یک اتفاق عجیب / یک سوم ثبت‌نام‌کننده‌های وام مسکن یکم انصراف دادند

یک اتفاق عجیب / یک سوم ثبت‌نام‌کننده‌های وام مسکن یکم انصراف دادند

از مجموع سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم، تقریبا یک‌سوم موفق به دریافت تسهیلات و خرید خانه شده‌اند؛ اما حدود یک‌سوم نیز کلا قید دریافت وام را زده‌اند و از صندوق انصراف داده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با قواعد و آیین‌نامه‌های فعلی حوزه مسکن، نه جبران باخت سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم امکان‌پذیر است و نه امکان کمک به خانه‌دار‌شدن کسانی وجود دارد که در تنش‌های اقتصادی دهه‌90 مسکن خود را از دست داده‌اند؛ اما آنگونه که محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: این معاونت در تلاش است برای هر دو گروه جاماندگان تورم مسکن مصوباتی اخذ کند که بتوان گامی برای خانه‌دار‌کردن آنها برداشت.

قانون تولید سالانه یک‌میلیون مسکن در سال به‌زودی اجرایی خواهد شد و ثبت‌نام متقاضیان نیز احتمالا در‌ماه جاری آغاز می‌شود؛ اما براساس قواعد فعلی، 4شرط کلی برای متقاضیان این واحدهای مسکونی مدنظر قرار گرفته که باعث می‌شود بخشی از جامعه نیازمند در بازار مسکن همچنان از تمهیدات مسکنی دولت محروم بمانند؛ اما تلاش‌هایی در حال انجام است که احتمالا گره کار این دسته از افراد را نیز باز خواهد کرد.

تلاش برای تسهیل شرایط متقاضیان مسکن دولتی

طبق قانون، جامعه هدف طرح‌های مسکن دولت اعم از مسکن مهر، مسکن ملی و قانون جدید جهش تولید مسکن، خانوارهایی هستند که 4‌شرط اصلی را باید احراز کنند. شرط اول این است که سرپرست یا اعضای خانوار از ابتدای انقلاب از تسهیلات، زمین یا مسکن دولتی استفاده نکرده باشند.

طبق شرط دوم خانوار باید از سال‌1384 فاقد مسکن بوده و سابقه مالکیت برای سرپرست یا اعضای خانوار ثبت نشده باشد. شرط سوم مربوط به تاهل متقاضی است و براساس شرط چهارم نیز فرد متقاضی باید 5سال در شهر محل تقاضا سکونت داشته باشد.

این شروط در مسکن مهر و مسکن ملی مدنظر متولیان امر قرار داشته اما معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: در جریان اجرای قانون جهش تولید مسکن با هدف کمک به رفع مشکل مسکن خانوارهای متوسط و رو به پایین و اصلاح ساختار بازار مسکن، این معاونت در تلاش است شروط متقاضیان مسکن دولتی به‌خصوص در 2مورد سابقه مالکیت و سابقه سکونت را اصلاح و تسهیل کند.

محمود محمودزاده در گفت‌وگو با می‌افزاید: در مورد سابقه مالکیت در دستورالعمل‌های فعلی سال‌1384 به بعد ذکر شده اما ما برای تغییر این سال مبنا در حال اخذ مصوبه هستیم تا درصورت جلب‌نظر مراجع ذیربط، شرایط برای خانه‌دارشدن نیازمندان مسکن تسهیل شود؛ زیرا برخی از خانوارها تا چند سال پیش مسکن داشته‌اند اما در جریان تنش‌های اقتصادی به هر دلیلی مسکن خود را از دست داده‌اند و اکنون نیازمند مسکن هستند.

او در مورد سابقه سکونت نیز می‌گوید: پیشنهادی مطرح شده که با توجه به‌خصوصیات هر منطقه و جامعه تقاضای آن منطقه، اختیاراتی برای شرط سکونت 5‌ساله به وزارت راه و شهرسازی داده شود که این مورد نیز باید در جلسات آتی شورای‌عالی مسکن تایید شود.

خبر خوش محمودزاده برای مسکن یکم

براساس آمارهای بانک عامل مسکن، از مجموع سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم، تقریبا یک‌سوم موفق به دریافت تسهیلات و خرید خانه شده‌اند؛ اما حدود یک‌سوم نیز کلا قید دریافت وام را زده‌اند و از صندوق انصراف داده‌اند.

در این میان حدود یک‌سوم سپرده‌گذاران نیز به‌واسطه اینکه وام 80میلیون تومانی آنها اثری روی تامین مالی خرید مسکن ندارد، همچنان در صندوق باقی مانده‌اند و چشم‌انتظار توجه دولت هستند.

بخش عمده این افراد در زمان سپرده‌گذاری، معادل ارزش 8 تا 10متر مسکن در شهر تهران را در صندوق مسکن یکم سپرده‌گذاری کرده بودند تا معادل ارزش 20متر مسکن را تسهیلات بگیرند؛ به‌واسطه تنش اقتصادی و جهش تورم مسکن، عملا قدرت خرید سپرده آنها به کمتر از ارزش 1٫2مترمربع رسیده و قدرت خرید وام نیز به 3متر مسکن نمی‌رسد.

اکنون، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ابراز امیدواری می‌کند درخواست این معاونت برای کمک به این افراد در مراجع ذیربط تایید شود.

محمودزاده، با اشاره به اینکه سپرده‌گذاران صندوق مسکن یکم جزو بازندگان تورم مسکن در سال‌های اخیر بوده‌اند، می‌گوید: ما برای کمک به این سپرده‌گذاران پیشنهادی مطرح کردیم و در شورای‌عالی مسکن نیز تصویب شدن آن را پیگیری می‌کنیم تا درصورت موافقت این شورا، جبران گذشته برای این افراد صورت بگیرد.

این مقام مسيول در وزارت راه و شهرسازی می‌افزاید: معاونت مسکن و ساختمان پیشنهاد داده است که سپرده‌گذاران مسکن یکم در اولویت تخصیص مسکن دولتی قرار بگیرند یا مبلغ وام خرید مسکن آنها افزایش پیدا کند؛ اما جزيیات نهایی پیشنهاد‌ها پس از تصویب احتمالی در شورای‌عالی مسکن اعلام می‌شود و امیدواریم راه برای کمک به این افراد که متقاضیان واقعی مسکن اولی هستند، هموار شود.

جامعه هدف مسکن دولتی

هدف اصلی قانون جهش تولید مسکن این است که در 4سال با تولید 4میلیون واحد مسکونی در کشور، مشکل مسکن یا بدمسکنی خانوارهای به‌اصطلاح مسکن اولی را به‌خصوص در 3 دهک پایین جامعه برطرف کرده و به اصلاح ساختار بازار نیز کمک کند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی می‌گوید: در 3دهک پایین درآمدی و فقط در گروه‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بیش از 520هزار خانوار نیازمند مسکن شناسایی شده که جامعه هدف یارانه‌ها و تخفیف‌های دولتی در اجرای قانون جهش تولید هستند.

محمودزاده می‌افزاید: همچنین سالانه بیش از 530هزار ازدواج جدید در کشور ثبت می‌شود که کمک به تامین مسکن آنها جزو ماموریت‌های این قانون است و همزمان از 6میلیون خانوار مستاجر در کشور نیز بسیاری فاقد مالکیت مسکنی هستند که هرکدام واجد شرایط باشند، در پروژه‌های جهش مسکن مشارکت داده می‌شوند.

مسکن دولتی، بیمه کیفیت می‌شود

قانون جهش مسکن در حالی اجرایی می‌شود که تجربیات مسکن مهر و مسکن ملی در اختیار متولیان امر است و انتظار می‌رود خطاهای این طرح‌ها بار دیگر در پروژه‌های جدید تکرار نشود.

از مهم‌ترین موضوعاتی که معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره مشخصات پروژه‌های جهش مسکن می‌گوید این است که همه ساختمان‌های احداث‌شده در قالب قانون جهش تولید مسکن بیمه کیفیت می‌شوند و اجزای مختلف آنها باید 3 تا 10سال بیمه باشند.

نکته دیگر اینکه محمودزاده تاکید می‌کند: تمهیداتی اندیشیده شده تا خدمات زیربنایی و روبنایی پروژه‌های جهش مسکن، همزمان با ساختمان‌سازی احداث و آماده شود تا در زمان اتمام کار و آغاز سکونت متقاضیان، همه خدمات موردنیاز هم تامین شده باشد.

منبع: روزنامه همشهری

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

با ثبت‌نام برای خانه، بازار مسکن آرام‌تر شد

با ثبت‌نام برای خانه، بازار مسکن آرام‌تر شد

بنا به گفته واسطه‌های ملکی، مقدمات اجرای طرح نهضت ملی مسکن و فراخوان برای ثبت نام از متقاضیان منجر به ایجاد آرامش و انتظارات کاهشی در بازار مسکن شده است.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی آینده مسکن / زمان سرمایه‌گذاری روی ملک است؟

پیش‌بینی آینده مسکن / زمان سرمایه‌گذاری روی ملک است؟

بازار مسکن در شش ماهه نخست امسال، دومین بازار سودآور بوده و در بازه یک ساله گذشته، بیشترین بازدهی را ثبت کرده است. اما آیا بازار مسکن می‌تواند همچنان پیشتاز سودآوری باشد و اکنون زمان مناسبی برای سرمای...

TejaratNews.com/
چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟

چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟

وزارت راه و شهرسازی مراحل ثبت‌نام در سامانه ثمن (سامانه طرح جهش تولید مسکن و نهضت ملی مسکن) را تشریح کرد که متقاضیان قبل از ثبت‌نام باید 11 مدرک را برای بارگذاری آماده کنند.

TejaratNews.com/
رونمایی از قیمت مسکن ريیسی / خانه‌های طرح جهش مسکن چقدر است؟

رونمایی از قیمت مسکن ريیسی / خانه‌های طرح جهش مسکن چقدر است؟

هنوز مشخص نیست قیمت هر متر مربع مسکن در طرح جهش مسکن ريیسی چقدر است. اما اعداد متفاوتی درباره قیمت تمام شده مسکن عنوان شده‌است. از متری دو میلیون و 750 هزار تومان تا متری 10 میلیون تومان.

TejaratNews.com/
70درصد ساکنان تهران، زیر خط فقر مسکن

70درصد ساکنان تهران، زیر خط فقر مسکن

فرید قدیری کارشناس حوزه مسکن با اشاره به اینکه نزدیک به 40 درصد خانوار‌های ایرانی زیر خط فقر مسکن هستند افزود: فقر مسکن تعریف جهانی دارد . خانوار‌هایی که بیش از 30 درصد از هزینه ماهانه یا سالیانه خود ...

Bartarinha.ir/
پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای

پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای

ريیس بنیاد مسکن کشور اعلام کرد با ضمانت سفته‌های زنجیره‌ای، تسهیلات در طرح جهش مسکن به میزان 200 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

TejaratNews.com/
وزارت راه: فعلا برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم

وزارت راه: فعلا برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم

مشاور وزیر راه با اعلام این‌که وزارت راه در زمان حاضر برای تولید یک‌ میلیون مسکن در سال اول زمین دارد، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی شمال تهران، قیمت مسکن در کشور را کاهش می‌دهد.

TejaratNews.com/

برای ساخت یک‌ میلیون مسکن زمین داریم / کاهش قیمت مسکن در پی اخذ مالیات از خانه‌های خالی

گزارش عجیب از بازار مسکن در تهران / اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری

گزارش عجیب از بازار مسکن در تهران / اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 2...

بررسی بازار مسکن در تهران نشان می‌دهد اجاره یک سويیت 25 متری ماهانه 7.5 میلیون تومان است. برخی از این سويیت‌ها دارای امکان حمام و سرویس بهداشتی در داخل واحد هستند.

TejaratNews.com/
جزییات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن

جزییات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن

اصلانی گفت: در قانون جهش تولید مسکن برای برنامه‌های حمایتی، زمین باید به شکل اجاره 99 ساله واگذار شود بدین معنا زمین نهضت ملی مسکن برای دهک‌های یک تا سوم، رایگان است. تنها متقاضیان سالیانه رقم ناچیزی ...

Bartarinha.ir/

جزيیات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن

حباب مسکن در شهر‌های بزرگ جهان

حباب مسکن در شهر‌های بزرگ جهان

در نتیجه بحران کرونا طی دو سال اخیر، مسکن به عنوان یک مقصد امن سرمایه گذاری به شدت در سراسر جهان محبوب شد و قیمت‌ها نیز در نتیجه افزایش تقاضا شروع به بالا رفتن کردند.

Bartarinha.ir/
طرح جهش مسکن در کدام شهرها اجرا می‌شود؟

طرح جهش مسکن در کدام شهرها اجرا می‌شود؟

ثبت‌نام طرح جهش مسکن از 28 مهرماه آغار شده و تا 28 آبان ماه ادامه دارد. طرحی که در آن افراد می‌توانند برای خرید مسکن ارزان ثبت‌نام کنند. اما طرح جهش مسکن در همه شهرها اجرا نمی‌شود و برخی از متقاضیان ب...

TejaratNews.com/

کدام زنان در طرح جدید مسکن صاحبخانه می‌شوند؟

مسکن و بورس پیشتاز در اولین ماه پاییز/ کدام بازارها افت کردند؟

مسکن و بورس پیشتاز در اولین ماه پاییز/ کدام بازارها افت کردند؟

در یک ماهی که گذشت دو بازار مسکن و بورس با رشد یکسان بیشتری بازدهی را از آن خود کردند و سکه بیشترین افت را متحمل کرد.

TejaratNews.com/