پرواز اولین رقیب چینی بويینگ و ایرباس

پرواز اولین رقیب چینی بويینگ و ایرباس

هواپیمای مسافربری ساخت چین، نخستین پرواز تجاری داخلی خود را در روز یکشنبه با موفقیت انجام داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، اولین هواپیمای جت باریک پیکر تولید داخلی چین، C919، اولین پرواز تجاری خود را در روز یکشنبه با موفقیت انجام داد.

سفر از شانگهای به پکن به نقطه عطفی در تلاش یک دهه پکن برای به چالش کشیدن شرکت های بزرگ تولید هواپیما در جهان تبدیل شد.

رسانه های محلی گزارش دادند که این جت که توسط شرکت هوانوردی تجاری چین (Comac) ساخته شده است، اینن هواپیما درست بعد از ساعت 04:30 به وقت گرینویچ روز یکشنبه، حدود 40 دقیقه زودتر از موعد مقرر، در شانگهای به پرواز درآمد و به آرامی به پکن رسید.

در مارس 2021، خطوط هوایی دولتی چین شرقی پنج فروند از این جت ها را سفارش داد.

بر اساس گزارش راشاتودی، تحویل اولین هواپیما در دسامبر گذشته انجام شد و انتظار می رود که این شرکت تعداد هواپیماهای باقی مانده را در اواخر سال جاری دریافت کند.

C919 دارای 164 صندلی در پیکربندی کابین دو کلاسه متشکل از صندلی های بیزینس و اکونومی است و بردی تا 5555 کیلومتر (3452 مایل) دارد.

گفته می‌شود که این هواپیما می‌تواند به شکستن سلطه جت‌های تک راهرو ساخته شده توسط ایرباس و بويینگ کمک کند.

پکن 15 سال پیش به برنامه هواپیمای C919 چراغ سبز نشان داد، اما این پروژه با سیل موانع قانونی و فنی، از جمله کنترل صادرات ایالات متحده مواجه شد. در حالی که این هواپیما در چین مونتاژ می شود، به شدت به اجزای غربی مانند کنترل پرواز و موتورهای جت متکی است.

تولید این هواپیما در سال 2011 آغاز شد و اولین نمونه اولیه آن در سال 2015 آماده شد. C919 اولین پرواز آزمایشی خود را در سال 2017 انجام داد و از آن زمان تاکنون چندین پرواز مشابه را پشت سر گذاشته است.

به گفته Comac، که قصد دارد سالانه 150 جت را طی پنج سال آینده تولید کند، تاکنون بیش از 1200 سفارش برای C919 تضمین شده است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد