ارزان‌فروشی بنزین/ بنزین 3هزار تومانی، 500 تومان فروخته شد!‌

ارزان‌فروشی بنزین/ بنزین 3هزار تومانی، 500 تومان فروخته شد!‌

بنابرمستندات ارسالی به دفتر "نفتی‌ها"، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در خرداد ماه سال گذشته اقدام به فروش و صادرات هر بشکه بنزین به کمتر از 4 دلار نموده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بنزین 3هزار تومانی 500 تومان فروخته شد!‌به گزارش خبرداغ به نقل از تابناک: بنابرمستندات ارسالی به دفتر “نفتی‌ها”، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در خرداد ماه سال گذشته اقدام به فروش و صادرات هر بشکه بنزین به کمتر از 4 دلار نموده است. که این امر در صورت احتساب هر بشکه بنزین معادل 160 لیتر و در نظر گرفتن نرخ تسعیر ارز حدود 20 هزار تومان، حکایت از آن دارد که این شرکت در یک اقدام قابل تامل، سال گذشته اقدام به فروش هر لیتر بنزین به واسطه گران برای صادرات این فرآورده به نرخ 500 تومان کرده است.

این مستندات که شامل تیکت‌های فروش این فراورده به این واسطه گران است نشان می‌دهد که مقداری دیگر از این فراورده به مبلغ حدود 10 دلار نیز بفروش رسیده که درصورت احتساب این رقم نیز، باید گفت در شرایطی که هر لیتر بنزین آزاد به مردم 3 هزار تومان در هر لیتر عرضه می‌شود در این حالت نیز حدود هزار تومان در هر لیتر به دستان واسطه گرانی رسیده که بنزین را به خارج از مرزها آن هم به صورت دریایی صادر کرده اند.

این درحالی است که به استناد آیین نامه اجرایی ماده 1 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 71 قانون مذکور جایگاه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران عاملیت فروش بنزین شرکت های پالایشی جهت تسویه نفت خام با خزانه است و در این خصوص نیز از پالایشگاهها کارمزد دریافت می‌نماید لذا فروش زیر قیمت تمام شده فاقد محمل قانونی و تحمیل هزینه‌های غیرقابل جبران به تولید و سهامداران شرکت‌های بورسی است.

دراین بین چند سوال به قوت خود باقی است. درابتدا آنکه این واسطه گرانی که هم بنزین 500 تومانی زیرقیمت فوب خلیج فارس و قیمت تمام شده تولید خریداری کرده اند و تا این حد با آنان کنار می آیند که بنزین 500 تومانی را از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی دریافت کنند و پس از مدت 60 روز از تحویل اقدام به پرداخت پول آن به این شرکت نمایند، چه کسانی هستند؟

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند فروش بنزین به چنین روش جذابی به واسطه گر یا بر ناتوانی مسوولان این شرکت بالاخص بخش بازرگانی و فروش این مجموعه تاکید دارد و یا در بدبینانه ترین حالت تلاش در راستای ایجاد رانتی بزرگ و بهره گیری از واسطه گرانی است که هویت آنان باید از سوی نهادهای نظارتی مورد بررسی و کنکاش قرار بگیرد.

این مستندات در حالی به دفتر “نفتی‌ها” ارسال گردیده که سال گذشته به دلیل کاهش یک مرتبه مصرف بنزین ناشی از عواملی چون سهمیه بندی مجدد و شوک شیوع کووید 19، بخش زیادی از تولید بنزین کشور در دستان تولید کنندگان باقی ماند و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با افتخار به بازار صادرات این فرآورده ورود کرد تا جاییکه همواره زنگنه وزیرنفت در سال گذشت در اغلب گفت وگوهای خود از افتخار صادرکردن بنزین توسط خود و یارانش گفت و همواره این امر به عنوان یکی از نقاط قوت اصلی عملکردی وزارت نفت دولت روحانی در سال گذشته خوانده شد.

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان تحمیل فشار بر تولید کنندگان با فروش بنزین پایین تر از قیمت تمام شده به خارج از مرزها و ضربه سخت این امر به این بخش را دلیلی بر عدم اجرایی شدن فروش بنزین به زیر قیمت تمام شده می‌دانند و معتقدند در چنین شرایطی اگر فرض را بر پر شدن انبارها و ماندن بنزین بر روی دستان دولت هم متصور شویم 2 اقدام ضروری بوده؛ ابتدا اجازه فروش بنزین مازاد از سوی تولید کنندگان به خارج از مرزها و مهمتر از آن کاهش تکلیفی تولید که در تمام دنیا مرسوم و قابل اتکاء و اجراست.

این انتظارت در حالی مطرح می‌شود که تنها باید براین نکته تامل کرد که بنزین 3 هزار تومانی کشور به لیتری 500 تومان به چه کسانی برای صادرات آنهم با شرایط بازپرداخت 60 روزه داده شده و چه کسانی ازاین رانت ذینفع شده اند؟ قطعا این سوالی است که نهادهای نظارتی باید برای پاسخ جدی به آن به این موضوع ورود نمایند!

منبع: تابناک

 

local_offerبرچسب‌ها:
سهمیه بنزین فروردین امشب واریز می‌شود

سهمیه بنزین فروردین امشب واریز می‌شود

طبق اعلام قبلی، ساعت 24 امروز 30 اسفند ماه سال 99 سهمیه بنزین خودرو‌ها و موتور سیکلت‌ها شارژ می‌شود. برای خودرو‌های سواری شخصی 60 لیتر و برای موتور سیکلت‌های شخصی نیز 25 لیتر سهمیه بنزین در نظر گرفته ...

TejaratNews.com/
ایران پارسال 3میلیارد دلار بنزین صادر کرد

ایران پارسال 3میلیارد دلار بنزین صادر کرد

طبق آمار‌های گمرک ایران در 12 ماهه سال 99 بیش از 7.8 میلیون تن بنزین علی رغم تحریم‌ها صادر شد.

Bartarinha.ir/
ایران سال 99 چقدر بنزین صادر کرد؟

ایران سال 99 چقدر بنزین صادر کرد؟

آمارهای گمرک نشان می‌دهد ایران در سال گذشته بیش از 2.9 میلیارد دلار بنزین علی رغم تحریم‌ها صادر کرده است.

TejaratNews.com/
نخستین سهمیه بنزین سال 1400 امشب واریز می‌شود

نخستین سهمیه بنزین سال 1400 امشب واریز می‌شود

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: اولین سهمیه بنزین یارانه در سال 1400 امشب در کارت‌های سوخت خودروها بدون تغییر نسبت به ماه‌های گذشته واریز می‌شود.

TejaratNews.com/

ارزان‌فروشی بنزین/ بنزین 3هزار تومانی، 500 تومان فروخته شد!‌

بنزین 3هزار تومانی 500 تومان فروخته شد!‌

زمان واریز نخستین سهمیه بنزین سال 1400

بورس انرژی ایران مرجع قیمت گذاری بنزین در منطقه

بورس انرژی ایران مرجع قیمت گذاری بنزین در منطقه

بورس انرژی ایران مرجع قیمت گذاری بنزین در منطقه

BourseNews.ir/
روحانی: صادرکننده گازوییل و بنزین هستیم

روحانی: صادرکننده گازوییل و بنزین هستیم

دکتر روحانی گفت: با توجه به تولید روزانه 110 میلیون لیتر بنزین در کشور، هیچ گونه اخلال و مشکلی در روند تامین، انتقال و توزیع فراورده‌های نفتی از جمله بنزین در کشور وجود ندارد و در این بخش کاملا خودکفا...

Bartarinha.ir/
کاهش 20 درصدی مصرف بنزین در سال 99

کاهش 20 درصدی مصرف بنزین در سال 99

مصرف بنزین در کشور با توجه به سهمیه‌بندی این سوخت و همچنین شیوع بیماری کرونا در سال 99 در مقایسه با سال پیش از آن 20 درصد کاهش داشته است. با این حال این نگرانی وجود دارد که در صورت عدم بهینه‌سازی و رش...

TejaratNews.com/
جزيیاتی از قاچاق بنزین / سوخت چگونه قاچاق می‌شود؟

جزيیاتی از قاچاق بنزین / سوخت چگونه قاچاق می‌شود؟

قاچاق سوخت بارها به عنوان دلیلی برای افزایش نرخ قیمت سوخت به ویژه بنزین در ایران مطرح شده است. اما سهم بنزین در قاچاق سوخت ایران چقدر است و آیا تنها پایین بودن نرخ بنزین در ایران نسبت به کشورهای همسای...

TejaratNews.com/
نوروز 1400 سهمیه بنزین دارد؟

نوروز 1400 سهمیه بنزین دارد؟

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: درباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مازاد بر سهمیه ماهانه، هیچ تصمیمی ازسوی هیات دولت به وزارت نفت ابلاغ نشده است.

TejaratNews.com/
خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست

خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: درباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مازاد بر سهمیه ماهانه، هیچ تصمیمی ازسوی هیات دولت به وزارت نفت ابلاغ نشده است.

Bartarinha.ir/
عرضه و مصرف بنزین سوپر کاهش یافت

عرضه و مصرف بنزین سوپر کاهش یافت

ريیس انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده‌های نفتی کشور گفت: برخی روزها فروش بنزین سوپر در کشور تا 80 درصد کاهش یافته است.

Bartarinha.ir/
کمبود بنزین چقدر جدی است؟

کمبود بنزین چقدر جدی است؟

همزمان با نزدیک شدن به نوروز 1400 و افزایش تقاضا و تردد‌ها با کاهش ناگهانی سهمیه‌ بنزین وانت‌بارها مواجه شدیم. این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که برخی فعالان بازار سوخت از کاهش تولید بنزین می‌گویند.

TejaratNews.com/
وعده وزیر راه برای ارزانی مسکن مشارکت همراه اول در پروژه‌های جهادی عمرانی سال مانع زدایی‌ها افزایش اجاره‌بهای مسکن در نقاط شهری افزایش قیمت‌ها با وجود تعطیلی بازار لوازم‌خانگی تصاویر؛ بازسازی خودرو‌های تاریخی قیمت گوشت گوسفندی 140 هزار تومان/ مردم توان خرید ندارند اخبار اشتباهی خانه‌های خالی/ خوش‌بینی به اخذ مالیات خانه‌های خالی وجود ندارد انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین قیمت‌های جدید سیمان اعلام شد قیمت دلار امروز دوشنبه 30 فروردین 1400/ یورو در بازار متشکل به 28 هزار تومان رسید جزيیات مهم از آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث تلاش مجازی مالکان برای افزایش نجومی اجاره بها عقب‌نشینی قیمت خودرو به روز‌های پایانی 99 کاهش 95درصدی پرواز‌ها به ترکیه امیدی به ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک نیست لوازم خانگی از ابتدای امسال چقدر گران شد؟ انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین برای نخستین بار عرضه تخم‌مرغ بسته‌بندی اجباری می‌شود مهم برای "شستا" و زیر مجموعه‌ها 50 میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل سود انباشته معاملات الگوریتمی آزاد شد تخم‌مرغ در میادین میوه و تره‌بار ارزان شد گروه فلزات اساسی در راس معاملات/ 4 میلیارد برگه اوراق بهادار دست به دست شد تغییر مالکیت 1 میلیون و 222 هزار اوراق بهادار مالی انتشار 20 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مدیرعامل هلدینگ سلولزی شستا خبر داد: عرضه 44 تن ام دی اف برای اولین بار در بورس کالا معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد معاملات الگوریتمی آزاد شد هشدار؛ مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری راجع به بیت کوین چه می‌گویند؟ توضیح نوبخت درباره رتبه 18 اقتصاد ایران در جهان معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد+سند روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مهمترین حواشی بورس امروز 30 فروردین / صندوق‌های دولتی مثبت شدند قیمت طلا و سکه در بازار آیا رمز ارز‌ها اصلاح قیمت کردند؟ دومین سقوط بزرگ بیت کوین در سال 2021 رخ داد تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه هنوز 2100 خودرو در گمرک‌ها مانده‌اند/دیگر امیدی به ترخیص نیست تابلو پالایش یکم امروز چگونه بود؟ دسترسی تمام سهامداران به 5 مظنه برتر افت 8 هزار واحدی شاخص افت سنگین بیت کوین روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مروری بر عملکرد 3 ماهه "وغدیر" قابل توجه سهامداران «فملی» (30فروردین) / رشد دقایق پایانی «فملی» برای مثبت شدن کافی نبود ثبت ارزش معاملات 195میلیارد تومانی برای شپنا / شپنا با زیان همراه شد با رقابت مخرب، هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود زور تورم بر کاهش نرخ ارز می‌چربد ارزش سهام عدالت من (30فروردین ماه) تاثیر منفی 942واحدی فولاد بر شاخص کل / فولاد با زیان یک و نیم درصدی همراه شد

در حال بارگیری...