میزان مبادلات تجاری ایران در 40 سال گذشته بی سابقه بود

میزان مبادلات تجاری ایران در 40 سال گذشته بی سابقه بود

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت گفت: 112 میلیارد دلار تجارت خارجی در دولت سیزدهم رقم خورده که این میزان در 40 سال اخیر بی‌سابقه بوده است. این میزان صادرات بدون احتساب فروش نفت است، در واقع صادرات در دولت سیزدهم بیشتر از واردات بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از خبرگزاری صداوسیما، علی بهادری جهرمی در جمع دانشجویان مشهد گفت: 112 میلیارد دلار تجارت خارجی در دولت سیزدهم رقم خورده است که این میزان در 40 سال اخیر بی سابقه بوده است و این میزان صادرات بدون احتساب فروش نفت است، در واقع صادرات در دولت سیزدهم بیشتر از واردات بوده است.

وی ادامه داد: کشور در زمان استقرار سیزدهم معطل غرب نماند و مبادلات تجاری خود را با برخی کشورهای منطقه تا پنج برابر افزایش داد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: زبان گویای دولت در دیپلماسی بسیار منطقی و شفاف بود و دستاوردهای تجاری در شرایطی به دست آمد که مبادله یک دلار هم سخت بود.

گفتنی است درسال 1400 مجموع ارزش تجارت خارجی ایران از 101 میلیارد دلار گذشت و تمام رکوردهای پیش را پشت سرگذاشت. این رقم برای 12 ماهه سال 1401 هم به بیش از 112 میلیارد دلار رسید که رکورد جدید درکارنامه این بخش محسوب می‌شود.

با آغاز به کار دولت سیزدهم، سیاست منطقه‌گرایی و همسایه‌محوری در دستور کار قرار گرفته است.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد