صندوق تثبیت بازار به داد بورس می رسد؟

صندوق تثبیت بازار به داد بورس می رسد؟

در حالی که وزیر اقتصاد از تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه سخن می‌گوید و برخی سهامداران نیز واریز مبالغ جدید به این صندوق را اتفاقی مثبت برای بازار تلقی می‌کنند،...

اقتصاد‌آنلاین – سیده زینب رزم گیر؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی، روز سه شنبه، در صحن علنی مجلس از تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه با منابع جدید خبر داد. گفتنی است این صندوق، دو سال پس از انتشار اساسنامه آن، یعنی از مهرماه سال 96، به منظور تثبیت بازار سرمایه و محافظت از نوسانات شدید در شرایط بحرانی بازار آغاز به کار کرد. در یک سال گذشته که بازار سرمایه دستخوش افت و خیزهای هیجانی بسیاری بود، انتظار می‌رفت این صندوق کاربرد خود را نشان دهد. اقتصاد آنلاین نظر کارشناسان را در این زمینه پرسید.

صندوق تثبیت عملکرد قابل دفاعی نداشته

نیما آگاهی، کارشناس بازار سرمایه در این زمینه گفت: اکنون در برهه‌ای هستیم که مکانیسمی به این شکل، برای حمایت از بازار تعریف نشده است. متاسفانه بازار ما نیز عمق بالایی ندارد که به روند خود آن امیدوار باشیم. شاید در این برهه مجبور هستیم با این گزینه کنار بیاییم اما در کل ساختار قابل دفاعی ندارد چون اعمال سلیقه و اینکه حمایت‌ها از کجا صورت بگیرد، به چه شکلی باشد و کدام صنایع و سهام در اولویت قرار بگیرند، فوق العاده شايبه برانگیز است و جای سوال دارد. تقریبا در طول یک سال گذشته نیز نمی‌توان دفاعی از عملکرد صندوق داشت زیرا در زمانی که واقعا نیاز بوده به کار بیاید نتوانسته عملکرد قابل دفاعی داشته باشد.

کارکردهای صندوق تثبیت بازار سرمایه چیست؟

محمدرضا آرام‌بنیار، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه تمام بورس‌ها صندوق‌های تثبیت در بازار سرمایه دارند، گفت: این صندوق‌ها چند کارکرد دارند. یک کارکردشان، به عنوان نهادی که مسيولیت حمایت از سرمایه‌گذاران، معاملات خرد و کاهش نوسانات روزانه را دارند، تثبیت وضعیت معاملات در بورس است. حتی بعضی از این صندوق‌ها مسيول اشتباهات یا خطاهایی هستند که در صنعت کارگزاری اتفاق افتاده و باعث ضرر و زیان سهامداران خرد می‌شود. در مجموع رویکرد اصلی صندوق تثبیت در ایران، حمایت از سهامداران خرد است. با فرض اینکه تمام برنامه های صندوق تثبیت نیز فقط روی سهام خیلی بزرگ متمرکز نباشد. به هر حال، باید امکان این باشد، صندوق تثبیت از هر آنچه سهام در بازار هست و سرمایه‌گذار می‌تواند بخرد، براساس اطلاعات درست و واقعی حمایت کند. 

این کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: یکی از کارهای اساسی که این صندوق می‌تواند انجام دهد، بازارگردانی است. یعنی حمایت از سرمایه‌گذاران خرد را صرفا خرید توسط صندوق تثبیت نبینیم. گاهی اوقات مفهوم حمایت، فروش سهام نیز هست. همانطور که گاهی در بازار منفی، هیجان منفی اتفاق می افتد، در بازار مثبت هم هیجان مثبت اتفاق می افتد؛ در نتیجه ممکن است قیمت‌ها، بالاتر از قیمت واقعی شروع به حرکت کنند. اینجا وظیفه صندوق تثبیت این است که سهام را عرضه کرده و قیمت‌ها را متعادل کند.

حمایت قیمت‌ها در راستای قیمت‌های ذاتی باشد 

وی ضمن تاکید بر هدف صندوق تثبیت مبتنی بر حمایت از سرمایه گذاران خرد و تثبیت وضعیت بازار سرمایه، افزود: در مجموع، وظیفه اصلی صندوق تثبیت بازار سرمایه، با فعالیت خرید و فروش سهام، این است که حمایت قیمت‌ها را در راستای قیمت ذاتی و واقعی سهام هدایت کند. به همین دلیل، صندوق تثبیت باید دارای قوی‌ترین کارشناسان تحلیلگری تکنیکال و فاندامنتدال باشد تا به اطلاعات دقیقی از ارزش و قیمت سهام صنایع مختلف برسد. همچنین خرید و فروش هایش متناسب با وضعیت اقتصادی کشور، جزو بهینه‌ترین خرید و فروش‌ها باشد. در این صورت، اگر هدف صندوق تثبیت، نزدیک کردن قیمت‌های بازار به قیمت واقعی و ذاتی خود باشد، سهامداران خرد نیز ناخودآگاه با صندوق تثبیت همسو می‌شوند. اگر این اتفاق بیفتد، دیگر نیاز نداریم صندوق تثبیت از منابع و سرمایه‌های زیادی برخوردار باشد. 

آرام تصریح کرد: اولویت اول در صندوق تثبیت، دانش، تخصص و تسلط بر ارزش‌گذاری و قیمت‌های ذاتی سهام شرکت‌ها، متناسب با وضعیت اقتصادی کشور است. نقطه برتری این صندوق و عامل تثبیت وضعیت بازار این است که سهامداران خرد و حقیقی، به این اعتقاد برسند که تمام رفتار صندوق تثبیت بازار سرمایه، متناسب با شرایط بازار و قیمت‌گذاری واقعی صورت می‌گیرد. در این صورت ناخودآگاه خودشان را با صندوق تثبیت هم‌راستا می‌کنند و عملا صندوق، هم با سرمایه خودش و هم با سرمایه‌های خرد، می‌تواند جهت‌دهی درستی نسبت به بازار سهام کند و میزان نوسان و بی‌ثباتی در بازار را کاهش دهد. پس اهداف اصلی صندوق تثبیت، کاهش بی ثباتی در قیمت سهام در بورس، کاهش نوسانات و هدایت به سمت قیمت های واقعی و جلوگیری از هیجانات مثبت و منفی سرمایه‌گذاران خرد است.

صندوق به برخی اهداف رسیده و به برخی نرسیده

آرام بنیار در رابطه با عملکرد این صندوق در یک سال اخیر که بازار سرمایه شاهد افت و خیزهای هیجانی بود، گفت: مدت زمان زیادی از صندوق تثبیت نگذشته است. قطعا این صندوق به درصدی از موفقیت هم نايل شده و متناسب با توان مالی، کارشناسی و تخصصی به برخی از اهداف رسیده و به برخی نیز نرسیده است. به نظر می‌رسد باید تلاش کند خود را به اهداف ذکر شده نزدیک کند.

شاخص باید 300 الی 400هزار واحد بالاتر باشد 

آرام بنیار در رابطه با جنبه‌های کارشناسی و تخصصی صندوق تثبیت اضافه کرد: متاسفانه ما می‌خواهیم همه چیز را با پول حل کنیم. مسايل زیادی با کمک تخصص، تحلیل درست، تبیین و شفافیت حل می‌شود اما به ندرت دیده می‌شود. این رویکرد منجر به ایجاد جوهای هیجانی شده و افرادی در این نوسانات و هیجان‌ها، با زیان رو به رو می‌شوند. عمده شرکت‌ها، نسبت به سال گذشته وضعیت خیلی بهتری دارند. مطمين باشید با توجه به وضعیت فعلی شرکت‌ها، شاخص در حال حاضر حداقل باید300 الی 400هزار واحد بالاتر از وضعیت کنونی باشد.

تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق صندوق توسعه ملی

تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق صندوق توسعه ملی

در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بر تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق منابع قانونی ازجمله صندوق توسعه ملی تاکید شد.

TejaratNews.com/
منابع صندوق توسعه ملی نباید صرف حمایت از سهم‌های خاص شود

منابع صندوق توسعه ملی نباید صرف حمایت از سهم‌های خاص شود

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تزریق پول از صندوق توسعه ملی به بورس باعث ایجاد جو روانی مثبت در بازار می‌شود.

YJC.news/
چرا پول صندوق توسعه ملی به بورس تزریق نشد؟

چرا پول صندوق توسعه ملی به بورس تزریق نشد؟

گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات حاکی از آن است که شورای عالی بورس در تصویب تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تعلل کرده است.

TejaratNews.com/
50 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بورس واریز شد

50 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بورس واریز شد

بانک و بیمهتهران - ایرنا - بانک مرکزی امروز معادل ریالی ناشی از فروش 50 میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی را به «صندوق تثبیت بازار سرمایه» واریز کرد.

Irna.ir/
تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار در هاله ای از ابهام

تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار در هاله ای از ابه...

پس از ریزش بورس در مردادماه سال گذشته، راهکارهای مختلفی برای بازگشت بازار درنظر گرفته شد. یکی از راهکارها، تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت...

EghtesadOnline.com/
بورسی‌ها ادعای صندوق توسعه ملی را رد کردند

بورسی‌ها ادعای صندوق توسعه ملی را رد کردند

درحالیکه صندوق توسعه ملی در گزارشی ادعا کرده است که سازمان بورس و اوراق بهادار اجرایی شدن مصوبه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر اختصاص منابع صندوق به بازار سرمایه را...

EghtesadOnline.com/
سازمان بورس ادعای صندوق توسعه ملی را رد کرد

سازمان بورس ادعای صندوق توسعه ملی را رد کرد

درحالی‌که صندوق توسعه ملی در گزارشی ادعا کرده است که سازمان بورس و اوراق بهادار اجرایی شدن مصوبه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر اختصاص منابع صندوق به بازار سرمایه را از بانک مرکزی پیگیری نکرده است، سازم...

TejaratNews.com/

صندوق ‌توسعه ملی به تعهدات خود برای کمک مالی به بورس عمل کرده است

برگزاری دو نشست مفصل برای بورس/ اختصاص 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار

برگزاری دو نشست مفصل برای بورس/ اختصاص 200 میلیون دلار از صندوق تو...

ريیس کل بانک مرکزی از برگزاری دو جلسه مفصل در دولت و مجلس در مورد وضعیت بورس در روز جاری خبرداد.

FarsNews.ir/
واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق بازار سرمایه به کجا رسید؟

واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق بازار سرمایه به کجا ر...

رییس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: قرار بود صندوق توسعه ملی 2هزار و 500 میلیارد تومان دیگر را در سال 99 در صندوق تثبیت بازار سرمایه سپرده‌گذاری کند، اما...

EghtesadOnline.com/
واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق بازار سرمایه به کجا رسید؟

واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق بازار سرمایه به کجا ر...

بورستهران - ایرنا - رییس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: قرار بود صندوق توسعه ملی 2 هزار و 500 میلیارد تومان دیگر را در سال 99 در صندوق تثبیت بازار سرمایه سپرده گذاری کند اما تاکنون هیچ اقدامی...

Irna.ir/
خبر مهم برای بازار سرمایه / آغاز مرحله دوم حمایت صندوق توسعه ملی از بورس

خبر مهم برای بازار سرمایه / آغاز مرحله دوم حمایت صندوق توسعه ملی ا...

مدیرعامل صندوق توسعه ملی از تزریق 2500 میلیارد تومان در مرحله دوم حمایت این صندوق از بورس تا پایان سال، خبر داد.

TejaratNews.com/
تزریق 2500میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بورس تا پایان سال

تزریق 2500میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بورس تا پایان سال

مدیرعامل صندوق توسعه ملی از تزریق 2500 میلیارد تومان در مرحله دوم حمایت این صندوق از بورس تا پایان سال خبر داد.

EghtesadOnline.com/
فراز و فرودهای تخصیص یک درصد از صندوق توسعه ملی به بورس

فراز و فرودهای تخصیص یک درصد از صندوق توسعه ملی به بورس

دو ماه از زمانی که اعلام شد قرار است یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار تزریق شود، گذشته و آخرین اخبار حاکی از آن است که قرار شده این اقدام در چند فاز...

EghtesadOnline.com/
حضور مردم در بورس یک فرصت ملی است/راه‌ نجات بازار سرمایه ترویج سرمایه‌گذاری غیر مستقیم واقعیت بازار ارز از نظر مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی بازگشت شاخص بورس به مدار صعود با 8 هزار واحد رشد "ولیز" 9 واحد آپارتمان را به مزایده گذاشت حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "پیزد" نظر داد "نوری" تعمیرات اضطراری دارد/ تعطیلی فعالیت "نوری" به مدت 40 روز وانت آریسان بهبود یافته به زودی تولید می‌شود چراغ آیفکس سبز شد الزام بانک مرکزی برای دریافت «اینماد» خلاف قانون است رشد دسته‌جمعی شاخص‌های منتخب بورس تهران بورس بالاخره سبز شد | افزایش 8 هزار و 486 واحدی شاخص کل بازار خودرو همچنان بلاتکلیف است ریزش صف‌های فروش، نشانه کاهش هیجانات منفی در بورس قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد بورس بالاخره روی سبز را دید/ کورسوی امید در بازار سهام ایجاد شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 14 آذر ماه کاهش قیمت مرغ رشد 8486 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 3.8 هزار میلیارد تومان رسید نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی در سال 1401 پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی گام فولاد مبارکه در راستای شفافیت،افزایش کیفیت و حمایت از بنگاه‌ داخلی رقم احتمالی افزایش حقوق کارمندان در سال آینده اعمال اوراق اختیار فروش تبعی "شپاس" به بهمن ماه موکول شد پذیره نویسی اوراق مرابحه عام دولت در نماد "اراد 94" در فرابورس صکوک 10 هزار میلیارد ریالی کرمان موتور عرضه می‌شود شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت، سهام سهامداران خود را سه برابر می‌کند راه اندازی سیستم مدیریت کیفیت در مدیریت پشتیبانی بانک ایران زمین مصلحت سهامداران؛ اولویت دولتمردان در تنظیم بودجه 1401 آقای ريیسی! قیمت سکه و دلار باز هم بالا رفت سهامداران کگهر بخوانند / سود کگهر چقدر افزایش یافت؟ تراکتور هم‌قیمت دناپلاس شد / اختلاف 200 میلیونی تراکتور آزاد و دولتی! موعد تقدیم لایحه بودجه 1401 به مجلس قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماه قیمت دلار در بازار امروز یکشنبه 14 آذر عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج "وشهر" از فردا حداقل حقوق کارمندان سال آینده 4.5 میلیون تومان می‌شود/سقف معافیت مالیاتی حقوق 5 میلیون تومان قیمت طلا و سکه امروز 14 آذر 1400 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی مهمان امروز بورس کالا فقط یک عرضه برای معامله در بورس انرژی تالار سیمان بورس کالا میزبان 832 هزارتن سیمان بود شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی همراه است متوسط قیمت خرید ویلا در گیلان / ویلاهای ارزان قیمت گیلان کجاست؟ اصلاح شرایط ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن انتصاب جدید در شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نرخ صرافی ملی امروز 14 آذر 1400 قیمت لیر ترکیه امروز 14 آذر‌ماه / افت ارزش درهم امارات الان زمان مناسبی برای عرضه اولیه نیست / دولت فرصت‌سوزی نکند اقدام فوری برای عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا اوپک به تنظیم عرضه نفت به بازار ادامه می دهد