افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا قطعی است

افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا قطعی است

ريیس بانک مرکزی اروپا گفت: تورم در منطقه یورو در کوتاه‌مدت بالا خواهد ماند بنابراین افزایش 50 واحدی نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در اواخر این ماه به‌طور فزاینده‌ای قطعی است.

به گزارش بورس نیوز، کریستین لاگارد، ريیس بانک مرکزی اروپا گفت: تورم در منطقه یورو در کوتاه‌مدت بالا خواهد ماند بنابراین افزایش 50 واحدی نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در اواخر این ماه به‌طور فزاینده‌ای قطعی است.

بانک مرکزی اروپا از ماه جولای تاکنون نرخ‌ها را سه واحد درصد افزایش داده و اساسا افزایش نیم درصدی دیگری را در 16 مارس وعده داده است، اما به تازگی سرمایه‌گذاران با توجه به داده‌های ضعیف تورم، حتی اقدامی بزرگ‌تر را پیش‌بینی می‌کنند.

لاگارد گفت که اکنون افزایش نرخ بهره بسیار محتمل است، اما هشدار داد، تورم اساسی که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و سوخت را فیلتر می‌کند، می‌تواند به طرز ناراحت کننده‌ای بالا بماند حتی اگر نرخ تورم کلی در ماه‌های آینده کاهش یابد.

لاگارد بیان کرد: در کوتاه مدت، تورم پایه بالا خواهد بود.

به تازگی چندین سیاست‌گذار هشدار داده‌اند که افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا باید ادامه یابد تا زمانی که تورم اصلی تغییر و شروع به کاهش به سمت هدف دو درصدی بانک مرکزی اروپا کند.

تورم اساسی در ماه گذشته به رکورد 5.6 درصد رسید و برخی از سیاستگذاران نگرانند که این افزایش در حال حاضر به دلیل افزایش دستمزد‌ها در بخش خدمات باشد که رشد قیمت‌ها را بادوام‌تر و شکستن آن را دشوار می‌کند.

لاگارد ادامه داد: ما باید به اقدامات لازم برای بازگرداندن تورم به دو درصد ادامه دهیم و این کار را انجام خواهیم داد.

وی افزود: اقتصاد منطقه یورو بهتر از آنچه تصور می‌شد حفظ می‌شود و تولید باید از رکود سه ماهه پایانی سال 2022 پیشی بگیرد.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد