بانک ایران زمین در جشنواره وب و موبایل

رتبه برتر باشگاه مشتریان بانک ایران زمین در جشنواره وب و موبایل

باشگاه مشتریان بانک ایران زمین، در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران به عنوان برترین وب سایت از نگاه مردمی معرفی شد.

BourseNews.ir/
تقدیر موسسه عالی آموزش بانکداری از روسای موفق شعب بانک ایران زمین

تقدیر موسسه عالی آموزش بانکداری از روسای موفق شعب بانک ایران زمین

موسسه عالی آموزش بانکداری در دهمین همایش روسای موفق شعب بانکهای کشور، از پنج رییس شعبه بانک ایران زمین تقدیر کرد.

BourseNews.ir/
افزایش سرمایه 950 درصدی بانک ایران زمین به تصویب رسید

افزایش سرمایه 950 درصدی بانک ایران زمین به تصویب رسید

افزایش سرمایه 950 درصدی بانک ایران زمین به تصویب رسید. بانک ایران زمین با انتشار تازه‌ترین اطلاعیه خود بر روی سایت کدال، خبر افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را تایید کرد.

TejaratNews.com/
کشاورزی ایران را به خشکسالی کشانده یا مصرف خانگی؟ چرا مشکلات بورس را سه روزه حل نمی‌کنید؟ ترغیب نهادهای مالی با راه اندازی ابزارهای مالی جدید کاهش بی‌سابقه حجم تجارت خارجی ایران شاخص کانال یک میلیون و 400 هزارواحدی را از دست داد قیمت دلار در بازار امروز بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات کاهش میل به قمار با دریافت پیامک هشدار شیوه‌های جدید عرضه اولیه، رانت یا فرهنگسازی!؟ سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد/ ظرفیت معاملات 10 برابر می‌شود مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس پل روگذر راه‌آهن مجتمع فولاد سبا اهداف لجستیک فولاد مبارکه آغاز پروژه استحصال آب صنعتی از پساب شهری توسط فولاد مبارکه هشدار به ایرلاین‌ها درباره بلیت سفر به عراق فولادمبارکه، از صنعت خودروسازی کشور پشتیبانی می کند چه تعداد تارا وارد بازار شد؟ / تولید تارا شکست خورد؟ کدام صنایع بورسی بعد از برجام رشد می‌کنند؟ " اعتلا " هیات مدیره جدید انتخاب کرد یک عرضه اولیه دیگر فقط برای صندوق های بورسی شاخص هم وزن با افت 9 هزارواحدی مواجه است تقدم سرپناه بر غذا برای شهروندان ایرانی کدام خانه‌ها مشمول مالیات می‌شوند؟ آغاز بازارگردانی " تشتاد " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس پیش بینی افزایش 5 دلار قیمت هر بشکه نفت کاهش نرخ 23 ارز رسمی/ نرخ 12 ارز افزایش یافت افزایش سرمایه " کدما " به ثبت رسید آغاز عرضه اولیه «شکام» / ثبت سفارس تا چه زمانی ادامه دارد؟ اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس سایه کسری بودجه دولت و فرجام برجام بر سر بازار سرمایه " کیمیا " 44 میلیون سهم "فگستر" را وثیقه کرد رشد قابل توجه 157 درصدی سود خالص "سمازن" انعقاد قرارداد عملیات اجرایی پارکینگ در " کیسون " محدودیت دسترسی کارگزاران به نامک لغو شد عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 30 شهریور ماه فولادی‌ها با 250 هزار تن محصول به بورس کالا می‌آیند توسعه ویژه هسته معاملات برای عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس شاخص افت 21 هزار واحدی دارد مجوز کارگزاری‌ها در صورت عدم تجمیع مجوزها، مرحله به مرحله لغو می‌شود دست پر فولادی ها برای عرضه در بورس کالا سامانه جدید معاملات بومی برای فعالیت آماده شد " دسبحا " در وضعیت سفارش گیری/ " کیمیاتک " متوقف شد سهامداران حکشتی بخوانند / 2 درصد افت در بخش سرمایه‌گذاری مناقصه اجرای عملیات یک پروژه در " بالاس " " وملل " 0.5 دانگ از دو زمین تملیکی را می فروشد هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد مهمان ویژه بورس انرژی عرضه اولیه با روش ترکیبی به یک شرط بورس 822 واحد افت کرد

در حال بارگیری...