بورس، آبان را چگونه تمام کرد؟

بورس، آبان را چگونه تمام کرد؟

میانگین وزنی قیمت سهام در آخرین روز آبان‌ ماه به میزان 25/ 0 درصد افزایش یافت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، در این روز خالص خرید حقیقی به‌رغم بهبود محسوس نسبت به‌روز گذشته همچنان در محدوده منفی ماند و نتوانست جریان ورود و خروج پول را نسبت به روزهای قبل معکوس کند. همچنین نتوانست شاخص بورس را به بالاتر از سطح یک‌میلیون و 400‌هزار واحد بازگرداند. به دنبال این امر شاخص بورس در پایان معاملات روز یکشنبه در محدوده یک‌میلیون و 386‌هزار واحد آرام گرفت.

 لبخند بازار به خودرویی‌ها

فراز و فرود قیمت‌ها در بازار سهام طی روز گذشته به صعود اندک شاخص کل بورس منتهی شد. در این روز پیشروی قیمت در نمادهایی نظیر «فولاد»، «تاپیکو» و «شستا» موجب شد شاخص بورس ضمن ثبت پیشروی 25/ 0 درصدی به محدوده یک‌میلیون و 386‌هزار واحد برسد.

با این حال تحولات این روز به‌خصوص در نمادهای کوچک مانع آن شد که شاخص هموزن نیز قادر به همراهی با شاخص کل باشد و نماگر یاد شده در این روز به میزان 05/ 0 درصد افت کرد.  اینطور که به نظر می‌رسد پس از افت مجدد از حمایت روانی یک‌میلیون و 400‌هزار واحدی، رشد روز جاری بیشتر استراحتی در مقابل روزهای اخیر باشد تا زمینه‌ساز یک بازگشت صعودی؛ با این حال مبهم بودن فضای تصمیم‌گیری اقتصادی نیز مانع آن می‌شود تا بتوان با اطمینان بر چنین گمانی پافشاری کرد. به هر روی به‌رغم صعود اندک میانگین وزنی قیمت‌ها در بورس، وضعیت بازار سهام نسبت به‌روز معاملاتی قبل چندان هم بد نبود.

تنها یک روز پس از آنکه فشار فروش موجود در بازار منجر به افت حدود 93/ 1 درصدی شاخص کل شد و همین مساله فرار 310‌میلیارد تومانی پول حقیقی را به دنبال داشت، اقبال نسبی به برخی از صنایع موجب نزدیک شدن شدن خالص فروش حقیقی به محدوده صفر در آخرین روز ماه شد. بر این اساس طی روز گذشته سنجه یاد شده که به خالص تغییر مالکیت نیز معروف است به میزان 28‌میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی رسید.

در خلال معاملات دومین روز هفته بیشترین پول حقیقی به نمادهای فعال در سه صنعت «خودرو و ساخت قطعات»، «چند رشته‌ای صنعتی» و «محصولات فلزی» وارد شد. در مقابل صنایع «سیمان»، «بانک» و «زراعت» بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. به نظر می‌رسد که دلیل اقبال مداوم به خودرویی‌ها خوش‌بینی فعالان خرد بازار در خصوص احتمال افزایش قیمت خودرو برای خروج از زیان این شرکت‌ها است. این احتمال که در هفته‌های میانی آبان به قطعیت تبدیل شد، در نظام تصمیم‌گیری کشور آنقدر متزلزل بود که تنها یک روز دوام آورد. حال دقیقا مشخص نیست که چرا این صنعت مجددا با اقبال مردم عادی روبه‌رو شده است.

اما در این آشفته بازار که سود سرمایه‌گذاری بسیار پایین آمده طبیعی است که شاهد افزایش نوسان‌گیری و همچنین بیشتر شدن اتکا به شایعات باشیم. البته ذکر این نکته در خصوص وضعیت صنعت یاد شده حايز اهمیت است که دو نماد اصلی این صنعت همچنان در توقف به سر می‌‌‌برند و ارايه خارج از موعد اطلاعات سبب شده از سرگیری معاملات در آنها ممکن نباشد. اینطور که به نظر می‌‌‌آید سرمایه‌گذاران در سایر نمادها بر این باور هستند که افزایش قیمت احتمالی می‌تواند وضعیت قطعه‌سازان را هم بهبود ببخشد چرا که در روز گذشته تقاضا برای این نمادها نیز منجر به شکل‌گیری صف خرید در آنها شد.

 بالاخره یک شرکت پروژه

اما دیگر خبری که در روز گذشته خود نمایی می‌کرد، نزدیک شدن به بهره‌برداری از ظرفیت‌‌‌های بازار ثانویه در جهت ارتقای بازار اولیه و بهبود جایگاه آن در سبد سرمایه‌گذاری مردم بود. در سال‌های گذشته سیل نقدینگی گسیل شده به سمت بازار در حالی توانست منجر به افزایش چند برابری قیمت‌ها در این بازار شود که تقریبا هیچ تامین مالی مهمی در بازار یاد شده صورت نگرفت.

این مساله در میانه سال‌های 97 تا 99 بسیاری از کارشناسان را نسبت به وضعیت موجود در بازار سرمایه نگران کرد و سبب شد هشدار در خصوص افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بازار سهام هرچند اندک از سوی فعالان باسابقه بازار شنیده شود. با این حال این صداها به جایی نرسید و طولانی بودن روند اخذ مجور تا منظور شدن سهام جدید به پرتفوی سهامداران کار را برای جذب سرمایه برای طرح‌‌‌های سرمایه‌گذاری موجود بسیار سخت کرد. در آن زمان حتی تاکید بر روش‌هایی مانند افزایش سرمایه از طریق صرف سهام نیز به‌رغم امکان‌پذیر بودن مورد توجه شرکت‌ها قرار نگرفت.

با این حال از همان ابتدا جای خالی شرکت‌های پروژه‌محور احساس می‌شد که البته این نیاز همچنان هم وجود دارد. در روز گذشته یکی از این شرکت‌ها بالاخره در صف پذیره‌نویسی قرار گرفت و گفته شده که 5 پروژه در دست احداث دارد. اگرچه انتظار نمی‌رود که بازار در شرایط کنونی که نااطمینانی امکان برنامه‌ریزی بلندمدت را از مردم سلب کرده، برای شرکت در چنین سرمایه‌گذاری‌‌‌هایی اشتیاق خاصی داشته باشد با این حال می‌توان گفت که نبود علاقه فراگیر به چنین طرح‌‌‌هایی لزوما به معنی وفق بودن آنها نیست، چراکه با توجه به ماهیت دلاری در بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها حداقل می‌توان امید داشت که در اقتصاد تورم‌زده ایران ارزش دارایی‌‌‌ها در بلندمدت حفظ شده و جریان نقدی نیز در آینده داشته باشند.

 در آینه اعداد

اما به جز شاخص بورس و تغییرات رخ داده در خالص مالکیت حقیقی و حقوقی آنچه بورس تهران در روز گذشته شاهد بود پایداری ارزش معاملات در زیر سطح سه‌هزار میلیارد تومان بود. در این روز ارزش معاملات خرد سهام در حالی به محدوده 2968‌ میلیارد تومان رسید که ارزش  کل داد و ستدها4128‌ میلیارد تومان بود. در این روز ارزش بازار به 5‌ میلیون و 542‌هزار میلیارد تومان رسید. در این روز از 339 نماد معامله شده، قیمت پایانی 142 سهم معادل 42‌درصداز کل نمادهای قابل معامله مثبت بودند و در مقابل 180 سهم (53‌درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند.

در خلال معاملات روز یکشنبه 30 نماد (9‌درصد) صف خریدی به ارزش 231‌میلیارد تومان تشکیل دادند. اما در مقابل شاهد شکل‌‌‌گیری صف فروش در 18 نماد بورسی (5‌درصد) به ارزش 117‌میلیارد تومان بودیم.  در فرابورس ایران نیز طی روزی که آیفکس رشد  15/ 0 درصدی را شاهد بود، 139 نماد معامله شدند که در این میان قیمت 45 سهم (32‌درصد) مثبت و 80 سهم (58‌درصد) منفی بود. در این بازار 12 نماد (9‌درصد) صف خریدی به ارزش 45‌میلیارد تومان تشکیل دادند و در مقابل شاهد شکل‌‌‌گیری صف فروش در 4 نماد بورسی (3‌درصد) به ارزش 6‌میلیارد تومان بودیم.

local_offerبرچسب‌ها:
سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟

سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: استفاده از فیلترشکن کمترین مشکلی است که سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری با آن مواجه است.

YJC.news/
بازدهی بورس ایران از بازدهی ونزويلا عبور کرد

بازدهی بورس ایران از بازدهی ونزويلا عبور کرد

شاخص بورس‌های زیمبابوه،‌ ایران و ونزويلا به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم جدول بازده بازارهای سهام جهان را کسب کرده‌اند و شاخص بورس کاراکاس به‌عنوان اصلی‌ترین بازار مالی ونزويلا سال 2020 را با عدد 90 هزار...

TejaratNews.com/
«سعدی» وارد بورس ایران شد

«سعدی» وارد بورس ایران شد

«سعدی» به‌عنوان نخستین سامانه فروش اینترنتی سهام عدالت در بورس ایران راه‌اندازی شد. در این سامانه امکانات لازم جهت فروش یا سرمایه‌گذاری مجدد سهام عدالت برای بیش از...

EghtesadOnline.com/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل