پیش بینی بورس در بهار 1402 / از آخرین عرضه اولیه...

پیش بینی بورس در بهار 1402 / از آخرین عرضه اولیه...

بورس در انتهای هفته گذشته توانست به روند صعودی برگردد و وارد کانال 1 میلیون 800 هزار واحدی شود. در این گزارش به بررسی...

بورس هفته گذشته را خوب شروع نکرد اما در پایان هفته با صعود 38 هزار واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 820 هزار و 990 واحد رشد کرد و وضعیت قابل قبولی از خود نشان داد. در معاملات بورسی این هفته 140 نماد به ارزش 922 میلیارد تومان در صف خرید قرار داشتند و در مقابل نیز 32 نماد به ارزش 169 میلیارد تومان در صف فروش قرار گرفتند. در بین نمادهای بورسی وکغدیر، توان، واحیا سنگین‌ترین حجم صف خرید را به خود اختصاص دادند. نمادهای خبنیان، بتهران، خپارس نیز در سنگین‌ترین صف فروش قرار گرفتند.

لازم به ذکر است که نمادهای وکغدیر، ذوب، رانفور برترین تقاضا در بورس را داشتند و در مقابل نیز نمادهای وغدیر، انرژی1، وامید برترین عرضه در بورس را به خود اختصاص دادند. بیشترین افزایش قیمت را بین نمادهای کیمیا، ومهان، سمازن مشاهده شد و در مقابل نیز نمادهای قمرو، کفپارس، غدشت بیشترین کاهش قیمت را ثبت کردند. میزان ورود پول حقیقی به بورس 460 میلیارد تومان گزارش شد. بیشترین سهم ورود پول حقیقی به بورس را نمادهای فسوژ، شستا، رانفور داشتند و در مقابل نیز خودرو، وغدیر، وبملت بیشترین سهم را در خروج پول حقیقی از بورس داشتند.

واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

واریز مرحله واریز سود سهام عدالت از پنج شنبه 25 اسفند ماه سال جاری آغاز شد. بر همین اساس واریز سود به حساب 43 میلیون و 864 هزار نفر سهامداران مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت انجام خواهد شد. میزان واریزی به سهامداران بر اساس میزان پرتفوی سهام آن‌ها خواهد بود. سهامدارانی که در پرتفوی سهام خود 452.492 و 532 هزار تومان دارایی دارند، به ترتیب 613.667 و 721 هزار تومان سود دریافت می‌کنند. همچنین افرادی که پرتفوی یک میلیون تومانی در اختیار دارند، مبلغ یک میلیون و 356 هزار تومان سود دریافت خواهند کرد.

لازم به ذکر است که ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی در 24 اسفند 1401 به 11 میلیون و788 هزار و747 تومان رسید و همچنین ارزش سهام عدالت 490 هزارتومانی با احتساب و اعمال تمام افزایش سرمایه‌های شرکت‌های بورسی در این سهام به 10 میلیون و656 هزار و731 تومان رسید.

پیش بینی بورس در سال 1402

بورس بازان غریب به اتفاق روزهای آخر سال را متعادل و محتاطانه پیش بینی می‌کنند اما نوید روزهای خوشی برای بهار 1402 به گوش می‌رسد. در 2 سال اخیر بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی بازدهی کمتری از خود نشان داده است و اغلب این تعریف از بازار می‌شود که بورس با عقب ماندگی روبرو است. از این رو ورود به این بازار نسبت به بازارهای دیگر ارزان‌تر است در صورتیکه خرید سهام‌های ارزنده هنوز سودآوری جذاب خود را دارد. بنابراین با نزدیک شدن بورس به کانال 2 میلیون واحدی، وضعیت بازار امیدوارکننده ارزیابی می‌شود.

شرکت‌های صنعت فلزات، پتروشیمی و فرآوردهای نفتی در جهش اخیر قیمت دلار با سودآوری و اقبال خوبی روبرو بودند و در گروه صنایع پرپتانسیل و رو به رشد بورس هستند. در مجموع با توجه به تعطیلات پیش رو و ریسک سهامداری شاهد افزایش عرضه‌ها در پایان سال هستیم اما با شروع روزهای کاری اول سال و رسیدن به زمان مجامع و تقسیم سود شرکت‌ها، وضعیت بورس مثبت و صعودی پیش بینی می‌شود.

استعفای ريیس صندوق تثبیت بازار سرمایه

پیمان حدادی ريیس صندوق تثبیت بازار سرمایه در هفته جاری از سمت خود استعفا داد. حبیب رضا حدادی سیاهکلی به عنوان ريیس جدید معرفی شد. در خبرها گزارش شده است که حدادی به دلیل فشار کاری از این مسيولیت کناره گیری کرده است. حدادی به عنوان ريیس صندوق تثبیت و هم به عنوان مشاور ريیس سازمان بورس در امور سهام عدالت فعالیت می‌کرد.

جزيیات مهم درباره آخرین عرضه اولیه در سال جاری

بر اساس اطلاعیه اخیر بورس در تاریخ 28 اسفندماه سال جاری 195 میلیون سهم معادل 15 درصد از کل سهام شرکت ملی شیمی کشاورز به روش حراج در نماد معاملاتی شملی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و مختلط به روش حراج عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است که حداکثر تعداد سهام قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی شش میلیون و پانصد هزار سهماست.

سرمایه شرکت ملی شیمی کشاوز طی آخرین مرحله به 130 میلیارد تومان رسید. 80 میلیارد تومان هم افزایش سرمایه در پیش است که برای حفظ منافع سهامداران خرد بعد از عرضه اولیه انجام می‌شود.  عمده فعالیت‌های این شرکت شامل تولید مواد دفع آفات نباتی و گیاهی است.

در آخرین تقسیم سود این شرکت توانست در دوره 12 ماهه منتهی به 31 شهریور 1401 به ازای هر سهم 667 ریال سود محقق کرد. همچنین در دوره 12 ماهه منتهی به 31 شهریور 1401 ضمن ثبت افزایش سرمایه 216٪ در این دوره به ازای هر سهم 667 ریال سود محقق کرده است.

پیش بینی وضعیت بورس در 1402/ آیا قیمت دلار بورس را تکان می دهد؟ حسین عبده تبریزی:صدای پای تورم ونزويلایی را می‌شنوید؟ نفت در سراشیبی کاهش قیمت خاندوزی: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم/ ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته ... بکارگیری تمام ظرفیت‌ها در راستای تحقق رشد تولید رکورد صادرات نفت ، باوجود تحریم نفتی مهار تورم قیمت محصولات کشاورزی‌ کمبودی در تامین مرغ ماه مبارک وجود ندارد هیچ کمبودی برای خرمای ماه مبارک رمضان نداریم پیش‌بینی اوضاع بورس در 1402 طلا به زودی گران تر می شود؟ 15 مورد ریزش سنگ در کندوان این خودرو نقلی جنسیس به اروپا می‌رود/ عکس عضو خانه کارگر: با مزد 8 میلیون تومانی یک دست کت و شلوار هم نمی‌توان تهیه کرد! طلا 8 دلار گران شد بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش 2 میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد جوابیه شرکت کروز به یک خبر قیمت جدید سکه و طلا اعلام شد + جدول نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم برند ژاپنی توشیبا بزودی 15 میلیارد دلار فروخته می شود جزيیات نهایی افزایش حقوق کارگران | مبلغ افزایش حقوق کارگران اعلام شد اثرات افزایش قیمت دلار بهار امسال نمایان می‌شود/ دو سناریو پیش روی تورم در اقتصاد ایران رشد 11 درصدی سفرهای نوروزی یک پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال جاری ؛ آیا قیمت ها ریزش خواهد کرد؟ استفاده از این سامانه برای خرید و فروش ارز و سکه قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟ دولت برخی موارد را در بودجه لحاظ نکرده بود و ما چون کارشناس هستیم تغییراتی را رقم زدیم / مجلس سقف بو... وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلار صنعت خودرو در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد قیمت مرغ گرم در بازار + فیلم مصرف 30 هزار و 762 مگاوات برق در ساعت 12 اول فروردین ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است وضعیت ارز در سال گذشته / دلار چند درصد بازدهی داش... توزیع 123 میلیون لیتر بنزین در دومین روز فروردین‌ خاندوزی: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافت ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد خبر جدید مخبر درباره برنامه دولت برای مهار تورم حکم غرامت 1.68میلیارد دلاری آمریکا علیه بانک مرکزی ایران+جزيیات وام فوری برای سهام عدالتی ها | ثبت نام وام فوری 13 میلیونی با سهام عدالت در سایت زیر قیمت پنیر در ماه رمضان اعلام شد + جدول خاندوزی: روسیه 2.76 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده/ افزایش 12 درصدی صادرات غیرنفتی در 11 ما... عرضه خرمای تنظیم بازاری از امروز/خرما کیلویی 71 هزار و 400 تومان «تشکیل سرمایه» لازمه تحقق رشد 8 درصدی قیمت جدید دلار اعلام شد (3 فروردین) هشدار سخنگوی صنعت آب درباره احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه های کشور در نوروز 1402 رشد 14 درصدی مصرف بنزین در 10 روز پایانی سال 1401 افزایش 60 درصدی سقف نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها فوری / ساعت کار ادارات شناور شد