لزوم اجرای تعرفه‌گذاری پلکانی موثر پرمصرف‌ها برای بهینه سازی مصرف و اصلاح یارانه‌های انرژی

لزوم اجرای تعرفه‌گذاری پلکانی موثر پرمصرف‌ها برای بهینه سازی مصرف و اصلاح یارانه‌های انرژی

اگر می‌خواهیم فشار مضاعفی به مردم در بحث قیمت انرژی نیاید باید تعرفه پلکانی پرمصرف‌ها را اعمال کنیم که مصوبه قانونی نیز دارد و در بودجه 1401 به میزان غیر یارانه‌ای شدن قبوض انرژی مشترکان پرمصرف بوده است. قرار نیست از جیب آحاد مردم کسی که شرایط مالی بهتری دارد و مصرف غیر بهینه بالاتری را انجام دهد و یارانه بیشتری دریافت کند.

مصطفی نخعی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تابناک اقتصادی در مورد اعمال سیاست‌های قیمتی برای جلوگیری از مصرف غیرضرور و همچنین بهینه سازی مصرف، گفت: ما برای مدیریت مصرف گاز می‌توانیم سیاست‌های قیمتی یا غیرقیمتی داشته باشیم. یکی از راه‌ها و سیاست‌های قیمتی این است که به مرور تعرفه گاز را واقعی کنیم. منتها شاید مسايل اجتماعی و وضعیت اقتصادی ما اجازه این اجرای این سیاست را به ما ندهد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر می‌خواهیم فشار مضاعفی به مردم در بحث قیمت انرژی نیاید باید تعرفه پلکانی پرمصرف‌ها را اعمال کنیم که مصوبه قانونی نیز دارد و در قوانین بودجه 1400 و 1401 به تعرفه گذاریی پلکانی بهای گاز و برق تاکید شده است یعنی مشترکی که مصرف بالاتری از میانگین الگوی مصرف یا همان الگوی بهینه مصرف دارد باید مشمول افزایش قیمت شود و با قیمت‌های بالاتری این مصرف را انجام دهد.

این افزایش قیمت در بودجه 1400 به میزان جبران رایگان کردن قیمت برق و گاز مشترکان کم مصرف بوده است و در بودجه 1401 به میزان غیر یارانه‌ای شدن قبوض انرژی مشترکان پرمصرف بوده است. قرار نیست از جیب آحاد مردم کسی که شرایط مالی بهتری دارد و مصرف غیر بهینه بالاتری را انجام دهد و یارانه بیشتری دریافت کند.


وی ادامه داد: عدالت حکم می‌کند کسی که مصرف پایین تری دارد که اقشار و دهک‌های پایین جامعه هستند با تعرفه پایین تری گاز را دریافت کنند و از یارانه انرژی نیز سهم ببرند، ولی تاکنون به این شکل بوده که کسی که انرژی بیشتری مصرف می‌کرد، یارانه بیشتری نیز دریافت می‌کرد. کسی که ویلا یا استخری دارد و مصرف بالاتری دارد باید تعرفه برای او واقعی و غیریارانه‌ای استفاده کنند و قرار نباشد این یارانه که متعلق به همه مردم ایران است به جیب این‌ها برود

نخعی با بیان اینکه احتمالا در برنامه هفتم توسعه تعرفه گذاری پلکانی برای مشترکین پرمصرف گاز در نظر گرفته می‌شود، گفت: این موضوع در قانون بودجه سنواتی تاکنون به کار گرفته شده است و قطعا در برنامه هفتم نیز موضوع تعرفه گذاری پلکانی موثر مشترکان پرمصرف را را به منظور تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی حتما به عنوان یک اصل و حکم در قانون پنج ساله توسعه باید در نظر بگیریم.

ابلاغ شرایط خرید خودروهای عرضه شده در بورس کالا سکه 130 هزار تومان گران شد/ کاهش هزار تومانی هر گرم طلا امروز سورن و پژو پارس را با قیمت کارخانه بخرید +... تشریح دلایل اعتراض کامیونداران/ برخی جایگاه‌ها گازويیل 600 تومانی را تا سه برابر قیمت فروختند/ هیچ ک... قیمت جدید برنج به سوپرمارکت‌ها رسید/ لیست قیمتها اعلام شد جزيیات حادثه در پتروشیمی ایلام/ 4 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند آغاز پرداخت وام بازنشستگان | مبلغ وام بازنشستگان افزایش یافت؟ خودروهای وارداتی هم در بورس کشف قیمت شوند امسال سود سهام عدالت 2 برابر سال قبل است تراورس از لیست واگذاری سازمان خصوصی سازی خارج شود شوک به بازار برنج وارد شد عقب‌نشینی درآمد‌های "فسبزوار" عبور ایران خودرو از مرز تولید 400 هزار دستگاه پاسخ مسيولان به درخواست افزایش حقوق: ببخشید وقت ن... واکنش یک اقتصاددان به اجرای آزمایشی طرح کالابرگ/ سرنوشت... تزلزل پایه‌های تجارت با قوانین متعدد و متغیر قزاقستان به دنبال استفاده از ظرفیت ترانزیتی ایران است رشد اندک 541 واحدی شاخص کل بورس زمان قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد_ آذر 1401 افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی قیمت این مدل دنا از نیم میلیارد عبور کرد فضا برای تجارت امن نیست پیگیری جدی مجلس برای پرداخت وام ازدواج+ جزيیات جذب نیروهای بومی در بنادر معطل کنندگان صدور مجوز کسب و کار به بهانه متراژ، تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند کاهش 6 درصدی صادرات ایران به دوحه/ تداوم فعالیت کریدور ترکیه-ایران-قطر/ بندر دیر مبدا صادراتی می‌شود حضور 5 وزیر در کمیسیون‌های تخصصی مجلس آغاز معاملات توافقی دلار با نرخ33 هزار و 500 تومان جزيیات مهم از رتبه بندی معلمان | مبلغ نهایی حقوق معلمان مشخص شد ابلاغ احکام مالیاتی آیین‌نامه‌ی حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال شرط متراژ مغازه از شروط صدور پروانه‌های کسب حذف شد معامله 395 هزار تن فرآورده در بازار فیزیکی بورس انرژی ترخیص 99 تن دارو و مواد اولیه دارویی از بندر شهید رجایی اولین دوره جشنواره «ترنج» برگزار می‌شود ورود سازمان حمایت به ماجرای نوکیای ایرانی / معاونت صنایع وزارت صمت باید پاسخگو باشد! قزاقستان به دنبال استفاده از ظرفیت ترانزیتی ایران است ترافیک نیمه‌سنگین در آزادراه کرج - قزوین امکان ثبت شکایات در سامانه جامع گارانتی برقرار شد / گارانتی کدام کالاها در سامانه قابل استعلام است؟ 580 هزار حقیقی سبد سهام خود را بیمه کردند آغاز پروازهای شرکت هواپیمایی «ادیل» عربستان به استانبول قیمت جهانی طلا امروز شنبه 5 آذرماه 1401 قیمت طلا و سکه امروز شنبه 5 آذرماه 1401 پنجره جمعیتی و اعتراضات اخیر / غیر از ناامیدی برای جوانان دهه های 70 و 80 هیچ نداشتیم نوسانات در بازار سرمایه طبیعی است/ نگاه حمایتی دولت سهامداران را به آینده بورس امیدوار می‌کند مبلغ حقوق کارگران افزایش یافت | افزایش حقوق کارگران واریز شد تراورس از لیست واگذاری سازمان خصوصی سازی خارج شود کاهش تردد در محورهای برون‌شهری تخم مرغ شانه ای 89 هزار تومان قیمت مسکن در سکون/ پاسداران متری 80 تا 100 میلیون تومان هشدار آلمان به تصمیم درباره سهمیه بندی گاز