مشاهداتی از ارقام شوکه‌کننده اجاره در بازار

مشاهداتی از ارقام شوکه‌کننده اجاره در بازار

: بازار مسکن اعم از اجاره و خرید نمی‌تونه مستقل از تورم موجود در جامعه باشد و کاملا متاثر از آن است.

خبرآنلاین: بازار مسکن اعم از اجاره و خرید نمی‌تونه مستقل از تورم موجود در جامعه باشد و کاملا متاثر از آن است.

افزایش شدید قیمت مسکن، این کالا را از دسترس بسیاری از خریداران بالقوه دور کرده است.

حالا متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران به بیش از 55 میلیون تومان رسیده و فاصله عظیم قیمت یک مترمربع مسکن با حداقل دستمزد نشان از کاهش شدید قدرت خرید دارد.

در سایه نبود امکان خرید مسکن برای بخش مهمی از متقاضیان، بازار اجاره رشدی عجیب را شاهد است. هر چند در دو سال گذشته طرح‌هایی با هدف مهار افزایش قیمت اجاره‌بها به مرحله اجرا درامده اما خبرهای رسیده نشان می‌دهد در آستانه فصل جابجایی مستاجران موج تازه افزایش قیمت از راه رسیده است.

اما وضعیت بازار اجاره به حدی ویژه است که برخی کاربران از شرایط خاص آن گلایه داشتند.

یکی از کاربران نوشت: با تصمیم عجولانه سال گذشته دولت که اختیار مبلغ اجاره و مدت اجاره رو از مالکین گرفت، می‌شد پیش بینی کرد که امسال اوضاع بدتر بشه. مگه میشه با بخشنامه و دستور اختیار مالکیت رو از کسی گرفت.

کاربر دیگری عنوان کرد: سال 97 خونه 3 خوابه 150 متری را در محله خوب اصفهان 900 میلیون خریدم متاسفانه مثل همون واحد طبقه پایین‌تر را بعد عید 800 میلیون ماهی 5 ملیون اجاره دادند.

کاربری متذکر شد: بازار بسیار آرام می باشد به قدری که احتمال افزایش 100 درصدی اصلا دور از ذهن نیست، اما آرام است و کاملا تحت کنترل. البته نه دولت بلکه سرمایه. دارانس که از تعداد زیاد واحد حتی فراموش می‌کنند، کدام واحد را اجاره داده اند؟ درآمدی نجومی بدون حتی یک ریال مالیات؟ دولت در خواب زمستانی است هنوز انشالا در شهریور ماه بیدار می شود و طی یک مصاحبه آتشین از کنترل بازار سخن خواهد گفت. راستی دستور امسال چیست؟ افزایش 20 درصدی؟ ممنون آقای رییس جمهور برای صدور دستور مقتضی در اسرع وقت.

یکی از کاربران نوشت: ساختمان‌سازی به‌شدت گران شده، عوارض شهرداری جهت صدور پروانه طی 2 سال اخیر 10 برابر شده، کنتور موقت تک فاز 2 میلیون بوده شده 20 میلیون، کنتور موقت آب 10 برابر شده، نقشه، ناظر قشنگ 10 برابر شده. موارد بالا فقط طی 2 سال اخیر بوده حالا شما زمین، استاد کارگر و مصالح را بهش اضافه کن که هرکدام 20 برابر شده، منهای حقوق کارگر که 6 برابر شده. روزمزد 50 تومان شده 300 تومان مثلا یه زمانی اجرسفال ده 150 تومان بود الان شده 3000 تومان مجموعا 2 سال قبل با ساخت لخت متری4 تومان می‌شد الان بالای 20 تومان میشه منهای زمین و مجوز و انشعابات و ناظر و نقشه. اعداد در شیراز مورد نظر بنده بود.

علی، کاربر تصریح کرد: رهن یک واحد آپارتمان در مسکن مهر پردیس شده 400 میلیون. الان حاشیه نشینی در خارج شهرها هم با این درآمدها و تورم برای مستاجر امکان. پذیر نیست. دولت ذره‌ای قدم برای ارزان کردن خانه و اجاره‌ها برنداشته که با گران کردن مصالح و عوارض شهرداری و...به گرانی ها دامن زده. 4 سال پیش وام 50 میلیونی گرفتم برای اجاره هنوز دارم قسطش رو پرداخت می. کنم الان 50 میلیون تومان هم شده دوزار.

ناصر، نوشت: با توجه به قیمت سرسام‌آور خودرو، ارز، سکه و مصالح ساختمانی و... و. قیمت ساخت انصافا هم اجاره و هم قیمت مسکن منصفانه است چون اگر نرخ اجاره هم دست دولت بود، بایستی هر سال 200 درصد افزایش پیدا می‌کرد.

کاربری عنوان کرد: بازار مسکن اعم از اجاره و خرید نمی‌تونه مستقل از تورم موجود در جامعه باشه و کاملا متاثر از اونه وقتی مدام در اقتصاد انتظارات تورمی وجود داره وقتی سال را به نام مهار تورم و رشد تولید نام گذاری ولی همین دولت در ابتدای همین سال با افزایش قیمت همه چی اعم از خودرو لوازم خانگی و غذایی داره به شعار سال توجه نمیکنه و هر چی به خودش مربوطه را گرون می‌کنه. چه انتظاری از مالکی باید داشت که فقط به فکر منافع خودشه و این وسط هیچ‌کدوم دلشون برای مردم نسوخته و فقط منافع خودشونا می‌بینند. البته شعار و دستور زیاد می‌دن.

کاربری متذکر شد: خونه گرفته بودیم به قیمت 160 میلیون و یک میلیون تومان اجاره. الان صاحبخانه میگه باید 200 تومان 3 تومان بدی. به نظرتون چقدر گرون شده؟ نکته مبلغ پیشنهادی صاحب‌خونه هنوز پایین‌تر از نمونه‌های مشابه است.

کاربر دیگری خاطرنشان کرد: شنیدم یک اتاق 10 متری با دستشویی مشترک و بدون امکانات را اجاره می‌دن به قیمت 40 میلیون ماهی یک تومان.

کاربری نوشت: با پول اجاره یک خونه در شرایط فعلی، 4 سال پیش می‌شد همون خونه را خرید. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

یکی از کاربران تاکید کرد: هرج و مرج وحشتناکی بر بازار حاکمه. چه خودرو چه مسکن چه گوشت چه وسایل برقی همه و همه داره به شدت افزایش پیدا میکنه چرا چون پول رایج مملکت ما داره بی‌ارزش و بی‌ارزش‌تر می‌شه. اگه به دلار خرید و فروش کنید، می‌بینید قیمت‌ها با سال 90 هیچ فرقی نکرده.

پ

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد