رسانه‌‌ عبری: غزه در 4 ماه همه رشته‌های اقتصاد اسرايیل را پنبه کرد

رسانه‌‌ عبری: غزه در 4 ماه همه رشته‌های اقتصاد اسرايیل را پنبه کرد

رسانه‌های عبری زبان با تشریح پیامدهای کاهش رتبه اعتباری رژیم صهیونیستی بر اقتصاد این رژیم تاکید کردند اسرايیل در نتیجه بحران مالی با خطرات سیاسی و امنیتی فزاینده مواجه خواهد شد.

گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس: « بازیابی رتبه اعتباری بسیار دشوار خواهد بود. اکنون امکان واقعی افزایش رتبه در آینده نزدیک وجود ندارد. در حالی که 36 سال طول کشید تا اسرايیل به رتبهA1 دست یافته بود»، این را روزنامه کالکالیست اسرايیل دیروز یکشنبه در گزارشی آورده است.

مقاومت فلسطین در 130 روز گذشته آنچه را که رژیم صهیونیستی از اقتصاد قوی و جذاب برای سرمایه گذاری خارجی بنا کرده بود نابود کرد به طوری که این رژیم با وجود اینکه پیش از این نیز جنگ‌ها و مشکلات متعددی را پشت سر گذاشته حالا با یک بحران مالی، سیاسی و اجتماعی بی سابقه مواجه است.

اقدام موسسه رتبه بندی اعتباری آمریکایی مودیز در کاهش رتبه رژیم صهیونیستی در جمعه گذشته که برای نخستین بار در تاریخ این رژیم رخ داده است، رهبران تجاری تل‌آویو را نسبت به وقوع سونامی کاهش رتبه این رژیم توسط سایر شرکت‌های رتبه بندی جهانی نگران کرده است.

رژیم صهیونیستی نگران است که که موسسات رتبه بندی «فیچ» و «استاندارد اند پورز» نیز در مسیری مشابه با مودیز حرکت کنند و از کاهش رتبه خود برای اقتصاد اسرايیل خبر دهند.

به گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی اسرايیل جمعه گذشته دو ضربه از تصمیم مودیز دریافت کرد، اولی کاهش رتبه اعتباری خود از A1 به A2 و دومی ایجاد انتظارات منفی نسبت به آینده اقتصاد اسرايیل بود و به این معنی است که ممکن است کاهش دیگری توسط مودیز در سال 2024 اعلام شود.

روزنامه تایمز رژیم صهیونیستی نیز به نقل از انجمن تجاری این رژیم که نماینده گروهی از 200 شرکت بزرگ در سرزمین‌های اشغالی است، هشدار داد: «کاهش رتبه و چشم انداز منفی اعتبار اسرايیل اتفاقات خطرناکی است که ما در طول 36 سال گذشته حتی در طول جنگ‌ها و چالش‌های قبلی که با آن روبه رو بودیم، مانند آن را ندیدیم».

این انجمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که کاهش رتبه اعتباری مودیز شاهد دیگری است مبنی بر اینکه بودجه پیشنهادی برای سال 2024 متعادل نیست و به اندازه کافی بر اقدامات حمایت کننده از رشد و بازسازی و احیای اقتصاد در روز پس از جنگ تمرکز نمی‌کند.

ناآرامی‌های سیاسی فزاینده زخم کاری اقتصاد اسرايیل را عمیق‌تر می‌کند

روزنامه اقتصادی عبری زبان کالکالیست دیروز یکشنبه آورده است: جنگ غزه و تشدید تنش با حزب الله لبنان از عوامل اصلی تصمیم مودیز برای کاهش رتبه اعتباری اسرايیل است و حتی اگر جنگ در غزه متوقف شود یا شدت آن کاهش یابد، زخم‌های ناشی از آن مدت زیادی باقی خواهد ماند، زیرا کابینه اسرايیل نمی‌تواند رتبه اعتباری خود را در چند سال آینده به وضعیت قبلی بازگرداند.

همانطور که در نظرسنجی‌ها نشان داده شده است، با منحل شده کابینه جنگ ممکن است اسرايیل با دوره‌ای از ناآرامی‌های سیاسی داخلی فزاینده مواجه شود که به دلیل بی اعتمادی اسرايیلی‌ها به کابینه نتانیاهو است و خطرات اجتماعی و مالی اسرايیل نیز افزایش خواهد یافت.

به گفته کالکالیست، کاهش رتبه اعتباری چهار پیامد خواهد داشت: اولی افزایش هزینه‌های وام است، زیرا ریسک اسرايیل را بیشتر می‌کند بنابراین سرمایه‌گذار در ازای سرمایه‌گذاری خود در اسرايیل ضمانت‌های بالاتری را طلب می‌کند. این یعنی اسرايیل برای وام‌های جدید باید نرخ‌های بهره بالاتری بپردازد، که باعث می‌شود دریافت پول برای آن گران‌تر شود.

ثانیا، کاهش رتبه ممکن است جذب سرمایه را برای اسرايیل دشوار کند، زیرا کشورهای با رتبه اعتباری پایین جذابیت کمتر و ریسک بیشتری دارند و بنابراین کشورها یا سرمایه گذارانی وجود دارند که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند در اسرايیل سرمایه گذاری کنند؛ بنابراین تقاضا برای اوراق بهادار و ابزارهای بدهی مانند اوراق قرضه و اسناد خزانه کابینه اشغالگر ممکن است کاهش یابد و باعث کاهش قیمت و در نتیجه افزایش بازده شود.

در زمان جنگ که اسرايیل با چالش‌های بودجه‌ای عظیمی مواجه است، این خبر کاهش رتبه بدتر است زیرا مالیات بیشتر اسرايیلی‌ها به جای اینکه برای سلامت، آموزش، مراقبت های اجتماعی و امنیت استفاده شود، در مخارج جنگ و بدهی وام‌ها هدر می‌رود.

سومین و رایج ترین تاثیر تصمیم مودیز است که اعتماد سرمایه گذاران به اسرايیل آسیب می‌بیند که ممکن است منجر به مشکل در جذب سرمایه گذاران بیشتر شود. این وضعیت فقط به اوراق قرضه دولتی مربوط نمی‌شود. سرمایه گذاران اوراق قرضه شرکتی و هم سرمایه گذاران در بخش واقعی ممکن است برای سرمایه گذاری در اسرايیل تردید داشته باشند، زیرا اسرايیل اکنون مکانی پرخطرتر با جذابیت کم‌تر است.

چهارمین اثر این است که کاهش رتبه بیانگر آسیب به وجهه اقتصاداسرايیل است و از همین رو وقتی گزارش مودیز را می‌خوانید، متوجه می‌شوید که آسیب‌های وارده به اسرايیل چند وجهی است؛ امنیتی، سیاسی، اجتماعی و مالی».

اسرايیل به رتبه شیلی سقوط کرد

بر اساس تحلیل منتشر شده توسط کالکالیست در حالی که رتبه اعتباری اسرايیل همانند عربستان سعودی و ژاپن بود، پس از آخرین ارزیابی مودیز به سطح لتونی، لهستان، مالت، اسلواکی و شیلی کاهش یافت و فاجعه اقتصادی که کابینه نتانیاهو و اسموتریچ برای شهروندان اسرايیل به ارمغان آورد و منجر به اولین کاهش رتبه اعتباری در تاریخ اسرايیل شد، قابل پیشگیری بود. به خصوص که موسسه استاندارد اندپورز هم سه بار در سال‌های 1989 ، 2002 و آخرین بار در سال 2023 درباره احتمال کاهش رتبه اسرايیل هشدار داده بود اما این کار را انجام نداد.

نتانیاهو هشدار اقتصاددانان را جدی نگرفت

به نوشته کالکالیست، پس از بزرگترین شکست امنیتی در تاریخ کشور (عملیات طوفان الاقصی که مقاومت فلسطین در 7 اکتبر 2023 آغاز کرد)، همه چراغ‌های قرمز روشن شد، زیرا مشخص است که نیاز به این بود که در مدیریت بودجه دقت بیشتری شود. اما همه هشدارها، شفاف سازی‌ها، اولتیماتوم‌ها، گزارش‌ها و پیشنهادهایی که بر سر زبان ها افتاد از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و بزالل اسموتریچ وزیر دارایی نه تنها نادیده گرفته شد بلکه آن را به دلایل سیاسی و منافع شخصی حذف کردند.

این روزنامه عبری زبان افزود: حتی اگر جنگ در غزه متوقف شود یا شدت آن کاهش یابد، وضعیت اقتصاد اسرايیل بهبود نخواهد یافت، زیرا در حال حاضر هیچ توافقی برای پایان دادن به درگیری یا توافقی در مورد برنامه‌های بلندمدت برای بازگرداندن و تقویت امنیت اسرايیل وجود ندارد. پیام گزارش مودیز واضح است: این موسسه از شکست کابینه نتانیاهو در مدیریت این رویداد حساس می‌ترسد و این شکست بهایی دارد.

به نوشته کالکالیست مودیز انتظار دارد که بار بدهی اسرايیل بسیار بیشتر از انتظاراتی باشد که قبل از جنگ وجود داشت و سیاست مالی فعلی منجر به افزایش کسری و پرداخت سود بیشتر برای وام و در نتیجه بدهی بیشتر خواهد شد و در سال 2025 به 67 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید و این برخلاف پیش‌بینی 55 درصدی تولید ناخالص داخلی است که در آستانه جنگ اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش، بانک مرکزی رژیم صهیونیستی، هزینه جنگ غزه برای سال‌های 2023-2025 را حدود 255 میلیارد شکل (69.2 میلیارد دلار) یا حدود 13 درصد از تولید ناخالص داخلی تخمین می‌زند و کسری بودجه اسرايیل در سال 2024 به 6.6 درصد تولید ناخالص داخلی می‌رسد که دومین کسری بزرگ در جهان غرب پس از ایالات متحده آمریکا است.

افزایش خطرهای امنیتی برای اسرايیل با شکست مالی کابینه نتانیاهو

این روزنامه تاکید کرد که شکست اصلی کابینه نتانیاهو در مدیریت مالی همچنین موجب افزایش خطرات امنیتی است که منجر به ناآرامی‌های اجتماعی می‌شود و در نابرابری درآمد، اختلالات بازار کار و تغییرات جمعیتی بروز خواهد یافت.

کالکالیست افزود: در مجموع، گزارش مودیز مملو از علايمی است که نشان می‌دهد اسرايیل در حال تبدیل شدن به مکانی کمتر امن نه تنها در کوتاه‌مدت، بلکه در بلندمدت است. این مهم ترین موضوع حتی بیشتر از خود کاهش رتبه است، زیرا نگرانی اصلی امروز برای اقتصاد در اسرايیل این است که چگونه با سرعتی سریع به رشد اقتصادی بازگردد تا بیکاری، افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش بدهی کاهش یابد.

ضربه مودیز به فناوری پیشرفته اسرايیل

این روزنامه آورده است: در حالی که کلید بهبود سریع اقتصاد در فناوری پیشرفته نهفته است که 17 درصد تولید ناخالص داخلی 56 درصد صادرات و یک چهارم پرداخت مالیات بر درآمد را تامین می‌کند و مسيول 40 درصد رشد تولید ناخالص داخلی شرکت‌ها در اسرايیل است و در حالی که 80 درصد سرمایه‌ای که فناوری‌های پیشرفته را در اسرايیل هدایت می‌کند از خارج می‌آید، گزارش مودیز سرمایه گذاران را از فناوری پیشرفته اسرايیل دور می‌کند.

شانسی برای بهبود رتبه اعتباری اسرايیل وجود ندارد

در این زمینه، یارون زلیشا، اقتصاددان اسرايیلی در گفت‌وگو با روزنامه معاریو با تاکید بر اینکه دو آژانس رتبه‌بندی باقی‌مانده، یعنی فیچ و استاندارد اند پورز نیز از مودیز پیروی خواهند کرد، افزود: «هیچ شانسی برای افزایش رتبه اعتباری اسرايیل وجود ندارد... قطعا این در سال آینده و شاید در سال های بعد نیز اتفاق نخواهد افتاد».

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد