ایران باید به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر برود

ایران باید به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر برود

دکتر علی اصغر زرگر، استاد دانشگاه و کارشناس حوزه اقتصاد سیاسی درباره چشم انداز منابع انرژی در ایران می‌گوید: علی رغم همه مسايلی که حول محور موضوع انرژی‌های پاک و تکنیک‌های مختلف و... مطرح می‌شود کماکان نفت به عنوان کالایی استراتژیک جای خود را در دنیا خواهد داشت.
شفقنا: دکتر علی اصغر زرگر، استاد دانشگاه و کارشناس حوزه اقتصاد سیاسی درباره چشم انداز منابع انرژی در ایران می گوید: علی رغم همه مسايلی که حول محور موضوع انرژی های پاک و تکنیک های مختلف و… مطرح می شود کماکان نفت به عنوان کالایی استراتژیک جای خود را در دنیا خواهد داشت. ولی ما باید هم پا با تکنیک روز دنیا حرکت کنیم و لذا امروز که دنیا به سمت انرژی پاک می رود ما هم از این حرکت کمال استفاده را ببریم. اگر استفاده نکنیم شاید ده سال دیگر همین تکنیک را هم به ما ندهند و یا در بحث سرمایه گذاری دیگر خبری از حمایت و کمک نباشد. امروز در این موقعیت که مساله گرم شدن زمین و کم شدن گاز های گلخانه ای مطرح شده است ما نیز باید وارد میدان بشویم و بگوییم که ما هم می خواهیم مشارکت کنیم ولی به سرمایه نیاز داریم و به فن آوری احتیاج داریم به نظر من امروز زمان مناسبی برای این مطالبات است.
 
متن گفت وگوی خبرنگار با دکتر زرگر را می خوانید:
 
_ آینده انرژی در منطقه و در ایران به چه صورت خواهد بود و ایران برای حرکت به سمت انرژی های تجدید پذیر باید چه اقداماتی داشته باشد؟
 
ایران از نظر تولید گاز های گلخانه ای در سطح پایینی قرار دارد
 
سرمایه گذاری در منابع گازی می تواند برای ایران چند فایده داشته باشد
 
ایران از نظر تولید گاز های گلخانه ای در سطح پایینی قرار دارد و چیزی در حدود دو درصد مطرح است و طبیعتا نمی تواند خطری ایجاد کند. ایران در مقابل هند و چین و حتی آمریکا خطری ندارد. ایران بین 17.5 تا 18 درصد کل گاز دنیا را در خود دارد و بعد از روسیه با درصد کمی دارای منابع گازی است. سرمایه گذاری در منابع گازی می تواند برای ایران چند فایده داشته باشد اگر چه شاید حتی نیاز به میلیارد ها دلار سرمایه گذاری باشد. یک امتیاز این کار این است که منبعی مطمين برای مصرف داخلی است و مساله چه کنم چه کنم دولت در تابستان و زمستان مطرح نخواهد بود و می توان به راحتی منبعی مطمين را برای گرمایش و استفاده جمعیت ایران تامین کرد.
 
سرمایه گذاری گاز گزینه ای مطمين برای تامین داخلی و تولید برق و جلوگیری و از سوزاندن مازوت در نیروگاه ها است
 
ایران کشوری مهم با وسعتی زیاد و جمعیتی متنوع است. نکته دوم نیز این است که صادرات گاز به منبع مهم درآمدزایی ایران تبدیل می شود. ما مشتری های مهمی در همسایگی خود داریم، ابتدا ترکیه و در مرحله بعدی پاکستان و افغانستان یا کشورهایی چون امارت در جنوب کشور می توانند مشتری گاز ایران باشند و یا فروش به صورت سی ان جی که با حمل دریایی به کشور های دور دست می رسد. ایران هنوز منبع مطمينی برای صادرات گاز نیست و با اینکه شاید بتواند گازی را که تعهد کرده صادر کند اما هنوز هم کاستی هایی برای تامین نیاز های داخلی دارد.
 
اولین موضوع سرمایه گذاری مناسب ایران بر منابع گازی کشور است. بخصوص گازی که بر سر چاه ها سوخته می شود مدت ها است که منتظر برنامه ای برای جمع آوری است در زمانی که من در این حوزه کار می کردم برنامه هایی برای جمع آوری و پالایش این گاز ها وجود داشت تا به منبع مطمينی برای استفاده در مصارف خانگی و صادرات تبدیل شود. این سرمایه گذاری ها نیازی برای ایجاد گاز مطمين است.
 
این گاز می تواند منبع مهمی برای تولید الکتریسیته باشد امروز به جای اینکه با سوزاندن مازوت در زمستان ها هوا را آلوده کنیم می توانیم از این منبع گازی برای تولید برق استفاده کنیم. بنابراین سرمایه گذاری گاز گزینه ای مطمين برای تامین داخلی و تولید برق و جلوگیری و از سوزاندن مازوت در نیروگاه ها و البته صادرات است. همین مورد در کاهش گاز های گلخانه ای تاثیر دارد.
 
-برگزاری کنفرانس هایی مثل کنفرانس گلاسکو چه تاثیری در تعهدات جهانی مبنی بر استفاده از انرژی های پاک دارد؟
 
ایران باید فعال شود و با مشارکت در برنامه بین المللی کاهش گازهای گلخانه ای به سمت انرژی های پاک رو بیاورد
 
این کنفرانس و کنفرانس های قبلی به سمت منابع انرژی های پاک و تجدید پذیری چون انرژی های خورشیدی و انرژی باد و انرژی امواج دریا و استفاده از انرژی آب های گرم زیر زمینی در مناطق آتشفشانی می روند. ما در زمانی قرار داریم که می توان سرمایه این فعالیت ها را از منابع بین المللی جذب کرد. طبق قطعنامه ها و کنفرانس هایی که تشکیل می شود یکی از مسايل این است که بانک جهانی و سازمان ملل و سایر نهاد های بین المللی سرمایه این فعالیت ها را تامین کنند. ایران یکی از کشور هایی است که به دلیل موقعیت خاص خود می تواند در 365 روز سال از انرژی پاک و این منابع طبیعی خدادادی استفاده کند. امروز وقت مشارکت ایران در این پروژه ها است و باید طلب کند و چه از نظر جذب تکنولوژی و استفاده از منابع پاک و چه از نظر جذب سرمایه و در اینجا هم می تواند بیشترین استفاده را از منابع بین المللی و مالی داشته باشد. ایران باید فعال شود و با همین بهانه و در چهارچوب مشارکت در برنامه بین المللی کاهش گازهای گلخانه ای از کمک های بین المللی بهره مند شود و به سمت انرژی های پاک رو بیاورد. در این مرحله عقب نشینی به هیچ وجه جایز نیست و هم از نظر بین المللی کاری پسندیده است و هم بهترین راه برای جذب سرمایه گذاری و استفاده از فن آوری های نوین است.
 
می توانیم با استفاده از منابع انرژی پاک و تجدید پذیر در کشور برق کافی داشته باشیم و با این انرژی آب را شیرین کنیم
 
مساله دیگر کم آب بودن کشور ایران است، با اینکه ما نمی توانیم روی پیش بینی خشکسالی حساب کنیم چون طبیعت می تواند به گونه ای گردش کند که خارج از هر گونه پیش بینی باشد. ما می توانیم بارندگی فراوان داشته باشیم و سد ها پر آب شود ولی در هر صورت کشوری هستیم که فلات ما خشک است و مناطق بیابانی زیادی در داخل کشور وجود دارد. ولی در شرایطی که ما به آب های اقیانوسی بی انتها و دریای خزر متصل هستیم می توانیم از این آب ها برای شیرین کردن آب استفاده کنیم و این آب شیرین را به فلات مرکزی بیاوریم تا صنایع ما و مردم ما دیگر دچار کمبود آب نباشند و مردم بی گناهی نباشند که از برکه آب استفاده می کنند یا سطل بردارند و آب خوردن را از چشمه ای بیاورند. همانطور که منابع گازی فراوانی داریم می توانیم منابع آبی نیز داشته باشیم، آب شیرین کن ها به برق و الکتریسیته نیاز دارند در این مرحله نیاز به انرژی داریم. اینجا می توانیم با استفاده از گاز و منابع انرژی پاک و تجدید پذیر در کشور برق کافی داشته باشیم و با این انرژی آب را شیرین کنیم و با فراوانی آب آن را به مناطق صنعتی کشور و جاهایی که کمبود آب دارد برسانیم. امروز ما در برخی فصول هراس کمبود آب داریم که خطر مهاجرت از این مناطق به مناطق دیگر را به دنبال دارد.
 
_ در این بین تکلیف منابع نفتی ایران چیست؟ ایران کشوری صادر کننده نفت است.
 
نفت کالایی استراتژیک است و صرفا برای سوختن نیست
 
تا زمانی که تمام کشور ها بتوانند اتومبیل های خود را الکتریکی و برقی کنند فاصله وجود دارد
 
ما تا صد سال دیگر و حدودا تا دو سه نسل دیگر نفت خواهیم داشت
 
نفت کالایی استراتژیک است و صرفا برای سوختن نیست. اما در دو سال اخیر به دلیل کرونا و قرنطینه ها و لغو پروازها و زمین گیر شدن هواپیماهای غول پیکر و همچنین تعطیلی بخش صنعت فروش نفت کم شد اما به زودی با کنترل کرونا گردشگری و تجارت رونق پیدا می کند. در حال حاضر صنعت هوایی نمی تواند با سوخت پاک و انرژی خورشیدی کار کند و نیاز به منابع فسیلی و بنزین دارند. در مورد خودرو ها نیز تا زمانی که تمام کشور ها بتوانند اتومبیل های خود را الکتریکی و برقی کنند فاصله وجود دارد. نیروگاه ها نیز به گاز نیاز دارند. بیش از 70 فرآورده نفتی وجود دارد که به گفته برخی حتی تا 3000 فراورده نفتی داریم. از این رو نفت چیزی نیست که روی زمین بماند و منبعی است که تا سالیان سال قابل استفاده خواهد بود و می توان از فراورده های آن استفاده کرد. از طرفی ایران منابع عظیمی دارد با وجود اینکه گفته می شود عربستان 162 میلیارد بشکه نفت ذخیره دارد و در مورد ایران زمانی گفته می شد 90 میلیون که امروز به 140 میلیارد بشکه نفت رسیده است که چند برابر آن زیر زمین است و یک سوم آن قابل استحصال است. بنابراین آنطور که پیش بینی می شود ما تا صد سال دیگر و حدودا تا دو سه نسل دیگر نفت خواهیم داشت.
 
کماکان نفت به عنوان کالایی استراتژیک جای خود را در دنیا خواهد داشت
 
بعد از اینکه در کودتای 28 مرداد قرارداد کنسرسیوم را به مجلس بردند رضا زاهدی در مجلس گفت زودتر قرارداد کنسرسیوم را با انگلیسی ها و هلندی ها و … امضا کنید چون با به نتیجه رسیدن برقی که از نیروگاه های هسته ای تولید خواهد شد آنها دیگر نفت ما را نمی خرند و روی دست ما می ماند و این حرف دهه سی است و ما امروز در سال 1400 هستیم و علی رغم اینکه در کشور های متعددی نیروگاه های هسته ای وجود دارد نفت روی دست کشوری نمانده است و هنوز هم نظر من بر این است که علی رغم همه مسايلی که حول محور موضوع انرژی های پاک و تکنیک های مختلف و… مطرح می شود کماکان نفت به عنوان کالایی استراتژیک جای خود را در دنیا خواهد داشت. ولی ما باید هم پا با تکنیک روز دنیا حرکت کنیم و لذا امروز که دنیا به سمت انرژی پاک می رود ما هم از این حرکت کمال استفاده را ببریم. اگر استفاده نکنیم شاید ده سال دیگر همین تکنیک را هم به ما ندهند و یا در بحث سرمایه گذاری دیگر خبری از حمایت و کمک نباشد. امروز در این موقعیت که مساله گرم شدن زمین و کم شدن گاز های گلخانه ای مطرح شده است ما نیز باید وارد میدان بشویم و بگوییم که ما هم می خواهیم مشارکت کنیم ولی به سرمایه نیاز داریم و به فن آوری احتیاج داریم به نظر من امروز زمان مناسبی برای این مطالبات است.
 
_ در مورد خاورمیانه آینده حرکت انرژی پاک را به چه سمت و سویی می بینید آیا کشور های منطقه برنامه استفاده از انرژی پاک را در دستور کار خود دارند؟
 
عربستان در حال احداث نیروگاه خورشیدی عظیمی است
 
به نظر می رسد که در میان مدت نیاز به انرژی فسیلی وجود دارد
 
هند و چین همچنان خریداران عمده و مهم نفت و گاز خاورمیانه خواهند بود
 
در این شکی نیست آنها هم همین کار ها را انجام می دهند. امروز عربستان در حال احداث نیروگاه خورشیدی عظیمی است و با سرمایه گذاری کشور هایی چون ژاپن در حال تولید انرژی پاک است. در مورد مساله نفت و انرژی، حتی بانک آمریکا در گزارشی که چندی پیش چاپ کرده بود اعلام کرد تا ماه جون آینده یعنی اوایل تابستان 1401 قیمت نفت به هر بشکه 120 دلار خواهد رسید البته این یک پیش بینی است. چون با توجه به مدیریت کرونا باید جهشی در اقتصاد دنیا صورت بگیرد. کارخانجات باید رونق بگیرند و صنعت توریسم راه بیفتد تا رکودی که بوجود آمده است رفع شود. بنابراین به نظر می رسد که در میان مدت نیاز به انرژی فسیلی وجود دارد و همه این صنایع به فراورده های مختلف نفتی نیاز دارند. از این رو علی رغم اینکه 37% از انرژی فسیلی دنیا در منطقه خاورمیانه متمرکز شده است اما کشوری چون چین و هند با جمعیت هایی بالا بدون نفت و گاز هستند و نمی توان به سرعت نیاز این جمعیت ها به انرژی را با انرژی پاک تامین کرد و آنها همچنان خریداران عمده و مهم نفت و گاز خاورمیانه خواهند بود.
 
local_offerبرچسب‌ها:
نحوه خرید سیمان از بورس کالای ایران

نحوه خرید سیمان از بورس کالای ایران

برای خرید سیمان از بورس کالا می‌توانید به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی اقدام کنید. اما دریافت کد معاملاتی بورس کالا برای افراد حقیقی و حقوقی، شامل مراحلی مجزا می‌شود و...

EghtesadOnline.com/
قرداد سه جانبه گازی چه سودی برای ایران دارد؟

قرداد سه جانبه گازی چه سودی برای ایران دارد؟

در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اکو، قرارداد سه جانبه سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک ایران در حضور روسای جمهور ایران و جمهوری آذربایجان به امضا رسید.

Bartarinha.ir/
پایداری شبکه گاز شمال کشور با قرارداد سوآپ گازی ترکمنستان، ایران و آذربایجان

پایداری شبکه گاز شمال کشور با قرارداد سوآپ گازی ترکمنستان، ایران و...

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: قرارداد سه جانبه سوآپ گازی علاوه بر اهمیت اقتصادی بر پایداری شبکه گازی در شمال و شمال شرق ایران کمک می کند.

Irinn.ir/
رکوردشکنی معاملات فرآورده ها در بورس انرژی + جزییات

رکوردشکنی معاملات فرآورده ها در بورس انرژی + جزییات

معاون عملیات بورس انرژی ایران گفت: از ابتدای سال 1400 تا به امروز 3.5 میلیون تن فرآورده به ارزش 45 هزار میلیارد تومان در رینگ بین‌الملل معامله شده ‌است.

EghtesadOnline.com/
معاملات فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی از 45 همت فراتر رفت

معاملات فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی از 45 همت فراتر رفت

معاون عملیات بورس انرژی ایران گفت: از ابتدای سال 1400 تا به امروز 3.5 میلیون تن فرآورده به ارزش 45 هزار میلیارد تومان در رینگ بین‌الملل معامله شده ‌است.

YJC.news/
ملی مس ایران به خود استراحت داد

ملی مس ایران به خود استراحت داد

مجموع درآمد این هفته ملی مس ایران به 805 میلیارد و 560 میلیون تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته، ریزش درآمدزایی را به نمایش گذاشته است.

BourseNews.ir/
رونق بورس انرژی؛ پس از جهش قیمتی نفت

رونق بورس انرژی؛ پس از جهش قیمتی نفت

تکانه‌‌‌ های مثبت بهای نفت‌ خام در هفته‌‌‌ های گذشته سیگنال مهمی برای رشد ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس‌انرژی با محوریت عرضه‌‌‌ های صادراتی بود ؛ آن‌‌‌ هم در...

EghtesadOnline.com/
ایران توانایی تولید انرژی از راه‌های تجدیدپذیر را دارد؟

ایران توانایی تولید انرژی از راه‌های تجدیدپذیر را دارد؟

با وجود این که وزیر نیرو وعده داده 10 هزارمگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی تجدیدپذیر در کشور ساخته می‌شود اما رییس کمیسون انرژی اتاق تهران می‌گوید: ما نمی‌توانیم در بخش تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کنیم زیرا سرما...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو‌های سایپا و ایران خودرو امروز

قیمت خودرو‌های سایپا و ایران خودرو امروز

سمند EF 7 دوگانه سوز امروز چهارشنبه سوم آذر در بازار آزاد هفت میلیون تومان ارزان شد و 312 میلیون تومان قیمت خورد. در ادامه به قیمت انواع ماشین‌های ایران خودرو خواهیم پرداخت.

Bartarinha.ir/
عرضه نفت در بورس انرژی، باعث شفافیت می شود

عرضه نفت در بورس انرژی، باعث شفافیت می شود

وزیر نفت گفت: ارايه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی قطعا شفافیت بیشتری در پی خواهد داشت و دسترسی متقاضیان را خیلی راحت‌تر و بهتر خواهد کرد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی اقتصاد ایران در پنج سال آینده

پیش‌بینی اقتصاد ایران در پنج سال آینده

واحد اطلاعات اکونومیست چشم‌انداز متغیرهای اقتصادی را تا پنج سال آینده به‌روز کرد که براین اساس در پایان 2026، نرخ ریال در برابر هر دلار به 297780 خواهد رسید، همچنین در نیمه نخست سال آینده میلادی به اح...

TejaratNews.com/
ایران در تجارت آزاد حتی از طالبان هم عقب‌تر است!

ایران در تجارت آزاد حتی از طالبان هم عقب‌تر است!

عضو اتاق بازرگانی ایران به تحریم‌های اقتصادی علیه اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: تحریم‌ها از سویی به قدرت گرفتن برخی صنایع داخلی و افزایش توان آنها در تامین نیازهای کشور منجر شده که قطعا اتفاق مثبتی است...

Bartarinha.ir/
سیگنال جدید ريیس مجلس / قیمت حامل‌های انرژی تغییر می‌کند؟

سیگنال جدید ريیس مجلس / قیمت حامل‌های انرژی تغییر می‌کند؟

با وجود این که مجلس بارها اعلام کرده قرار نیست حامل‌های انرژی گران شود اما امروز رییس مجلس گفته سالانه 160 میلیارد دلار هزینه مصرف انرژی در کشور است. آیا این اظهارات در موسم بودجه به معنای تغییر قیمت ...

TejaratNews.com/
پاساژی که به اندازه جمعیت ایران بازدیدکننده دارد!

پاساژی که به اندازه جمعیت ایران بازدیدکننده دارد!

رقابت برای ساخت مجمتع‌های تجاری بزرگ‌تر و بزرگ‌تر و جلب مشتریان بیشتر و بیشتر، حالا به قاره آسیا رسیده و فهرست بزرگ‌ترین مجتمع‌های تجاری در دنیا نشان می‌دهد که عمده آنها حالا در قاره آسیا واقع شده‌اند...

Bartarinha.ir/
رشد 30 درصدی صادرات ایران تا پایان 1400

رشد 30 درصدی صادرات ایران تا پایان 1400

ريیس کنفدارسیون صادرات ایران معتقد است: با توجه به تغییرات مثبتی که پس از روی کار آمدن دولت جدید خود را نشان داده، امید به رشد صادرات غیرنفتی کشور افزایش یافته است.

Irinn.ir/
قیمت جدید خودروها این هفته اعلام می‌شود؟ چالش‌های تامین مالی در بازار سرمایه رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس است سهامداران فملی بخوانند/ مصوبات مجمع فملی چه بود؟ «صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها تندر 90 امروز 395میلیون تومان شد صعود بازار‌ها در واکنش به آغاز مذاکرات وین رانت 6 میلیون تومانی دلار با بلیت جعلی! نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها سه شنبه شلوغ تالار صنعتی با عرضه 283 هزار تن کالا نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار مقایسه گوشی‌های سامسونگ و شیايومی تا 10 میلیون / قیمت موبایل امروز 9 آذر بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قالب «کشف پریمیوم» بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد جزيیات تغییر قیمت‌ها در روز مذاکرات / پراید رکوردار بیشترین تغییر قیمت! سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد