وضعیت بورس در نیمه دوم سال جاری / کدام صنایع مستعد بازدهی مثبت هستند؟

وضعیت بورس در نیمه دوم سال جاری / کدام صنایع مستعد بازدهی مثبت هستند؟

احسان عسکری، کارشناس بازار سرمایه به پیش‌بینی و تشریح وضعیت نرخ دلار و بهره، صنایع مستعد بیشترین بازدهی و ارتفاع شاخص کل بورس و... در نیمه دوم سال جاری پرداخت.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ احسان عسکری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: با توجه ‌به اینکه قیمت دلار در سامانه نیما و بازار آزاد با کاهش همراه نبود، شرکت‌ها همچنان با نرخ بالای دلار در حال فروش هستند. در نتیجه انتظار ارايه گزارش‌های سه و 6 ماهه خوبی از شرکت‌ها، به‌خصوص شرکت‌های صادرات محور می‌رود و فعالان بازار سرمایه نیز به ‌تبع این موضوع، بر EPS شرکت‌ها تمرکز کرده بودند. همچنین قیمت‌ها با توجه ‌به اصلاحی که در بازار رخ‌داده، جذاب شده‌اند و جو خرید به بازار بازگشته است.

وی افزود: در حال حاضر برخی از عوامل که بر بازار سرمایه اثر می‌گذارند، در چند بخش قابل تفکیک هستند. یکی از عوامل، قیمت‌های جهانی است که در روزهای اخیر با نوساناتی همراه بودند، اما در بازار امروز به ثبات رسیدند (برای مثال محصولات پتروشیمی) و حتی با رشد مواجه شدند. از سوی دیگر اخباری که درخصوص برجام و زمان دور بعدی مذاکرات منتشر می‌شود و در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، قیمت دلار را در سطح فعلی (26 یا 27هزار تومان در بازار آزاد) نگه می‌دارد.

عسکری اضافه کرد: نکته سوم به انتشار اوراق دولتی ارتباط دارد که اظهارنظر آقای خاندوزی، وزیر اقتصاد درخصوص عدم افزایش نرخ بهره در اوراق دولتی، فضا را برای حفظ پول در بازار سرمایه ایجاد کرده است. نرخ بهره بین‌بانکی، رشدی را داشته و به بیش از 13درصد رسیده است. اما زمانی که این نرخ به سطح بازار نرسد، یعنی در سپرده‌های بانکی یا نرخ اوراق تغییر نکند، این اطمینان را به بازار می‌دهد که به این بخش از اقتصاد نیز توجه می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: همه این متغیرها در آینده بازار سرمایه تاثیر دارند و می‌توان گفت در مقطع فعلی به دلیل نوسانات قیمت‌های جهانی، مذاکرات برجام و...، پیش‌بینی آینده بازار سهام سخت‌تر خواهد شد.

وی اظهار داشت: افزایش نرخ بهره بخشی از وجوه را به خود جذب می‌کند، اما این موضوع می‌تواند آثار تورمی نیز به وجود آورد. اگر نرخ بهره در کوتاه‌مدت افزایش یابد یا مذاکرات برجام به نتیجه مثبتی دست پیدا کند و قیمت دلار با کاهش مواجه شود، این احتمال وجود دارد که بازار با هیجان و التهاب عمل کند. اما آینده برجام در بلندمدت برای بازار سرمایه مثبت است. زیرا ورود سرمایه‌های خارجی و صادرات تسهیل می‌شود، امکان اجرا شدن طرح‌های توسعه و جایگزینی ماشین‌آلات قدیمی با جدید نیز وجود دارد. همچنین شرکت‌ها، هزینه‌های مبادلاتی کمتری را پرداخت می‌کنند.

عسکری خاطرنشان کرد: افزایش نرخ بهره در بلندمدت می‌تواند منجر به تورم و رشد نقدینگی شود. این موضوع بر دارایی‌های مالی نیز، اثرگذاری مستقیم دارد و افزایش تورم در بلندمدت منجر به افزایش قیمت و رشد دارایی‌های مالی و فیزیکی خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در خصوص صنایعی که مستعد بازدهی مثبت هستند، من به تشکیل پرتفویی متشکل از سهم‌های دلاری و غیر دلاری اعتقاد دارم که در سهم‌های غیردلاری، دارویی‌ها و غذایی‌ها بازدهی مناسبی خواهند داشت. از سوی دیگر، برخی از شرکت‌های خودرویی و بانک‌ها نیز سودآور هستند. در بخش صنایع دلاری نیز، برخی از شرکت‌های پتروشیمی و فلزات اساسی که صادرات مناسبی دارند، مستعد بازدهی مثبت هستند.

local_offerبرچسب‌ها:
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 6هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 6هزار واحدی شاخص کل بور...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.5د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.1درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
سیگنال‌ مهم دلار برای بورس امروز / خبر مهم بانک مرکزی برای بورس چیست؟

سیگنال‌ مهم دلار برای بورس امروز / خبر مهم بانک مرکزی برای بورس چی...

روز گذشته در اولین روز معاملاتی بازار سهام شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واد بازگشت و در پایان معاملات با 40 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 437 هزار واحد قرار گرفت. امروز کدام سیگنال‌ها برای م...

TejaratNews.com/
رکوردشکنی بورس در اولین روز کاری ريیس جدید بورس / سبزپوشی یکدست شاخص‌سازان

رکوردشکنی بورس در اولین روز کاری ريیس جدید بورس / سبزپوشی یکدست شا...

در اولین روز معاملات بازار سهام در این هفته، شاخص کل بورس با رشدی 40 هزار واحدی (2٫8 درصدی) وارد کانال یک میلیون و 437 هزار واحدی شد.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 26هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 26هزار واحدی شاخص کل بو...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 1.87د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 1.28درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
بازگشت دلهره به بورس / بورس در انتظار شوک جدید است؟

بازگشت دلهره به بورس / بورس در انتظار شوک جدید است؟

هفته گذشته شاخص کل بورس در تمام روزها با افت رو به رو شد و در آخرین روز معاملاتی هم در محدوده یک میلیون و 397 هزار واحد قرار گرفت. آیا هفته آینده شاخص کل بورس به 1٫3 میلیون واحد می‌رسد؟

TejaratNews.com/
روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مساله وجود ماینر در شرکت بورس تهران به ماه‌های پایانی سال 98 برمی‌گردد، یک کمیته شامل دو نفر از اعضای هیات مدیره شرکت بورس تهران به همراه مدیرعامل و چند تن از مدیر...

JameJamOnline.ir/
روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

بورستهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مساله وجود ماینر در شرکت بورس تهران به ماه‌های پایانی سال 98 برمی‌گردد، یک کمیته شامل دو نفر از اعضای هیات مدیره شرکت بورس تهران به همراه مدیرعام...

Irna.ir/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت پنج هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت پنج هزار واحدی شاخص کل ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.35د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.7درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
عرضه‌های اولیه‌ راهی برای عمق بخشی به بورس/ سازمان بورس عرضه شرکت‌ها را منظم کند

عرضه‌های اولیه‌ راهی برای عمق بخشی به بورس/ سازمان بورس عرضه شرکت‌...

یکی از موضوعاتی که می‌تواند به عمیق شدن بازار سرمایه کمک قابل توجهی کند، عرضه اولیه شرکت‌هایی است که خواستار پیوستن به بورس هستند، اما بی‌نظمی موجود در عرضه این شرکت‌ها کام سهامداران را تلخ کرده است.

FarsNews.ir/
اولین واکنش بورس به خبر خداحافظی ريیس سازمان بورس

اولین واکنش بورس به خبر خداحافظی ريیس سازمان بورس

شب گذشته ريیس سازمان بورس در پیامی از خداحافظی خود از سازمان بورس خبر داد. در این پیام او به این موضوع اشاره کرد که وزیر اقتصاد تصمیم بر تغییر ريیس سازمان بورس دارد.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد چهار هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد چهار هزار واحدی شاخص کل...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.3د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.3درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
نماد بورس کالا به تابلوی اصلی بازار اول بورس تهران انتقال یافت

نماد بورس کالا به تابلوی اصلی بازار اول بورس تهران انتقال یافت

بورس کالا شرایط مقرر برای تابلوی اصلی بورس تهران را احراز کرده است و بنابراین نماد معاملاتی آن از تابلوی فرعی بازار اول به تابلوی اصلی بازار اول منتقل شد.

YJC.news/
اخبار موثر بر معاملات بورس امروز / قیمت دلار تهدیدی برای بورس است؟

اخبار موثر بر معاملات بورس امروز / قیمت دلار تهدیدی برای بورس است؟

روز گذشته بازار سهام در دومین روز معاملاتی با افت 10 هزار واحدی شاخص کل رو به رو شد و در پایان بازار شاخص در محدوده یک میلیون و 455 هزار واحد قرار گرفت و 0٫71 درصد افت را ثبت کرد. کدام خبرها در بورس ا...

TejaratNews.com/
عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / بورس حباب ندارد

عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / ...

وزیر اقتصاد از عرضه اولین صندوق قابل معامله در بورس (ای تی اف) دولتی شامل سه بانک با ارزش 16 هزار و 500 میلیارد تومان در بورس خبر داد. او همچنین گفته است: حمایت دولت از بورس ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در سال 1394 شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) با 28 درصد افزایش،...

Sena.ir/
پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود بازار فردا چگونه است؟ / اصلاح شاخص ادامه‌دار است؟ ماهی قزل‌ آلا به 125هزارتومان رسید احتمال افزایش 100 درصدی قیمت روغن افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی نیم‌نگاهی به مجمع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس فروش سهام یک شرکت در مزایده " وسینا " توضیح " غچین " درخصوص افزایش سرمایه/سند تک برگی غچین آماده شد " غچین " متوقف شد/ " غمارگ " و " سهرمز " آماده انجام معامله شدند سهامداران " تاصیکو " در جریان باشند " قشیر " هیات مدیره را انتخاب کرد تطبیق اساساسنامه "دعبید" در نیمه آبان ماه برگزاری مجمع " حفاری " در هفته آینده بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود سقف کارت اعتباری مرابحه به 200 میلیون تومان افزایش یافت مهارت تصمیم‌گیری در برنامه‌ریزی مالی افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند ارزش سهام عدالت امروز 25 مهرماه دلار از اقتصاد ایران خارج می‌شود؟ به روزرسانی یک زیرساخت مشکل‌ساز شد؛ شرایط سایت tsetmc پایدار است