درخواست محاکمه «بیژن زنگنه» توسط مجلسی‌ها

درخواست محاکمه «بیژن زنگنه» توسط مجلسی‌ها

همزمان با نامه نمایندگان به ريیس قوه قضايیه برخی رسانه‌های اصولگرا خواستار محاکمه بیژن زنگنه وزیر پیشین نفت شدند.

فرارو: جمعی از نماینده مجلس در نامه‌ای به ريیس قوه قضايیه خواستار بررسی قضایی پرونده کرسنت شدند. در همین حال رسانه‌های اصولگرا نیز بحث محاکمه بیژن زنگنه وزیر پیشین نفت را مطرح می‌کنند. 

به گزارش فرارو، احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز گفت: "این نامه به امضای حدود 200 نفر از نمایندگان رسیده و امضا‌های آن همچنان رو به افزایش است. "

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: «در ماجرای پرونده کرسنت ایران به پرداخت 2 میلیارد و 400 میلیون دلار غرامت محکوم شده است.»

نصرالله پژمانفر نماینده مشهد و نایب ريیس کمیسیون اصل نود مجلس هم از رییس قوه قضايیه خواست پرونده «کرسنت» را دوباره فعال کند. 

چندی پیش اعلام شد که دادگاه داوری بین‌المللی نتیجه یکی از پرونده‌های مربوط به قرارداد کرسنت را اعلام کرد. براین اساس ایران 607.5 میلیون دلار معادل 15 هزار میلیارد تومان باید جریمه پرداخت کند. 

در همین حال گفته می‌شود که داوری دوم با ادعای بسیار بزرگتر در حال انجام است و جلسه نهایی آن در اکتبر سال آینده (2022) در پاریس تعیین شده است که انتظار می‌رود رقم نهایی خسارت در سال بعد در 2023 باشد.

توضیحات سخنگوی قوه قضايیه درباره پرونده کرسنت 

در همین راستا امروز خداییان سخنگوی دستگاه قضا درباره آخرین وضعیت پرونده کرسنت گفت: «در جریان انعقاد قرارداد کرسنت سواستفاده‌هایی صورت گرفته و محتوای قرارداد به نفع کشور ما نبوده است. دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات در همان زمان (سال 86) در ارتباط با سوء استفاده‌های صورت گرفته و مفاد قرارداد به دستگاه قضایی گزارشی ارسال کردند و پرونده‌ای در مورد اعضای هیات مدیره شرکت نفت، افرادی که با آن‌ها مرتبط بودند و وزیر وقت نفت تشکیل می‌شود.»

او تاکید کرد: "حکم این پرونده صادرشده، اما اجرا نشده است."

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: «در ارتباط با بخشی از پرونده که مفتوح باقی مانده بود در مورد وزیر وقت و اعضای هیات مدیره و اعضای شرکت مدیره نفت پرونده به دادگاه ارسال شده و در دادگاه مطرح رسیدگی است.»

ماجرای قرارداد کرسنت چیست؟ 

قرارداد موسوم به «کرسنت» در سال 2001 و دوران وزارت نفت بیژن زنگنه در دولت دوم محمد خاتمی، شکل نهایی گرفت و بنا بر توافق به‌عمل آمده مابین شرکت ملی نفت ایران با شرکت یاد شده قرار بود از سال 2005 و بعد از کشیدن خط لوله از میدان نفت سلمان در خلیج فارس (مخزن مشترک با ابوظبی) روزانه حدود 14 تا 15 میلیون متر مکعب گاز ترش به امیر نشین شارجه صادر شود.

«دانا گاز»، یک شرکت انرژی خصوصی اماراتی است که بنیان‌گذار و بزرگترین سهام‌دار آن کرسنت پترولیوم امارات است.

این قراراداد با روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد متوقف شد. محمدرضا رحیمی، ريیس وقت دیوان محاسبات که بعدا در دولت دهم معاون اول محمود احمدی‌نژاد شد، گفته بود، این قرارداد 20 میلیارد دلار زیان به ایران وارد خواهد کرد، چرا که بهای گاز صادراتی بسیار پایین در نظر گرفته شده است.

ازطرف دیگر موافقان اجرای این قرارداد معتقد بودند ایران چاره ای دیگر جز بستن این قرارداد نداشت چرا که تنها راه ورود به بازار گاز بود، در غیر اینصورت گاز را باید می سوزاند و تلف می‌کرد. زنگنه معتقد بود که قرار داد باید اجرا می‌شد اما دولت احمدی نژاد از اجرای آن خودداری کرد.

براساس اطلاعات موجود بهای فروش گاز در قرار داد یاد شده بر پایه 1000 متر مکعب گاز، معادل یک بشکه نفت در نظر گرفته شد. در این قرارداد، برای هفت سال اول فروش گاز ایران قیمت نفت به‌صورت ثابت و به میزان 18 دلار برای هر بشکه نفت تعیین شده و بهای فروش هر 1000 متر مکعب گاز نیز به همین نسبت 17.5 دلار در نظر گرفته شد.

برای 18 سال بعد از هفت سال اولیه و تا پایان زمان 25 ساله قرارداد، قیمت فروش گاز برپایه قیمت نفت خام دبی ( 40 دلار در هر بشکه)، به‌صورت ثابت هر 1000 متر مکعب 38.85 دلار تعیین شد.

درخواست محاکمه زنگنه 

همزمان با نامه نمایندگان به ريیس قوه قضايیه برخی رسانه‌های اصولگرا خواستار محاکمه بیژن زنگنه وزیر پیشین نفت شدند. 

خبرگزاری فارس در این رابطه نوشت: «دولت سیزدهم می‌تواند با پیگیری استراتژی دولت نهم و دهم (دولت احمدی‌نژاد) برای بازگراندن ورق به نفع ایران، محکومیت بخش دوم پرونده کرسنت را ملغی کند، همانطور که اشاره شد دولت نهم و دهم با اثبات بروز فساد و رشوه در این پرونده در آستانه پیروزی قرار داشت ولی با روی کار آمدن مجدد زنگنه ورق به نفع کرسنت برگشت.»

فارس در ادامه آورده است: "در نتیجه قطعا به جریان انداختن پرونده حقوقی زنگنه و تیم وی توسط قوه‌قضاییه در ماجرای کرسنت تنها عامل موثر و برگ برنده ایران در تغییر نتیجه حکم دیوان داوری بین‌المللی درباره بخش دوم پرونده کرسنت خواهد بود. همانطور که گفته شد وزیر سابق نفت در ماجرای کرسنت در دادگاه‌های داخلی پرونده دارد و تاکنون دو بار نیز قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم احضار شده است." 

این خبرگزاری نوشت: «پیگیری تخلفات بیژن زنگنه وزیر سابق نفت در ماجرای کرسنت از دو جهت برای کشور حايز اهمیت است: اولا متخلفان در انعقاد این قرارداد پرضرر را به سزای کار خود می‌رساند، بدین صورت حساب کار دست مابقی مسيولان نیز می‌آید که نباید با فساد و رشوه منافع ملی کشور را زیر پا بگذارند. ثانیا ایران را از مهلکه محکومیت احتمالی 10 میلیارد دلاری در بخش دوم پرونده کرسنت نجات می‌دهد.»

در گزارش فارس به نقل قول‌هایی از مسعود میرکاظمی رییس کنونی سازمان برنامه و بودجه و وزیر نفت در دولت محمود احمدی‌نژاد هم اشاره شده است. 

براساس این گزارش احمد علیرضا بیگی، نماینده تبریز بخشی از جلسه غیرعلنی نمایندگان مجلس با مسعود میرکاظمی ريیس سازمان برنامه و بودجه را اینگونه بازگو کرد: «ريیس سازمان برنامه و بودجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان کرد که ما در قرارداد کرسنت به خاطر به کارگیری متهمینی در این پرونده در دولت آقای روحانی محکوم به پرداخت خسارت شده‌ایم و دادگاه ما را به پرداخت 2 میلیارد و 400 میلیون دلار محکوم کرده است که از حساب ما برداشت خواهد شد».

میرکاظمی حتی ابعاد امنیتی هم به ماجرا هم داده است. براین اساس او گفته است: «قرارداد کرسنت یک قرارداد ننگین بود که هم از لحاظ اقتصادی برای ما ضررها و زیان‌های زیادی به دنبال داشت و هم از نظر امنیتی می‌توانست موجب تحکیم ادعاهای مطرح‌شده در مورد جزایر سه‌گانه ابوموسی،‌ تنب بزرگ و تنب کوچک ایران شود».

پیشتر نیز علیرضا سلیمی عضو هیات ريیسه مجلس گفته بود: "کرسنت و توتال زیان‌های زیادی به کشور وارد کرده است، و زنگنه باید پاسخگوی اقدامات خود باشد."

local_offerبرچسب‌ها:
بیژن زنگنه به صداوسیما می‌رود

بیژن زنگنه به صداوسیما می‌رود

بیژن زنگنه وزیر نفت سابق در دولت روحانی در توییتی اعلام کرد اول آذر ماه برای توضیح درباره پرونده کرسنت به صداوسیما می‌رود.

TejaratNews.com/
درخواست محاکمه برای بیژن زنگنه

درخواست محاکمه برای بیژن زنگنه

همزمان با نامه نمایندگان به ريیس قوه قضايیه برخی رسانه‌های اصولگرا خواستار محاکمه بیژن زنگنه وزیر پیشین نفت شدند.

TejaratNews.com/
اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است قیمت خودرو امروز 13 آذر 1400(جدول) "خبازرس" صورت مالی تلفیقی 12 ماهه منتشر کرد سیگنال های بورسی برای سهامداران | وعده های عشقی حال بازار سرمایه رو خوب می کند؟ سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟ تسهیلات 10 میلیون تومانی خودروی خانوادگی بوگاتی: کمیاب، متفاوت و سریع! پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه دلار از 30هزار تومان هم عبور می‌کند؟ خودرو‌های آمریکایی در جاده‌های کشور؟! قیمت مسکن دولتی 4 برابر خانه‌های پرند و پاکدشت هفته آینده دلار گران می‌‌شود؟ / دلار سهمیه‌ای چه آسیبی به بازار ارز زد؟ میرکاظمی: بودجه با حداقل ردیف به مجلس می‌رود افشاگری یک نماینده از احتکار خودروسازان پیش‌‎بینی قیمت طلا در هفته سوم آذر / خرید طلای آب شده زیاد شد واکنش‌ها به شروع فروش فوق‌العاده خودروسازی‌ها خبر مهم برای سهامداران خپارس