تولید بنزین کاهش نیافته است/پالایشگاه‌ها طبق برنامه تولید دارند/پتروشیمی‌ها بنزین تولید نمی‌کنند

تولید بنزین کاهش نیافته است/پالایشگاه‌ها طبق برنامه تولید دارند/پتروشیمی‌ها بنزین تولید نمی‌کنند

ایلنا: مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی درباره تولید بنزین پتروشیمی بیان داشت: اکنون تولید بنزین در پتروشیمی‌ها نداریم قبلا هم چنین چیزی نبوده است مثلا...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، جلیل سالاری در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایلنا درباره تراز تولید و مصرف بنزین و اینکه آیا ممکن است تبدیل به واردکننده بنزین شویم، اظهار داشت: اکنون فصل مسافرت است و حجم حمل و نقل و میزان مصرف بالا است،بنابراین باید مدیریت کنیم تا این فصل را پشت سر بگذاریم. 

وی افوزد: تمرکز تولید بنزین و سوخت در جنوب کشور است ما اکنون در پالایشگاه‌های بندرعباس و ستاره خلیج‌فارس نزدیک 100 میلیون لیتر در روز فراورده بنزین، گازويیل، نفت‌کوره، نفت‌سفید و سوخت هواپیما تولید می‌کنیم این مجموعه باید به سمت شمال کشور منتقل شود چون قطب مصرف تهران و عمده مسافرت‌ها هم به سمت شمال کشور است بعبارت دیگر بیشترین مصارف و تمرکز در این بخش است، ضمن اینکه مصرف نیروگاه‌ها هم افزایش پیدا کرده در این فصل نسبت به سال گذشته صد در صد سوخت مایع بیشتری به نیروگاه‌ها تحویل دادیم، از طرف دیگر فصل برداشت کشاورزی است، بنابراین انتقال سوخت از جنوب به شمال یکی از مواردی است که ظرفیت بالایی نیاز دارد یعنی شبکه خطوط باید فعال شود و یک ظرفیت خاص دارد.

مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با بیان اینکه تلاش ما بر این است که مسیر سواپ را هم فعال کنیم، گفت: سواپ هم به لحاظ اینکه هزینه‌ها کم می‌شود هم می‌توانیم قطب‌های مصرف را مدیریت کنیمف اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه سیاست‌های قیمتی هم از مواردی است که باید مدیریت شود که ما مسیر قاچاق سوخت هم نداشته باشیم، ابراز امیدواری کرد که با اقداماتی که انجام شده حجم نقل و انتقال را مدیریت کنیم و بعد از این دنبال ذخیره‌سازی باشیم چون تکلیف ما هم این است که سوخت مجموعه حمل و نقل را تامین کنیم، علاوه بر آن تکلیف نیروگاهی را هم داریم. 

سالاری ادامه داد: امسال نیروگاه‌ها حجم زیادی سوخت مایع مصرف کردند به طوری که حدود 2 میلیارد لیتر گازويیل مصرف شد دلیل آن این بود که هوا گرم و مصرف برق بالا بوده، ما توامان توانستیم سوخت را نیروگاه‌ها هم تامین کنیم، در سه ماهه امسال صد در صد سوخت مایع را نسبت به سال گذشته افزایش دادیم.

وی درباره کاهش تولید بنزین گفت: تولید همانند سنوات گذشته و در حد 94، 98 و 100 و 104 میلیون  لیتر در روز است.

معاون وزیر نفت درباره توسعه سی‌ان‌جی بیان داشت: در زمینه توسعه سی‌ان‌جی هوشمندسازی و تقویت ناوگان در دستور کار است ضمن اینکه شرایط به گونه‌ای باشد که انگیزه ایجاد شود، ما در این راستا تفاهمنامه‌ای با ایران‌خودرو امضا کردیم که به بحث دوگانه‌سوز کردن توجه شود و نگاه دیگر اینکه به سمت دوگانه‌سوز کردن خودروهای سنگین برویم.

وی همچنین به موضوع ورود ال‌پی‌جی به سبد سوخت اشاره و اظهار داشت: در تبصره 14 آمده که از ال‌پی‌جی در ناوگان حمل و نقل استفاده کنیم، البته چالش‌هایی هم دارد چون شعاع دسترسی محدود است بحث این است که مبدا تولید تا مصرف نیاز به ذخیره‌سازی دارد، خودرویی که ال‌پی‌جی‌سوز می‌شود باید بتواند از این سوخت استفاده کند بنابراین تمرکز روی شعاع محدودی است، برنامه‌ریزی کردیم و پیش‌نویس آن به دولت رفته، اگر مجوزها اخذ شود تکلیفی که در تبصره 14 آمده عملیاتی می‌شود. 

سالاری درباره صادرات بنزین گفت: در ماه‌های اول صادرات را داشتیم اما اکنون بیشتر  بدنبال تامین نیاز داخل و ذخیره‌سازی هستیم.، اما در همین هفته صادرات گازويیل و بعضی از فرآورده‌ها را داشته‌ایم.

وی در پاسخ به دیگر سوال ایلنا درباره برخی اظهارات مبنی بر اینکه برخی پالایشگاه‌ها بیشتر تمایل دارند که محصولاتی مثل ریفرمیت و یا نفتا را به جوای تولید بنزین در بورس عرضه کنند، توضیح داد: در حوزه برخی شرکت‌ها مثل پتروشیمی‌ها علاقمند هستند که بیشتر تولید بنزین داشته باشند به دلیل اینکه ارزش افزوده بالاتری دارد به همین دلیل عرضه های صادرتی دارند، بنابراین محصولاتی تولید می‌کنند که دارای استاندارد هم هستند، شاید به دلیل ارزش افزوده بالا محصولاتی را هم صادر کنند ولی در حوزه پالایشگاه‌ها طبق برنامه تولیدی که ارايه کردیم تولید با عملکرد تطبیق داده می‌شود. 

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی در ادامه درباره تولید بنزین پتروشیمی بیان داشت: اکنون تولید بنزین در پتروشیمی‌ها نداریم قبلا هم چنین چیزی نبوده است مثلا قبلا ریفرمیت از پتروشیمی‌ها دریافت می‌شد، اینها مولفه‌های تولید بنزین هستند و نه خود بنزین. 

وی درباره هدررفت سوخت گفت: موضوع کیفیت خودرو در قانون هوای پاک و تکلیف سازمان استاندارد آمده و طبیعتا خودروها به تناسب مصرف باید استاندارد لازم را داشته باشند، تعداد خودروهای شخصی و موتورسیکلت در کشور حدو 25 تا 26 میلیون را شامل می‌شود، اگر استاندارد جهانی را داشته باشیم 50 درصد کاهش مصرف خواهیم داشت، یعنی 50 میلیون لیتر کاهش مصرف است و این حجم کاهش ارزش افزوده بالایی داشته و برای کشور و ارزآوری دارد، اکنون حوزه خودرو بیشتر سوخت‌سوزی دارد در حالی که انرژی ارزان نباید زمینه‌ای شود که اتلاف انرژی داشته باشیم  خودروساز  باید مکلف شود که استانداردها را رعایت کند، در بخش صنایع هم باید به سمت بهینه‌سازی برویم، اکنون برای ساخت پالایشگاه باید حددو 10 میلیارد دلار سرمایه ‌گذاری صورت گیرد در حالی که با 400 تا 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌توانیم نسبت به بهینه‌سازی مصرف اقدام کنیم.

سالاری ادامه داد: در حوزه نیروگاه‌ها هم همین چالش را داریم راندمان نیورگاه‌ها در حد 39 درصد و پایین‌تر است و یک‌سوم انرژی تلف می‌شود، اگر موارد یاد شده و قاچاق را مدیریت کنیم، در واقع مصرف را کاهش داده‌ایم.

وی یادآور شد: اختلاف قیمتی 70 تا 80 درصدی نسبت به کشورهای همسایه  نشان می‌دهد که باید برنامه‌ریزی شود تا هم به مردم سوخت‌رسانی انجام دهیم و هم از تلفات جلوگیری کنیم، نباید سوخت ارزان را د اختیار بخش‌هایی قرار دهیم که تولیداتی انجام دهند که بهینه نیست.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در حوزه خانگی هم مصرف ما بالا است، تاکید کرد: باید انقلابی درحوزه بهینه‌سازی اتفاق بیفتد، حجم مصرف حدود 100 میلیون لیتر نیروگاه‌ها، حدود 90 میلیون لیتر در روز بنزین باید کم شود.

به گفته وی؛ در حال حاضر در کشور ما 250 میلیون لیتر در روز انرژی مصرف می‌شود که با هر تراز جهانی و با هر کشوری مقایسه شود بسیار بالا و 5 تا 6 برابر استاندارد دنیا است. 

وی درباره وضعیت توسعه پالایشگاه اصفهان و آبادان بیان داشت: در پالایشگاه اصفهان بحث کیفی‌سازی و در آبادان طرح تثبت ظرفیت در دستور کار است که در حال اجرایی شدن است. 

حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید