شرط سهامداران حقیقی برای بازگشت به بورس چیست؟

شرط سهامداران حقیقی برای بازگشت به بورس چیست؟

معاملات سومین هفته آبان‌ماه بورس با سوخت اخبار حمایتی به رشد 2/ 4‌ درصدی شاخص کل سهام به پایان رسید و نماگر هم‌‌‌وزن نیز توانست پس از مدت‌‌‌ها با سبقت‌‌‌ گرفتن از...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، این روند صعودی هرچند توانست از فشار فروش سهامداران حقیقی بکاهد اما در مجموع هفته باز هم حقوقی‌‌‌ها بودند که جریان معاملات بازار را در دست داشتند. به این ترتیب در مجموع دادوستدهای هفته گذشته بورس تهران سهامی به ارزش 141‌میلیاردو397‌میلیون تومان از سبد سهام حقیقی‌‌‌ها به پرتفوی معامله‌‌‌گران عمده منتقل شد تا خالص فروش سهامداران خرد به یازدهمین هفته متوالی برسد.

شرط بازگشت سهامداران حقیقی

اختصاص یافتن جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به موضوع نوسانات بورس و نارضایتی سهامداران که روی صحبت نمایندگان وزیر اقتصاد و ريیس سازمان بورس بود سبب شد تا هفته گذشته شاهد کاهش تنش‌‌‌ها و تعدیل نسبی هیجانات باشیم به طوری که در پایان هفته سهامداران خرد به زمین خرید سهام بازگشتند و با رفتار مشابهی که در اولین روز کاری هفته داشتند، از خالص فروش هفتگی این دسته از معامله‌‌‌گران کاست.

در این میان یکی دیگر از دلایل خریدار شدن این دسته از بورس‌‌‌بازان در پایان هفته، انتشار خبری با تیتر «حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو» بود که با وجود آنکه تنها مرجع قیمت‌گذاری تغییر کرده بود و خبری از لغو قیمت‌گذاری نبود اما به رشد قیمت فروش خودروسازان و امید برای خروج آنها از زیان‌‌‌های چندساله موجبات بازگشت سهامداران حقیقی به زمین خرید سهام به ویژه در سهام خودروسازی را فراهم آورده بود. با این حال روز پنج‌شنبه اعلام شد افزایش قیمت خودروهای داخلی منتفی شده و به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت‌های خودروساز داخلی مکلف شدند افزایش قیمت تولیدات خود را ملغی کنند و به قیمت‌های قبل بازگردانند. باید دید در هفته جاری، بورس‌‌‌بازان چه واکنشی به این اقدامات یک بام و دو هوای سیاستگذاران نشان می‌دهند. سیاست‌هایی که به نظر می‌رسد به جای جلب اعتماد سرمایه‌گذاران، همین اندک اعتماد باقی‌مانده را نیز به باد خواهد داد.

سهامداران فعال هفته در صنایع بورسی

در هفته‌‌‌ای که گذشت سهامداران خرد در 18 گروه بورسی خریدار بودند. در این میان افزایش قیمت کارخانه‌‌‌ای خودروسازان و درک اشتباه فعالان بورسی از لغو قیمت‌گذاری دستوری سبب شد تا بیشترین خالص خرید حقیقی‌‌‌ها به میزان 117‌میلیارد تومان از آن زیرمجموعه‌های خودرویی بورس تهران شود. پس از آن سهامداران خرد، دو گروه فرآورده‌‌‌های نفتی و محصولات شیمیایی را در لیست خرید خود قرار دادند.

در این راستا زیرمجموعه‌‌‌های پالایشی شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 93‌میلیاردو142‌میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. این روند در میان سهام پتروشیمی نیز با خالص خرید 68‌میلیارد و 671‌میلیون تومانی دنبال شد. در آن‌‌‌سوی بازار اما سهامداران خرد خالص خروج مثبتی از 21 صنعت داشتند. صنایعی که مانند لیست خرید حقیقی‌‌‌ها هم صنایع بزرگ کامودیتی‌‌‌محور را در برمی‌گرفت و هم گروه‌‌‌های ریالی. در این خصوص می‌توان به گروه فلزات اساسی اشاره کرد. فلزی‌‌‌ها معاملات سومین هفته آبان‌‌‌ماه را با کوچ 276‌میلیارد و 449‌میلیون تومانی حقیقی‌‌‌ها پشت سر گذاشتند.

پس از آن نوبت به معدنی‌‌‌ها رسید. در هفته گذشته زیرمجموعه‌‌‌های گروه کانه‌‌‌های فلزی شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 64‌میلیارد و 155 میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. با فاصله نام دارویی‌‌‌ها نیز در سبد فروش حقیقی‌‌‌ها به چشم می‌‌‌خورد. این گروه با خالص خرید 30‌میلیارد و 945‌میلیون تومانی موردتوجه حقوقی‌‌‌های بورس قرار گرفتند.  

سهامداران فعال در روزهای هفته

شنبه: معاملات اولین روز کاری هفته گذشته با رشد بیش از 3درصدی شاخص کل استارت خورد. رشدی که سبب شد سبزترین روز بورس تهران در سال 1400 رقم بخورد. هم‌راستا با این فضا سهامداران خرد نیز خالص خرید 368‌میلیارد و 407 ‌‌‌میلیون تومانی را رقم زدند. به این ترتیب ادامه حمایت کلامی ريیس سازمان بورس از بازار سهام و سخنان وزیر اقتصاد و جلسه گذاشتن با حقوقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها پس از یک ریزش تقریبا بی‌‌‌وقفه، فعالان بورسی را به حدی سر حال آورد که همسو با رشد نسبی قیمت ارز در بازار آزاد تقاضای خود برای سهام را افزایش دادند. لیست خرید حقیقی‌‌‌ها در این روز 29 صنعت را در برگرفت و تنها 7 گروه با خالص فروش مثبت این دسته از معامله‌‌‌گران مواجه شدند. در صدر توجهات حقیقی گروه محصولات شیمیایی با خالص جابه‌‌‌جایی 84‌میلیارد و 431‌میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی قرار داشت و پس از آن نیز پالایشی‌‌‌ها با خالص خرید 77‌میلیارد و 481‌میلیون تومان سهامداران خرد همراه شدند. وضعیت در دیگر گروه‌‌‌های کامودیتی‌‌‌محور و البته گروه‌های بزرگ ریالی نیز به همین منوال بود.

یکشنبه: فضای مثبت شکل گرفته در تالار شیشه‌‌‌ای روز یکشنبه دستخوش تغییر شد. فعال شدن موجی از شناسایی سود پس از رشد حدود 5/ 7‌درصدی شاخص کل مهم‌ترین دلیل افت 67/ 0درصدی نماگر اصلی تالار شیشه‌‌‌ای بود. به هر روی این شرایط سبب شد سهامداران خرد نیز مجددا فروشنده شده و سهامی به ارزش 368 ‌‌‌میلیارد و 211‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌‌‌‌‌‌‌‌‌جا شوند. طی معاملات این روز در مقابل خرید مثبت حقیقی‌‌‌ها در 10 صنعت، 28 گروه نیز به لیست خرید حقوقی‌‌‌ها رفتند. بیشترین خالص فروش حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در زیرمجموعه‌‌‌های گروه فلزات اساسی به میزان 129میلیارد و 340‌‌‌میلیون تومان رقم خورد. پس از آن نوبت پالایشی‌‌‌ها رسید تا شاهد جابه‌‌‌‌‌‌‌‌‌جایی سهامی به ارزش 50 ‌‌‌میلیارد و 556 ‌‌‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی باشند.

دوشنبه: شاخص کل بورس تهران روز دوشنبه دوباره تغییر مسیر داد و با سه محرک جلسه وزیر اقتصاد با روسای بانک مرکزی و سازمان بورس و تاکید بر هماهنگی این دو بازار، ورود دلار آزاد به کانال 28‌هزار تومان و اقبال بورس‌‌‌بازان به سهام خودرویی، رشدی 24/ 0‌درصدی را ثبت کرد. با این حال حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها فروشنده ماندند. در این روز شاهد خروج 164 ‌‌‌میلیارد و 917‌میلیون تومانی سرمایه این دسته از بورس‌‌‌‌‌‌‌‌‌بازان از گردونه معاملات سهام بودیم.  خودرویی‌‌‌ها با ورود 29‌میلیارد و 513 ‌‌‌میلیون تومانی سهامداران خرد، صدر لیست خرید این دسته از معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران را به خود اختصاص دادند و رتبه بعدی نیز به پتروشیمی‌‌‌ها اختصاص پیدا کرد.   

سه‌‌‌شنبه: در چهارمین روز کاری هفته، سبزپوشی نماگرهای بورسی ادامه یافت. سه‌‌‌شنبه شاخص کل بورس تهران 93/ 0‌درصد رشد کرد و خالص فروش حقیقی‌‌‌ها به 14‌میلیارد و 917‌میلیون تومان محدود شد.  پالایشی‌‌‌ها با جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 120‌میلیارد و 799‌میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقوقی همراه شدند. پس از آن نوبت پتروشیمی‌‌‌ها و شرکت‌های چند رشته‌‌‌ای صنعتی رسید تا جذابیت خود را برای سهامداران خرد به رخ بکشند.

چهارشنبه: در آخرین روز کاری هفته گذشته رشد شاخص کل بورس به 61/ 0‌درصد رسید و سهامداران خرد نیز این‌‌‌بار به واسطه انتشار اخباری از آزادسازی قیمت خودرو به زمین خرید سهام بازگشتند. به این ترتیب آخرین روز کاری هفته در حالی پایان یافت که سهامی به ارزش 38‌میلیارد و 241‌میلیون تومان توسط حقیقی‌‌‌ها جمع‌‌‌آوری شد. در این روز دو گروه بانک و خودرو در صدر توجهات حقیقی قرار گرفتند و در مجموع با جذب سرمایه‌‌‌ های خرد به میزان 114‌میلیارد و 791‌میلیون تومان همراه شدند.

 

 

local_offerبرچسب‌ها:
کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت

کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازم...

امروزه دانش و سواد اقتصادی برای همه افراد جامعه بسیار مهم است. شما می‌توانید یک سرمایه‌گذار در بازارهای مالی یا یک مدیر یا یک تاجر یا یک مغازه‌دار یا حتی یک خانه‌دار باشید؛ سواد اقتصادی به شما کمک می‌...

Sena.ir/
سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟

سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟

با کش‌دار شدن مذاکرات، انتظارات تورمی اوج می‌گیرد و بورس شاهد رشدهای شارپی مشابه انچه در سال 99 اتفاق افتاد، خواهد بود.

TejaratNews.com/
محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم

محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم

اقتصاد کلانتهران- ایرنا- دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان اینکه به دنبال ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم تا کمکی به بورس شود، گفت: ساماندهی رمز ارزها را در مناطق آزاد طراحی کرده‌ایم، چرا که...

Irna.ir/
بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران

بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران

ریزش بورس تحت تاثیر عوامل مخالف ادامه‌دار شده است. در این شرایط سهامداران باید چه کنند؟

TejaratNews.com/
جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

بورستهران- ایرنا- در نقشه راه «رشد اقتصادی غیر تورمی» دولت سیزدهم به ظرفیت‌های بورس کالا برای عرضه کالاها، ارتقای شفافیت و نیز پوشش ریسک نوسانات قیمت مواد اولیه با ایجاد بازار معاملات آتی اشاره شده اس...

Irna.ir/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
شاخص بورس قرمزپوش ماند

شاخص بورس قرمزپوش ماند

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، 6 آذرماه) با 27 هزار و 441 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 366 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
بورس بازنده بازارهای مالی / بازدهی هشت ماهه بازارها از ابتدای سال 1400

بورس بازنده بازارهای مالی / بازدهی هشت ماهه بازارها از ابتدای سال ...

بازارهای مالی در سال 1400 با روند صعودی شاخص‌ها همراه بود. بیش‌ترین بازدهی مثبت را بازار خودرو با 22 درصد افزایش بیش‌ترین افزایش را ثبت کرد.

TejaratNews.com/
ساعات کاری بورس کالا تغییر کرد / کرونا دست از سر بازار برداشت

ساعات کاری بورس کالا تغییر کرد / کرونا دست از سر بازار برداشت

بورس کالای ایران در اطلاعیه ای ساعت کاری خزانه های سکه طلا را با توجه به لغو محدودیت های کرونایی اعلام کرد.

EghtesadOnline.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(6آذر) / فلزات اساسی، همچنان پیشرو در خروج پول حقیقی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(6آذر) / فلزات اساسی، همچنا...

افراد حقیقی امروز 530میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام سرمایه‌گذاری تامین...

EghtesadOnline.com/
نمای پایانی بورس (6آذر1400) / شاخص کل با افت 27هزار واحدی معاملات را به پایان برد

نمای پایانی بورس (6آذر1400) / شاخص کل با افت 27هزار واحدی معاملات ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دو درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 1.7درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت کاهش ارزآوری پتروشیمی‌ها در پی قطعی گاز صف‌کشی مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود؟ مسکن در نیمه دوم سال ارزان می‌شود؟ یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول) انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی خرید متری خانه ریسک دارد؟ / راه جدید برای تامین مالی ساخت و سازها «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار"